سبک زندگی

اصلاح سبک زندگی چندان هم که به نظر می رسد کار دشواری نیست!

هر کس ممکن است در زندگی دچار یکنواختی شود و سبک زندگی اش به سمتی که نمی خواهد پیش برود. حتی شاید شما هم که این مقاله را مطالعه می کنید با این مشکل روبه رو شده اید و می خواهید برای تغییر آن تلاش کنید. اما آیا می دانید که در چه راه هایی می توان قدم برداشت تا به نتیجه ی دلخواه رسید؟! با ما همراه باشید تا در خصوص اصلاح سبک زندگی و هر آن چه باید در این باره بدانید را در اختیار شما قرار دهیم.

 

از چه راه هایی می توان برای اصلاح سبک زندگی قدم برداشت؟

بدون شک هر شخص در یک زمینه خاص می خواهد برای اصلاح سبک زندگی خود اقدام کند. پس نمی توان برای هر تصمیم به صورت جداگانه راه هایی را معرفی کرد. با این حال در ادامه روش هایی را ذکر کرده ایم که برای همه مناسب است:

 

علایق خود را بشناسید

از یک سن خاص به بعد ممکن است دیگر چیزی شما را خوشحال نکند و به نظر یک زندگی تکراری و روتین داشته باشید. چنین مشکلی نشان این است که شما علایق خود را فراموش کرده اید. اولین راه برای اصلاح زندگی این است که علایق خود را بشناسید. به این فکر کنید صبح که از رخت خواب بیرون می آیید؛ برای چه چیزی ذوق دارید. حتی اگر قرار است کاری را انجام دهید که در کودکی انجام داده اید باز هم آن را تکرار کنید.

 

برای برداشتن اولین گام اقدام کنید

مرحله ی بعدی برای تغییر سبک زندگی این است که اولین قدم را در راه رسیدن به چیزی که می خواهید بردارید، تا زمانی که آن هدف تنها در حد یک فکر و رویا باشد، شما هیچ گاه قادر به رسیدن به آن نخواهید بود. پس از همین امروز شروع کنید.

 

برنامه هایی که دارید را یادداشت کنید

از آن جایی که زندگی های امروزی بسیار پرمشغله و سخت شده اند؛ شاید رویا و هدفی که امروز داریم به واسطه ی همین مشغله ها فردا آن را فراموش کنیم یا بی ارزش بدانیم. پس بهتر است آن را یادداشت کنید. به یاد داشته باشید که هدف ها و برنامه هایتان را در جایی قرار دهید که همیشه در مقابل چشمانتان باشد؛ با این کار شما انگیزه ای برای انجام آن خواهید داشت.

اصلاح سبک زندگی

به صحبت با یک شخص جدید بپردازید

یکی از عوامل موثر بر کیفیت و سبک زندگی روابط با افراد و اطرافیان است. اگر فکر می کنید که افراد زندگی شما تاثیرات منفی بر شما دارند؛ بهتر است برای پیدا کردن یک دوست جدید اقدام کنید. در انتخاب دوست دقت کنید. سعی کنید کسی را انتخاب کنید که تاثیر گذاری مثبت داشته باشد.


استرس پوست شما را نابود خواهد کرد


 

تصمیم گیری کنید

بسیاری از ما در زندگی خود تصمیماتی می گیریم؛ اما به هر دلیل آن ها را برای عملی شدن به تعویق می اندازیم. گاهی این تصمیمات به قدری زیاد است که دچار سردرگمی می شویم. اگر می خواهید سبک زندگی خود را اصلاح کنید باید تصمیم گیری درستی داشته باشید. در صورتی که چندین تصمیم دارید؛ بهتر است آن ها را اولویت بندی کنید. هر یک از تصمیماتی که قرار است بگیرید را از تمام جوانب مثبت و منفی در نظر بگیرید؛ سپس بهترین را انتخاب کنید.

 

ناهنجاری های زندگی خود را از بین ببرید

تمامی افراد با هر طبقه ی اجتماعی و هر موقعیتی که دارند دچار یکسری ناهنجاری ها می شوند که یک امر طبیعی است. اما این موضوع زمانی نگران کننده خواهد بود که آن ها جای همه چیز را در زندگی شما پر کنند. برای رهایی از این ناهنجاری ها ابتدا باید آن ها را شناسایی کرده و سپس برای از بین بردنشان اقدام کنید. به طور مثال محیط منزل خود را از تمامی چیزهایی که به آن ها نیازی ندارید خالی کنید. این کار آرامش ذهنی و روانی را برای شما به ارمغان می آورد.

 

ذهنیت خود را تغییر دهید

زمانی که ذهن شما پر از افکار منفی باشد؛ نمی توانید به راحتی تصمیم بگیرید یا اقدامی درستی داشت باشید. پس باید پیش از هر کار ذهنیت خود را تغییر دهید؛ یعنی سعی کنید خشم را کنار بگذارید، به کارهایی که در گذشته انجام داده اید و اکنون برای آن ها ابراز پشیمانی می کنید نیندیشید. درست است که طول می کشد تا این تصمیمات را عملی کنید؛ اما بلافاصله پس از تغییر ذهنیت خود، تاثیرات مثبت را خواهید دید. گاهی مشکلات شما به قدری ریشه دوانده که به تنهایی نمی توانید از پس آن ها برآیید. از همین رو توصیه می کنیم که به یک مشاور مراجعه کنید.

اصلاح سبک زندگی

عادات بد را کنار بگذارید

بر اساس آمارهای به دست آمده از افرادی که عادات بد خود را کنار گذاشته اند، مشخص شد که کنار گذاشتن آن ها تقریبا یک روز زمان می برد. اما شروع برای انجام این کار زمان زیادی می خواهد. اگر شما هم در زندگی عادات بدی دارید و هر بار که تصمیم می گیرید آن ها را کنار بگذارید، مشکلی پیش می آید یا به هر دلیلی آن را به زمان دیگری موکول می کنید؛ حالا و همین امروز زمان کنار گذاشتن آن هاست پس شروع کنید. برای این کار می توانید هدفی را در نظر بگیرید، سپس مشخص کنید که چگونه می توانید به آن برسید. تغییر یکباره سخت است؛ اما شما می توانید با گام های کوچک آن را محقق سازید.

 

برای رسیدن به هدف گام بردارید

اگر تمامی مراحلی که تا به این قسمت ذکر کرده ایم را با دقت مطالعه کرده باشید؛ حالا می توانید اولین گام را برای اصلاح سبک زندگی به طور جدی بردارید. مکتوب کردن اولین هدف، تجزیه و تحلیل آن به گام های کوچک تر مهم ترین و بهترین کاری است که باید در این خصوص انجام دهید.


علت سقط جنین در سه ماه اول


 

از وجود خود لذت ببرید

بسیاری از ما خود را فراموش کرده ایم و لحظات خوب یا شادی خود را به عناصر خارجی و افراد دیگر گره زده ایم. در حالی که این یک کار اشتباه است. از این نظر که هر عنصر خارجی یا هر شخصی که به زندگی ما وارد می شود؛ ممکن است پس از مدتی نباشد. این موضوع می تواند روی روان و خلق و خوی ما تاثیر منفی داشته باشد. پس اگر می خواهید زندگی خود را به بهترین شکل تغییر دهید؛ باید یاد بگیرید که از وجود خود لذت ببرید و با خودتان شاد باشید. برای این که این لذت را به خود ثابت کنید؛ می توانید فهرستی از رفتارهای خوب و ویژگی های خوبی که باعث می شود شما دوست داشتنی باشید، عنوان کنید و هر زمان که به تقویت روحیه نیاز داشتید آن را مرور کنید.

اصلاح سبک زندگی

نتیجه گیری

اصلاح سبک زندگی ممکن است در نگاه اول بسیار سخت باشد؛ اما اگر هر کس بداند از چه راه هایی باید برای این تغییر تلاش کند، بدون شک نتیجه ی دلخواهی به دست خواهد آورد. در این مقاله نکاتی ذکر شده که با به کار گیری آن ها در زندگی، قادر به تغییر سبک زندگی و حرکت به سمت مسیر پیشرفت، خواهد بود.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا