دنیای خبر

با سردترین سکونتگاه های جهان آشنا شوید

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که سردترین سکونتگاه های جهان کدامند؟ شرایط جوی و دمای هوا روی سطح کره زمین یکسان نبوده و مدام در حال تغییر است. در واقع، همین حالا که شما روی مبل خانه نشسته و از گرمای این روزها شکایت می‌کنید، شخصی در قسمت دیگری از جهان در یخبندان‌های سرد و طاقت فرسا از شرایط سرد و سخت هوا به شدت رنج می‌برد!

امروز در پامپا قصد داریم تا شما را با سردترین نواحی کره زمین آشنا کنیم. البته، مناطقی که معرفی می‌کنیم عاری از جمعیت نیستند و تعداد قابل توجهی از مردم همچنان در این مناطق زندگی کرده و مشغول به کار هستند. روسیه در زمینه داشتن هوای سرد پیشرو سایر مناطق جهان است، پس تعجبی ندارد که بیشتر این نواحی سرد در این کشور قرار داشته باشند! تعداد مناطق سرد و یخ‌زده به قدری در روسیه زیاد است که آن را به یکی از سردترین کشورهای جهان مبدل کرده است. برای آشنایی بیشتر با سردترین سکونتگاه‌های جهان با ما در ادامه همراه شوید.

نکته: پیش از این در پامپا مقاله‌ای با عنوان معرفی سردترین مناطق جهان را منتشر کرده بودیم که البته لزوماً همه مناطق معرفی شده، به عنوان سکونتگاه انسانی شناخته نمی‌شدند. اما شهرها و روستاهایی که در ادامه معرفی می‌کنیم، همگی در حال حاضر دارای جمعیت انسانی هر چند اندک بوده و خالی از سکنه نیستند.

سردترین سکونتگاه های جهان

10- بارو (Barrow)

با سردترین سکونتگاه های جهان آشنا شوید barrow

بارو، شهری است در ایالات متحده آمریکا که در شمالی‌ترین نقطه آلاسکا واقع شده و توانسته امروز در رتبه آخر لیست پامپا قرار بگیرد. خاک‌های این منطقه تا عمق چهارصد متر کاملاً یخ زده‌اند! به تبع شاهد زمستان‌های سخت و طوفانی در این ناحیه هستیم به طوریکه در ماه فوریه دماسنج‌های بارو عدد منفی 50 را نمایش می‌دهند؛ به طور کلی آب و هوا و اقلیم این شهر خشک و یخ‌زده توصیف می‌شود.

از اوایل پاییز تا اواسط فصل زمستان، مردم محلی در این ناحیه به هیچ عنوان روی خورشید را نمی‌بینند! با این‌حال رفته رفته شرایط بهتر شده و در فصل تابستان شاهد دمای هوای 4 درجه‌سانتی‌گرادی هستیم که جای شکر دارد! میانگین سالانه دما در بارو منفی دوازده درجه سانتی‌گراد تخمین زده شده و حتی در تابستان نیز شاهد بارش برف و یخبندان‌های طاقت فرسا در این ناحیه هستیم! با این‌حال این مقدار سرما برای شهر بارو خیلی هم جای تعجب ندارد چراکه این ناحیه در محدوده قطب شمال واقع شده و در فاصله 2000 کیلومتری از آن قرار گرفته است.

9- فالز بین‌المللی (International Falls)

با سردترین سکونتگاه های جهان آشنا شوید فالز بین‌المللی

این شهر نیز درست همانند بارو، در ایالت متحده آمریکا واقع شده و به جرئت می‌توان گفت از نظر شرایط آب و هوایی دست کمی از سرمای یک فریزر واقعی ندارد! در حال حاضر فالز بین‌المللی دارای شش هزار نفر جمعیت بوده که از دمای صفر درجه سانتی‌گراد آن هم وسط مرداد ماه بسیار لذت می‌برند! همچنین ساکنین این ناحیه در طول تعطیلات ماه ژانویه از شدت سرمای زیاد، درست همانند چیزی که داخل کارتون‌ها می‌بینید، دندان‌هایشان روی همدیگر می‌لرزد!

با وجود شرایط نامطلوب اقامتی، این ناحیه از نظر گردشگری بسیار مورد توجه قرار گرفته و مسافران زیادی همه‌ساله از آن دیدن می‌کنند. در سال 2019 نیز یک کمپانی آمریکایی، فیلمی کمدی را که صحنه‌هایی از آن در فالز اینترنشنال اتفاق می‌افتاد، تولید کردند.

8- آستانه (Astana)

با سردترین سکونتگاه های جهان آشنا شوید آستانا

هشتمین جایگاه از لیست سردترین سکونتگاه های جهان به آستانه، پایتخت کشور قزاقستان رسیده که البته اخیراً نام آن به نور سلطان تغییر پیدا کرده است. به جرئت می‌‌توان گفت بادهایی که در این شهر می‌وزند به معنای واقعی کلمه تا مغز استخوان‌تان را از سرما سوراخ خواهد کرد! این آب و هوا به قدری سرد و طاقت‌فرساست که زندگی در این منطقه را برای ساکنینش بسیار دشوار می‌کند. گفته می‌شود در زمان یخبندان، دما در این ناحیه به 52 درجه زیر صفر نیز کاهش پیدا می‌کند.

شهرداری آستانه به شدت در تلاش برای ایجاد فضای سبز در شهر است چراکه با داشتن پوشش گیاهی در این ناحیه، بادها و سرما خرابی کمتری به بار خواهند آورد.

7- ورکوتا (Vorkuta)

با سردترین سکونتگاه های جهان آشنا شوید ورکوتا

و بلاخره به شهرهای روسیه نزدیک شدیم! ورکوتا یکی از نواحی موجود در روسیه می‌باشد که به قلمرو یخی معروف شده است! آب و هوای ورکوتا در 80 درصد از طول سال بسیار سرد و طاقت‌فرسا بوده و خاک آن در معرض یخ‌زدگی قرار دارد. تابستان‌های ورکوتا با یخبندان‌های شدید همراه بوده و متوسط دما در طول سال منفی 6 درجه سانتی‌گراد اندازه‌گیری شده است. گفته می‌شود کمترین دمایی که در این ناحیه توسط دماسنج به ثبت رسیده منفی 57 درجه بوده که قاعدتاً در فصل زمستان به ثبت رسیده است.

در ورکوتا صنعت کشاورزی معنایی ندارد چراکه شرایط رشد میوه و سبزیجات در چنین اقلیمی به کل وجود ندارد و تنها به صورت گلخانه‌ای افراد به تولید تعداد بسیار محدودی از گیاهان خوراکی مانند پیاز، اسفناج و خیار می‌پردازند!

6- اوست شوگر (Ust-Shchugor)

با سردترین سکونتگاه های جهان آشنا شوید اوست شوگر

اوست شوگر یکی از دهکده‌های کوچک در شمال روسیه است که توانسته جایگاه ششم در لیست سردترین سکونتگاه های جهان را از آن خود کند. جالب است بدانید در این روستا کمتر از سه هزار نفر ساکن هستند. تاریخچه اوست شوگر به قرن هجدهم میلادی برمی‌گردد؛ در آن زمان افراد در این روستا به ماهیگیری مشغول بوده و در طول فصل زمستان به صورت داوطلبانه به باز کردن جاده‌های برفی می‌پرداختند.

با این حال از آن زمان تا به حال خیلی چیزها در اوست شوگر تغییر کرده است اما این قضیه به هیچ عنوان شامل آب و هوا نمی‌شود! تا به این لحظه این روستا به عنوان سردترین ناحیه در قاره اروپا شناخته شده و حتی در یخبندان سال 1978 دمای هوای آن به منفی 58 درجه نیز رسید!

5- یاکوتسک (Yakutsk)

با سردترین سکونتگاه های جهان آشنا شوید یاکوتسک

و باز هم نام شهری از روسیه در این لیست خودنمایی می‌کند! کمترین دمایی که توسط سازمان هواشناسی در این شهر به ثبت رسیده منفی 65 درجه بوده ولی با این حال روند طبیعی یک زندگی عادی را در یاکوتسک مشاهد می‌کنیم! گفته می‌شود از ماه مهر تا ماه فروردین در این ناحیه به عنوان فصل زمستان شناخته می‌شود و به تبع تابستان آن هم بسیار کوتاه است!

4- ایسمیت (Eismitte)

با سردترین سکونتگاه های جهان آشنا شوید ایسمیت

ایسمیت در گذشته پناهگاه کاوشگرانی بوده که برای تحقیق و کاوش به گرینلند سفر می‌کردند. در حال حاضر این منطقه در رتبه چهارم از سردترین سکونتگاه های جهان قرار دارد؛ گفته می‌شود ارتفاع صفحات یخی در این منطقه به سه هزار متر بالای سطح دریا نیز می‌رسد!

3- ایستگاه وستوک (Vostok Station)

ایستگاه وستوک

این ایستگاه در سال 1957 توسط دانشمندان شوروی تاسیس شد و تا به این لحظه کمترین مقدار دمای ثبت شده در آن منفی 82 درجه‌ سانتی‌گراد بوده که در ماه ژوئیه سال 1983 ثبت شد. در حال حاضر افرادی که در این مکان مشغول به فعالیت هستند با شرایط آب و هوایی آن تا حدودی خو گرفته‌اند. جالب است بدانید ایستگاه وستوک در ارتفاع 3500 متری از سطح دریا قرار دارد و به همین دلیل افرادی که در این منطقه هستند به شدت کمبود اکسیژن را احساس می‌کنند؛ علاوه‌بر این یونیزه شدن هوا در بدن و رطوبت صفر این محل نیز روی بدن انسان تاثیر منفی دارد.

2- ورخویانسک (Verkhoyansk)

با سردترین سکونتگاه های جهان آشنا شوید ایستگاه ورخویانسک

تعجبی ندارد که شهر ورخویانسک در لیست سردترین سکونتگاه های جهان امروز رتبه دوم را از آن خود کرده باشد؛ چراکه در ماه فوریه سال 1885 کمترین میزان دمای هوا یعنی منفی 68 درجه در این شهر به ثبت رسید. جالب است بدانید که این ناحیه به زودی به قدمت چهارصد ساله خواهد رسید. شهر ورخویانسک در قرن هفدهم میلادی به عنوان یکی از محله‌هایی که در آن نیروهای قزاق خدمت می‌کردند، بنا شد. در آن دوره، این نیروها در ورخویانسک به پرورش اسب و آهو مشغول بودند.

1- اویاماکن (Oymyakon)

با سردترین سکونتگاه های جهان آشنا شوید ایستگاه اویاماکن

و بالاخره مدال قهرمانی در لیست سردترین سکونتگاه های جهان، به دهکده اویاماکن تعلق می‌گیرد که درست در کرانه یاکوتسک واقع شده است. این منطقه در حال حاضر رسماً به عنوان سردترین سکونتگاه روی کرده زمین معرفی می‌شود. گفته شده کمترین دمای به ثبت رسیده در این ناحیه منفی 78 درجه بوده اما با این‌حال حدود 500 نفر در آن زندگی می‌کنند و همچنان این سؤال باقیست که این دسته از افراد چگونه در شرایط سخت و سرد اویاماکن به گذران زندگی مشغولند؟!

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا