سلامتیورزشی

درمان مشکلات پس از زایمان | بررسی اصلی ترین مشکلات بعد از زایمان

آشنایی با روش های درمان مشکلات پس از زایمان می تواند سلامت خانم ها را در این دوران تضمین نماید. بارداری و زایمان مرحله مهمی از زندگی هر خانم محسوب می شود که باید اطلاعات زیادی درباره آن داشته باشد تا به راحتی با مشکلات آن کنار بیاید. پس از زایمان، تغییرات زیادی در فیزیک، روح و روان مادر ایجاد خواهد شد که این مسئله ممکن است باعث بروز اختلالاتی بشود. بهتر است بدانید که اصلا جای نگرانی نیست؛ اولا احتمال بروز مشکلات با توجه به پیشرفت علم پزشکی و آگاهی رسانی به مادران باردار بسیار کم شده است. دوما اگر مشکلی بروز کند به راحتی قابل حل است. در این مقاله درباره مشکلات پس از زایمان و درمان آن ها صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید تا دانش خود را در این باره ارتقا دهید.

 

برخی از شایع ترین مشکلات پس از زایمان

 

عفونت در محل برش سزارین یا اپی زیوتومی:

برای انجام سزارین برشی در شکم ایجاد می شود. شرایط عمل و اتاق جراحی تا حد زیادی استریل است. اما باید توجه داشت که با وجود این مسئله باز هم ممکن است عفونت هایی در محل زخم ایجاد شود. البته باید گفت نه تنها سزارین؛ بلکه هر جراحی و برشی دیگری در بدن ممکن است باعث ایجاد عفونت شود.

چنانچه محل برش سزارین دچار عفونت شود، علائمی ظاهر می شود که به راحتی می توان تشخیص داد. در محل برش، تورم، قرمزی، التهاب، درد و خارج شدن عفونت دیده می شود. عفونت ایجاد شده باعث جلوگیری از جوش خوردن و ترمیم زخم خواهد شد و در برخی مواقع باعث می شود زخم باز بماند. بنابراین در این مورد باید دقت لازم را به خرج دهید و به پزشک مراجعه نمایید. چرا که این مورد با آنتی بیوتیک قابل حل است.


علت و درمان افسردگی پس از زایمان

 

عفونت در محلی غیر از ناحیه برش :

در برخی مواقع ممکن است عفونت در بخش دیگری از بدن ایجاد شود که باید به درمان مشکلات پس از زایمان پرداخت. در سزارین و بیهوشی ممکن است به دلایلی مانند قرار دادن لوله در حین بیهوشی در دهان، فرد دچار عفونت در ناحیه ریوی شود. درمان این مورد هم با مراجعه به پزشک و رعایت دستورالعمل های درمانی به راحتی قابل درمان است.

درمان مشکلات پس از زایمان

آبسه پستان :

برخی از مادران پس از زایمان، دچار آبسه پستان می شوند. این مشکل به دلیل وجود میکروبی در دهان نوزاد ایجاد خواهد شد. با نفود این میکروب به درون سینه، آبسه اتفاق می افتد. از علائم این مشکل می توان به تورم، سفتی، درد و تب بالا اشاره کرد. برای درمان این مورد باید سعی کنید سینه به صورت مداوم خالی شود و همراه با این مسئله آنتی بیوتیک مصرف نمایید.

 

عفونت مثانه :

در بحث درمان مشکلات پس از زایمان ، لازم است تا به یک مشکل شایع یعنی عفونت مثانه نیز اشاره شود. این مشکل در اثر سونداژی که پس از سزارین به برای مادر استفاده می شود، ممکن است ایجاد شود. از علائم عفونت مثانه می توان به عدم دفع ادرار، ادرار قطره قطره، سوزش، درد در زمان دفع و در برخی مواقع وجود خون در ادرار اشاره کرد. برای درمان این مشکل، لازم است تا مایعات زیادی بنوشید و تحت نظر پزشک آنتی بیوتیک مصرف کنید.

 

ترومبوفلیبیت و روش درمان مشکلات پس از زایمان :

این مشکل بسیار خطرناک است و به علت وجود لخته خون در رگ ایجاد می شود. خانم های باردار و خانم های که زایمان می کنند، احتمال وجود لخته خون در آن ها شش تا هشت برابر بیشتر از یک فرد معمولی است.

خطر این مشکل زمانی است که لخته جدا شده و وارد ریه شود، که در این صورت موجب مرگ فرد خواهد شد. برای جلوگیری از ایجاد چنین مشکلی لازم است تمام خانم ها با علائم آن آشنا باشند و در صورت مشاهده و یا حتی احتمال، سریعا به پزشک مراجعه کنند. قرمزی و تورم و گرمی در ناحیه ای که لخته وجود دارد از علائم آن به شمار می آید. لخته بیشتر در ناحیه تحتانی و ساق پا ایجاد می شود.

دقت داشته باشید که اگر در ناحیه ساق پا دچار گرفتگی شدید و به سرعت رفع نشد، توصیه می شود به پزشک مراجعه کنید. پزشک با روش داپلر رنگی از وجود لخته آگاه می شود و بیمار را بستری می کند. در زمان بستری نباید بیمار راه برود و حرکت کند؛ زیرا باعث جدا شدن و حرمت لخته خون می شود.

 

آتونی :

این مشکل باعث می شود که رحم قدرت انقباض خود را از دست بدهد. مواردی که باعث ایجاد این مشکل می شود، دوقلو زایی، زایمان های سخت، زایمان هایی که جنین درشت دارند و در آن رحم بزرگ تر از حالت معمول می شود.

در هنگام زایمان تا 24 ساعت باید علت خونریزی به دقت بررسی شود، که در اثر پارگی یا باز ماندن آسیب رگ ها نباشد. اگر خونریزی مادر تا 40 روز پس از زایمان به صورت غیر طبیعی ادامه یابد، ممکن است در اثر باقی ماندن قسمتی از جفت در رحم باشد. برای درمان مشکلات پس از زایمان در این حالت، پزشک سونوگرافی انجام می دهد. اگر نتیجه نشان از وجود تکه ای جفت بدهد، فرد باید به اتاق عمل برود و آن قسمت را خارج کند.

پس از آن باید یکسری مراقبت ها برای هر چه زودتر ترمیم شدن جای جفت کنده شده و زخم انجام شود. معمولا انجام کارهایی که رحم را کوچک می کند و ماساژهایی مخصوص توصیه خواهد شد.

درمان مشکلات پس از زایمان

آمبولی مایع آمنیوتیک :

یکی دیگر از مشکلات پس از زایمان که بسیار خطرناک بوده، آمبولی مایع آمنیوتیک است. در زمان زایمان معمولا عروق باز می شوند و عارضه هایی مانند مو، مایع آمنیون و ورنیکس کازویورا وارد خون می شوند. این مواد حرکت می کنند و همراه خون به ریه فرد می رسند. این عمل باعث وارد شدن شوک ناگهانی به شخص می شود و در بیشتر موارد مرگ به همراه دارد.

 

عوارض ماده بیهوشی و روش درمان مشکلات پس از زایمان:

ماده بیهوشی معمولا به گونه است که پس از هر جراحی برای بیمار عوارضی دارد. برای سزارین نیز از ماده بیهوشی استفاده خواهد شد. با پیشرفت دانش پزشکی و مشخص شدن عوارض آن برای مادر باردار، کم کم این روش کمرنگ شده است. بیهوشی عمومی در زایمان و مادر باردار اصلا مناسب نیست و توصیه نمی شود. امروزه  در حدود 90 تا 95 درصد زایمان های دنیا به روش بی حسی اسپینال انجام می شوند. این مورد با تزریق ماده سِر کننده به کمر مادر انجام خواهد شد و عارضه و یا مشکل جدی ندارد. فقط ممکن است پس از زایمان سردرد ایجاد شود که با مصرف مسکن و کافئین قابل حل است.


چطور زایمانی بدون درد داشته باشیم؟

 

افتادگی شکم :

در زمان زایمان وزن جنین روی ماهیچه های شکم مادر است. این سنگینی باعث افتادگی و شکل گیری ماهیچه های شکم می شود و باعث تغییر حالت آن خواهد شد. پس از زایمان و خارج شدن جنین، این حالت باعث به هم خوردن  تناسب اندام مادر و افتادگی شکم می شود و مدتی طول می کشد تا به حالت اول بازگردد. برای درمان مشکلات پس از زایمان ، می توانید از گن های که تبادل هوایی خوبی دارند، استفاده کنید. این گن ها کمک می کنند تا ماهیچه های شکم خیلی زودتر جمع شوند. همچنین تمرین های ورزشی زیادی وجود دارد که به حل این مشکل و کوچک شدن شکم کمک می کنند. البته نمی شود بلافاصله پس از زایمان ورزش انجام داد؛ بلکه باید تا به دست آمدن قوای جسمانی مادر و خوب شدن کامل زخم ها صبر کنید.

درمان مشکلات پس از زایمان

تغییر رنگ پوست و روش درمان مشکلات پس از زایمان:

در لیست درمان مشکلات پس از زایمان ، معمولا تغییر رنگ پوست بسیار دیده می شود. در اثر فشاری که در دوران بارداری به مادر وارد می شود و همینطور تغییرات هورمونی زیاد، پوست دچار تغییر حالت و لک می شود و شادابی اولیه خود را از دست می دهد. پوست به دلیل اینکه در زمان بارداری کشیده می شود، بعد از زایمان، حالت شل و ترک خورده به خود می گیرد. گاهی اوقات دیده شده بعد از زایمان بانوان دچار لک و تیرگی در برخی از ناحیه های پیشانی، گونه ها و همچنین پشت لب می شوند. علت اصلی این مشکلات به خاطر تغییرات هورمون های است که در دوران بارداری اتفاق می افتد. البته نباید نگران این قضیه بود؛ چرا که این مشکل فقط برای چند هفته است و بعد از گذشت چند هفته به طور کامل از بین می رود.

 

درمان ترک های پوستی پس از زایمان

یک روش بسیار سریع و کاربردی که می توان بعد از زایمان از شر این مشکلات خلاص شد؛ استفاده مداوم از روغن زیتون و روغن نارگیل است. گاهی اوقات دیده شده ماساژ دادن بخش های تیره و ترک خورده، افزایش جریان خون را در این بخش ها بالا برده و موجب بهبود سریع تر این نواحی می شود. بهتر است تا زمانی که این نواحی به طور کامل بهبود نیافته اند، بیش از حد در مقابل نور خورشید قرار نگیرید. زیرا فرآیند خوب شدن را به تعویق می اندازد. نکته که باید بسیار به آن توجه داشت این است که حتما باید در این دوران از ضد آفتاب های خوب استفاده کنید. خانم های باردار بهتر است در این دوران به اندازه کافی استراحت داشته باشند تا بدن آن ها فرصت بازسازی و ترمیم شدن را داشته باشد. البته بانوان بهتر است در این دوران به تغذیه و برنامه غذایی خود توجه ویژه داشته باشند؛ چرا که تغذیه سالم تاثیر بسزایی در کوتاه نمودن دوره نقاهت دارد.

 

نتیجه گیری

با توجه به مطالب گفته شده مادران باردار پس از زایمان دچار مشکلاتی می شوند که برخی از آن ها طبیعی هستند. بنابراین می توان گفت که با داشتن اطلاعات کافی و آگاهی در رابطه با این مسائل می توان برای درمان مشکلات پس از زایمان اقدام کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا