دنیای خبر

دلیل ریزش مو آقایان چیست؟ | بررسی مهمترین دلایل طاسی آقایان

دلیل ریزش مو آقایان یکی از معضلاتی است که تنها به سن و سال مربوط نخواهد شد. در واقع این مسئله یکی از شایع ترین مشکلاتی است که ممکن است برای هر فرد به وجود آید. اما این موضوع در آقایان بیشتر مشاهده می شود. این عارضه در اکثر مردان با بالا رفتن سن بیشتر خواهد شد. اما این موضوع همیشه صادق نیست؛ بلکه در سنین پایین نیز می تواند اتفاق بیوفتد. اگر شما هم جزو آن دسته از آقایانی هستید که با ریزش مو دست و پنجه نرم می کنید، و علت را نمی دانید؛ پس با ما همراه باشید چرا که در این مقاله قصد دارید در خصوص دلیل ریزش مو آقایان و روش های درمان آن بیشتر صحبت کنیم.

 

مهم ترین دلیل ریزش مو آقایان چیست؟

بر اساس مطالعات صورت گرفته در این باره، به طور کلی سه چیز عامل اصلی ریزش مو در آقایان است این سه مورد شامل موارد زیر هستند:

 

ژنتیک

در اکثر مواقع مردان در اثر ریزش موی آندورژنتیک یا همان الگوی ریزش مردانه دچار ریزش مو خواهند شد. این موضوع درست پس از رسیدن به بلوغ شروع می شود و در هر مقطع از زندگی بخشی از موها از بین می روند. البته دقت داشته باشید که این موضوع برای تمامی اشخاص یکسان نیست. به طور مثال برخی در سن 32 سالگی تاس می شوند؛ که این در حالی است که شخصی دیگر در سن 55 سالگی دچار تاسی یا کم پشتی مو می شود. جالب است بدانید که حدود 20 درصد از مردان از سن 20 سالگی به بعد نشانه های ریزش مو در آن ها نمایان می شود. این آمار در 40 سالگی به 40 درصد و در 50 سالگی به 50 درصد می رسد. در یک کلام باید گفت که درصد آن با افزایش سن برابری می کند.


نکات مهم اصلاح صورت آقایان که نمی‌‌دانستید


 

هورمون ها

همانطور که می دانید تستوسترون یکی از مهم ترین هورمون های مردانه است. DHT یا دی هیدرو تستوسترون هورمونی مرتبط با تستوسترون است که ترشح شدن آن در بدن، یعنی شروع ریزش مو، در واقع هر چه این هورمون بیشتر ترشح شود؛ شخص زودتر موهای خود را از دست می دهد. جالب است بدانید زمانی این هورمون به وجود می آید که تستوسترون پنج واکنش در برابر آنزیم آلفا ردوکتاز از خود نشان می دهد.

عملکرد آن به گونه ای است که پس از قرار گیری فولیکول های مو در برابر هورمون DHT، به مرور کوچک می شوند .در نتیجه موهایی که در این فولیکول ها رشد می کنند نیز نازک و کوتاه خواهد شد. این روند پس از مدتی به طور کلی باعث توقف رشد موها می شود. به علت نبود آگاهی کافی در این باره معمولا مردان زمانی که تقریبا نیمی از موهای خود را از دست داده اند؛ متوجه ریزش موی خود خواهند شد.

دلیل ریزش مو آقایان

زمان

همانطور که گفتیم هورمون DHT دلیل ریزش مو آقایان است. اما این هورمون در یک روز یا یک هفته باعث این موضوع نمی شود؛ بلکه مدت زمان زیادی طول می کشد تا حداقل نیمی از موهای شخص به طور کلی از دست برود. این که سرعت ریزش مو چقدر است به عواملی مثل ژن فرد، میزان ترشح هورمون DHT و سن شخص بستگی دارد. کسانی که بیش از حد ریزش مو دارند تا پیش از 30 سالگی تقریبا نیمی از موهای خود را از دست داده اند. این در حالی است که اگر ریزش مو معمولی باشد تا اواخر 30 یا حتی 40 سالگی چیز غیر معقولی مشاهده نخواهد شد.

 

آیا عوامل دیگری وجود دارد که بر ریزش مو آقایان تاثیر داشته باشد؟

به طور حتم باید بگوییم که بله، دلیل ریزش مو آقایان به همان 3 مورد گفته شده ختم نمی شود و موارد دیگری نیز وجود دارند که در این میان دخیل هستند. از جمله عواملی که بر ریزش مو تاثیر مستقیمی دارد می توان موارد زیر را نام برد:

 

گردش خون ضعیف

زمانی که گردش خون در بدن کم می شود؛ میزان اکسیژن رسانی به فولیکوهای مو نیز کاهش پیدا می کند. همین موضوع می تواند عاملی برای ضعیف شدن فولیکول ها در نتیجه کاهش رشد مو یا نازک شدن آن ها شود.

 

استفاده از کلاه و کلاه ایمنی؛ دلیل ریزش مو آقایان

پوشیدن کلاه اگر تنگ نباشد یا مدت طولانی روی سر قرار نگیرد؛ ریزش مو ایجاد نمی کند. اما اگر برای مدت طولانی و مکرر خصوصا در هوای گرم از کلاه یا کلاه ایمنی استفاده شود، بدون شک تاثیر منفی روی رشد و ریزش مو خواهد داشت.

 

عدم رعایت بهداشت پوست سر

از دیگر دلیل ریزش مو آقایان می توان به عدم بهداشت پوست سر اشاره کرد. موها باید به طور مکرر چند بار در هفته شسته شوند تا پوست سر عاری از هرگونه چربی اضافی شود. زمانی که این چربی ها در پوست سر جمع می شوند؛ فولیکول های مو را تحت تاثیر قرار می دهند. به شکلی که حتی ممکن است به آکنه تبدیل شوند.

دلیل ریزش مو آقایان

بیش از حد رعایت کردن بهداشت پوست سر

همانطور که عدم رعایت بهداشت پوست سر می تواند دلیل ریزش مو آقایان باشد؛ شست و شوی بیش از اندازه نیز می تواند همین مشکل را به وجود آورد. استفاده از شامپوهای شیمیایی 3 بار در هفته کفایت می کند.


روش هایی برای پرپشت شدن ریش آقایان


 

استفاده مداوم و روزانه از سشوار؛ دلیل ریزش مو آقایان

اگر به طور درست و با فاصله مناسب و همچنین دمای مناسب از سشوار استفاده نشود؛ باید به زودی شاهد ریزش مو خود باشید، خصوصا اگر بر حسب عادت هر روز باید سشوار بکشید. هنگام سشوار کشیدن بهتر است از هوای ملایم استفاده کنید.

 

اضطراب

اضطراب هم به اندازه سایر موارد ذکر شده می تواند باعث ریزش مو شود. پس بهتر است خود را از استرس دور کنید. چون در صورت وجود ژن الگوی ریزش مردانه و افزایش اضطراب در مدت زمان کوتاهی ریزش موی شما چند برابر خواهد شد.

 

مشکلات تیروئید

تیروئید که عملکردهای متابولیک بدن را به عهده دارد؛ در صورتی که دچار کم کاری شود می تواند ریزش مو را به وجود آورد.

 

نتیجه گیری

ریزش مو در مردان نسبت به زنان بیشتر است. دلیل آن هم سه عامل اصلی ژنتیک، هورمون ها و زمان است. البته موارد دیگری نیز وجود دارند که باعث تشدید آن می شوند. از جمله این عوامل می توان به گردش خون ضعیف، استفاده مداوم از کلاه یا کلاه ایمنی، استفاده مکرر و روزانه از سشوار، اضطراب داشتن و… اشاره کرد. نگران نباشید؛ چرا که با مراجعه به پزشک در زمان مناسب می توان از این مسئله جلوگیری نمایید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا