سلامتی

علت کشیدن گوش در کودکان چیست؟ | چرا کودکم گوش خود را می کشد؟

آیا می دانستید علت کشیدن گوش در کودکان می تواند وابسته به دلایلی در سلامت فرزندتان باشد؟ در کودکان عادت های عجیبی وجود دارد و اکثر کودکان و نوزادان با قسمت های مختلف بدن و صورت خود مانند بینی، گوش و انگشتان پا بازی می کنند. برخی از این حرکات از روی کنجکاوی، بازیگوشی و کشف قسمت های مختلف صورت و بدن است. اما برخی از این حرکات دلیل خاصی دارند. علت کشیدن گوش در کودکان دلایل متفاوتی دارد که در طی مقاله آنها را به صورت کامل شرح خواهیم داد.

 

بازی و کشف اعضای بدن

ممکن است کودک برای کشف اعضای بدن خود گوش های خود را بکشد. کودک بدنش برای خود دنیایی اسرارآمیز است که سعی می کند با لمس و کشیدن اعضای بدن خود آنها را بشناسد. گوش هم یکی از همین اعضای بدن است که کودک می خواهد آن را لمس کند. این عادت اکثرا از چهار ماهگی آغاز و از در سالگی به پایان می رسد. پس این روند، یکی از دلایل است که شما نباید نگران آن باشید.

گاها هم دیده می شود که برای ایجاد آرامش در زمان خواب و یا زمانی که کودک بدقلق است، به گوش های خود مرتبا دست بزند و یا آن ها را بکشد. خیلی از بچه ها هم در زمان خواب دست خود را روی گوش قرار می دهند و گویا نوعی حس آرامش به آن ها دست می دهد.

 

عفونت و بیماری گوش

یکی از علت های کشیدن گوش در کودکان عفونت گوش است که کودک وقتی درد را احساس می کند با کشیدن گوش سعی می کند که درد را کمتر و یا متوقف کند. این کار در اکثر کودکان وجود دارد که باید شما این علت را جدی بگیرید و سریعا به پزشک مراجعه کنید که مبادا آسیبی به گوش کودک وارد شود. عفونت های بسیاری وجود دارد از جمله: اوتیت میانی، عفونت قارچی و بسیاری از موارد دیگر که در کودکان شایع است.

علت کشیدن گوش در کودکان

اوتیت میانی:

در کودکان بسیار شایع است و حدودا 80 درصد کودکان در سن سه سالگی آن را تجربه کرده اند. انواع مختلفی از عفونت های گوش میانی وجود دارد که همه آن ها علت کشیدن گوش در کودکان هستند. عامل این مشکل عفونت های باکتریایی و ویروسی هستند که در پشت پرده گوش قرار دارند.


نکاتی درباره عفونت گوش کودکان که باید بدانید

 

عفونت های قارچی:

عفونت های قارچی چند نوع دارند. اوتیت خارجی نوعی از آن است که گوش خارجی را تحت تاثیر قرار می دهد. حتی ممکن است باعث قرمزی پوست نیز بشود و ترشحاتی از گوش نیز خارج شود که قابل مشاهده باشند. اوتیت خارجی یا همان عفونت های قارچی در اثر خیس بودن گوش پس از حمام  بیشتر اتفاق می افتد. پس بهتر است پس از حمام با دقت و ظرافت گوش کودک را خشک کنید.

 

عفونت دستگاه تنفسی:

عفونت های دستگاه تنفسی که بیشتر در اثر سرماخوردگی اتفاق می افتند، کودک را در معرض عفونت گوش قرار می دهند. این حالت می تواند علت کشیدن گوش در کودک باشد و باید به پزشک مراجعه شود. اما خیلی سریع درمان می شود و بهبود می یابد.

 

 

عوامل خطرناک کشیدن گوش کودکان

علاوه بر عفونت و بیماری گوش که علت های خطرناکی هستند؛ عوامل دیگری نیز وجود دارند. از جمله:

آب

قطعا بعد از حمام مقداری آب در گوش جمع می شود که ما با بعضی از وسایل سعی می کنیم آب جمع شده در گوش را پاک کنیم. اما در کودکان این کار با استفاده از دست و کشیدن گوش پاک می شود.

علت کشیدن گوش در کودکان

فشار هواپیما

در سفرهای هوایی به علت تغییر فشار هوا ممکن است گوش آسیب ببیند؛ مخصوصا در کودکان که گوششان بسیار حساس است. بنابراین به وجود آمدن همچین وضعیتی باعث ناراحتی کودک شده و او مجبور به کشیدن گوش خود می شود.

 

وجود یک جسم خارجی

در مواردی ممکن است کودک جسمی کوچک را عمداً یا سهواً در گوش خود قرار داده باشد و به داخل کشیده شده باشد و این علت کشیدن گوش در کودکان خواهد بود.

 

آلرژی

در کودکان به علت حساس بودن بدنشان بسیار دیده می شود که به مواد خوراکی یا هر چیز دیگری حساسیت نشان دهند. این حساسیت باعث ایجاد خلط و بروز خارش بشود. در بعضی موارد، التهاب بافت ها، مانند آدنوئیدها، از تخلیه مایعات از گوش میانی به نازوفارنکس جلوگیری کرده و این موضوع خود باعث پر بودن و گرفتگی گوش می شود و کودک مدام به گوش خود دست می زند و یا می خاراند.

 

شرایط پوستی

مشکلات و حساسیت های پوستی در کودکان بسیار دیده می شود. اگر کودک گوش خود را می کشد؛ ممکن است قسمت خارجی پوست و یا حتی قسمت داخلی پوست مجرای گوش، دچار اگزما شده باشد. دقت کنید که اگر علت کشیدن گوش در کودکان، مشکل پوستی باشد، بدون شک در سایر قسمت های بدن این حالت دیده می شود.

علت کشیدن گوش در کودکان

دندان درآوردن

دندان درآوردن پروسه ای است که در کودکان با علائم متفاوتی همراه است و ممکن است بچه را تا حدودی اذیت کند. التهاب لثه و کشیدن گوش می تواند از جمله این علائم باشد و خردسال برای تسکین درد خود این عمل را انجام دهد. در حالتی هم کشیدن گوش، ری اکشنی روحی است و کودک به دلیل آسیب های اساسی در بافت صورت آن را انجام می دهد.

 

زمان مراجعه به پزشک

نوزادان و کودکان به این دلیل که نمی توانند به درستی صحبت کنند و درد یا مشکل خود را بیان کنند، در بیشتر موارد با مشاهده حرکتی خاص در آن ها و یا برای پیدا کردن علت کشیدن گوش در کودکان، با دیدن این موارد به پزشک مراجعه شود.

 • کشیدن گوش همراه با خارج شدن ترشحات و مایعاتی از گوش
 • قرمزی و تورم در گوش خارجی همراه با کشیدن گوش
 • مخاط زیاد در گوش و یا بینی و ایجاد خلط
 • وجود یک جسم خارجی در داخل مجرای گوش که خطرناک است و باید به سرعت مراجعه به پزشک انجام شود.
 • ایجاد قرمزی و لکه های سفیدی در امتداد مجرای گوش
 • تب بالا در حدود 38 درجه سانتی گراد
 • علائم که ناشی از عفونت در بدن باشد. مانند استفراغ، اسهال، کم اشتهایی و بی قراری و بی خوابی کودک

پس در صورت مشاهده هر کدام از موارد بالا، همراه با کشیدن گوش در کودک موضوع را جدی بگیرید.


چرا نوزاد بعد از تولد وزن کمی دارد؟

 

درمان کشیدن گوش در کودکان

زمانی که پزشک علت کشیدن گوش در کودکان را تشخیص داد، حالا نوبت به درمان می رسد. بسته به علت آن درمان های مختلفی وجود دارد که در ادامه بیان خواهیم کرد.

 

آنتی بیوتیک ها و ضد قارچ ها

در مواردی که علت عفونت گوش در کودک باشد، پزشک داروهای آنتی بیوتیک یا ضدقارچ تجویز می شود. آنتی بیوتیک ها هم به صورت خوراکی و هم به صورت  قطره گوش استفاده می شود. ضدقارچ ها هم به صورت پماد و قطره گوش مورد مصرف قرار می گیرند.

 

داروهای عفونت های تنفسی

اگر عفونت در دستگاه تنفسی باشد و به دلایلی مانند سرماخوردگی، داروهایی مثل استامینوفن یا ایبوپروفن تجویز می شود. این داروها اکثرا روی مخاط و ترشح آن تاثیر می گذارند و از تحریک گوش جلوگیری می کنند.

 

خارج کردن جسم خارجی

برای مواردی که کشیدن گوش در اثر ورود یک جسم خارجی باشد، پزشک با دقت و ابزارهای ویژه آن را خارج می کند.

 

پماد ها

برای آن هایی که اگزمای پوستی و حساسیت باعث کشیدن گوش می شود، پمادهای پایه کورتیکواستروئید تجویز می شود. انواع لوسیون ها و یا کرم های ضد خارج هم ممکن است جز داروهای درمانی کودک شما باشند.

علت کشیدن گوش در کودکان

ترک عادت کشیدن گوش در کودکان

برای کودکانی که به کشیدن گوش عادت کرده اند؛ باید یکسری راهکارها توسط والدین انجام شود تا کم کم این عادت را ترک کنند.

 • برای نوزادان بهتر است از دستکش های پارچه ای با جنس لطیف استفاده شود. با این کار عادت کشیدن گوش به راحتی از بین می رود.
 • کودک را با گزینه های جایگزین مثل اسباب بازی های جالب سرگرم کنید و دست او را با این وسایل مشغول کنید.
 • برای کودکان با سن کم می توان از پستانک برای ترک عادت دست زدن به گوش استفاده کرد.
 • پس از حمام گوش کودک را کاملا خشک کنید. این کار برای ابتلا به عفونت های گوش خارجی بسیار موثر است.
 • اتاق خواب یا محل قرار دادن کودک را با استفاده از مرطوب کننده های هوا، مرطوب کنید. این حالت برای کودکانی که عفونت های تنفسی فوقانی یا آلرژی دارند، خوب و مفید است.

 

نتیجه گیری

همانطور که بیان شد علت کشیدن گوش در کودکان بسیار زیاد و متفاوت است. برخی از این دلایل به علت یک بیماری است و باید درمان شود. اما برخی دیگر جای نگرانی ندارند و ناشی از یک عادت یا بازیگوشی هستند که بسیار حرکتی رایج است. از بین موارد گفته شده عفونت گوش شایع ترین است و در صورت مشاهده به راحتی قابل درمان است. فقط باید آن را جدی بگیرید و کودک خود را به یک پزشک نشان دهید. امیدوارم مطالب گفته شده برای شما مفید و کاربردی بوده باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا