سلامتی

فواید مصرف کاکائو که از آن بی خبرید | سلامت بدن با کاکائو

امروزه درکنار مزه، فواید مصرف کاکائو نیز باعث شده است تا افراد زیادی به سمت این خوراکی خوشمزه رفته و به طور روزانه آن را مورد استفاده قرار دهند. درحال حاضر افراد بسیاری در سراسر دنیا این خوراکی را روزانه در برنامه غذایی خود قرار داده اند تا بتوانند از طعم لذت بخش ان نهایت استفاده را برده و انرژی از دست رفته خود را بازیابی کنند. باید بگوییم کاکائو نه تنها خوشمزه نیست؛ بلکه دارای فواید بی نظیری نیز است که نمی توان آن ها را نادیده گرفت. از مهم ترین خواصی که برای این خوراکی بیان شده اند می توان به حفظ سلامت پوست و مو اشاره نمود که اهمیت بسیاری داشته و لازم است به طور جدی مورد بررسی قرار گیرد. ما در این مقاله قصد داریم تا به بررسی خواص کاکائو پرداخته و هرآنچه را که لازم است درباره این خوراکی بدانید را در اختیار شما قرار دهیم. توصیه داریم جهت کسب اطلاعات بیشتر تا انتها ما را همراهی کنید.

 

کاکائو چیست؟

قبل از بیان فواید مصرف کاکائو باید بگوییم کاکائو در واقع دانه هایی به رنگ قهوه ای هستند که از آن برای تولید شکلات ها استفاده می شود. این دانه ها را عمدتا می توان در مناطقی همچون امریکای جنوبی و مرکزی مشاهده نمود که از مهم ترین محصولات این بخش ها به شمار می روند. امروزه علاوه بر تولید شکلات از دانه های کاکائو برای ساخت پودر و مس کاکائو نیز استفاده می گردد. زیرا بسیار خوشمزه بوده و طرفداران خاص خود را در سراسر دنیا دارد. واژه کاکائو از گیاه آن نشات گرفته است که از درخت تئوبروما به دست می آید.

 

ارزش غذایی کاکائو

در این بخش قصد داریم تا در راستای بیان فواید مصرف کاکائو از ارزش های غذایی این محصول نیز نام ببریم. کاکائوها عمدتا دارای خواصی همچون پروتئین، ویتامین، ریبوفلاوین، تیامین، کلسیم، پتاسیم، فسفر و آهن هستند که میزان هرکدام از این مواد به میزان خالص بودن کاکائو بستگی دارد. برای این خوراکی خواص بی نظیری بیان شده اند که هرکدام در سلامت شما می توانند اثرات بسزایی را به جای بگذارند. برخی ممکن است با این پرسش که چرا باید کاکائو مصرف کنیم مواجه گردند که در ادامه به پاسخ به این سوال می پردازیم.

 

سطح شادی را افزایش می دهد

یکی از فواید مصرف کاکائو افزایش سطح شادی است. زیرا بسیار سالم بوده و عوارضی برای شما به دنبال ندارد. ماده ای که سبب بروز این میزان شادی می شود، اناندامید نام دارد که بخشی از آن را می توان در کاکائو مشاهده نمود. این ماده را به عنوان مولکول سعادت نیز می شناسند. زیرا می تواند به راحتی زمینه های سرخوشی فرد را فراهم سازد.

فواید مصرف کاکائو

تقویت قوای جنسی

فنتیل آمین یکی دیگر از ترکیبات بی نظیری به شمار می رود که در کاکائو وجود داشته و آن را با عنوان یک ترکیب روحیه بخش می شناسند. این ترکیب با ترشح آندروفین می تواند نشاط فرد را تحریک نموده و در راستای تقویت نیازهای جنسی وی نیز اثرات مثبت و قابل توجه ای را به جای بگذارد. جالب است بدانید بدن، به طور طبیعی زمانی که به کسی علاقه مند می شویم و با وی رابطه جنسی برقرار می کنیم به ترشح این ماده می پردازد و با این عمل قوای جنسی را تقویت می کند. اگر دقت کرده باشید بیشتر افراد زمانی که می خواهند به معشوق خود هدیه بدهند؛ شکلات را نیز در کادوی خود قرار       می دهند. کاکائوها با ترشح این ماده تحریک بخش، می توانند فواید بسیاری برای شما به همراه داشته باشند.

 

متعادل سازی نوسانات اخلاقی

افزایش سطح سروتونین مغز یکی دیگر از فواید مصرف کاکائو به شمار می رود که بسیار قابل توجه بوده و می تواند همانند دیگر موادی که در بخش های قبل به آن ها اشاره شد؛ یک حس سرخوشی را در بدن شما ایجاد نماید. به طور طبیعی زن ها در دروان قبل از قاعدگی خود با افت شدید سروتونین مواجه می گردند که این افت می تواند خلقیات آن ها را تغییر داده و سبب بروز برخی مشکلات اخلاقی برای آن ها شود. کاکائو می تواند با افزایش این ماده در بدن آرامش مغز را تامین نموده و به شما برای بازیابی انرژی از دست رفته کمک های شایانی نماید.

 

جنگ با خستگی ها

در بخش های قبل بیان نمودیم که کاکائو دارای میزان قابل توجه ای از منیزیم است که می تواند در راستای جلوگیری از پوکی استخوان به شما کمک کند. علاوه بر مواردی که به آن ها اشاره شد، کاکائو     می تواند دیابت را کاهش داده و سطح فشارخون شما را نیز متعادل نماید. میزان منیزیم موجود دراین خوراکی به میزان مصرف شما بستگی دارد و نمی توان برای این امر یک نظر قطعی داد.


فشار خون ثانویه چیست؟

 

کاهش فشارخون

طی سالیان قبل یک مجموعه آزمایشات بر روی افراد سالخورده انجام شد که طی این آزمایش ها اثرات مثبت مصرف کاکائو مورد بررسی قرار گرفت. نتایج این تحقیقات با کاهش میزان فشار خون این افراد پس از مصرف کاکائو مواجه گشت که اهمیت بسیار بالایی داشت. از آن پس متعادل سازی فشار خون نیز از جمله فواید مصرف کاکائو شناخته می شود که می تواند در این راستا به شما نیز کمک های شایانی نماید.

فواید مصرف کاکائو

متعادل نمودن سوخت و ساز بدن

باید بگوییم طی رژیم های غذایی که افراد چاق می گذارنند؛ آنتی اکسیدان بدن کاهش می یابد و این امر می تواند پیامدهای بسیار بدی برای آن ها به همراه داشته باشد. در سال 2009 مطالعات گسترده ای در این زمینه صورت گرفت و طبق نتایج آن، بیان شد که کاکائو با خواص بی نظیر خود می تواند این عدم دریافت آنتی اکسیدان را جبران نموده و سطح سوخت و ساز بدن را افزایش دهد. علاوه بر مطالبی که بیان شد این خوراکی بی نظیر قادر است تا فعالیت های میکروبی معده را بهبود بخشیده و در این راستا نیز به شما کمک کند.

 

مبارزه با هرگونه پوسیدگی دندان

ممکن است با این پرسش که کاکائو چگونه می تواند از پوسیدگی دندان ها جلوگیری کند مواجه شوید که برای پاسخ به این پرسش باید بگوییم طی تحقیقاتی که در این زمینه در دانشگاه تولین انجام شده اند؛ به این نتیجه دست یافته اند که مصرف کاکائو این خاصیت را دارد تا همچون فلوراید از پوسیدگی دندان ها جلوگیری نموده و شرایط بهتری را برای شما رقم بزند. عصاره پودر کاکائو می تواند مینای دندان را تقویت نموده و سبب استحکام دندان های شما گردد.

 

درمان سرفه های مکرر

از دیگر فواید مصرف کاکائو باید به درمان سرفه اشاره نمود. زیرا این خوراکی دارای میزانی از تئوبرومین نیز هست. این ماده به عنوان یک کدئین می تواند اثرات مثبت بسیاری برای شما به همراه داشته باشد و سرفه های شما را درمان کند. بنیاد ریه ی بریتانیا طی تحقیقات نتیجه بخش خود اعلام نموده است که ماده ی موجود در کاکائو هیچ عارضه جانبی نداشته و بهتر از داروها می تواند به افراد بیمار کمک کند.

فواید مصرف کاکائو

بهبود وضعیت گوارش بدن

علاوه بر تمامی مواردی که به عنوان فواید مصرف کاکائو بیان شدند؛ باید بگوییم کاکائو می تواند با استفاده از فیبر موجود در خود، آنزیم های گوارشی بدن را تحریک نموده و به این روش وضعیت گوارشی بدن شما را نیز بهبود بخشد.

 

کاکائو دارای چربی های کاملا سالم است

باید بدانید بدن هر فرد به طور طبیعی نیاز به چربی دارد و نمی توان این امر را نادیده گرفت. این   چربی ها اثرات مثبتی نیز به همراه دارند که شامل مواردی همچون رشد بهتر بدن، بهبود عملکرد و ایمنی بدن، بهبود واکنش های شیمیایی و افزایش سطح عملکرد متابولیک می شوند. نوع چربی که در کاکائو وجود دارد؛ همانند چربی موجود در روغن زیتون بوده و می تواند بهترین ها را برای شما رقم بزند.

 

درمان اختلالات ذهنی

در راستای بیان گونه هایی که می توانند سبب افزایش اختلالات ذهنی شوند؛ باید بگوییم اکسید کننده های واکنش پذیر، اثرات خاص خود را دارند. مصرف کاکائو این قابلیت را دارد تا به شما در کاهش تولید این گونه های اکسید کننده کمک های شایانی نماید. این کاهش به عنوان یک راهکار خارق العاده سطح ایمنی بدن را در برابر بیماری های مغزی افزایش داده و از بروز هرگونه آلزایمر جلوگیری می کند.


ویژگی های مواد غذایی ارگانیک و فواید بی نظیر آن

 

کاهش میزان کلسترول بدن

افزایش سطح کلسترول بدن اثرات منفی بسیاری بر روی قلب داشته و می تواند منجر به سکته و   بیماری های قبلی شود. طبق مطالعاتی که بر روی افراد مختلفی که به بیماری های قلبی مبتلا هستند صورت گرفته است، مصرف کاکائو می تواند این میزان کلسترول بد را کاهش داده و کلسترول های مفید را جایگزین آن ها نماید.

فواید مصرف کاکائو

محافظت از پوست و مو

به عنوان آخرین مورد از فواید مصرف کاکائو قصد داریم تا به بیان خاصیت این خوراکی برای محافظت از پوست و مو اشاره کنیم. کاکائو میزان قابل توجه ای از ویتامین c و منیزیم را به همراه دارد که این ویتامین ها می توانند به شما در راستای افزایش سطح سلامت پوست و مو کمک های بی نظیری نمایند.

 

سخن آخر

فواید مصرف کاکائو افراد بسیاری را در سراسر دنیا راغب نموده است تا به طور روزانه این خوراکی خوشمزه را مصرف نموده و از آن در برنامه های غذایی خود نام ببرند. کاکائوها دارای میزان قابل توجه ای از ویتامین ها، کلسیم، پروتئین، منیزیم، مس، آهن و … هستند که هر کدام اثرات مثبت خود را برای بدن شما به همراه دارند. شما با مصرف روزانه کاکائو می توانید ضمن حفظ سلامت بدن خود از طعم لذت بخش آن نیز نهایت لذت را ببرید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا