سلامتیورزشی

آب درمانی یا هیدروتراپی چیست؟ | کاربرد آب درمانی برای کودکان و بزرگسالان

آب درمانی به روشی درمانی گفته می شود که با استفاده از تمرینات مختلف که در بستر آب است می توان برای بهبود بسیاری از مشکلات و بیماری ها اقدام کرد. برای درمان بیماری، روش های درمانی مختلفی وجود دارد که هر یک به شیوه ی خاصی انجام می شوند که متداول ترین روش برای بهبود هر نوع بیماری استفاده از دارو و قرص است. با پیشرفت علم و تکنولوژی دانشمندان توانستند دریابند که با استفاده از آب می توانند بسیاری از بیماری ها را درمان کنند. به این روش آب درمانی یا هیدروتراپی گفته می شود که آب استفاده از تکنیک های خاص و انجام یکسری تمرینات در آب گرم صورت می گیرد. هیدروتراپی باعث بهبود انواع درد، ریلکس شدن ماهیچه ها، بالا رفتن گردش خون و به طور کلی افزایش عملکرد هر چه بهتر بدن فرد می شود. به دلیل مزیت های بی شماری که در این روش وجود دارد؛ حتی کودکان نیز می توانند از مزیت های آن برخوردار باشند.

در مقاله ای که پیش رو دارید می خواهیم درابطه با آب درمانی بیشتر صحبت کنیم؛ پس اگر دوست دارید اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید، پیشنهاد می کنیم مطالب امروز را از دست ندهید چرا که خالی از لطف نیست.

 

هیدروتراپی شامل چه تمریناتی است؟

بسته به این که بیمار چه مشکلی دارد و شرایط آن چگونه است؛ پزشک معالج ممکن است درمان خاصی را برای او در نظر بگیرد. یعنی این که مشخص کند باید دقیقا از کدام تمرینات، به چه اندازه و تا چه زمان پیروی شود. با این حال تمریناتی که در این روش درمان وجود دارد به شرح زیر است:

 

تمرینات کششی

زمانی که شخصی برای مدتی در آب گرم قرار می گیرد، عضلات او نرم می شوند. در نتیجه می تواند هر نوع حرکت کششی را در بالاترین نوع خود و تا جایی که بدن قدرت دارد را انجام دهد. این کار باعث بهبودی عضلات آسیب دیده می شود.


مگنت تراپی یا مغناطیس درمانی چیست؟


 

تمرین راه رفتن

راه رفتن در آب نیز از دیگر تمرینات آب درمانی است. در این روش با توجه به قد فرد، آبی را در نظر می گیرند تا بیمار در آن راه برود. تمرین راه رفتن، بیشتر برای کسانی است که دچار مشکلات دیسک کمر و ستون فقرات هستند. بدن در آب کاملا تحت تاثیر نیروی گرانش قرار می گیرد.

آب درمانی

تمرینات قدرتی

در این دسته از تمرینات که به تمرینات قدرتی معروف هستند؛ سعی می شود با استفاده از آب حرکات سخت صورت گیرد. با پیشرفت در جلسات، علاوه بر تمرینات قدرتی حتی ممکن است از یکسری وسایل خاص نیز که تمرینات را دشوار تر می کنند استفاده شود. البته این در صورتی است که بیمار نیاز به این دستگاه ها داشته باشد.

 

الگوهای کاربردی حرکت

برخلاف سایر روش های درمانی که می توان آن ها را به یکباره شروع کرد و انجام داد؛ اما در این روش باید مراحل را به تدریج پیشرفته کرد. به این خاطر که باید بیمار آمادگی پیدا کند، در غیر این صورت نه تنها نمی تواند همه آن ها را به یکباره انجام دهد؛ بلکه ممکن است بیمار حتی آسیب هایی نیز ببیند. شایع ترین مشکلی که در این میان به وجود می آید، می توان به دردهای شدیدی که همراه با روش درمانی فوق است اشاره کرد.

 

آب درمانی یا هیدروتراپی چه کاربردهایی به همراه دارد؟

فیزیوتراپیست ها برای درمان بسیاری از مشکلات و بیماری ها از هیدروتراپی استفاده می کنند. از جمله کابردهای بسیار مطرح آن می توان موارد زیر را نام برد:

 

دردهای مزمن را کاهش می دهد

تمامی اشخاصی که به هر دلیل دچار دردهای مزمن هستند؛ می توانند از این روش درمانی استفاده کرده و دردها خود را بهبود بخشند یا حتی از شر آن ها خلاص شوند. هیدروتراپی به طور کلی باعث بهبود بخشیدن حرکات طبیعی، بالا رفتن طول عمر، بالا رفتن کنترل عضلات و قدرت، دردهای مختلف را کاهش می دهد. از جمله بیماری های شایع که با استفاده از آب درمانی می توان برای بهبود آن ها اقدام کرد، می توان به یبرومیالژیا، سندرم درد منطقه ‌ای پیچیده و همچنین بیماری‌های اسکلتی-عضلانی که زمان زیادی از به وجود آمدن آن ها گذشته است را می توان نام برد. برخی از بیماران از این روش به عنوان درمانی واحد استفاده می کنند؛ اما برخی دیگر در کنار هیدروتراپی روش های دیگر را نیز انجام می دهند.

 

اختلالات عصبی را بهبود می دهد

افرادی که اختلالات عصبی دارند، می توانند با استفاده از تکنیک های توانبخشی همراه با هیدروتراپی برای درمان خود اقدام کنند. بیشتر آن ها در استخر فعالیت خود را انجام می دهند؛ به شکلی که نمی توان بیرون از استخر آن ها را انجام داد. علاوه بر آن در این روش اسپاسم عضلانی کاهش یافته و قدرت عضلات بیشتر خواهند شد. از جمله اختلالات عصبی که آب درمانی برای آن ها موثر است عبارتند از:

 • بیماری ام اس
 • سکته مغزی
 • دیستروفی عضلانی
 • بیماری پارکینسون
 • ضربه مغزی
 • سندرم گیلین باره

 

برای بیماری های قلبی و عروقی و حتی ریوی مفید است

هیدروتراپی روشی درمانی است که حتی برای تقویت استقامت عضلانی و قلبی ریوی نیز کاربرد دارد. بیشتر افراد مسن یا توانبخشی های بعد از نارسایی هایی های مزمن قلبی یا حتی کسانی که پس از یک دوره بیماری های شدید تنفسی داشته اند، از این روش استفاده می کنند. از جمله مشکلات قلبی و عروقی و ریوی که هیدروتراپی می تواند برای بهبود آن ها موثر باشد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD)
 • نارسایی قلبی
 • آنژین
 • پس از انفارکتوس میوکارد (حمله قلبی)
 • پس از جراحی ‌های قلب یا ریه

آب درمانی

مشکلات عضلانی و اسکلتی را کاهش می دهد

از دیگر فواید هیدروتراپی این است که آسیب دیدگی های اسکلتی و عضلانی با استفاده از این روش کاهش یافته یا حتی ممکن است درمان شوند. تفاوتی ندارد که این مشکلات در اثر انجام ورزش های مختلف و یا افزایش سن باشد؛ در هر صورت آب درمانی آن ها را بهبود می دهد. شایع ترین مشکلات عضلانی و اسکلتی که با هیدروتراپی قابل حل است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آرتروز
 • روماتیسم مفصلی ( آرتریت روماتوئید)
 • روماتیسم ستوم فقرات یا نکیلوزان اسپوندیلیت
 • پیچ خوردگی مچ پا
 • کشیدگی عضله همسترینگ
 • کشیدگی عضله چهار سر ران
 • پارگی عضله بالا خاری
 • کمر درد

با بی خوابی به بدن خود لطمه نزنید


 

برای رفع یا بهبود صدمات اسکلتی عضلانی موثر است

هیدروتراپی به قدری تاثیر مثبت دارد که حتی می تواند در درمان توانبخشی عضلات و مفاصل نیز موثر واقع شود. آب نیروی شناوری دارد؛ یعنی قدرت آن به سمت بالا بوده و برخلاف جهت نیروی گرانش است. این موضوع کمک می کند تا فشار ناشی از وزنی که بر استخوان ها، عضلات یا مفاصل است را کاهش دهد.

این ویژگی آب زمانی که با گرما همراه باشد؛ تورم را کاهش داده، جریان خون را افزایش می دهد و درد را از بین می برد. در نتیجه مشکل بیمار از بین می رود. آب در برابر حرکاتی که شخص انجام می دهد از خود مقاومت نشان می دهد. به بیان دیگر این که سرعت انجام حرکت به میزان مقاومت آب بستگی دارد. اگر شما هم از این مشکلات رنج می برید؛ کافی است تنها یک جلسه آب درمانی انجام دهید تا به وضوح تاثیرات مثبت آن را متوجه شوید. جالب است بدانید قرار گیری در عمق های مختلفی آب تاثیرات متفاوتی نیز به همراه دارد، بدین معنا که هر چه عمق بیشتر باشد تاثیر آن نیز بیشتر خواهد شد.

 

آیا می توان از هیدروتراپی برای کودکان نیز استفاده کرد؟

همانطور که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم هم کودکان و هم بزرگسالان هر دو می توانند از این روش درمانی استفاده کنند. مزیت ها و کاربردی هایی که برای بزرگسالان داشت را ذکر کردیم؛ حالا نوبت به کودکان است. از جمله مزیت هایی که این روش درمانی برای کودکان به همراه دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • روند رشد طبیعی را بهبود می بخشد.
 • کودک را به سمت شاخص‌های رشد فیزیکی سوق می دهد.
 • درد را کاهش می دهد.
 • تونوس ماهیچه ‌ای را نرمال می کند (تونوس ماهیچه‌ ای در واقع به انقباض باقی ‌مانده یا سفتی طبیعی در ماهیچه گفته می شود).
 • موجب افزایش قدرت می شود.
 • افزایش عملکرد را به همراه دارد.
 • در صورت نیاز موجب آرامش و ریلکسیشن خواهد بود.
 • به متحرک سازی مفاصل خشک کمک می کند.
 • توانایی تحمل وزن را افزایش می دهد.

اگر دقت کرده باشید این اهداف بیشتر شبیه به اهدافی است که خارج از آب وجود دارد. در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا برای این که بدانند کودک مهارت های عملی مورد نظر را فرا گرفته است یا خیر، از تمرینات آب درمانی همراه با تمریناتی خارج از آب استفاده می شود. معمولا فیزیوتراپیست ها در تمرینات آب درمانی برای کودکان تمریناتی مثل کنترل سر، پیشبرد الگوهای حرکتی مثل رسیدن به چیزی یا راه رفتن را در نظر می گیرند. این تمرینات را برای این که کودک رغبتی برای انجام دادن پیدا کند در قالب بازی پیاده سازی می کنند.

از آن جایی که کودکان از لحاظ فیزیکی متفاوت هستند؛ پس باید به عمق آب بسیار توجه کرد. بهترین نوع استخر برای انجام حرکات و تمرینات آب درمانی می توان به استخر بتی و استخر مدولار یا پیش ساخته اشاره کرد.

آب درمانی

نتیجه گیری

آب درمانی به روشی درمانی گفته می شود که با استفاده از تمرینات مختلف که در بستر آب است می توان برای بهبود بسیاری از مشکلات و بیماری ها اقدام کرد. این روش درمانی به گونه ای است که حتی کودکان نیز می توانند از آن بهره ببرند. در خصوص هیدروتراپی در این مقاله به طور مفصل صحبت شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا