فناوری

سیستم هشدار زلزله اندروید در زمین لرزه فیلیپین موفق عمل کرد


گوگل قصد دارد سیستم هشدار زلزله اندروید را سال آینده به صورت جهانی راه‌اندازی کند، اما پیش از این کار، سرویس مذکور را در هفت کشور زلزله‌خیز از جمله فیلیپین به صورت آزمایشی در دسترس قرار داده است. این سیستم هشدار اخیراً در زلزله 6.7 ریشتری فیلیپین توانست ارزش‌های خود را نشان داده و برای بسیاری از کاربران اندروید مفید واقع شود. با پامپا همراه باشید.

طبق گزارش سازمان زمین شناسی ایالات متحده، زلزله ای به قدرت 6.7 ریشتر در ساعات اولیه صبح روز 23 ژوئیه (1 مرداد) منطقه تینگلو در کشور فیلیپین را لرزاند. رویترز نیز گزارش داده که این زلزله نسبتاً بزرگ تقریباً یک دقیقه طول کشیده و برخی از مردم را از خوب بیدار کرده است.

اما نکته جالب توجه اینکه چند ثانیه قبل از شروع زمین لرزه، گوشی اندرویدی تعدادی از افراد آژیر خطر را به صدا درآورده و آن‌ها را از وقوع زمین لرزه مطلع کرده است. موفقیت این سیستم هشدار در ابتدا توسط کاربران انجمن Reddit اطلاع‌رسانی شد و در ادامه نیز گزارش‌های زیادی در همین باره در شبکه اجتماعی توییتر منتشر گردید.

هشدار زلزله اندروید

گوگل این سیستم را برای ایجاد “بزرگترین شبکه تشخیص زمین لرزه در جهان” طراحی کرده و از فناوری‌ها و سنسورهایی که امروزه به وفور در دستگاه‌های مختلف وجود دارند، برای تحقق چنین ایده‌ای بهره گرفته است. این در حالی است که ایجاد یک شبکه سنتی از لرزه‌سنج‌های زمینی، در تمامی مناطق عملی نیست و هزینه زیادی نیز دارد. اما اگر چنین سیستمی در یک منطقه خاص وجود داشته باشد، سیستم هشدار گوشی‌های اندرویدی هشدارهای ارائه شده توسط این سیستم را نیز به اطلاع کاربران خواهد رساند.

سیستم هشدار گوگل از شتاب سنج گوشی برای شناسایی موج اولیه و غیرمخرب زمین لرزه که با نام موج P شناخته می‌شود، استفاده می‌کند. سپس به سرعت موقعیت مکانی را (البته بدون اطلاعات شخصی) به سرور تشخیص زمین لرزه گوگل ارسال می‌کند. این گزارش‌ها توسط گوگل ارزیابی می‌شوند و در صورت تأیید، آژیر خطر همراه با موقعیت کانون زلزله بر روی نقشه، بزرگی زلزله و یک سری توصیه‌های ایمنی به کاربران ارسال می‌شود. در نهایت، استفاده از این سیستم باعث می‌شود تا افراد چند ثانیه قبل از رسیدن موج مخرب S از وقوع زمین لرزه مطلع شوند.

در مناطقی که سیستم هشدار زلزله اندروید در دسترس قرار گرفته، این قابلیت به صورت پیش فرض فعال است اما در هر صورت با مراجعه به مسیر  Settings > Location > Advanced > Earthquake Alerts می‌توان آن را به صورت دستی فعال یا غیرفعال کرد.
نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا