دنیای خبر

ویژگی های مردان خودخواه چیست؟ | نحوه صحیح برخورد با مردان خودخواه

حتما شما هم مردانی را دیده اید که خود را از همسرانشان بالاتر می بینند؛ حتی ممکن است همسر شما هم جز این دسته از افراد باشد. این افراد تنها خود را می بینند و ارزشی برای دیگران قائل نیستند. به انسان هایی که چنین رفتاری دارند خود خواه می گویند. گاهی این خودخواهی به قدری پیشرفت می کند که تبدیل به خود شیفتگی می شود. روانشناسان بر این باورند که افراد خود خواه انرژی خوار هستند. از همین رو توصیه می کنند اگر در اطراف خود چنین اشخاصی را می شناسید؛ از آن ها دوری کنید یا این که مرز مشخصی را برای ارتباط با آن ها در نظر بگیرید. با آگاهی از ویژگی های آن ها و نحوه ی صحیح برخورد با این دسته از افراد، می توانید بهتر دلیل رفتارهای نامعقولشان را درک کنید. در مقاله ای که پیش رو دارید می خواهیم به ویژگی های مردان خودخواه بپردازیم. پس برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

 

مردان خودخواه چه ویژگی هایی دارند؟

به طور کلی می توان گفت که هر فرد در دسته ی خاصی قرار دارد. این دسته بندی ها بر اساس ویژگی های رفتاری آن ها است. به طور مثال برخی از افراد جز اشخاص خودخواه به شمار می آیند. ویژگی های مردان خودخواه به شرح زیر است:

 

دوست دارند که همه چیز نفع خودشان تمام شود

از بارز ترین ویژگی های مردان خودخواه این است که می خواهند به هر قیمتی که شده، همه چیز را به نفع خود تمام کنند و تنها به منافع خود اهمیت می دهند. این دسته از افراد توجهی به دیگران و تصمیماتی که آن ها دارند نشان نمی دهند.


ازدواج با این مردان اشتباه است!


 

در روابط خود احساس منفی یا خنثی را به طرف مقابل القا می کنند

از دیگر ویژگی های مردان خودخواه این است که هیچ گاه به احساسات دیگران اهمیتی نمی دهند. به طور مثال برایشان مهم نیست که روز خود را چگونه گذرانده اید یا این که در طول روز به چه کارهایی مشغول بوده اید، آن ها مدام با رفتارها و کارهایشان به شما حس منفی منتقل می کنند یا این که طوری برخورد می کنند که خنثی به نظر برسند.

ویژگی های مردان خودخواه

به هیچ عنوان تلاش نمی کنند

اگر همسر یا شریک عاطفی تان تلاش کافی در رابطه ندارد؛ بدون شک یک فرد خودخواه است. منظور از تلاش کردن این است که هیچ گاه سعی نمی کند که شما را خوشحال کند یا این که حال شما را تغییر دهد. در واقع اگر شما برای او مهم یا در اولویت باشید، حال روحی یا حتی جسمی تان نیز مورد توجه او قرار می گیرد.

 

هرگز متعهد نیستند

از دیگر ویژگی های مردان خودخواه این است که ادعا می کنند از حرف یا رفتار همسر خود ناراحت شده اند. در حالی که شاید اصلا چنین چیزی صحت نداشته باشد و هدف آن ها تنها سوء استفاده از احساسات همسر باشد. چنین اشخاصی برای این که به اهداف خود برسند، احساسات دیگران را تحت تاثیر قرار می دهند و این موضوع اوج خود خواهی را می رساند.

 

بیش از حد با دیگران صحبت می کنند

اگر همسرتان در منزل یا در خلوت با شما صحبت زیادی ندارد، جز موارد ضروری اما با اطرافیان بیش از حد صحبت می کند این یعنی او خودخواه است. این موضوع گاهی به این دلیل است که آن ها فکر نمی کنند که شما تمامی رفتارهای اشتباه آن را می شناسید. به همین دلیل به رفتارهای اشتباه خود ادامه می دهند.

 

در هیچ زمینه ای مسئولیت پذیری ندارند

از دیگر ویژگی های مردان خودخواه عدم مسئولیت پذیری است، خصوصا در برابر حرف هایی که می زنند. آن ها بر این باورند که حتما درست می گویند و همیشه حق با آن هاست و صحبت های دیگران از نظر آن ها هیچ ارزش و اعتباری ندارد. در حالی که این یک رفتار کاملا اشتباه و ناپسندانه است. حتی اگر فردی در یک زمینه خبره باشد، باز هم این امکان وجود دارد که مرتکب اشتباه شود. پس نمی توان گفت که یک شخص هیچ گاه اشتباه نمی کند و حرف هایش همیشه درست است.

 

مناسب ترین برخورد با مرد خودخواه باید چگونه باشد؟

اگر شریک زندگی شما هم جزو افراد خودخواه است و نمی دانید که بهترین رفتار با او چگونه است، توصیه می کنیم ادامه ی مطالب را از دست ندهید. نحوه ی صحیح با مردان خودخواه به شرح زیر است:

 

توجه به خودتان را از یاد نبرید

اگر می خواهید در برخورد با همسر خودخواه موفق عمل کنید. اولین کار این است که به خود اهمیت دهید. شاید در نگاه اول این موضوع ارتباطی به خودخواهی همسر نداشته باشد. اما بهتر است بدانید که با این کار اعتماد به نفس خود را بالا می برید. پس نیازی نیست مثل گذشته تمامی انرژی خود را برای همسرتان بگذارید؛ بلکه باید به خودتان نیز توجه کنید. فراموش نکنید که شما شایسته بهترین ها هستید.

ویژگی های مردان خودخواه

در خصوص رفتارش صحبت کنید

گاهی اوقات مرد خودخواه از این که با خودخواهی با همسرش برخورد می کند، آگاهی لازم را ندارد. شاید به این خاطر که فردی به او این موضوع را بازگو نکرده است. با این توصیف در صورتی که ویژگی های مردان خودخواه را در همسر خود یافتید؛ حتما موضوع را با او در میان بگذارید. اما توجه داشته باشید که این موضوع نباید با خشونت مطرح شود؛ بلکه به آرامی و مانند درد و دل کردن آن را بیان کنید. چرا که هم تاثیر گذاری بیشتری دارد و هم این که او نیز در برابر سخنان شما جبهه نمی گیرد.

 

در زندگی خود تغییراتی ایجاد کنید

در گام بعدی نحوه ی صحیح برخورد با مردان خودخواه باید در زندگی خود تغییراتی ایجاد کنید. به طور مثال ببینید که چه چیزهایی می تواند شما و همسرتان را خوشحال کنید. شاید با همین تغییرات کوچک رفتار او نیز رفته رفته تغییر کرد و کمی از خودخواهی فاصله گرفت. توصیه ی ما این است که حتما پیش از ازدواج نزد یک مشاور بروید. او می تواند خصوصیات مثبت شما و همسرتان را به شما یادآوری کرده و در جهت تغییرات مثبت به شما کمک کند. با این روش حس خوبی به زندگی در کنار همسرتان پیدا می کنید.

 

دلیلی برای خودخواهی او پیدا کنید

اگر همسر شما ویژگی های مردان خودخواه را دارد، پیش از آن که او را برای همیشه کنار بگذارید یا ترد کنید؛ بهتر است دلیلی برای خودخواهی او بیابید. گاهی به سبب تجربیات گذشته این رفتارها همچنان ادامه دارد. به گفته ی روانشناسان ابتدا همسر خود را به طور کامل درک کنید. شاید با راهکارهای مناسب بتوانید او را در جهت مثبت تغییر دهید.


وظایف مردان در زندگی مشترک


 

برای صحبت کردن نوبت بگذارید

منظور از وقت گذاشتن برای صحبت کردن این است که هر اتفاق، مشکل یا رفتار ناپسندی از جانب طرف مقابلتان دیدید زمانی را به او اختصاص داده و در خصوص آن صحبت کنید. بسیاری از مشکلات با صحبت کردن و به توافق رسیدن قابل حل است. به یاد داشته باشید که هنگام صحبت کردن تنها شما زبان نباشید؛ بلکه به طرف مقابل نیز اجازه صحبت داده و چیزهایی که می گوید دقت کنید.

ویژگی های مردان خودخواه

با ارزش های خود ارتباط برقرار کنید

در بسیاری از مواقع به دلایل مختلف که شاید اصلی ترین آن ها احترام و دوست داشتن شخص مقابل باشد. اجازه می دهیم که توسط آن ها کنترل شویم، این موضوع تنها به این دلیل به وجود می آید که ما از ارزش های وجود خود مطلع نیستیم. اگر می خواهید با چنین مشکلی مواجه نشوید؛ به خود بگویید که من سزاوار تحمل کردن رفتار بد نیستم؛ زیرا ارزش وجودی من بسیار بالا است. همانقدر که تا به حال منافع همسر و شخصیت او برایتان در اولویت بوده است. حالا باید به خودتان توجه کرده و منافع خود را جایگزین کنید. برای شروع مدام با خود تکرار کنید که من یک فرد عالی هستم که لایق بهترین زندگی است.

 

به پیشرفت های گذشته رجوع کنید

چنانچه در برخورد با همسرتان به مشکل برخوردید اجازه ندهید که روال طبیعی زندگی شما به این شکل تغییر کند. بلکه به فکر یک راه حل باشید. به طور مثال اگر او به تازگی به یک فرد خودخواه تبدیل شده است، سعی کنید پیشرفت هایی که در گذشته با هم داشته اید را به او یادآوری کنید. توجه داشته باشید که در این باره تنها او را مخاطب قرار ندهید و بیشتر از واژه ما استفاده کنید. با این کار او را به فکر وا می دارید. به احتمال زیاد او پس از شنیدن حرف های شما به دنبال یک راه حل مناسب خواهد بود. به یاد داشته باشید که هر چقدر ملایم، اما با ثبات صحبت کنید؛ می توانید نتیجه ی بهتری از گفت و گوی خود داشته باشید.

 

نتیجه گیری

بسیاری از افرادی که در اطراف ما زندگی می کنند خودخواهند. اما به سبب ارتباط نه چندان صمیمی که با آن ها نداریم، شاید توجه و اهمیتی به این موضوع نشان ندهیم و صد البته نحوه ی برخورد صحیح را نیز نمی دانید. اما گاهی این شخص شریک زندگی ماست. فردی که 99 درصد اوقات خود را با او می گذارنید. پس اهمیت دارد که ویژگی های مردان خودخواه را بدانید و از نحوه ی برخورد صحیح با این دسته از افراد مطلع شوید. در این خصوص در مقاله ی فوق صحبت شده است. پس مطالب را مجددا مطالعه کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا