سرگرمیفناوریماجراجوییمد و فشنورزشی

بهترین مسیرهای کوهنوردی تهران برای حرفه‌ای‌ها و تازه‌کارها!

اطراف پایتختِ پر جنب و جوشی که یک ثانیه آرام و قرار ندارد؛ کوه های بی‌نظیری وجود دارد که برای پاک کردن روح از آلودگی‌ها و شستن ذهن از اضطراب‌ها بهترین مکان‌های روی زمین هستند. پس اگر جایی برای فرار از شلوغی شهر و کمی قدم زدن در یک هوای بی‌نظیر می‌خواهید شاید دانستن بهترین مسیرهای کوهنوردی تهران و اطراف تهران به کارتان بیاید.

شما با هر میزان آمادگی جسمانی می‌توانید با کوهنوردی در تهران از لذت‌های بعدی آن کمال استفاده را ببرید. کوه های تهران و اطراف تهران در هر سن و سالی که باشید شما را به آغوش خود می‌خوانند.

اگر خیال می‌کنید آنقدر ورزشکار نیستید که بتوانید مسیرهای پر پیچ و خم و صعب العبور کوهستان‌های مرتفع را تحمل کنید، می‌توانید به مسیرهای ساده‌تری که در دل طبیعت وجود دارد، بروید و با پیاده روی در کوه ‌های تهران که شیب کمتری دارند، لذت یک کوهنوردی ملایم را به خود و همراهانتان هدیه کنید.

بی‌شک برای افراد ماجراجویی که قدرت بدنی بالایی هم دارند کوه‌های اطراف تهران مسیرهای پر فراز و نشیبی دارد که می‌تواند روح سرکش این افراد را به آرامش برساند.

کافیست برای طی کردن این مسیرها آموزش کافی را دیده باشند و در زمان مناسب، مکان مناسب را برای کوهنوردی انتخاب کنند؛ دیگر هیچ چیز جلودار این افراد برای فتح قله‌ها سر به فلک کشیده نخواهد بود.

بهترین مسیرهای کوهنوردی تهران

بهترین مسیرهای کوهنوردی در تهران

کوه نوردی در ولنجک، از دربند تا درکه

مسیر کوهنوردی ولنجک از شرق به دره دربند و از غرب به دره درکه می‌رسد. ولنجک در نزدیکی زعفرانیه قرار دارد. این منطقه به دلیل موقعیت خاصی که دارد، برای ساکنان تهران از مناطق ویژه و خاص محسوب می‌شود. این منطقه به علت قرار گرفتن بین کوه‌های توچال و دره‌های درکه و دربند، از مناسب‌ترین مکان‌ها برای کوهنوردی به حساب می‌آید. شیب کم و مناسب مسیر کوهنوردی ولنجک را به مسیری محبوب برای افرادی که کوهنورد حرفه‌ای نیستند، تبدیل کرده است.

دسترسی به ولنجک از طریق خیابان ولیعصر، اتوبان چمران و یادگار امام ممکن است. این منطقه با داشتن کافه‌ و رستوران‌ و نزدیکی به تله کابین توچال از جمله مکان‌های تفریحی تهران به شمار می‌رود.

حتی اگر کوهنورد نباشید، اما بخواهید در ارتفاعات زمان سپری کنید با تله کابین می‌توانید تمام تهران را زیر پای خود ببینید و به کماچال، قزقونچال، سرباز، شاه نشین و پلنگچال برسید.

ولنجک مسیرهای کوهپیمایی متعددی دارد:

مسیر اول: در  انتهای منطقه مسکونی ولنجک پارکینگ تله کابین توچال قرار دارد. پارکینگ تله کابین توچال که آن را به عنوان مبدا مسیرهای کوهپیمایی ولنجک می‌شناسند، در فاصله ۴ کیلومتری از میدان تجریش قرار دارد.

برای رسیدن به ایستگاه اول تله کابین توچال کافیست ۲ کیلومتر پیاده طی کنید.

این مسیر شیب چندان زیادی ندارد و برای پیاده روی از مناسب‌ترین مسیرها است. اگر بخواهید با تله کابین بالاتر بروید باید بدانید که این تله کابین در ایستگاه هفتم شما را به ارتفاعی نزدیک ۳۷۰۰ متر می‌رساند.

مسیر دوم: از ایستگاه اول تله کابین یک جاده خاکی وجود دارد. این مسیر در حدود ۱۵ کیلومتر طول داشته و زیگ زاگ است. این زیگ زاگ سبب افزایش طول مسیر شده است. طی کردن این مسیر ساده‌تر است.

مسیر سوم: از ایستگاه اول تله کابین یک مسیر کوهپیمایی نیز وجود دارد. این مسیر کوهپیمایی ۱۲ کیلومتر بوده و مقداری نسبت به جاده خاکی طی کردن آن سخت‌تر خواهد بود.

اگر به وسیله تله کابین تا ایستگاه هفتم رفته باشید از آنجا به بعد نیز چند مسیر پیش روی شما خواهد بود

مسیر اول: برای رسیدن به قله توچال از ایستگاه هفتم ۱۲۰۰ متر راه وجود دارد.

مسیر دوم: پیست اسکی نزدیک‌ترین مکان به ایستگاه هفتم است. از دوست داشتنی‌ترین مکان‌هایی که می‌تواند کوهنوردان و حتی افرادی که به کوهنوردی علاقه ندارند را به خود جلب کند، پیست اسکی است. با آمدن به ایستگاه هفتم فاصله زیادی تا پیست ندارید.

مسیر سوم: قله‌های دیگری همچون  قله شاه نشین وجود دارد که از ایستگاه هفتم می‌توانید مسیر رفتن به آن‌ها را در پیش بگیرید.

کوهنوردی در دربند تهران

مسیر کوهنوردی دربند تا شیرپلا

در قسمت شمالی باغ سعدآباد دره دربند قرار گرفته است. این منطقه از مشهورترین مسیرهای کوهنوردی تهران است. مردم تهران از خود دره به عنوان محلی برای تفریح استفاده می‌کنند.  این منطقه نیز مسیرهای مختلفی برای کوهنوردی دارد.

در ابتدای دره میدان سربند را می‌بینیم. این میدان ارتفاعی ۱۸۰۰ متری دارد. اگر میدان سربند مبدا مسیر در نظر  گرفته شود، فاصله آن تا میدان تجریش تنها ۳ کیلومتر خواهد بود.

مسیر اول: از میدان سربند ۵ کیلومتر تا پناهگاه شیرپلا راه است. این مسیر در دو کیلومتر ابتدایی خود شیب بسیار کمی دارد.

این مسیر برای افرادی که پیاده روی علاقه مند هستند بسیار مناسب خواهد بود. از کیلومتر ۲ به بعد مسیر قدری دشوار شده و بای افرادی که در کوهنوردی تخصص بیشتری دارند مناسب‌تر است.

مسیر دوم: مسیرهای فرعی نیز در این دره وجود دارد. یکی از مسیرهای فرعی که پیمودن آن نسبتا سخت بوده و افراد حرفه‌ای توان پیمودن آن را دارند، پناهگاه شروین و بندیخچال است.

سایر مسیرها: این مسیرها نیز فرعی هستند و از مسیر اصلی دربند جدا می‌شوند. این مسیرها به ایستگاه پنجم تله کابین توچال می‌رسند. تعدادی از این مسیرها شامل شیردره، امامزاده ابراهیم، روستای پس قلعه، مسیر چشمه البستونک، دره دمشگ گدا، مسیر دره اسون و پناهگاه اسپیدکمر می‌شوند.

اغلب این مسیرها شیب کمی دارند و کوتاه هستند . تنها مسیری که کمی طولانی‌تر است، اسون است. این مسیرها نه تنها برای پیمودن آسان هستند بلکه در انتها می‌توانید با تله کابین توچال پایین بیایید.

مسیر کوهنوردی شیرپلا در تهران
شیرپلا

مسیر کوهنوردی دارآباد، هم سخت هم آسان!

مجاور محله شمیران، در شمال شرق  تهران دره دارآباد را پیدا خواهید کرد. در این منطقه زیبا رودخانه‌ای وجود دارد که از توچال نشات می‌گیرد. این رودخانه ارتفاعی ۱۷۰۰ متری دارد و از  بهترین مکان‌هایی است که تهرانی‌ها برای تفریح آن را انتخاب می‌کنند.

از میدان تجریش تا دار آباد ۶ کیلومتر فاصله وجود دارد. به وسیله تاکسی و وسیله نقلیه شخصی می‌توانید خودتان را به دارآباد برسانید.

این منطقه دارای چند مسیر است که برای افراد مبتدی و افرادی که تهنا قصد لذت بردن از طبیعت را دارند، مناسب است. مسیر دیگری برای افرادی است که به طور حرفه‌ای به کوهنوردی می‌پردازند.

دارآباد هم از مسیرهای کوهنوردی تهران است که چه مبتدی باشید و چه حرفه‌ای هم باید آن را بشناسید و هم یک بار همه که شده در این مسیر قدم بردارید.

مسیر اول: مسیر عبور از دره دارآباد مسیری سخت محسوب می‌شود. این مسیر مناسب افراد کوهنوردی است که تجربه زیادی دارند.

در صورت ادامه دادن دره می‌توانید به آبشار دارآباد برسید. ادامه مسیر  برای رسیدن به قله دارآباد تنها برای افراد بسیار حرفه‌ای در زمینه کوهنوردی مناسب خواهد بود. بهتر است اگر قصد تفریح دارید مسیر را برگردید.

مسیر دوم: سمت چپ دره برای افراد مبتدی و برای گردشگران یه مسیر آسان وجود دارد. این مسیر برای پیاده روی‌های خانوادگی تجهیز شده است و سرویس بهداشتی نیز در این مسیر در نظر گرفته شده است. هیومن پارک و موزه دارآباد در این مسیر قرار دارند. بنابراین این مسیر هم فال است و هم تماشا.

مسیر سوم: سمت راست دره یک مسیر نه چندان راحت وجود دارد. این مسیر به دره دارآباد ختم خواهد شد.

کوهنوردی در دارآباد کوه های تهران
دارآباد

مسیر کوهنوردی حصارک پر از آب و آبادانی

حصارک در منطقه ۵ تهران تهران قرار دارد. گل تنگه حصارک یکی از مناطق و کوه های تهران برای پیاده روی، گلگشت و تفریح تهرانی‌هاست. این محل در قدیم بیش از آنچه امروز به نظر می‌رسد زیبا، پرآب و روح افزا بوده است. اگر از بزرگراه شهید ستاری به محله حصارک بیایید، به راحتی به این مکان زیبا خواهید رسید.

مسیر اول: برای رسیدن به قله بند عیش که از مناطق بی‌نظیر این ناحیه است، می‌توان از دره حصارک برای صعود اقدام کرد. رودخانه‌ای در این مسیر قرار دارد که در فصولی که پرآب است می‌تواند زیبایی دو چندانی به این منطقه ببخشد. این مسیر شیب تندی دارد و افرادی که ورزشکار نیستند ممکن است برای عبور از این مسیر دچار مشکل شوند.

قله‌هایی که در نزدیکی قله بند عیش هستند عبارتند از قله شاه نشین، قله توچال، قله چین کلاغ، قله پهنه حصار.

مسیر دوم: یکی از راه‌هایی می‌توان از آن به امام زاده داوود رسید، گل تنگه حصارک است. برای طی کردن این مسیر باید از سمت راست به پاکوب دره حرکت کنید.

کوه نوردی در حصارک در تهران
حصارک

مسیر کوهنوردی گلابدره، مسیرپیمایی در قدیمی‌ترین محله های تهران

اگر بخواهیم از محله‌های قدیمی تهران یاد کنیم بی‌شک گلابدره یکی از بهترین‌ها خواهد بود. این منطقه که در قدیم در شمیرانات قرار داشته است با محله امام زاده قاسم یک محله را تشکیل می‌دادند. وجه تسمیه نامگذاری این مکان به گلابدره به خاطر سیب‌های گلاب این دره است.

گلابدره از قسمت جنوبی به تجریش و دزاشیب، از غرب به رودخانه درکه، از شرق به بزرگره ارتش می‌رسد.  یکی از راه‌های دسترسی به قله کلکچال نیز از کوهنوردی این دره می‌گذرد.

برای رفتن به گلابدره به میدان تجریش بروید. در آنجا اگر خودروی شخصی ندارید با تاکسی‌های تجریش آبک به گلابدره خواهید رسید. برای افرادی که با خودروی شخصی به گلابدره می‌روند هم مکانی برای پارک ماشینشان وجود دارد. اما مسیر کوهنوردی گلابدره برای اهالی تهران کجاست؟

مسیرکوهنوردی گلابدره از جمله کوه های تهران است که در آن آبشار و طبیعت بکر را می‌توانید حین کوهنوردی تجربه کنید.

مسیر اول:در ابتدا باید کمتر از ۵۰۰ متر از مسیر خاکی را در ابتدای کوه طی کنید. برای دیدن آبشار از سمت چپ بالا بروید. یک مسیر تقریبا تند در انتظار شماست. پس اگر تجهیزات لازم را به همراه ندارید از این مسیر نروید. این مسیر در انتها به کلکچال می‌رسد.

مسیر دوم: در شمال گلابدره قله ۳۱۰۰ متری اسپیلت قرار دارد. این مکان دارای چندین چشمه کوچک است. برای رسیدن به این منطقه کافیست دو ساعت راه را در یک مسیر امن و زیبا طی کنید.

مسیر سوم :اگر قصد کوهنوردی به طور حرفه‌ای را ندارید در همان مسیر رودخانه می‌توانید پیاده روی کنید.

پیاده روی در گلابدره در مسیرهای کوهنوردی تهران
گلابدره

مسیر کوهنوردی فرحزاد بهترین انتخاب بهار و تابستان

فرحزاد در شمال غرب شهر تهران  قرار دارد.این محله زیبا به روستای امام زاده داوود منتهی می‌شود. برای رسیدن به فرحزاد از میدان اول شهران تا فرحزاد کافیست ۸ کیلومتر رانندگی کنید.

جاده فرحزاد به موازات جاده حصارک قرار داد. ابتدای جاده فرحزاد آسفالت است اما از آن به بعد خاکی خواهد شد.

برای رفتن به فرحزاد اوایل بهار بهترین زمان خواهد بود چرا که به اندازه زمستان‌های این دره برف وجود ندارد و گرم هم نیست.

اگر اهل گشت و گذارید، پس حتما باید دماوند و روستاهای اطراف آن را ببینید. نه، قرار نیست چون تا اینجا آماده‌اید، به صعود به کوه دماوند تشویقتان کنیم! ما در مطلبی بهترین مسیرهای دماوند برای گل‌گشت و کوه‌نوردی و جنگل‌نوردی را معرفی کرده‌یم، که حتما دوست دارید بدانید.

مسیر کوهنوردی فرحزاد
فرحزاد

مسیرهای کوهنوردی در اطراف تهران

رسیدن به قله توچال

از بلندترین و جذاب‌ترین قله‌های البرز می‌توان به توچال زیبا اشاره کرد. این قله در شمال تهران قرار دارد و در حدود ۳۹۵۰ متر ارتفاع دارد. تله کابین توچال، پیست اسکی و سایت سنگنوردی بند یخچال این منطقه را به یکی از پر طرفدارترین مناطق تهران تبدیل کرده است.

چندین مسیر برای دستیابی به قله مرتفع توچال وجود دارد:

مسیر اول: مسیر در بند تا توچال از استاندارترین مسیرها برای صعود است. از میدان سربند آغاز می‌شود؛ با پناهگاه شیرپلا ادامه می‌یابد و به قله توچال ختم می‌شود.

مسیر دوم: کلکچال به توچال مسیر بعدی است. این مسیر از پارک جمشیدیه آغاز می‌شود. با گردنه اسپلیت ادامه پیدا می‌کند از کلکچال عبور می‌کند و به توچال می‌رسد.

مسیر سوم: دارآباد به توچال از سخت‌ترین مسیرهایی است که هر کسی توان پیمودن آن را ندارد. بنابراین افراد متخصص می‌توانند پا در این راه بگذارند. این مسیر با صعود قلل دارآباد ، سیاه بند ، تیغه های داراباد ، لزون شرقی و غربی به سمت قله توچال امتداد پیدا می‌کند.

مسیر چهارم: سی چال به توچال مسیر دیگری برای صعود است. سی چال بالای گردنه دیزین و طبعا بالاتر از پیست دیزین قرار داد. برای رسیدن به توچال ابتدا باید به قله دیزین برسید؛ در ادامه قله قلعه دختر شما را به گردنه آهار می‌رساند؛ در نهایت با پیمودن مسیری از این قله به توچال خواهید رسید.

مسیر پنجم: مسیر امام زاده داوود به توچال در ابتدا یک مسیر کم شیب دارد که پیمودن آن راحت است. در ادامه باید به قله سی و سه چم برسید و از گردنه بازارک عبور کنید. در انتها قله توچال در انتظار شما خواهد بود.

مسیر ششم: اگر قصد دارید از  شهرستانک به سمت توچال حرکت کنید؛ دو مسیر پیش روی شما است. اولی مسیری که از داخل شهرستانک شروع می‌شود؛ و دیگری مسیری که از بالای شهرستانک عبور می‌کند.

کوهنوردی تا قله توچال کوه های اطراف تهران
قله توچال

رسیدن به قله کلکچال

کوه کلکچال یکی از  قله‌های فرعی در خط الراس توچال بوده و در شمال غر ب تهران قرار دارد. این  قله ارتفاعی ۳۳۵۰ متری دارد و در قسمت شرقی دربند قرار گرفته است. اگر در پارک جمشیدیه یا گلابدره باشید هم دسترسی مناسبی برای صعود به کلکچال وجود دارد.

کلکچال مانند کوه‌های دیگر تهران چندین راه برای صعود دارد. برای هر کدام مبداهای متفاوتی مانند گلابدره، پارک جمشیدیه و پارک نیلوفر وجود دارد؛ که برای هر سه باید در ابتدا به میدان تجریش بروید.

مسیر اول: این مسیر که آن را مسیر اصلی می‌دانند؛ از پارک جمشیدیه آغاز می‌شود. از این نقطه اگر قصد صعود داشته باشید؛ حدود ۱۸۵۰ متر ارتفاع پیش روی شما خواهد بود.

نکته جالب در مورد این مسیر این است که مسیری پیش رو پاکوب بوده و استراحتگاه‌هایی نیز دارد. بنابراین برای افرادی که کوهنورد خیلی حرفه‌ای هم نباشند می‌تواند مسیری مناسب برای صعود باشد.

مسیردوم: مسیر بعدی مسیر گلابدره است. این مسیر هم مانند مسیر اول برای صعود افراد غیر حرفه‌ای خیلی دشوار نخواهد بود چرا که مقداری از مسیر با مسیر اولی یکی است.

مسیر سوم: شما از طریق پارک نیلوفر نیز می‌توانید به کلکچال صعود کنید. این مسیر ار تفعی ۱۷۷۰ متری را پیش روی شما قرار خواهد داد. در مسیر کمی اوضاع برای افراد متفاوت است.

صخره‌های موجود در این راه برای کسانی که به طور حرفه‌ای به کوهنوردی مشغول نیستند کمی دشوار است. بنابراین توصیه می‌کنیم اگر تجهیزات لازم را همراه ندارید و از کوهنوردان متخصص نیستید، این مسیر را برای کوهنوردی خودتان و همراهانتان انتخاب نکنید.

مسیر چهارم: اگر بخواهید از طریق پناهگاه شیرپلا به قله کلکچال صعود کنید، باید بدانید مسیری طولانی در پیش دارید.

مسیرهای دیگر: اگر به قله کلکچال رسیده‌اید، کوهنورد حرفه‌ای هستید و قصد ادامه مسیر به سمت قله‌های دیگر را دارید، از قله کلکچال می‌توان به گردنه پیاز چال، سپس قله لزون و برفچال و در نهایت به قله توچال رسید.

صعود به کلکچال
کلکچال

مسیر تا قله پلنگچال

در  شمال غربی تهران قبل از رسیدن به قله توچال که از قله‌های البرز است، قله پلنگچال قرار دارد. این قله ارتفاعی ۳۳۵۰ متری از سطح دریا دارد. برای صعود به این قله از مبدا ۲۰۰۰ متر فاصله وجود دارد. می‌توانید برای صعود به این قله ابتدا به ایستگاه هفتم تله کابین توچال بروید.

وجود تله کابین باعث شده است که علاقه‌مندانی که تنها برای گردش به ارتفاعات می‌آیند نیز بتوانند تنها با طی کردن حدود ۵ کیلومتر به قله توچال برسند. کوهنوردان همچنین می‌توانند از درکه و حتی شهرک بوعلی برای صعود اقدام کنید. برای رسیدن به قله پلنگچال چند مسیر وجود دارد..

مسیر اول: اگر از روستای امامزاده داوود قصد صعود داشته باشید، ۲۶۰۰ متر فاصله را باید طی کنید. این مسیر به مسیر غربی هم خوانده می‌شود. در تابستان مسیر غربی، می‌تواند نسبت به سایر مسیرها جذاب‌تر باشد.

مسیر دوم: از دره درکه هم می‌توان به پلنگچال صعود کرد. باید در جریان باشید این مسیر برای مبتدی‌ها و افرادی که ورزشکار نیستند، راحت نخواهد بود. با عبور از دره درکه به پناهگاه پلنگچال می‌رسید و پس از آن قله پلنگچال در انتظار شماست. ارتفاعی که با طی کردن این مسیر خواهید گرفت حدود ۱۸۰۰ متر است.

مسیر سوم: از قله چین کلاغ به پلنگچال حدود ۱۹۰۰ متر ارتفاع  را باید بپیمایید.

صعود به پلنگچال مسیرهای کوهنوردی اطراف تهران
پلنگچال

کوهنوردی در درکه

درکه در شمال تهران جایی نزدیکی ولنجک و اوین قرار دارد. این منطقه به خاطر آب و هوای خوب، مناظر دیدنی، دسترسی مناسب و وجود کافه‌های فراوان افراد زیادی را به خود جلب می‌کند.

برای رفتن به درکه از میدان تجریش فقط ۷ کیلومتر فاصله وجود دارد. اگر خودرو شخصی ندارید می‌توانید از تاکسی‌هایی که در میدان تجریش وجود دارد؛ استفاده کنید.

مسیر اول: از میدان درکه تا پناهگاه پلنگچال ۷ کیلومتر راه وجود دارد. با پیمودن این مسیر ۲۴۰۰ متر در ارتفاع خواهید بود. اگر بعد از پناهگاه همچنان به مسیر ادامه دهید می‌توانید به هفت چشمه برسید.

مسیر دوم: اما اگر به طرف شرق حرکت کنید می‌توانید به ایستگاه پنجم تله کابین توچال برسید. چنانچه قصد پایان دادن به ماجراجویی باشید؛ بهتر است با تله کابین پایین برگردید.

اگر عاشق پیاده روی و کوهنوردی در کوه های اطراف تهران هستید، شاید دلتان بخواهد، اقامتی کوتاه هم در ویلا یا خانه‌های بومگردی یا کلبه‌های اطراف تهران داشته باشید.

اگر این طور است، کافیست سری به سایت پامپا بزنید و تمام انتخاب‌ها را پیش رویتان داشته باشید و بهترین را برای آخر هفته بعدی رزرو کنید!

پیاده روی در درکه
دوشاخ

بهترین کوه های تهران برای پیاده روی و گردش

اگر فکر می‌کنید برای شروع کوهنوردی بهتر است از مسیرهای کوهنوردی ساده‌تر در تهران و اطراف تهران شروع کنید، اینجا می‌رویم سراغ ملایم ترین مسیرهای کوهنوردی تهران برای افراد مبتدی.

گلگشت در دارآباد

اگر  به دارآباد می‌روید و قصد دارید در دل دره دارآباد و طبیعت زیبای این منطقه به همراه دوستان خود کمی هم کوهنوردی سبک انجام دهید، دارآباد مسیرهایی دارد که می‌تواند پذیرای کسانی که ورزشکار نیستند، باشد.

به جز دره دارآباد که سخت‌ترین مسیر در این منطقه به حساب می‌آید شما می‌توانید از سمت چپ دره راهتان را ادامه بدهید. این مسیر مخصوص افرادی است که به تفریح آمده‌اند و قصد یا توان پیمودن مسیرهای پرپیچ و خم را ندارند آماده شده است.

پیاده روی در دارآباد تهران
چال‌مگس دارآباد

پیاده روی در کوه های ولنجک

انتخاب ولنجک به عنوان مکان تفریحی که بتوان در آن کمی هم تجربه کوهنوردی داشت، از مناسب‌ترین انتخاب‌ها در بین کوه های تهران خواهد بود. این منطقه دو مسیر در اختیار شما قرار می‌دهد که نسبت به مسیرهای دیگر پیمودن آن‌ها ساده‌تر است و نیازی به اینکه شما یک کوهنورد حرفه‌ای باشید، ندارد.

اولین مسیر، راهی است که شما را به ایستگاه اول تله کابین توچال می‌رساند. این مسیر حدود دو کیلومتر بوده و سختی زیادی ندارد. علاوه بر آن می‌توانید با سوار شدن به تله کابین خودتان را به ارتفاعات برسانید و تمام تهران را زیر پایتان ببینید.

این منظره خصوصا در شب، منظره بی‌نظیری است که حتما باید تجربه‌اش را داشته باشید. مسیر بعدی یک جاده خاکی است که ۱۵ کیلومتر ادامه دارد. این مسیر از مسیرهای است که بسیار راحت طی می‌شود و شما خانوادگی می‌توانید در این راه قدم بگذارید.

پیاده روی در ولنجک کوه تهران

تفریح و گشت و گذار در دربند

از خاطره انگیزترین مناطق تهران می‌توان به دربند اشاره کرد؛ این منطقه خوش از قدیم آب و هوا میزبان لحظات بسیار مفرح تهرانی‌ها و مهمانانی که به پایتخت قدم می‌گذارند، بوده است.

شما می‌توانید از میدان سربند دو کیلومتر به سمت پناهگاه شیرپلا حرکت کنید. باقی این مسیر که در حدود ۵ کیلومتر است ممکن است برای همه افراد خصوصا اگر با خانواده همراه باشند، مناسب نباشد. اما دو کیلومتر ابتدایی راه، مسیر مناسبی خواهد بود که می‌تواند میل به نوعی ورزش را برای افرادی که تجربه مسیرهای سخت را ندارد، به حساب می‎آید.

دربند

پیاده روی در تهران با گشتی در درکه

درکه پذیرای تمام افراد از آن‌ها که تنها به قصد دورهم نشستن در کافه‌ها تا افرادی که قصد کوهنوردی در مناطق پر چالش را دارند، است. افرادی که قصد یک پیاده روی پرچالش‌تر از پیاده روی‌های شهری دارند، می‌توانند اوایل مسیر دره درکه را بپیمایند.

این دره در قسمت‌هایی سخت خواهد شد، اما ابتدای راه می‌تواند مسیر خوبی برای پیاده روی محسوب شود.

اگر اهل پیاده‌روی هستید و هم پیاده روی در کوه های تهران را می‌پسندید و هم در شهر مسیر خوبی برای قدم زدن می‌خواهید، ما در مجله پامپا بهترین مسیرهای پیاده روی در تهران را از پارک تا خیابان برای هر سلیقه‌ای معرفی کرده‌ایم، که برایتان خواندنی خواهد بود.

کوه درکه تهران
درکه

سوالات متداول در مورد کوهنوردی در کوه های تهران و اطراف تهران

راحت ترین مسیر صعود به توچال کجاست؟

رسیدن به قله مرتفعی همچون توچال هرگز راحت نخواهد بود اما یک راه استاندارد برای فتح این قله وجود دارد که کوهنوردان با چالش‌های کمتری می‌توانند مسیر خود را طی کنند. مسیر دربند تا توچال استانداردترین مسیر برای صعود به قله است.

مسیر درکه تا پلنگچال چگونه است؟

مسیر  درکه تا قله پلنگچال نسبت به سایر مسیرهایی که به این قله می‌رسد؛ مسیری طولانی‌تر اما هموارتری دارد. شیب کمتر این مسیر آن را برای افراد با تخصص کمتر مناسب می‌کند.

جاهای دیدنی دربند کدام است؟

آبشار دوقلو دربند، تله سیژ ، رستوران‌ها، کافه‌ها و رودخانه‌ای که در درکه وجود دارد حتی اگر به قصد کوهنوردی به آنجا نرفته باشید، گردش شما را هیجان انگیز می‌کند.

بهترین مسیرهای کوهنوردی سبک در تهران کجاست؟

در دار آباد، در که، ولنجک و دربند علاوه بر مسیرهای پر پیچ و خم، مسیرهایی ساده برای کوهنوردی‌های سبک وجود دارد.

راه‌ های دسترسی به گلابدره کدام است؟

برای رفتن به گلابدره از میدان تجریش به سمت خیابان دربند بروید و وارد خیابان شکیبایی شوید. اگر خودرو شخصی ندارید هم تاکسی‌های تجریش آبک دور میدان تجریش وجود دارد.

اهل کوهنوردی هستید؟ اگر جواب شما به این سوال مثبت است چه اهل تهران باشید و چه اهل سایر شهرهای ایران باید کوه های تهران و اطراف تهران را که روزگاری به قله‌های پربرف، رودخانه‌های پرآب و چشم‌انداز خوش منظر و چشم‌نوازش معروف بود، تجربه کنید! شما کدام یک از مسیرهای کوهنوردی تهران را می‌شناسید؟ برایمان در بخش نظرات بنویسید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا