سبک زندگیسلامتیفناوریماجراجوییمسافرت

برای مراقبت از گربه خانگی خود این نکات را باید رعایت کنید

اگر تصمیم گرفته اید که گربه ای را به عنوان حیوان خانگی انتخاب کرده و از آن مراقبت کنید، باید از همین ابتدای امر به شما بگوییم که تصمیمی که گرفته اید بسیار مهم بوده و برای اینکه با مشکل مواجه نشوید باید حتما اطلاعات لازم در مورد مراقبت از گربه را داشته باشید. از این رو در این مقاله قصد داریم آنچه که لازم است در مورد مراقبت از گربه را بدانید را در اختیارتان قرار دهیم دعوت می کنم با ما همراه باشید.

 

مراقبت های لازم برای نگهداری از گربه ها

 

ایجاد لیست خرید برای گربه خانگی

یکی از مهم ترین مواردی که برای مراقبت از گربه خانگی باید به آن توجه داشته باشید؛ تهیه وسایل مورد نیاز این حیوان است. به عنوان مثال خاک گربه یکی از مواردی است که باید حتما در لیست خرید گربه تان قرار دهید.

شما با خرید وسایل ضروری و مورد نیاز برای مراقبت از گربه، نه تنها از استرس شما در انجام این کار کمتر می کند؛ بلکه موجب می شود تا گربه تان در فضای خانه احساس راحتی داشته و از بروز برخی اتفاقات بد که موجب آزرده شدن شما می شود نیز جلوگیری خواهد کرد.

 

فضای امن و مناسب برای گربه ایجاد کنید

منظور از ایجاد فضای امن برای گربه یک اتاق نیست؛ بلکه شما می توانید با اختصاص دادن یک کمد خالی و یا حتی بخشی از اتاق خواب این حس را در گربه ایجاد کنید که این فضا متعلق به خود او بوده و تصور کند که خانه اش است.

گربه ها دوست دارند تا فضایی متعلق به خود داشته باشند تا زمانی که خسته می شوند و دوست دارند چرت بزنند به آنجا بروند. توجه داشته باشید که گربه ها جاهای نرم و گرم را دوست دارند از این رو توصیه می کنیم در فضای مخصوصی که برای او در نظر گرفته اید حتما یک زیرانداز و یا پتو نرم قرار دهید.

مراقبت از گربه

حتما گربه خود را پیش دامپزشک ببرید

یکی از نکاتی که در مراقبت از گربه باید به آن توجه داشته باشید مراجعه به دامپزشک است از این طریق اطمینان کسب می کنید که حیوان خانگی که دارید سالم است.

دامپزشک اطلاعات لازم در مورد واکسن و چگونگی مراقبت از گربه را در اختیارتان قرار می دهد و چنانچه گربه شما بالغ باشد، اطلاعات لازم در مورد عقیم کردن گربه را در اختیارتان قرار می دهد.


نکات کاربردی برای نگهداری پت (حیوان خانگی)


 

تغذیه گربه بسیار مهم است

تغذیه مناسب گربه تضمینی است برای سلامت او، از این رو توصیه می کنیم در این زمینه دانش و اطلاعات لازم را از طریق منابع مختلف کسب کنید. لذا بهتر است که در زمان مشخصی به گربه خود غذا بدهید از این طریق می دانید که گربه شما چه غذایی مصرف کرده است و از سوی دیگر به خوردن غذا در زمان تعیین شده عادت می کند.

فراموش نکنید حتما در کنار ظرف غذای گربه تان حتما ظرف آب نیز قرار دهید.

 

با گربه خود بازی کنید

گربه ها در مقایسه با سگ ها مستقل تر هستند؛ ولیکن همگی ما می دانیم که گربه ها بازیگوش هستند و دوست دارند مدام در حال بازی کردن باشند. در واقع شما با بازی کردن با گربه تان حس صیمیت و اعتماد را در او ایجاد خواهید کرد.

تعیین جای خواب و محل خاک گربه

یکی دیگر از نکات برای مراقبت از گربه علاوه بر آب و غذا خاک گربه است، به خصوص اگر شما در آپارتمان زندگی می کنید. خاک گربه را در ظرفی مشخص و در مکانی که گربه به راحتی بتواند به آن دسترسی داشته باشد قرار دهید. توجه داشته باشید که خاک گربه باید همیشه تمیز باشد از این طریق دیگر اطمینان دارید که گربه تان در جای دیگر خرابکاری نکرده است.

 

در ماشین از صندلی مخصوص گربه استفاده کنید

اگر قصد دارید گربه خود را به گردش و یا مسافرت ببرید، حتما از صندلی مخصوص حیوانات داخل ماشین استفاده کنید، و با این کار شما حواستان از رانندگی پرت نخواهد شد.

 

 دندان های گربه را تمیز کنید

دندان گربه ها نیز مانند انسان ها در معرض خرابی و پوسیدگی قرار دارد؛ لذا یکی از مواردی که در مراقبت از گربه باید به آن توجه داشته باشید؛ تمیز کردن دندان های گربه است. توجه داشته باشید که باکتری هایی که به مرور بر روی دندان های گربه جمع می شود؛ ممکن است وارد جریان خون او شده و زمینه ساز بیماری شود. اگر گربه تان به شما اجازه نمی دهد که دندانهایش را مسواک بزنید توصیه می کنیم حتما سالانه یک مرتبه به منظور تمیز کردن دندان ها به دامپزشک مراجعه کنید.


8 تکنیک ساده برای خلاص شدن از موهای چسبیده شده به فرش


 

موهای گربه را مرتبا شانه کنید

از دیگر مواردی که در مراقبت از گربه باید رعایت کنید شانه زدن مرتب موی گربه در زمان های مشخص است. توجه داشته باشید که برای انجام این کار فرقی ندارد که گربه شما موی کوتاه یا بلند داشته باشد. در واقع هدف از انجام این کار جدا کردن موهای مرده از پوستش است.

شما با این کار در صورت بروز هر گونه اختلالی در بدن گربه از قبیل زخم و توده و… متوجه آن خواهید شد و می توانید فورا به دامپزشک مراجعه کنید.

مراقبت از گربه

پنجره ها را باز نگذارید

پنجره های باز می توانند برای گربه های کنجکاو خطرناک باشند. گربه ها بسیار بازیگوش هستند و ممکن است از هیجان دیدن کوچکترین چیزی در فضای بیرون، از پنجره بیرون رفته و با هر گونه حادثه ای مواجه شوند.

لذا یکی دیگر از مواردی که در مراقبت از گربه خانگی باید به آن توجه داشته باشید؛ چک کردن پنجره ها است. به خصوص زمان هایی که شما خانه نیستید، اطمینان حاصل کنید که حتما پنجره ها بسته است.

 

مراقبت های بهداشتی گربه

حتما در مراقبت از گربه به نکات بهداشتی آن از قبیل واکسیناسیون، درمان ضد انگل و تغذیه توجه کنید. برای اطمینان از سلامت حیوان حتما در بازه زمانی مشخصی به دامپزشک مراجعه کنید. دامپزشک از طریق کیت های تجاری مخصوص وضعیت جسمانی و سلامت گربه را مورد بررسی قرار می دهد.

فراموش نکنید که با انجام واکسناسیون گربه، نه تنها از حیوان خود در برابر بیماری های عفونی و کشنده مراقبت کرده اید؛ بلکه از بروز برخی از بیماری های مشترک میان انسان و حیوان نیز جلوگیری خواهید کرد.

 

نتیجه گیری

گربه های به دلیل اینکه سر و صدای کمتری داشته و تمام وقت خود را در خانه می گذارند، طرفداران خاص خود را دارند. در این مقاله برخی از مهمترین نکات و مراقبت های لازم از این حیوانات را بیان کردیم تا کاربرانی که قصد نگهداری از گربه ها را دارند، به راحتی بتوانند به این عوامل توجه داشته باشند و از این حیوانات مراقبت کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا