سلامتیماجراجوییورزشی

تاثیر رفتار والدین بر جنین به چه صورت است؟ | اثرات رفتار پدر و مادر بر سلامت جنین

در این بررسی می خواهیم تاثیر رفتار والدین بر جنین را مورد بررسی قرار دهیم. اگر می خواهید اطلاعات لازم در این مورد را به دست آورید تا پایان مقاله با ما همراه باشید. تاثیر رفتار والدین بر جنین از مهمترین مسائلی است که تحقیقات زیادی در مورد آن در سراسر جهان انجام شده است و اهمیت این مسئله بر شکل گیری شخصیت افراد و همچنین جامعه به اثبات رسیده است.

در دوران جنینی از همان بدو تشکیل نطفه جنین، تمام اتفاقات محیط اطراف را درک خواهد کرد. به همین دلیل دوران شکل گیری جنین و رشد جنین یکی از حساس ترین دوران شکل گرفتن عواطف و حتی سلامت جنین است و اتفاقاتی که در محیط اطراف می افتد بر سلامت جسم و روان جنین تاثیر گذار خواهد بود. یکی از مهمترین مواردی که می توان به آن اشاره کرد تاثیر رفتار والدین بر جنین است.

جنین ارتباطات خیلی نزدیکی با مادر دارد و تمام عواطف و احساسات مادر را در طول 9 ماه بارداری درک می کند که در شکل گیری عواطف کودک در آینده تاثیر گذار است و حتی در سلامت جسم و زمان زایمان نیز تاثیر گذار خواهد بود. به همین دلیل خانواده ها باید توجه ویژه ای به رفتار خود در طول این 9 ماه حساس داشته باشند.

 

تاثیراتی که مادر می تواند بر شکل گیری عواطف و سلامت جنین بگذارد

جنین به خاطر ارتباط نزدیکی که با مادر دارد، در میان اطرافیان بیشتر از هر شخص دیگری تحت تاثیر رفتار و عواطف مادر قرار می گیرد. به همین دلیل نحوه رفتار و کنترل احساسات در طول دوره حساس بارداری یکی از مهمترین وظایفی است که مادر بر عهده خواهد داشت. در این زمان مادر باید تمام تلاش خود را انجام دهد که افکار منفی را از خود دور کند و شرایط را برای اتفاقات مثبت و هیجان انگیز فراهم نماید.

اتفاقات مثبت هوش، ذکاوت، سلامت جسم و روان جنین را تضمین می کند. در مقابل اتفاق هایی که سبب ناراحتی مادر شود و احساسات مادر را برانگیخته کند به دلیل اینکه جنین تمام اتفاقات را درک می کند و تاثیر رفتار والدین خود قرار دارد تاثیرات منفی بر جنین خواهد داشت. صحبت هایی که مادر در طول دوران بارداری با جنین خود خواهد داشت نیز بر شکل گیری شخصیت جنین خیلی تاثیر گذار خواهد بود که این مسئله طبق بررسی هایی که در کشور های سطح اول جهان قرار گرفته است نیز به اثبات رسیده است.

رفتارهایی که دیگر افراد خانواده با مادر نیز در طول این مدت خواهند داشت نیز بسیار مهم است. در این زمان حساس سایر افراد خانواده باید تمام تلاش خود را داشته باشند که محیطی شاد و مفرح را ایجاد نمایند و از کلماتی استفاده کنند که اثرات مثبت ایجاد نماید تا همراه با مادر جنین نیز این جو مثبت را حس نماید و از آن انرژی مثبت دریافت کند.

تاثیر رفتار والدین بر جنین

بهترین کار هایی که مادر در طول این مدت می تواند انجام دهد، چیست؟

  • ایجاد محیطی آرام در منزل
  • گوش دادن آهنگ های شاد و مفرح
  • صحبت کردن با جنین و ابراز محبت به او
  • تغذیه مناسب
  • استراحت کافی
  • ورزش های مناسب دوران بارداری
  • ایجاد روابط عاشقانه با پدر

چگونه به کودکان نظم را آموزش دهیم؟

 

چه عواملی می توانند بر رفتار و دلبستگی مادر بر جنین موثر باشد؟

 

عوامل اقتصادی

یکی از مهمترین مواردی که می تواند بر رفتار مادر در دوران بارداری اثر گذاری باشد؛ شرایط اقتصادی است. ممکن است در زمان بارداری شرایط اقتصادی خانواده به گونه ای باشد که از پس همه مخارج بر نیایند و به دنیا آوردن بچه نیز این مخارج را بیشتر کند. به همین دلیل ذهن مادر همواره درگیر این مخارجی است که حاملگی و بزرگ کردن فرزندان ممکن است به دنبال داشته باشد؛ خواهد بود.

اگر در شرایط نامناسب مالی بارداری اتفاق بیفتد ممکن است نارضایتی پدر و مادر را به دنبال داشته باشد و این نارضایتی و بد خلقی ها بر شکل گیری شخصیت جنین تاثیر منفی خواهد داشت. به همین دلیل بهتر است والدین زمانی که از شرایط مالی خود رضایت دارند برای بچه دار شدن اقدام نمایند.

 

عوامل اجتماعی

جایگاهی که خانواده ها در جامعه دارند و محیطی که در آن زندگی می کنند نیز بر رفتار پدر و مادر تاثیر خواهد داشت. به طور مثال سطح سواد مادر ممکن است هم اثر مستقیم داشته باشد و هم اثر معکوس. در بررسی هایی که انجام شده، گاهی نشان داده شده است که میزان سواد زیاد در رفتاری که در طول بارداری و حتی بعد از زایمان نیز داشته رابطه معکوس دارد. گاهی اوقات نیز به خاطر سطح اطلاعاتی که فرد دریافت کرده است بهتر می تواند با جنین خود ارتباط برقرار کند و در این حالت اثرات مثبتی که بر فرزند خود می تواند بگذارد نیز بیشتر خواهد بود.

 

تاثیراتی که پدر می تواند بر شکل گیری شخصیت و سلامت جسم و روان جنین داشته باشد، چیست؟

همانطور که اشاره کردیم تاثیر رفتار والدین بر جنین بسیار حائز اهمیت است. یکی از مهمترین افرادی که در طول این مدت زمان می تواند تاثیر بسزایی بر شکل گیری شخصیت جنین داشته باشد پدر خانواده است. پدر خانواده با محبت هایی که به مادر می کند و همچنین گفتن کلمه هایی از جمله؛ دوستت دارم، مرسی که می خواهی با آوردن بچه زندگیمان را نورانی کنی، و سایر کلمات محبت آمیز به مادر می تواند بر روحیات جنین تاثیر بگذارد.

 

بروز احساسات عاطفی

همچنین پدر در طول این دوره می تواند همراه با مادر شرایط احساسی و عاطفی را ایجاد کنند، از جمله کار هایی که پدر و مادر همراه همدیگر می توانند انجام دهند روابط عاشقانه ای است که می توانند با همدیگر داشته باشند. پدر همراه مادر می توانند همراه همدیگر شکم مادر را لمس کنند و با گرمایی که از این راه به جنین منتقل می کنند سبب شادی بیشتر جنین و حتی تحرکات جنین می شود.

بسیاری از محققین طی تحقیقاتی که انجام داده اند این موضوع را به اثبات رسانده اند که لمس کردن شکم به خصوص سمتی که جنین قرار دارد. در طول دوران بارداری اثر بسیار زیادی بر شکل گیری شخصیت و عواطف و احساسات جنین دارد و حتی تحرکاتی را در جنین موجب می شود که باعث فعال شدن و پر تحرک شدن جنین در آینده خواهد شد.

تاثیر رفتار والدین بر جنین

افکار مثبت

پدر خانواده با افکار مثبتی که در ذهن مادر ایجاد می کند می تواند تنش و استرس را از مادر دور کند و با این کار بر جنین نیز تاثیرات مثبت خواهد گذاشت در طول این مدت پدر با گفتن جمله هایی از جمله اینکه جنسیت بچه مهم نیست مهم این است که سالم باشد، خرید لوازم هایی که برای کودک لازم است، خرید چیزهایی که مادر از دیدن آن ها لذت می برد و حتی خوراکی هایی که مادر در طول بارداری دلش می خواهد می تواند تنش را از مادر دور کند و در عین حال روحیه مادر را افزایش دهد.

با این کارها تاثیری که رفتار والدین بر جنین خواهد گذاشت مثبت خواهد بود و کودکی شاد، سالم، قوی با اعتماد به نفس تحویل جامعه خواهند داد. اما در مقابل رفتار هایی خلاف این رفتار های محبت آمیز از جمله دعوا های پشت سر هم، استرس ایجاد کردن برای مادر در مورد جنسیت بچه، گفتن کلمه هایی که چاق شدی زشت شدی و تمام اتفاقاتی که جو منفی ای در محیط اطراف مادر ایجاد کند سبب خراب شدن روحیه مادر شود.

با توجه به تاثیری که رفتار والدین بر جنین دارد؛ جنین نیز از این مسئله تاثیر می پذیرد و در آینده از او شخصیتی ضعیف، گوشه گیر، دور از جامعه، ایجاد خواهد کرد. علاوه بر این ممکن است سلامت جسمی جنین را نیز مورد تهدید قرار بدهد. از جمله خطراتی که ممکن است برای سلامت جنین داشته باشد زایمان زود رس مادر است که خود عوارض زیادی به دنبال خواهد داشت. به همین دلیل یکی از مهمترین  وظایفی که پدر و مادر در طول این دوره به عهده خواهند داشت، کنترل رفتار خود خواهد بود.


علت پارگی زودتر از موعد کیسه آب جنین چیست؟

 

تاثیراتی که رفتار سایر اعضای خانواده و اطرافیان بر جنین دارند

سایر افراد خانواده و اطرافیان نیز با شرایطی که برای مادر و پدر ایجاد می کنند بر شکل گیری شخصیت جنین تاثیر مستقیم و غیر مستقیم خواهند داشت. اطرافیان مادر می توانند با آرام کردن شرایط محیط اطراف و ایجاد حس خوب برای مادر در شکل گیری شخصیت جنین نقش مثبت ایفا کنند. در حالی که اگر همواره با ایجاد کردن استرس و پرسیدن سوال های مختلف در مورد جنسیت بچه، دخالت در مواردی که لازم نیست و … می توانند مادر را تحت فشار قرار بدهند و این تنش ها را جنین احساس می کند و بر شکل گیری عواطف و احساسات او اثر خواهد  گذاشت.

 

نتیجه گیری

طبق بررسی های انجام شده، از آن جایی که جنین از همان ابتدا تحت تاثیر رفتار، اتفاقات و احساسات محیط اطراف خود قرار می گیرد و شخصیت او بر این اساس شکل خواهد گرفت؛ بنابراین بهتر است که خانواده ها زمانی که تمام شرایط برای بارداری فراهم است اقدام کنند و در طول این زمان رفتارهایی که مناسب است را در طول این دوره انجام دهند. چون تمام ویژگی های جنین تحت تاثیر این موارد از جمله رفتار پدر و مادر قرار خواهد گرفت و در سرنوشت او و جامعه تاثیر گذار خواهد بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا