سلامتی

فواید کوئرستین چیست؟ | چه خوراکی هایی حاوی کوئرستین هستند؟

در این مقاله سعی بر آن داریم تا به معرفی کوئرستین، فواید کوئرستین و منابع غذایی غنی از آن بپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره تا پایان مقاله با ما همرا باشید.

 

کوئرستین چیست؟

کوئرستین به یک رنگدانه طبیعی در میوه ها، سبزیجات، برگ ها و دانه ها اطلاق می گردد که سبب ایجاد رنگ طبیعی از جمله رنگ های قرمز و نارنجی در این منابع مهم غذایی می شود. از کوئرستین به عنوان رنگدانه طبیعی برای رنگ دهی به برخی نوشیدنی ها از جمله چای استفاده می کنند. این ماده غذایی مهم و پر فایده در تهیه غذاها، مکمل های غذایی و نیز نوشیدنی ها از جمله شراب استفاده می شود.

کوئرستین با دارا بودن خاصیت آنتی اکسیدانی خود، خواص ضد سرطانی، ضد ویروسی و ضد التهابی را به نوشیدنی پرطرفدار قهوه بخشیده است. علاوه بر مواردی که ذکر شد، کوئرستین با رادیکال های آزاد مقابله نموده، به تقویت قلب و نیز تقویت جریان مواد غذایی در رگ ها می انجامد و یک ماده ضد التهابی است.

از جمله مواد غذایی که حاوی میزان قابل توجهی ماده مفید کوئرستین هستند می توان خربزه، سیب درختی، سیب زمینی، کلم بروکلی، عسل، کیبر که میوه ای استوانه ای است، خرما، آلو، گوجی بری، مارچوبه، پیاز قرمز، توت ها، کلم کالی، بامیه، انگور قرمز و . . . را نام برد.

1

فواید کوئرستین برای بدن

تحقیقات بسیاری بر روی فواید کوئرستین صورت گرفته است و نتایج بسیار خوبی به دست آمده، اما تحقیقات هنور ادامه دارد و به شمار خواص بی شمار کوئرستین همواره اضافه می گردد.

 

خاصیت ضدالتهابی کوئرستین

از جمله مهمترین فواید کوئرستین می توان به خاصیت ضد التهابی آن اشاره کرد. بدن در هنگام درگیری با عفونت ها دچار التهاب می شود که این التهاب برای مبارزه با بیماری بسیار ضروری است. چنانچه التهاب درمان نگردد می تواند موجب بروز مشکلات جدی در سلامت عمومی فرد بیمار شود.

از جمله بیماری هایی که سبب التهاب بدن می شوند می توان بیماری های قلبی، عروقی، کلیوی و سرطان ها را برشمارد. کوئرستین همانند آسپرین در کاهش درد و التهاب موثر است. بدین صورت که از ترشح سیتوکین هایی که پیش از التهاب در بدن تولید می شوند و به التهاب منجر می گردند جلوگیری می کند.

در یک پروژه تحقیقاتی مشخص شد که کوئرستین موجب کاهش نشانگرهای التهاب در سلول های انسانی می شود. در یک تحقیق دیگر نشان داده شد که میزان گرفتگی و درد مفاصل در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید که مصرف منظم کوئرستین را به صورت مکمل در برنامه خود جای داده بودند، به طرز چشمگیری کاهش پیدا کرده است. به علاوه کوئرستین در کاهش میزان درد بیماری های روماتیسم و نقرس بسیار موثر واقع شده است.


فواید پروتئین وی در تناسب اندام و سلامت مو


 

تاثیر بر سلامت سیستم قلبی عروقی و کاهش میزان فشار خون

طی یک پروژه پژوهشی در سال 2016 مشخص شد که کوئرستین به میزان قابل توجهی در کاهش فشار خون موثر بوده و میزان مرگ و میر در افراد مبتلا به بیماری های قلبی عروقی که با بیماری فشار خون دست و پنجه نرم می کنند، به طرز چشم گیری کاهش پیدا کرده است.

کوئرستین حاوی میزان قابل توجهی آنتی اکسیدان است. نقش اکسیداتیو در درمان بیماری های قلبی عروقی، پارکینسون، دیابت، سرطان، و کاهش پیری مغز به اثبات رسیده است. طبق تحقیقات کوئرستین سبب گشاد شدن رگ های خونی و کاهش فشار خون می شود. بررسی و مطالعات انجام شده روی حیوانات نشان داد که کوئرستین در کاهش سطح کلسترول و تری گلیسرید کلی خون موثر است.

به طور کلی ترکیبات حاوی کوئرستین خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهند و مکانیسم عمل آن ها از طریق تسهیل جریان مواد مغذی در رگ های خونی و نیز کمتر کردن فعالیت پلاکت ها صورت می گیرد. بنابراین یکی دیگر از فواید کوئرستین جلوگیری از لخته شدن خون که در نهایت منجر به سکته می شود است. افراد سیگاری با مصرف کوئرستین می توانند میزان آسیب های قلبی ناشی از سندروم متابولیک را به حداقل برسانند.

فواید کوئرستین

نقش کنترلی کوئرستین در دیابت

آنتی اکسیدان ها سبب کاهش میزان گلوکز پلاسمای خون می شوند و می توانند در بهبود سایر موارد مرتبط با دیابت موثر واقع شوند. برای این کار کوئرستین با تاثیر گذاری روی کبد، سبب برگرداندن سطح آنزیم های تنظیم کننده گلوکز در کبد به میزان اولیه می شوند.

نتایج مطالعات انجام شده نشان داده است که یک ترکیب موثر در کاهش میزان دیابت نوع 2 کوئرستین است. این ترکیب با خواص درمانی فوق العاده خود چندین ترکیب موثر در کنترل دیابت نوع 2 را فعال کرده و سبب تنظیم و مدیریت این بیماری می گردد. ذکر این نکته لازم است که نباید از فواید ترکیبات کوئرستینی برای سلامت کبد غافل شویم.

در بیماران دیابتی خطر ابتلا به آب مروارید و گلوم و عوارض مختلف عصبی نسبت به افراد دیگر بیشتر است. آنتی اکسیدان موجود در این ترکیب می تواند از این عوارض جلوگیری نماید.

 

فرونشاندن علائم آسم و آلرژی

کوئرستین با دارا بودن خواص ضد التهابی خود در کاهش علائم آلرژی موفق عمل می کند. مطالعات گسترده نشان داده که این ترکیب از فعالیت آنزیم هایی که منجر به التهاب و تولید هیستامین می شوند جلوگیری می کند.

طی یک بررسی این نتیجه به دست آمد که مصرف کوئرستین به صورت مکمل غذایی از بروز حساسیت به بادام زمینی در موش های صحرایی به طور موثری پیشگیری کرده است.

بنابراین کوئرستین میزان مواد شیمیایی که در بروز آلرژی و نیز شدت حملات آسم که در نتیجه واکنش به این محرک ها رخ می دهد را کاهش می دهد.

 

جلوگیری از ابتلا به انواع سرطان ها

یکی از مهم ترین فایده کوئرستین خاصیت آنتی اکسیدانی قوی آن است. این ماده با تعقیب رادیکال های آزاد، پیش از اثرات مخرب آن ها را خنثی می نماید. آنتی اکسیدان ها احتمال ابتلا به انواع سرطان ها را کاهش می دهند. از فواید دیگر این ترکیب کاهش میزان سرطان کبد، مثانه، خون، تخمدان،غدد فوق کلیوی، پانکراس، پروستات، سینه، رحم، روده بزرگ، ریه و پوست است. کوئرستین در صف اول مواد غذایی موثر در مبارزه با سرطان ها قرار دارد. برای مثال مصرف کوئرستین که در میوه ها و سبزیجات وجود دارد، در پیشگیری از ابتلا به سرطان روده موثر است.

در یک پژوهش مشخص شد که کوئرستین از رشد سلول های سرطانی جلوگیری و منجر به مرگ سلول های سرطان پروستات گشت.

فواید کوئرستین

کاهش خطر ابتلا به اضافه وزن

در این زمینه تحقیقات کافی انجام نشده است. اما در زمینه مطالعات حیوانی ثابت گشته که مصرف کوئرستین باعث کاهش مقدار چربی های اضافی در موش های صحرایی و در نتیجه کاهش وزن آن ها شد. مصرف کوئرستین سبب افزایش سوخت و ساز و نیز افزایش سطح انرژی بدن شده و خطر ابتلا به اضافه وزن را کاهش می دهد. علاوه بر آن تعدادی از سبزیجات و میوه و برگ هایی که حاوی کوئرستین هستند، از جمله مواد غذایی کم کالری هستند که می توانند در رژیم های غذایی تناسب اندام و ورزشکاران گنجانده شود.

 

تقویت قوه بینایی

از فواید کوئرستین به خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی آن اشاره شد. این ترکیب درمان بیماری های چشمی تاثیر گذار است. در تحقیقات روی حیوانات کوئرستین در درمان خشکی چشم و درمان آب مروارید موثر واقع شد.


از سلامت ناخن ها به سلامت عمومی بدن برسید


 

به تاخیر انداختن فرآیند پیری

کوئرستین در جوانسازی سلول های اصلی بخش میانی (فیبروپلاست ها) به طور ویژه ای فعالیت می کند. از کوئرستین در تولید کرم های ضد پیری و جوان کننده پوست استفاده می شود. این ترکیب به دلیل سرشار بودن از آنتی اکسیدان ها در مبارزه با نشان های پیری موفق عمل می کند.

 

درمان سندروم های روده ای

از مهم ترین عضوهایی که به شدت تحت تاثیرات مثبت کوئرستین قرار می گیرند روده را می توان نام برد. در برخی از بیماری های روده ای، سموم به جریان خون نشت پیدا کرده و سبب ایجاد مشکلاتی برای بیمار می شود. نقش مثبت کوئرستین بدین شکل است که سد دفاعی روده را بهبود می بخشد. این موضوع در درمان مشکلات روده ای مفید است.

 

منابع غذایی و دارویی حاوی کوئرستین

 

مواد غذایی حاوی کوئرستین:

 • خربزه
 • سیب درختی
 • سیب زمینی
 • کلم بروکلی
 • عسل
 • کیبر
 • خرما
 • آلو
 • گوجی بری
 • مارچوبه
 • پیاز قرمز
 • توت ها
 • کلم کالی
 • بامیه
 • انگور قرمز
 • شیرین بیان
 • پونه
 • فلفل
 • تمشک
 • آلبالو
 • چای سبز
 • مغزها
 • مرکبات
 • گندم
 • و… .

فواید کوئرستین

مکمل های حاوی کوئرستین:

کوئرستین به طور معمول در مواد غذایی که معمولا هرروزه مصرف می کنیم به مقدار اندک وجود دارد. برای دریافت دز بیشتری از کوئرستین می توانید مکمل را در برنامه خود بگنجانید.

فواید کوئرستین در مقایسه با عوارض آن قابل مقایسه نبوده و عوارض بسیار کم کوئرستین قابل چشم پوشی است. مسمومیت مصرف کوئرستین معمولا وجود نداشته و یا بسیار خفیف است. مناسب ترین دز برای مصرف کوئرستین کوئرستین از 500 تا 1000 میلی گرم قابل تجویز است که به میزان بدن شما به این ترکیب پرفایده بستگی دارد.

 

نتیجه گیری

کوئرستین دارای فواید بی شماری است که به میزان فراوان در مواد غذایی یافت می شود. این ترکیب خاص دارای فواید فراوانی است که در طی مقاله برای شما برشمردیم. برای دریافت کوئرستین می توانید از سبزیجات، میوه ها، برگ ها و دانه های حاوی این ترکیب پرفایده و نیز مکمل استفاده کنید. مکمل را حتما با نسخه و مشورت پزشک مصرف کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا