سبک زندگی

بهترین روش های رفع بوی بد مرغ و گوشت و ماهی چیست؟

همانطور که می دانیدگوشت از آن دسته مواد غذایی مهم و پرطرفدار در میان سبد غذایی خانوار بوده، زیرا بدن هر فردی نیازمند مجموعه پروتئین‌ها و مواد مغذی‌ که درون گوشت نهفته است، خواهد بود. درگوشت های مختلفی نظیر، ماهی، گوسفند، مرغ، گوشت قرمز و… پروتئین و آهن فراوانی نهفته شده که به آسانی بعد از مصرف جذب بدن می شوند. این مواد مغذی برای کودکان و نوجوانان بسیار مفید است. ولی بایستی توجه داشت که بصورت متعادل مصرف شود. چون مصرف بیش از اندازه از انواع گوشت نیز مثل مواد غذایی دیگر ضرر دارد. اغلب افراد به علت بوی زهمی که در انواع گوشت‌ها وجود دارد از خوردن آن می پرهیزند، یا خیلی کم میخورند. در این مقاله قصد داریم روش های کاربردی را درجهت رفع بوی بد مرغ و گوشت برای شما همراهان گرامی بیان کنیم .

 

رفع بوی بد مرغ و گوشت

 

رفع بوی بد برای گوشت گوسفند

گوشت گوسفندسرشاراز آهن ، پتاسیم ، روی و ویتامین B12 است. بوی بد گوشت گوسفندبه این معنای بدمزه بودن آن نیست. چند مورد در خصوص آماده سازی و پخت و پز به شما امکان می دهد تا در حین آماده سازی غذا،بتوانیدبوی بدگوشت گوسفندی راتاحدودی ازبین ببرید.

موقع آماده‌سازی و تمیز نمودن تکه های ریز شده گوشت گوسفندی کافی است به موارد زیر توجه نمائید:

 • چربی موجب ایجاد بو،عطرو طعم می‌شود. پس پیش از پخت و پز تا جایی که می توانید چربی اضافی را به حداقل برسانید. هنگامی چربی را ازآن جدانمائید که گوشت سرد است.
 • پاشیدن نمک به گوشت قادربه رفع مقداری از خون موجود در گوشت است. قطعه های گوشت گوسفندی را در زمان۳۰ دقیقه در آب بخیسانید تا موجب بازشدن منافذ گوشت شود. گوشت رابه مدت یک ساعت نمک بزنید. پیش از پخت، نمک گوشت برداشته و سپس شست وشودهید.
 • موقع تکه کردن گوشت با خیساندنش داخل ترکیب آب، سرکه و نمک وبعد آبکشی کردن به رفع بوی بدگوشت بپردازید. همچنین قراردادن گوشت در چند ساعت یا یک شب درون شیر، موجب جداشدن مقداری از خون گوشت شده. پیش از پخت، شیر و خون جداشده از گوشت را بشویید.
 • روش دیگر رفع بوی بدگوشت آن است که چاشنی‌ها و ادویه‌جات گوناگونی به آن بیفزایند. باتوجه به نوع غذای خود از گیاهان و ادویه‌جات شیرین یا خوش بو بکاربگیرید. زنجبیل ، فلفل دلمه‌ای، دارچین و میخک انتخاب های مناسبی برای غذاهای شیرین می باشند. همچنین از گیاهانی نظیر مریم گلی ، رزماری ، فلفل سیاه و سفید درجهت پخت غذاهای شورمی توانید استفاده نمائید. سیر ازعطر و بو قوی برخوردار است همچنین یک قاشق آب لیمو موجب رفع بوی بد گوشت می شود.

رفع بوی بد مرغ و گوشت

مواردی در خصوص پخت گوشت گوسفندی جهت رفع بوی بد آن حین پخت

 • هرچه قدر از قابلمه ی شما بخار کمتری بلند شود در آشپزخانه تان بوی گوشت کمتری را خواهید داشت. پخت و پز گوشت گوسفندی را خوب است با سبزیجات وسس های پایه آب انجام دهید.
 • تکه های گوشت گوسفندی را درون روغن بیندازیدو پس ازدرآوردن به آن‌ها چاشنی اضافه نمائید. ماهیتابه ای را حرارت دهید، بعدا تکه های گوشت را داخل تابه بیندازیدواجازه دهید یک دقیقه بپزد تا از یک سمت گریل بشود. این امرموجب حفظ طعم و آب درون گوشت خواهد شد.
 • بعد از یک دقیقه قطعه های گوشت را زیر و رو نمائید تا قسمت دیگر آن هم به خوبی بپزد. پوشانیدن ظرف سبب ایجاد بخار خواهدشد پس بهتراست درب ظرف را جداکنید تا بخار کمتری در ظرف بوجود بیاید و حین پخت موجب رفع بوی بدگوشت شود.
 • چنانچه تمایل دارید گوشت را درون فر بپزید و بوی آن را درهوای منزل احساس نکنید، ظرف پخت را داخل فویل پوشش دهید. این موجب رفع بوی بدگوشت شده و سبب نرم شدن گوشت می شود.

چطور قابلمه سوخته را تمیز کنیم؟

 

پنج روش برای از بین بردن بوی زهم از گوشت مرغ

 • از داخل وخارج مرغ‌ها را شست وشو دهید و بخش های اضافی را از مرغ جدا نمائید. دو قاشق غذاخوری آرد و یک قاشق غذاخوری نمک را به مرغ پخش کنیدبپاشید و اقدام به مالش مرغ کنید (از داخل و خارج آن) بعدابرای تمیزشدن مرغ را شست وشودهید. درون یک کاسه یک قاشق غذاخوری نمک، یک چهارم فنجان سرکه سفید و همینطور نصف یک لیمو رابی پوست اضافه نمائید. تاجایی ظرف راازآب پرکنیدکه مرغ رابپوشاند. مرغ را ۱۵ دقیقه درون مخلوط خیس نمائید وبعد مرغ را شست وشودهید تا نمک و سرکه روی آن پاک شود.بااین روش موجب رفع بوی بدمرغ خواهید شد.
 • داخل و خارج مرغ هاراشست شوداده وسپس تمیز نمائید. درون کاسه ای،دو عدد گوجه فرنگی ریزکنید، یک قاشق غذاخوری نمک بیفزاییدو آب یک لیمو تازه ریز شده رابه آن اضافه نمائید. با مخلوط درست شده مرغ را مالش دهید و اجازه دهید 15 دقیقه بماند وبعدآن را شست شو دهید.
 • مرغ‌ها را شسته وتمیزنمائید. درون کاسه ای، آب دو لیمو را اضافه و ظرف را آنقدرپرازآب کنید که مرغ را پوشش دهد. مرغ را 15 دقیقه در مخلوط بخیسانید بعدا آن را شسته وتمیزکنید. این کارموجب رفع بوی بدگوشت مرغ می شود.
 • در روش دیگر درون کاسه ای یک قاشق غذاخوری نمک، یک قاشق چای‌خوری فلفل سیاه ، یک قاشق چای‌خوری زردچوبه و یک قاشق غذاخوری سرکه بیفزائید. به مالش مرغ داخل مخلوط بپردازید. 15 دقیقه آن رابگذارید بماند و بعداشست وشو دهید.
 • درون تابه ای قطعه های پیازوسیروسایرادویه‌هایی که علاقه دارید (نظیر مریم گلی، هل و دارچین، برگ‌های رزماری، میخک و غیره)، تکه های هویج ، گشنیز و نمک اضافه نمائید. بعدا تا جایی که مرغ پوشش داده شودظرف راپرازآب کنید.تابه را بر روی شعله‌ی گاز قرار داده و پس از جوشانده شدن آن به مدت پنج دقیقه آن را بپزید. بعداز این مراحل که به رفع بوی بد گوشت مرغ پرداختید، به هر طریقی که تمایل دارید مرغ را طبخ نمائید.

رفع بوی بد مرغ و گوشت

راهکارهایی جهت رفع بوی بد گوشت ماهی

مطمئناهیچ فردی ماهی‌ که بیش از اندازه بوی ماهی می دهد را دوست نخواهد داشت. تنها در حالتی که سریعا پس از صید ماهی آن را طبخ نمایند گوشت ماهی بوی بد نخواهد داد. ولی چنانچه دوسه ساعت یا چند روز بعد مصرف شود رفته رفته بوی بد ماهی شدیدتر خواهد شد. جهت این کار دو روش ساده وجود دارد:

 • می توانید پیش از پخت، ماهی زمان 20 دقیقه در شیر بخیسانید و بعد آن را آبکشی نمائید. در این فرایند، پروتئینی که در شیروجود دارد وصل می شود به ترکیباتی که موجب بوجودآمدن آن بوی بد ماهی می‌شوند.
 • پیش از طبخ ماهی، آب لیمو ترش برروی آن بپاشید و اجازه دهید سی دقیقه بماند. آب لیمو موجب خنثی سازی بوها می شود ودر رفع بوی بدگوشت ومرغ بسیار اثرگذار است.

کدامیک از اشتباهات رایج در آشپزی را شما هم انجام می دهید؟

 

از بین بردن بوی زهم گوشت گاو

 • گوشت را تکه تکه نمائید و به آرد آغشته نمائید و اجازه دهید یک ساعت درآن بماند و بعد آن را شست وشو دهید تا آرد به طور کامل از سطح آن پاک شده وتمیز شود.
 • در روش بعدی از رفع بوی بد گوشت دو عدد سیر را له کرده و فنجانی پر از سرکه را با آن ترکیب نمائید وبعدا گوشت‌ها را در آن قرار دهید و بگذاریدتا 30 دقیقه درآن بماند و بعدا شست وشو دهید.
 • چنانچه قصد دارید گوشت رادرون فریزر قرار دهید. بر اساس مقدار گوشتی که دراختیار دارید سرکه ، زعفران ، برگ بو، پیاز و سیر را با یکدیگر مخلوط نمائید وبعدا سی دقیقه گوشت را درون این مواد بخوابانید و سپس آن را شست وشو دهید و فریز نمائید.
 • گوشت را درون قابلمه ی بزرگی ریخته و سپس برروی گوشت‌ها آب ریخته و یک فنجان پراز سرکه سیب به آن بیفزائید. آب می بایست وی گوشت را کاملا پوشش دهد. درب ظرف را بسته و اجازه دهید 12-24 ساعت داخل یخچال قرار بگیر د.
 • از روش های دیگر رفع بوی بد گوشت  استفاده از کیوی جهت طعم‌دار کردن گوشت قرمز است.
 • در حین طبخ گوشت قرمز داخل قابلمه چند عدد برگ بو انداخته و هرزمان پخت به پایان رسید برگ‌ها را ازقابلمه خارج نمائید.

رفع بوی بد مرغ و گوشت

سخن پایانی

دراین مقاله ما روش هایی را در جهت رفع بوی بد گوشت و مرغ به شما عزیزان ارائه دادیم. اماخوب است این نکته را هم بگوییم که جهت رفع بوی بد گوشت از روی ظرفی که با آن گوشت را طبخ نموده اید می توانید مقداری سرکه را درون آن بریزید وبا این روش به رفع بوی بد آن بپردازید. زیرا سرکه بسیارخنثی کننده ی بوها می باشد. در روش بعدی تعدادی لیموترش را قطعه قطعه کنید و نمک بپاشید و به ظرف های بودار مالش دهید. اجازه دهید 20 دقیقه بماند و بعدا با مایع ظرفشویی شست وشو دهید.می توانید ازبسیاری روش های دیگر…نیز استفاده نمائید.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا