سلامتیمد و فشنورزشی

تاثیرات هورمون بر سلامت پوست | چه هورمون هایی در سلامت پوست اثرگذار هستند؟

ما در این مقاله سعی داریم میزان تاثیرات هورمون بر سلامت پوست را مورد بررسی قرار دهیم، اگر تا به حال برای شما سوال پیش آمده است که آیا تغییرات هورمون بر سلامت پوست تاثیر گذار است و به جواب سوال خود نرسیده اید تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید؛

 

سلامت و زیبایی پوست

یکی از مسائل مهمی که در طول سالیان مختلف ذهن انسان ها را به خود درگیر کرده است این است که ظاهری زیبا داشته باشند. از مهمترین ویژگی هایی که تعیین کننده زیبایی هر شخصی است، پوست سالم و بدون نقص خواهد بود. به همین دلیل انسان ها برای آن که پوستی سالم و در عین حال ظاهر زیبایی داشته باشند باید نکات زیادی را رعایت کنند. عوامل مختلفی ممکن است سلامت و زیبایی پوست را به خطر بیندازد. یکی از این عوامل تغییرات هورمونی است که در بدن هر شخصی ممکن است اتفاق بیفتد.

 

اثرات مختلف هورمون ها در بدن

هورمون ها در بدن وظایف مختلفی را به عهده دارند و تاثیرات مختلفی را بر بدن هر شخصی می گذارند. ترشح هورمون ها در بدن و تغییراتی که در میزان آن در بدن ایجاد می شود در متابولیسم ها مختلف بدن تاثیر گذار است. از جمله متابولیسم هایی که تحت تاثیر تغییرات هورمونی هستند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تاثیر هورمون ها بر میزان رشد و نمو هر شخص در دوره های سنی مختلف
  • فعالیت های جنسی که در هر دوره اتفاق می افتد تحت تاثیر تغییرات هورمونی است.
  • نوع رفتار و اخلاقی که هر شخص از خود نشان می دهد نیز به تغییرات هورمونی می تواند بستگی داشته باشد.

چطور به تعادل هورمون های بدن کمک کنیم؟


 

تاثیرات هورمون بر سلامت پوست

همانگونه که اشاره کردیم هورمون ها در نوع عملکرد بدن تاثیرات مختلفی دارند. علاوه بر نکاتی که به آن ها ذکر شد تغییرات هورمون بر سلامت پوست و همچنین زیبایی هر شخصی می تواند تاثیر گذار باشد. تغییرات هورمونی که در بدن ایجاد می شود می تواند به صورت های مختلفی سلامت پوست را به خطر بیندازد. این تغییرات هورمونی ممکن است باعث خشکی پوست، اگزما، خارش پوست، و حتی با تحریک غده های چربی سبب ایجاد آکنه شوند.

تاثیرات هورمون بر سلامت پوست

چه هورمون هایی بر زیبایی پوست تاثیر گذار هستند؟

زیبایی پوست انسان تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار می گیرد. این عوامل ممکن است محیطی، ژنتیکی، و همچنین در اثر تغییرات هورمون ها باشد. از جمله عوامل محیطی که می تواند بر سلامت پوست انسان تاثیر گذار باشد آلودگی های محیطی، اشعه های موجود، و همچنین مواد شیمایی را می توان نام برد. گاهی نیز ممکن است بر اثر نا هنجاری های ژنتیکی در سلامت پوست انسان تغییراتی ایجاد شود. در طی بررسی های انجام شده تاثیرات هورمون بر پوست نیز به اثبات رسیده است، از جمله هورمون های موثر بر سلامت پوست می توان موارد زیر را نام برد:

 

تاثیرات هورمون استروژن بر زیبایی و پوست

هورمون استروژن یکی از مهم ترین هورمون هایی است که بر متابولیسم های مختلفی در بدن تاثیرگذار است. این هورمون با وجود اینکه به مقدار فراوانی در بدن بانوان ترشح می شود؛ اما بر خلاف تصوری که در میان مردم ایجاد شده است، در بدن مردان نیز این هورمون هرچند به مقدار کم تولید می شود. این هورمون تحت تاثیر یکسری واکنش ها که توسط آنزیم ها انجام می شود در بدن مردان به هورمون آندروژن تبدیل خواهد شد.

بعضی از وظایفی که هورمون آندروژن در بدن مردان انجام می دهد همانند عملکرد هورمون استروژن در بدن زنان است. یکی از وظایفی که این هورمون در بدن به عهده دارد این است که میزان ضخامت پوست را تعیین می کند و همچنین مقدار رطوبت سطح پوست و چین و چروک هایی که ممکن است بر روی پوست ایجاد شود را کنترل می کنند.

 

تاثیر تغییرات هورمون تستوسترون بر پوست

هدف ما در این مقاله این است که تاثیرات هورمون بر سلامت پوست را مورد بررسی قرار دهیم. یکی دیگر از این هورمون ها که می تواند بر سلامت پوست تاثیر بسزایی داشته باشد؛ هورمون تستوسترون است. هورمون تستوسترون اصلی ترین هورمون تشکیل دهنده شخصیت مردان است. این هورمون در بدن مردان به مقدار فراوانی ترشح می شود، اما این به معنی نیست که این هورمون در بدن زنان وجود ندارد.

این هورمون مانند استروژن در بدن مردان، وقتی که در بدن زنان تولید می شود در اثر فعالیت آنزیم ها به آندروژن تبدیل می شود. تغییرات هورمون تستوسترون باعث تغییرات در پوست و مو می شود. از جمله این تغییرات می توان به زبری مو، چین و چروک و خشکی پوست اشاره کرد. که تمام این مسائل نشان دهنده نزدیک شدن پیری است.

هورمون آندروژن در بانوان هنگامی که به مقدار زیادی افزایش پیدا می کند سبب ریزش بیش از حد مو ها می شود و اگر به همین منوال ادامه پیدا کند موجب طاسی آن ها خواهد شد.

تاثیرات هورمون بر سلامت پوست

تاثیراتی که هورمون های تیروئید بر سلامت پوست انسان می گذارند

برای مشخص کردن تاثیرات هورمون بر سلامت پوست تحقیقات بسیاری انجام شده است. در طی این تحقیقات مشخص شده است که هورمون های تیروئیدی نقش زیادی در سلامت و پوست و زیبایی ظاهری هر شخصی دارد و تغییراتی که در میزان ترشح این هورمون ها ایجاد می شود ممکن است در زیبایی ظاهری شخص تغییرات زیادی را ایجاد نماید. مقدار هورمون تیروئید در بدن همواره باید به صورت متعادل باشد؛ چرا که در غیر این صورت مشکلات زیادی را می تواند به دنبال داشته باشد. از جمله تاثیرات عدم تعادل هورمون بر سلامت پوست این است که بالا بودن مقدار این هورمون سبب عرق کردن و چرب شدن پوست می شود و در مقابل اگر مقدار این هورمون از حد تعادل کمتر باشد خشکی پوست و کم پشت شدن حجم مو را به دنبال دارد.

 

چه عواملی ممکن است تعادل هورمون ها را در بدن بهم بریزد؟

  • عوامل محیطی از جمله شرایط زندگی انسان و نوع تغذیه و رژیم غذایی که هر فرد دارد ممکن است تعادل هورمون را در بدن دچار تغییراتی بکند. با توجه به این نکته، هر شخصی باید توجه کافی را به رژیم غذایی خود داشته باشد.
  • گاهی در اثر مصرف داروها میزان ترشح برخی از هورمون ها کم و زیاد می شود. به همین دلیل بهتر است که دارو را بدون تجویز پزشک مصرف نکنید.
  • تنش ها و مشکلاتی که سبب ایجاد استرس در شخص می شود نیز در بهم ریختن تعادل هورمون ها موثر است.
  • یکی از مهمترین عواملی که تعادل هورمون را در بدن بهم می ریزد مواد شیمیایی است که در وسایل آرایشی، بهداشتی وجود دارد. این وسایل ممکن است دارای یکسری ترکیبات باشند که سبب تغییر در میزان هورمون ها شود.
  • نوع ورزش و همچنین فعالیت های روزانه هر شخص نیز در میزان هورمون تاثیرگذار است.

 

تغییرات در سلامت پوست و زیبایی ظاهری در اثر تغییر هورمون ها

همان گونه که اشاره کردیم هورمون انسان ممکن است در اثر عوامل مختلفی دچار تغییر شود. یکی از حساس ترین دوره هایی که تغییرات هورمونی به شدت مشاهده می شود؛ دوران بلوغ است. در این زمان بدن انسان دچار تغییراتی خواهد شد و میزان هورمون های او کم و یا زیاد می شود. این تغییرات هورمونی بر سلامت پوست نیز تاثیر گذار است.

در زمان رسیدن به سن بلوغ، جوش و یا آکنه هایی بر روی صورت ایجاد می شود که ممکن است اکثر شما این مسئله را تجربه کرده باشید. اما این مسئله با گذر زمان و به تعادل رسیدن میزان هورمون ها بهبود می یابد. تنها نکته ای که باید در طول این زمان به آن توجه داشته باشید این است که از پوستتان به درستی مراقبت کنید.


عملکرد هورمون استروژن در بدن زنان


 

تاثیرات هورمون ها بر سلامت پوست در هنگام یائسگی و یا فرا رسیدن پیری

با افزایش سن، ساختار فیزیکی و جسمانی هر شخصی دچار تغییرات می شود. یکی از مسائلی  که بانوان با افزایش سن خود با آن مواجه می شوند؛ مسئله یائسگی است. در اثر تغییرات هورمونی که در بدن  اتفاق می افتد هر زنی در سن های متفاوت با مسئله یائسگی مواجه خواهد شد. استروژن هورمونی است که در بدن زنان باعث ایجاد یائسگی می شود و کاهش مقدار آن علاوه بر یائسگی با خشکی و زبری پوست نیز همراه است. همچنین با افزایش سن و نزدیک شدن پیری نیز تغییراتی در تعادل هورمون ها ایجاد می شود. چین و چروک هایی که در زمان پیری ایجاد می شود در اثر همین تغییرات هورمونی است.

تاثیرات هورمون بر سلامت پوست

نتیجه گیری

با توجه به مطالبی که به آن اشاره شد، هورمون ها یکی از کلیدی ترین و مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر سلامت پوست و زیبایی هستند. در طی بررسی های انجام شده در مورد تاثیرات هورمون بر سلامت پوست مشخص شده است که هورمون های استروژن، تستوسترون، و هورمون های تیروئیدی مهم ترین هورمون های تاثیرگذار در سلامت پوست هستند. عدم تعادل در میزان این هورمون ها می تواند سلامت پوست را به خطر بیندازد.

عوامل مختلفی از جمله فعالیت های روزانه، نوع تغذیه، و مواد آرایشی که هر شخص در طول روز مورد استفاده قرار می دهد ممکن است سبب ایجاد تغییرات هورمونی در بدن بشود. امیدواریم که اطلاعات کافی در مورد تاثیرات هورمون بر سلامت پوست را در اختیار شما قرار داده باشیم تا بتوانید پوستی سالم و زیبا را داشته باشید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا