سبک زندگیسلامتی

مهمترین ویژگی های خانواده سالم | تفاوت خانواده سالم و ناسالم

شاید تا به حال برای شما سوال پیش آمده که چگونه می‌توان یک خانواده بهتر داشت، یا این که ویژگی های خانواده سالم چیست؟ اعضای خانواده در قبال یکدیگر مسئولند و همه آن ها باید برای داشتن یک خانواده سالم تلاش کنند. در این مقاله ما شما را با ویژگی های خانواده سالم آشنا خواهیم کرد. و به شما کمک می‌کنیم تا یک خانواده خوب و پرنشاط داشته باشید.

نیازهای اولیه و اصلی انسان مانند خوراک، پوشاک، مسکن و غیره در خانواده تامین می‌شود. اما هر انسانی علاوه به بر این نیازها، نیازهای مهم تری نیز دارد تا بتواند به کمال رسیده و در جامعه حضور پیدا کند. فرد در خانواده رشد می‌کند و شخصیت او در خانواده شکل می‌گیرد. خانواده نقش بسیار مهمی در روان افراد داشته، اکثر اختلالات و مشکل های رفتاری به دلیل مشکلات خانوادگی است.

 

اهمیت نقش خانواده در سلامت جامعه

خانواده اولین جایی است که فرد در آن حضور پیدا می‌کند. بنابراین سلامت خانواده نقش مهمی در سلامت خود فرد و جامعه دارد. سلامت خانواده تاثیر مستقیمی روی شخصیت کودک به خصوص در سال های اولیه زندگی او دارد.

فرزندان سالم باعث می‌شود تا جامعه ای سالم داشته باشیم. سلامت خانواده به قدری اهمیت دارد که جرم شناسان علت جرم ها را ناشی از سلامت روانی فرد می‌دانند. برای داشتن سلامت روانی فرزندان نیاز به آرامش در محیط خانواده دارند.


چگونه با خانواده خود بیشتر وقت بگذرانیم؟

 

خانواده سالم چگونه خانواده ای است؟

اگر اعضای خانواده مسئولیت پذیر باشند این به معنای داشتن خانواده سالم نیست. در خانواده افراد خانواده در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند، باهم غذا می‌خورند، از هم محافظت می‌کنند و کارهای دیگر را انجام می‌دهند. اما هیچ کدام از این موارد به معنی داشتن خانواده سالم نیست.

خانواده ی سالم خانواده ای است که افراد آن آرامش کافی داشته باشند و اعضای آن یکدیگر را حمایت کنند. انسان طبیعتا با خشم سازگاری ندارد. خشونت بیش از حد و یا محافظت و دلسوزی بیش از حد به شخصیت فرزندان آسیب می‌زند.

برای حفظ سلامت روانی اعضای خانواده لازم است تمام اعضا با مهارت های لازم برای زندگی آشنا شوند. داشتن سلامت روانی افراد به آن ها کمک می‌کند تا در مسیر رشد و کمالات گام بردارند.

ویژگی های خانواده سالم

ویژگی های خانواده سالم

خانواده سالم دارای آزادی درست و صحیح هستند. این آزادی را می‌توانید به خوبی در دیدن، شنیدن، فکر کردن و انتخاب کردن دید. صمیمیت موجود در خانواده باعث می‌شود تا افراد در عین صمیمیت نظرات متفاوت دیگران را بشنوند و به نظرات یکدیگر احترام بگذراند. اعضا در خانواده سالم به این درک می‌رسند که همه اعضا مثل هم فکر نمی‌کنند.

در خانواده سالم اگر مشکلی به وجود آید با دیگر اعضا مطرح می‌شود و همه تلاش می‌کنند تا آن مسئله را حل کنند. اعضای این خانواده به یکدیگر اعتماد دارند و ارتباط خوبی بین آن ها برقرار است. برای داشتن خانواده ای سالم از موارد زیر الگو بگیرید.

 

داشتن وحدت از ویژگی های خانواده سالم

از اصول مهم در خانواده همدلی و احترام است و این موارد از وحدت سرچشمه می‌گیرد. مادر رکن اصلی خانواده است. مادرها معمولا صمیمیت بین اعضا را ایجاد می‌کنند و کدروت ها را رفع می‌کنند و به فرزندان یاد می‌دهند چگونه با یکدیگر متحد باشند. خانواده تاثیر مستقیمی در جامعه دارد افرادی که در خانواده متحد بودن را یاد گرفته اند می‌توانند جامعه ای متحد بسازند.

 

عشق و همدلی در خانواده

محبت بی شمار در خانواده باعث می‌شود افراد خانواده همدل باشند و با هم صادق باشند. ابراز محبت و عشق باید از طرف تمام اعضای خانواده باشند. رعایت کردن این موارد باعث می‌شود تا خانواده ای پایدار و سالم داشته باشید.

 

مسئولیت پذیری

تمام اعضای خانواده باید وظایف خود را به خوبی انجام دهند و مسئولیت پذیر باشند. وقتی هر کدام از اعضای خانواده مسئولیت پذیر باشند و وظایف خود را انجام دهند تعهد و مسئولیت پذیری در جامعه را یاد می‌گیرند. و همچنین یاد می‌گیرند مسائل و مشکلات را به خوبی مدیریت کنند.

 

توجه به نیازهای یکدیگر

همانطور که گفته شد برای به کمال رسیدن فرزندان ابتدا باید نیازهای آن ها تامین شود. نیاز به امنیت و آرامش و احترام از مواردی ضروری است تا فرزندان از سلامت روانی برخوردار شوند. بنابراین باید نیازهای دیگر اعضای خانواده را به خوبی بشناسید و سعی کنید تا آن ها را رفع کنید.

ویژگی های خانواده سالم

داشتن تعادل بین صمیمیت و نیاز به تنهایی

حریم شخصی یک مسئله مهم است که امروزه اکثر خانواده ها را درگیر کرده است. بعضی از خانواده ها صمیمیت را به معنای تجاوز به حریم شخصی دیگر اعضا می‌دانند. در مقابل برخی خانواده ها از هم دور هستند و از نظر عاطفی خود را دور کرده اند. داشتن یک خانواده سالم نیاز به رعایت تعادل بین این دو مورد است.

 

داشتن صداقت از ویژگی های خانواده سالم

صداقت و داشتن اعتماد رابطه‌ی مستقیمی با یکدیگر دارند؛ زمانی که در خانواده صداقت نباشد اعتماد بین اعضای خانواده به یکدیگر نیز از بین می‌رود.

 

انعطاف پذیری

هر خانواده ای قوانین و مقرراتی دارد که اعضا باید طبق آن قوانین وظایف خود را انجام دهند. اگر در مواردی یکی از اعضا سر پیچی کند نباید با آن شخص به صورت غیر قابل گذشت رفتار کنید. تمام این قوانین، برای حفظ آرامش بیشتر خانواده است و باید سعی کنید در شرایط مختلف منعطف باشید.

 

افراط نکردن در فداکاری و ایثارگری

لازمه هر زندگی خانوادگی فداکاری و گذشت در برخی موارد است. فداکاری و ایثار نسبت به برخی مسائل بسیار حس خوبی را به شما منتقل می‌کند. اما اگر فداکردن خود و چشم پوشی از نیاز خود از حد طبیعی بیشتر شود مشکل ساز است.

مثلا برخی والدین تمامی شرایط سخت را به عهده می‌گیرند و خود را فدای فرزندان می‌کنند و یک فرزند وابسته تربیت می‌کنند. این کار باعث می‌شود فرزند نتواند مسئولیت پذیر باشد.

 

داشتن پذیرش نسبت به یکدیگر

افرادی که در یک خانه باهم زندگی می‌کنند شبیه هم نیستند؛ حتی دو نفر از یک پدر و مادر هم با یکدیگر تفاوت دارند. ما باید بتوانیم این تفاوت ها را بپذیریم. در خانواده به خصوص در زمان بلوغ و نوجوانی بین والدین و فرزندان چالش بزرگی رخ می‌دهد که با کمک گرفتن از مشاوره نوجوان به راحتی می‌توانید این چالش را حل کرده و فرزند را به خوبی تربیت کنید.

ویژگی های خانواده سالم

وارد نکردن افراد بی طرف در دعوا

یکی از رایج ترین مسائلی که در خانواده ها وجود دارد این است که به افراد بی طرف این اجازه را می‌دهند تا در دعوای آن ها دخالت کنند. مثلا زمانی که والدین قصد دارند از یکدیگر جدا شوند فرزندان را علیه طرف مقابل خشمگین و دشمن می‌کنند. در این موارد فرزندان آسیب های جدی می‌بینند. در این موارد نیز می‌توانید از مشاور خانواده کمک بگیرید تا بتوانید این مسئله را به خوبی مدیریت کنید.

 

صحبت کردن از افکار و حس های درونی از ویژگی های خانواده سالم

اگر اعضای خانواده بدون ترس بتوانند با یکدیگر صحبت کنند به راحتی می‌توانند مشکلات و مسائل مختلف را مطرح کنند و با داشتن حس امنیت ترسی از قضاوت شدن ندارند.

 

راز داشتن خانواده سالم

برای داشتن خانواده ای سالم غذا خوردن با خانواده را تبدیل به یک تفریح کنید، در خانه باشید و با خانواده وقت بگذرانید و خط قرمزها را در خانواده مشخص کنید و آن ها را رعایت کنید.


چطور یک روز خوب و تازه را شروع کنیم؟

 

خانواده ناسالم

خانواده ناسالم به این معنا نیست که افراد خانواده مدام رفتارهای غلط را انجام می‌دهند و ممکن است این خانواده ها در ظاهر خوب به نظر برسند. مثلا در این خانواده ها اعضای خانواده دروغ گفتن را به معنای زرنگی می‌دانند.

بد دهنی، سرزنش کردن یکدیگر و پرخاشگری برای آن ها کاملا عادی است. این خانواده‌ها به ظاهر خوب بودن را ترجیح می‌دهند. فرزندانی که در این خانواده ها تربیت می‌شوند تنها از نظر جسمی رشد می‌کنند؛ اما از از درون رشد نکرده اند.

 

ویژگی خانواده ناسالم

  • خانواده ناسالم معمولا مسائل و مشکلاتشان را نادیده می‌گیرند تا تلاشی برای حل آن ها نکنند. در این خانواده ها بین اعضای خانواده صمیمیتی وجود ندارد و تنها یکدیگر را تحمل می‌کنند و به ناچار در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند.
  • در برخورد با فرزندان خود را شرمسار نشان می‌دهند. مرز مشخصی برای نقش های آن‌ها وجود ندارد. مثلا اگر پدر خانواده دچار نگرانی شود تمام اعضا درگیر آن می‌شود.
  • ارتباط درستی بین آن ها وجود ندارد و رفتارهای آن ها ضد و نقیض است. اعضای این خانواده ها نیازهای فردی خود را فدای نیاز خانواده می‌کنند. همچنین قوانین در این خانواده‌ها تغییر نمی‌کند و قوانین خشک و سختی اعمال می‌شود.
  • داشتن اسرار علنی به این معنی که همه اعضا دروغ می‌گویند و بسیاری از مسائل را می‌دانند؛ ولی تظاهر به ندانستن می‌کنند. این خانواده ها هیچ پونه حد و مرز مشخصی ندارند.
  • همچنین در این خانواده ها نیازی های فردی اعضای خانواده تامین نمی‌شود این نوع تربیت نتیجه ای جز افسردگی اعضا ندارد.

خانواده ناسالم

سخن پایانی

خانواده افرادی هستند که با هم نسبت خونی داشته و در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند و دارای برخی هدف های مشترک هستند. خانواده ی سالم فرزندانی سالم را تحویل جامعه می‌دهند. تامین نیازهای روحی و جسمی افراد بر عهده خانواده بوده و شما با داشتن خانواده ای سالم یک زندگی لذت بخش را تجربه می‌کنید.

برای داشتن خانواده ای سالم پدر و مادر باید به فرزندان خود توجه کافی داشته باشند و نیازهای آن ها را در نظر بگیرند و از هر گونه توهین و تنبیه بدنی پرهیز کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا