سلامتیمد و فشن

تاثیرات باکوچیول | آیا می توان از باکوچیول به جای رتینول استفاده کرد؟

باکوچیول و رتینول هر دو روش هایی برای مراقبت و رسیدگی از پوست صورت هستند. اما هر کدام خصوصیات خاص خود را دارند و در برخی جهات با یکدیگر متفاوتند. برای برخی افراد این سوال مطرح می شود که آیا می توان از باکوچیول به جای رتینول استفاده کرد؟ برای رسیدن به پاسخ این پرسش، باید ابتدا با رتینول و تاثیرات آشنا شد و سپس تاثیرات باکوچیول را ضمن معرفی این ماده بررسی کرد. در ادامه به جزئیاتی اشاره خواهد شد که در نهایت می توان پاسخ پرسش را دریافت.

 

آشنایی با رتینول و کاربرد آن

این ماده متشکل از ویتامین آ و دیگر مشتقات است که در جهت برطرف کردن بخش عظیمی از مشکلات پوستی کاربرد دارد. از جمله دیگر کاربردهای این ماده می توان به پاک کردن جای جوش و آکنه و یا حذف لکه های پوستی اشاره کرد. برخورد رتینول با پوست موجب می شود به واسطه وجود اسید رتینوئیک و تاثیرگذاری آن بر روی سلول های پوستی، تبدیل به کلاژن شده و باعث بهبود مشکلات پوست شوند. یکی دیگر از تاثیرات مهم کلاژن، کاهش چین و چروک های پوستی است که با افزایش سن برای افراد بسیار مهم تر می شود.

 

روش اثرگذاری رتینول و تفاوت آن با دیگر رتینوئیدها

رتینول موجب برداشتن لایه های رویی پوست شده و منجر به پاکسازی و لطافت بیشتر پوست می گردد. همچنین این ماده در بالا بردن و بهتر کردن سرعت ساخت کلاژن بسیار تاثیرگذار است و همین امر روال بهبود مشکلات پوستی را تسریع می کند. در نهایت می توان گفت که در مقابل رادیکال های آزاد مقاومت بالایی دارد. شایان ذکر است که تاثیرات باکوچیول در مقایسه با این متفاوت بوده و اثرات مثبت تری دارد.

بهترین و استانداردترین نوع رتینوئیدها، رتینول است. زیرا به عنوان مثال رتین-آ موجب کم آبی پوست شده و مشکلاتی را در پی دارد. اما معمولا در اغلب موارد در تولید محصولات آرایشی و بهداشتی، از این نوع استفاده می شود.

تاثیرات باکوچیول

عوارض احتمالی استفاده از رتینول

مهم ترین عارضه ای که رتینول دارد، این است که در اولین استفاده احتمالا شخص دچار تحریکات پوستی همچون خشک شدن، پوست انداختن، قرمزی و… شود. اگر استفاده از رتینول بیشتر از همیشه شده یا بیشتر از حد استاندارد از آن استفاده می کنید، این احتمال وجود دارد که شاهد عوارضی مانند خارش پوستی و یا لکه های مختلف باشید. جوش های ریز پوستی عارضه ای دیگر است که به ندرت مشاهده می شود.


فواید پچ و ماسک صورت طلا چیست؟


 

ممنوعیت های استفاده از رتینول

علی رغم خواصی که رتینول دارد، ممکن است عوارض زیادی هم داشته باشد. اما برخی اشخاص باید با احتیاط بیشتر از این محصول استفاده کنند. به عنوان مثال، اشخاصی که پوست حساس دارند، در معرض مستقیم آفتاب قرار می گیرند، نباید رتینول را به کار ببرند. اگر از سر ناچاری از این ماده استفاده می کنید و باید در معرض آفتاب قرار بگیرید، بهتر است که حتما از ضد آفتاب به صورت مستمر استفاده کنید. اگر یک خانم باردار و یا شیرده هستید، بهتر است که از این محصولات استفاده نکنید.

 

معرفی باکوچیول

حاصل عصاره دانه های گیاهی تحت عنوان بابچی یا باکوچی، باکوچیول است. این گیاه به رنگ بنفش بوده و در طب سنتی هند و چین بیشترین کاربرد را دارد. تاثیرات باکوچیول همانند رتینول است که وظیفه مراقبت و محافظت از پوست را بر عهده دارد. باکوچیول در مقایسه با رتینول نسبتا ملایم تر است و در عین حال خاصیت های مشابه زیادی نیز دارند. باکوچیول خالص از نظر رسیدگی به پوست و شرایط پوستی نیز بسیار سودمند بوده و خیلی از بیماری های پوستی را درمان می کند.

تاثیرات باکوچیول

با تاثیرات باکوچیول آشنا شوید

همانطور که گفتیم باکوچیول خواص فراوانی را دارا است که به عنوان بهترین جایگزین برای رتینول انتخاب می شود. برخی از تاثیرات آن عبارتند از:

 

کم کردن خط های سطحی چین و چروک

با توجه به تحقیقاتی که در سال 2014 به عمل آمده، استفاده از باکوچیول در مدت دوازده هفته و روزی دوبار باعث می شود که مشکلات پوستی بهبود یافته و حتی میزان چین و چروک ها بسیار کم می شود.

 

بالا بردن خصوصیت کشسانی و سفت کردن پوست

تاثیرات باکوچیول در حالتی که به صورت سرم استفاده شده و هر شب به مدت سه ماه به طور منظم آن را روی صورت قرار داد، بسیار مشهود خواهد بود. سرم مذکور متشکل از باکوچیول و برخی دیگر ویتامین ها مانند ویتامین سی است.

 

تاثیر در عملکرد کلاژن سازی

باکوچیول نقش چشمگیری در تنظیم کلاژن های نوع های یک و دو در ساختار دی ان ای دارد. همچنین ساخت کلاژن نوع سه را نیز تسریع می بخشد. موارد ذکر شده نشان می دهد که باکوچیول یک تقویت کننده موثر برای انواع کلاژن است. و به طور کلی تقویت کلاژن نیز به پیر شدن پوست به شکل سالم کمک می کند.

 

ترمیم کننده پوست های زبر و خراشیده

با توجه به ضد التهاب بودن باکوچیول، در ترمیم پوست هایی که در اثر برخورد با مواد شوینده و یا کارهای سخت دچار خراشیدگی و زبری شده اند، تاثیرات باکوچیول بسیار مشهود است. به جرات می توان گفت که باکوچیول به عنوان یک ضد آفتاب قوی نیز عمل می کند.


آیا عدم تعادل هورمون، بر زیبایی پوست اثر گذار است؟


 

درمان آکنه های پوستی

در فرآیند بررسی تاثیرات باکوچیول، می توان به خاصیت ضد میکروبی باکوچیول اشاره کرد که موجب مقاومت پوست در برابر آکنه می گردد. مشتقاتی که با آن ترکیب می شوند، ویتامین های متنوع مانند آ بوده که طبق نتایج تحقیقات مشخص شده حدود 50 درصد آکنه های پوستی را کم می کند.

تاثیرات باکوچیول

آنتی اکسیدانی بودن از دیگر تاثیرات باکوچیول

با توجه به تحقیقات صورت گرفته، باکوچیول، به عنوان مرحمی برای اعضای آسیب دیده در پوست شناخته شده است. به خاطر وجود میزان قابل توجهی آنتی اکسیدان در ساختار این دارو، التیام بخش انواع التهاب، استروژن و دیگر عارضه های پوستی است. این ماده محافظی قوی برای قلب، کبد، پوست و تمامی اجزای دیگر بدن خواهد بود. این ماده مبارزی قوی در مقابل سلول های سرطانی و مخصوصا در نواحی معده، سینه و پوست است.

 

خطرات احتمالی و روش استفاده باکوچیول

خطرات و آسیبات ناشی از استفاده باکوچیول، در مقایسه با رتینول کمتر بوده و در نتیجه استقبال از آن بیشتر است. مرسوم ترین روش به کاربردن باکوچیول، در غالب سرم و روغن بوده و می توان صبح و شب آن را استفاده کرده و تاثیرات مثبت آن را مشاهده نمود. ترکیب این محصول با دیگر مواد مراقبتی پوست هیچ خطر یا ضرری ندارد. به همین علت می توان با خیالی آسوده این ماده را به لوسیون پوست خود بیفزایید.

 

نتیجه گیری

تاثیرات مخرب باکوچیول نسبت به رتینول، کمتر بوده و در نتیجه استقبال بیشتری از این محصول می شود. باکوچیول را هم به صورت سرم و هم روغن هایی برای لوسیون تولید و استفاده می کنند. اثراتی مانند ترمیم مشکلات پوستی و پیشگیری از چین و چروک از جمله فواید باکوچیول هستند. هر دو ماده خطرات احتمالی را در بردارند که در صورت عدم رعایت دستورالعمل درست استفاده، ممکن است تاثیرات معکوس برجای بگذارند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا