سرگرمیفناوریماجراجویی

مواردی که در هنگام خرید اسباب بازی مناسب سن کودکان باید به آن دقت کنید

انتخاب اسباب بازی مناسب سن کودکان برای رشد او ضروری است. اسباب بازی های مناسب برای نوزادان و کودکان نوپا و همچنین نوجوانان و بزرگسالان وجود دارد. اما این مسئله که کدام را بهتر است انتخاب کنید، می تواند کمی گهراه کننده باشد؛ به خصوص اگر برای اولین بار خرید کرده اید یا به دنبال خرید بهترین اسباب بازی های بچه گانه هستید!

وقتی نوبت به چیدن اسباب بازی های مناسب برای کودکان می رسد؛ باید به موارد زیادی توجه کنید. در اینجا قسمت ما برای شما برخی از نکات حائز اهمیت را به شما شرح خواهیم داد.

 

نکاتی که در هنگام خرید اسباب بازی مناسب سن کودکان باید به آن توجه کنید:

 

علایق کودک را در انتخاب اسباب بازی در نظر بگیرید

اگر قصد خرید یک اسباب بازی برای کودک نوپای خود را دارید؛ باید چیزی مناسب را انتخاب کنید تا کودک به آن علاقه‌ مند شود و از بازی با آن لذت ببرد. به یاد داشته باشید که فرزند شما چه چیزهایی را دوست دارد و چه علاقمندی دارد. یک اسباب بازی بخرید که با علاقه کودک شما مطابقت داشته باشد تا بهترین اسباب بازی را در اختیار او قرار دهید.

 

به دستورالعمل اسباب بازی دقت کنید

هنگام انتخاب یک اسباب بازی جدید برای فرزند خود، ابتدا باید مطمئن شوید که مناسب کودک است یا خیر. اسباب بازی که قصد خرید آن را دارید باید با دوام و مربوط به سن باشد و بتواند در برابر بسیاری از بازی ها مقاومت کند. اما مهم‌ تر از همه شما باید دستورالعمل ها را مطالعه نمایید و مطمئن شوید که فرزند شما از مهارت کافی برای استفاده ایمن، از اسباب بازی برخوردار است یا خیر. اگر دقت لازم را انجام ندهید و دستورالعمل ها را دنبال نکنید؛ ممکن است برای کودک مشکل ساز باشد.


یادگیری را چاشنی خلاقیت کودک کنید

 

اسباب بازی با کیفیت بخرید

در هنگام انتخاب بهترین اسباب بازی مناسب سن کودکان ، ممکن است کمی دچار چالش شوید. شما باید تمام عناصر را بررسی کنید تا مطمئن شوید که یک اسباب بازی با کیفیت بالا خریداری کرده اید که برای بازی کودکان شما ایمن خواهد بود. والدین هر کاری انجام می دهند تا بتوانند اسباب بازی هایی با بهترین کیفیت را در اختیار فرزندان خود قرار دهند. با این حال بیش از حد هزینه نکنید؛ زیرا کودکان کوچک ‌تر نمی توانند از اسباب بازی های کودکان نوپا استفاده کنند.

اسباب بازی مناسب سن کودکان

برای کودک نوپا خود اسباب بازی آموزشی بخرید

اسباب بازی های کودکان نوپا، بخش مهمی از رشد آنها به شمار می آید. اسباب بازی ها، می توانند در خلاقیت و تخیل کودک نوپا اثرگذار باشد. به عبارت دیگر آنها هنگام بازی با اسباب بازی ها شروع به یادگیری می کنند. بنابراین امتحان اسباب بازی های آموزشی، برای کودکان نوپا می تواند بهترین گزینه محسوب شود. اسباب بازی های آموزشی برای کودکان نوپا، این اطمینان را ایجاد می کنند که کودک شما، نه تنها تخیلات خود را توسعه می دهد؛ بلکه مهارت های جدیدی را نیز به کمک اسباب بازی خود می آموزد.

 

اسباب بازی های مناسب سن هر کودک

 

 اسباب بازی برای کودکان 0 تا 6 ماه:

خرید اسباب بازی و هدیه برای نوزادان 0-6 ماهه سرگرم کننده است. حرکت، موسیقی و تصاویر سیاه و سفید ساده، نوزادان را هیجان زده خواهد کرد. شما می توانید اسباب بازی هایی مانند هر چیزی که او بتواند بگیرد، بکشد، فشار دهد یا لگد کند را برای نوزادان خریداری کنید. مواردی که اصولا توصیه می شود عبارتند از:

 • عروسک های کودکان
 • وسایل چوبی و پلاستیکی چرخ دار و عروسک های مخصوص آب
 • اشیای ساختنی مثل بلوک های بزرگ نرم
 • توپ ها و وسایل هل دادنی و کشیدنی برای تقویت عضلات بزرگ

 

اسباب بازی برای کودکان 6 تا 18 ماه:

اکثر بچه ها به اسباب بازی هایی که می توانند بجوند و اسباب بازی هایی که روشن می شوند و سر و صدا دارند واکنش نشان می دهند. آنها عاشق اشیاء روشن و رنگارنگ هستند که حواس آنها را تحریک می کند. کودکان در این سن نیز سعی می کنند آنچه را که می خواهند بیان کنند. بنابراین اسباب بازی هایی را برای کودکان انتخاب کنید که با این شرایط مطابقت داشته باشد. این اسباب بازی ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • کتاب های آموزش تصویری معرفی اجسام و اشیای واقعی
 • ماژیک و مداد شمعی و نوشت ابزار های کودکانه
 • عروسک های کودک، عروسک تلفن، حیوانات پلاستیکی و هر عروسکی که نمونه واقعی آن در طبیعت باشد.
 • پازل ها و اسباب بازی های ساختنی (ساده با قطعات کم)

اسباب بازی مناسب سن کودکان

اسباب بازی برای کودکان 24 ماه:

اگر می خواهید بهترین اسباب بازی را برای کودک 2 ساله تهیه کنید؛ به خاطر داشته باشید که فرزند شما دوست دارد با چه چیزی بازی کند. برای یک کودک 2 ساله، مهارت های حرکتی بسیار مهم است؛ زیرا ساختار آن قبلا شکل گرفته است و بسیاری از ویژگی های شخصیت در حال ظاهر شدن هستند.

 • پازل های 12 قطعه ای، بازی هایی که توانایی کودک در طبقه بندی اجسام را تقویت می کند، اشیای با دکمه و قلاب و… .
 • بازی های ساختنی، اسباب بازی های حمل و نقل مثل ماشین، اسباب و وسایل خانه در سایز کوچک، اسباب بازی ماسه و آبی.
 • کتاب های تصویری
 • موزیک پلیر های خیلی ساده

چگونه موهای کودک خود را در خانه اصلاح کنیم؟

 

 اسباب بازی برای کودکان 2 تا 4 سال:

اسباب بازی هایی که برای کودکان بین سنین 2 تا 4 سال مناسب هستند باید ایمن باشند؛ اما خلاقیت و کنجکاوی کودک را نیز تحریک کنند. وقتی صحبت از اسباب بازی های کودکان 2 تا 4 ساله می شود، باید اسباب بازی هایی را انتخاب کنید که به آنها شکل، حروف  و غیره را آموزش می دهد. علاوه بر این شما حتی می توانید اسباب بازی های آموزشی را برای کودکان نوپا خریداری کنید تا آنها را درگیر یادگیری و سرگرمی با هم کنند.

 • پازل های 20 قطعه ای و بیشتر و اسباب بازی هایی که به توانایی کودک در دسته بندی بر اساس قد و وزن و رنگ و … می آموزد.
 • ساختنی های پیچیده تر، البسه هایی که کودک بتواند خودش بدون کمک بپوشد، نوشت افزار، چسب و خمیر و کاغذ.
 • پخش کننده های موسیقی، اسباب بازی های حمل و نقلی، آشنایی با ابزاری مانند میخ و چکش (کودکانه)

اسباب بازی مناسب سن کودکان

نتیجه گیری

انتخاب اسباب بازی مناسب سن کودکان می تواند نقش فوق العاده ای در رشد فرزندانمان داشته باشد. بهتر است علاوه بر رعایت نکات فوق، قبل از هر چیزی دقت کنید که اسباب بازی مورد نظرتان برای کودک، کاملا امن است. نکاتی مانند استانداردهای لازم برای اسباب بازی های الکترونیکی، تیز نبودن، غیر سمی بودن رنگ استفاده شده، فاقد قطعه ریز بودن و بسیاری از موارد دیگر. به این مسائل نباید موجب شود تا شما از اهمیت اسباب بازی ها بر خلاقیت و تخیل کودکان غافل شوید. تنها توصیه ما به شما این است که در هنگام خرید به موارد ذکر شده دقت نمایید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا