دنیای خبر

تپه پوئینک قرچک

تپه پوئینک قرچک در شهرستان قرچک از مناطق تاریخی ایران است که در استان تهران واقع شده است. تپه هشت هزار ساله پوئینک که قدمت لایه های اولیه آن به عصر آهن می رسد. تا دوره قاجار ادامه می یابد و در تاریخ هشتم مرداد ماه سال ۱۳۸۶ به شماره ۱۵۷۷۳ در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

روستای پوئینک

پوئینَک روستایی در شهرستان قرچک استان تهران است. این روستا امروزه به عنوان محله‌ ای از شهر قرچک نیز به‌ شمار می ‌آید. برای رسیدن به پوئینک از مسیری به طول ۵ کیلومتر که دارای درختان ون و بید زیادی است باید گذشت که قدمت بعضی از این درختان به ۴۰۰ سال می‌ رسد. پوئینک که در جنوب شرق شهر قرچک واقع شده‌ است. از سمت غرب به آزادیه، از شرق به خورین، از سوی جنوب به خیرآباد خالصه و از سمت شمال به صالح‌ آباد محدود می‌ شود.

تپه پوئینک قرچک

در پوئینک تپه ‌ای باستانی قرار دارد به نام «تپه میل پوئینک» که دیرینگی آنرا تا هشت هزار سال برآورد کرده‌ اند. تپه باستانی پوئینک در مسیر احداث کنارگذر جنوبی شهرستان قرچک قرار دارد . در تاریخ هشتم مرداد سال ۱۳۸۶ به شماره ۱۵۷۷۳ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. در سال ۱۳۹۶ خورشیدی مجوز کاوش این تپه صادر و عملیات کاوش آن آغاز شد که تا کنون در عرصه و دامنه این تپه، مستندات تاریخی کشف نشده ولی بر روی تپه، آثاری از خشت مشاهده شده‌ است. قدمت لایه های زیرین و نخستین این تپه از عصر آهن شروع می شود و تا دوره قاجار ادامه می یابد.

جاذبه های تاریخی قرچک

شهرستان قرچک دارای ۱۴ اثر فرهنگی و تاریخی است که شش اثر این منطقه به ثبت ملی رسیده است. یکی از مهمترین آثار تاریخی و گردشگری در شهرستان قرچک، تپه پردیس نام دارد. تپه ‌ای که نشان ‌دهنده ظرفیت‌ های فرهنگی و تاریخی در منطقه بوده و در کشور منحصربه‌ فرد است. تپه پردیس دارای قدمتی بین شش تا هشت ‌هزارسال است که نمایه ‌هایی از زندگی در عصر آهن را می ‌توان در آن مشاهده کرد.

 نحوه دسترسی

تپه پوئینک دقیقا در مسیر کمربندی جنوبی قرچک به ورامین واقع شده است.

 

تپه پوئینک قرچک

تپه پوئینک قرچک

           

دکمه بازگشت به بالا