سبک زندگیسرگرمیسلامتیفناوریماجراجوییمد و فشن

سلامت پوست و آرامش روان به یکدیگر وابسته هستند | اهمیت روتین پوستی

سلامت پوست و آرامش روان مواردی هستند که می‌توانند در  سلامت و زیبایی شما اثرگذار باشند. روزی که Rick Fried دکترای Medicine and Philosophy از ارتباط بین مشکلات روانی و تاثیر مستقیم آن‌ها بر سلامت پوست صورت و بدن صحبت کرد، تعداد زیادی بودند که این ارتباط را درک نمی‌کردند. ریک با یک مثال ساده صحبت‌های خود را آغاز کرد. او گفت: «می‌دانید چه چیزی شور و شوق زندگی را کاهش می‌دهد؟ چه چیزی باعث می‌شود احساس افسردگی کنید و تمایلی به حرکت نداشته باشید؟ از نظر علمی زمانی که سرعت گردش خون در بدن پایین باشد، میزان اشتیاق افراد به انجام امور هیجان‌ انگیز کاهش پیدا می‌کند، که ما به آن می‌گوییم “حس افسردگی”.

حالا می‌دانید چه چیزی باعث شفافیت پوست صورت و بدن می‌شود و امروزه چه روش‌هایی برای بازسازی و جوان ‌سازی آن صورت می‌گیرد؟ درست است؛ روش‌هایی که بتواند گردش خون را زیر پوست صورت افزایش داده و باعث شفاف شدن آن شود. می‌بینید، ارتباط بین این دو در نگاه اول ناشناخته است؛ اما با یک مثال ساده، همه‌ی ما به ‌راحتی این ارتباط را درک کردیم.

برای درک کامل ارتباط میان سلامت پوست و آرامش روان با ما همراه باشید تا بتوانید بیش از پیش از سلامت بدن خود مراقبت کنید.

 

اختلالات روحی هستند که سلامت پوست را به خطر می اندازد!

بیماران با مراجعه به متخصصان پوست و زیبایی بیان می‌کردند که مشکلات پوستی آن‌ها باعث شده است که در مهمانی‌ها و دورهمی‌های دوستانه شرکت نکنند و این عامل شرایطی را برای آن‌ها ایجاد کرده است که هر روز بیشتر از روز قبل احساس افسردگی می‌کنند. اما موضوع کاملا بر عکس بود!

آکنه، پسوریازیس، اگزما، خارش، کهیر و سایر مشکلات پوستی عواملی بودند که بر اثر افسردگی و عدم سلامت روانی ایجاد می‌شدند. در واقع ما بعد از مشکلات پوستی دچار مشکلات روانی نمی‌شویم؛ اختلالات روحی است که سلامت پوست صورت و بدن ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد.


بررسی و معرفی محصولات روتین پوست مختلط

 

با روتین پوستی به آرامش روان برسید!

یک پاک ‌کننده پوست روزانه، یک ماسک شبانه، یا حتی کمی مرطوب ‌کننده، می‌تواند ظاهر پوست شما را حفظ کند و همچنین تاثیرات مثبتی بر سلامت روانتان داشته باشد. پس نمی‌توان ارتباط میان سلامت پوست و آرامش روان را نادیده گرفت.

آنچه شما به آن نیاز دارید یک برنامه‌ی منظم است که خود را ملزم به رعایت آن کنید. به عبارت ساده، متعهد شدن و پیروی از یک روال موجب خواهد شد که سلامت پوست صورت و بدن شما حفظ شود. در نهایت همان نوازش کردن‌های پوست در حال انجام روتین پوستی، آرامش روانی را برایتان به دنبال خواهد داشت.

Erum Ilyas متخصص پوست معتقد است، مراقبت از پوست اولین قدم مراقبت از خود است. او می‌گوید پوست ما مانند چراغ چک خودرو عمل می‌کند. هر مشکلی که در اندام داخلی بدن رخ می‌دهد؛ در ظاهر ما نمود پیدا کرده و بلافاصله در پوست صورت و بدن خود را نشان می‌دهد. به‌ عنوان مثال بسیاری از لکه‌های پوستی که ما تلاش می‌کنیم با انواع کرم‌های لکه‌ بر آن‌ها را محو کنیم، به دلیل مشکلات کبدی است که به آن دچار شده‌ایم. پس تا زمانی که پوست ما خوب و سلامت است، می‌توانیم به این نتیجه برسیم که دیگر اعضای بدنمان هم به ‌درستی به وظیفه‌ی خود عمل می‌کنند. در نتیجه تمامی نشانه‌های ظاهر شده بر روی پوستتان را جدی بگیرید.

 سلامت پوست و آرامش روان

اهمیت روتین های پوستی

 

با انجام روتین پوست، متعهد بودن خود را ثابت می‌کنید

طبق تحقیقاتی که در ژوئن سال ۲۰۱۸ منتشر شد، همواره برنامه‌های منظم و متعد بودن به آن‌ها، حس آرامش درونی زیادی را برای افراد ایجاد می‌کند. اصلا مهم نیست که این برنامه‌های منظم مسائل جدی و جلسه‌های کاری باشد یا مسواک زدن و رعایت چند اصل کوچک بهداشتی. هر نوع تعهد به برنامه می‌تواند حس رضایت از خود را در وجوتان ایجاد کند. به عبارتی روتین‌ها، احساس خوبی ایجاد می‌کنند و می‌توانند به‌ عنوان یک نیروی آرامش ‌بخش عمل کنند.

 

با اهمیت به سلامت خود، به آرامش خواهید رسید

ممکن است برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در زمان‌های خاصی از روز، افکار منفی وارد مغزتان شده و باعث آزارتان شود. شما می‌توانید با مراقبت از پوستتان، دندان و موهایتان این افکار منفی را از خود دور کنید. بر اساس نتایج دریافت شده از پرسشنامه‌ای که در اختیار چند بیمار مبتلا به اضطراب و استرس قرار گرفته بود، پزشکان دریافتند بیماران 30 دقیقه قبل از خواب بیشترین اضطراب و استرس را تجربه می‌کنند. یعنی دقیقا زمانی را که می‌توانند به انجام روتین پوستی اختصاص دهند.

زمانی که شما مشغول فعالیت‌هایی از جمله شستن، پاک کردن و مرطوب کردن صورت خود هستید، می‌توانید تمامی افکار مزاحم را رها کرده و روی کاری که انجام می‌دهید تمرکز کنید. شما با درگیر کردن خودتان به انواع فعالیت‌ها مثل روتین‌های پوستی، قدم زدن با دوستان و آشپزی کردن حتی برای چند دقیقه، قادر هستید به مغز خود کمک کنید تا از الگوهای فکری نه چندان سالم و مارپیچی جدا شود. در واقع، خودتان را از نشخوار فکری نجات می‌دهید و همین عمل، افسردگی را در لحظه کاهش می‌دهد. این مسئله می‌توانید از رابطه میان سلامت پوست و آرامش روان اطمینان پیدا کنید.


آیا عدم تعادل هورمون، بر زیبایی پوست اثر گذار است؟

 

نوازش پوست خلق و خوی شما را بهبود می‌بخشد

روتینی ایجاد کنید که از انجام آن حس خوبی داشته باشید و محصولاتی را استفاده کنید از بو و بافت آن‌ها لذت می‌برید. به‌عنوان مثال شما برای پاک کردن پوستتان می‌توانید از یک پنبه‌ی معمولی استفاده کنید یا از دستگاهی که هم ‌زمان صورتتان را هم ماساژ دهد. بهتر است ماساژ دادن پوست را انتخاب کنید. چرا که حس عمیق لطافتی که پس از ماساژ دادن دریافت می‌کنید بسیار بیشتر از پاک کردن معمولی پوست است.

کارهایی که برای سلامت پوست صورت و بدن خود انجام می‌دهید را به یک رویداد شبانه تبدیل کنید. چند شمع روشن کنید و با یک آهنگ ملایم روتین پوستی خود را انجام دهید. به هیچ عنوان قسمت جلوی قرار گیری مغز یعنی پیشانی را فراموش نکنید. این بخش از مغز قسمتی است که حس خوشبختی را ایجاد می‌کند. سعی کنید با ماساژ دادن پیشانی خود، حس خوشبختی و خوشحالی را در خود تقویت کنید. در واقع، آرامش فیزیکی به مغز شما این پیام را می‌دهد که وقت آن رسیده است که آرام باشد و استرس، جنگ یا گریز را از خود دور کند.

 سلامت پوست و آرامش روان

روتین پوستی را به یک فرآیند خانوادگی تبدیل کنید

به طور کلی، گذراندن این زمان با عزیزان و نگاه کردن به آن به‌ عنوان یک سرگرمی و فعالیت لذت‌ بخش می‌تواند سطح بسیار بالایی از شادی را خانواده ایجاد کند. این کار اعضای خانواده را به یکدیگر نزدیک کرده و می‌تواند سطح معناداری از پیوند خانوادگی را به وجود آورد. اگر بتوانید این وقت را با فرزندان نوجوان خود بگذرانید، می‌توانید به آن‌ها نزدیک شده و اجازه دهید در فضای صمیمی ایجاد شده با شما صحبت کنند، با این کار به فرزندان خود می‌آموزید که خود را دوست داشته باشند و برای وجود خودشان ارزش زیادی قائل باشند. شما می‌توانید با این روند حتی به فرزندان افسرده خود هم کمک کنید. این‌ها همه نکاتی هستند که با هیچ جمله‌ای نمی‌توانید به فرزندانتان بیاموزید. چرا که آن‌ها می‌بینند و یاد می‌گیرند.

 

نتیجه گیری

در حال حاضر، دنیا مکانی پراسترس است. بیشتر افراد، شب را تا دیر وقت به تماشای تلویزیون می‎‌پردازند و پس از آن در حالی که شبکه‌های اجتماعی خود را بررسی می‌کنند به خواب می‌روند. این در حالی است که تنها کافی است 10 دقیقه پیش از خواب را به خود اختصاص دهید و از خودتان مراقبت کنید. این کار باعث می‌شود به صورت نا‌خودآگاه این پیام را برای مغزتان ارسال کنید که شما فردی ارزشمند هستید. به یاد داشته باشید که این شما هستید که با اعمال و رفتارتان، حس ارزشمند بودن را در خود ایجاد می‌کنید و آنچه دیگران درباره شما فکر می‌کنند بازتاب رفتاری است که خودتان نسبت به خودتان دارید. پس به خاطر داشته باشید سلامت پوست به آرامش روان شما وابسته است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا