ماجراجویی

16 انسان عادی و بدون قدرت ویژه در دنیای سینمایی مارول • پامپا

فیلم جاودانگان شاید آن اثر کلاسیک جذاب مارول که همه انتظار داشتیم، نباشد اما حداقل در یک زمینه، بسیار موفق بود و کارون با بازی هاریش پاتل، یک فرد عادی دوست‌داشتنی دیگر را به دنیای سینمایی مارول معرفی کرد.

خدمتکار و فیلمبردار مشتاق و باانگیزه کینگو (کمیل نانجیانی) با افتخار در میان دیگر غیرنظامیان درجه یک دنیای سینمایی مارول قرار گرفت، همان شخصیت‌هایی که هیچ قدرت یا لباس پیشرفته‌ای ندارند، جاسوسانی در کلاس جهانی یا ابرجنگجویان واکاندایی نیستند، به جلسات انتقام جویان دعوت نمی‌شوند و هیچ کار شرورانه خاصی انجام نمی‌دهند. آن‌ها فقط مردم عادی روی زمین هستند. با این حال، حضورشان همچنان برای متصل نگه داشتن دنیای سینمایی مارول به نوعی از واقعیت، حیاتی است. با در نظر گرفتن این موضوع، بد نیست برجسته‌ترین افراد عادی دنیای سینمایی مارول را با هم بررسی و رتبه‌بندی کنیم.

۱۶. لورا بارتون (لیندا کاردلینی)

مارول

او همسر کلینت بارتون است که برای اولین بار در انتقام‌جویان: عصر اولتران ظاهر شد و احتمالا می‌توانست به‌طور کامل از این لیست حذف شود اما کاردلینی آن‌قدر طرفدار دارد (او هنوز عمدتا به خاطر بازی در سریال فریکس و گیگس شناخته می‌شود) که برخی از افراد، وقتی سرانجام مشخص شد که او در سریال آینده دیزنی‌پلاس، هاوک‌آی حضور خواهد داشت، احساس آرامش کردند. لورا گواه این موضوع است که مهم نیست یک نقش چقدر کوچک باشد، چرا که مارول به هر حال، همیشه قوی‌ترین بازیگران را انتخاب می‌کند.

۱۵. مگی لنگ و جیم پکستون (جودی گریر و بابی کاناویل)

مارول

قرار دادن همسر سابق اسکات لنگ و شوهر جدیدش در رتبه‌های بالاتر، با توجه به کوتاه بودن نقش آن‌ها در طرح فیلم‌های مرد مورچه‌ای، سخت است اما به هر حال، به نظر می‌رسد که حضور آن‌ها در این لیست به عنوان سالم‌ترین خانواده از هم گسیخته تاریخ، ضروری است. همچنین، رتبه پایین آن‌ها به معنای بازی ضعیف گریر و کاناویل نیست، چرا که آن‌ها واقعا برای این نقش‌ها صلاحیتی بیش از حد دارند و جذابیت زیادی به صحنه‌هایی که در آن ظاهر می‌شوند می‌بخشند.

۱۴. یوجین تامپسون (تونی رولوری)

مارول

اول و مهم‌تر از همه باید گفت که یوجین تامپسون یک فرد نفرت‌انگیز است. مطمئنا ظاهر پیش‌فرض او در طول سال‌های گذشته تغییر کرده است و رولوری، آن بدن عضلانی کمیک‌بوک‌ها را ندارد اما این بازیگر جوان به طور کامل، حماقت درونی این شخصیت را به نمایش می‌گذارد. به هم ریختگی چهره از خود راضی او، وقتی متوجه شود که دشمن دوران دبیرستانش، پیتر پارکر و ابرقهرمان مورد علاقه‌اش، مرد عنکبوتی، در واقع یک نفر هستند، تماشایی است.

۱۳. جین فاستر (ناتالی پورتمن)

مارول

جین، معشوقه انسانی ثور را شاید بیشتر به خاطر لحظات درام او به یاد آوریم تا تاثیر‌گذاری او در دو فیلم اول ثور. بنا بر گزارشات، پورتمن از حضور در این آثار، لذت چندانی نبرد و پس از فیلم دنیای تاریک، از نقش خود استعفا کرد اما او آن‌قدر بازیگر خوبی است که نمی‌توان وی را در این لیست، پایین‌تر از این رتبه قرار داد. (اگر صادقانه بخواهیم بگوییم، او بهتر از چیزی است که در آن فیلم‌ها به یاد می‌آورید. او و کریس همسورث، شیمی و هماهنگی بیشتری نسبت به آن‌چه که معمولا گفته می‌شود، دارند.) البته تایکا وایتیتی به عنوان کارگردان، صحبت‌هایی درباره بازگشت پورتمن به فرانچایز در فیلم ثور: عشق و تندر کرده است. بنابراین بد نیست پیشاپیش، جین را (مانند پپر پاتس) دیگر یک فرد عادی در دنیای سینمایی مارول ندانیم و او احتمالا به بانو ثور تبدیل خواهد شد.

۱۲. هارلی کینر (تای سیمپکینز)

مارول

احتمالا می‌توان با اطمینان گفت که هیچ‌کس انتظار نداشت که در بیشتر مدت زمان فیلم مرد آهنی ۳، یک دستیار کودک در کنار تونی استارک حضور داشته باشد. اما شین بلک، نویسنده و کارگردان فیلم، انتظارات شما را پس می‌زند و در نهایت و برخلاف روند فیلم‌های قبلی، از هارلی برای نمایش وجهه انسانی تونی استفاده می‌کند. شاید وقتی او در مراسم تشییع جنازه تونی در فیلم انتقام‌جویان: بازی پایانی حاضر شد، او را نشناختید اما هارلی کاملا لیاقت حضور در آن‌جا را داشت.

۱۱. کیتی چن (آکوافینا)

مارول

شانگ‌چی (سیمو لیو) در فیلم خود، مشغول درگیری است اما بهترین دوست او، کیتی، برخلاف او، مهارت بالایی در حرف زدن و بیان جملات دندان‌شکن دارد. چن یکی از صریح‌ترین افراد عادی در دنیای سینمایی مارول است (حضور آکوافینا اهمیت این ویژگی را دوچندان می‌کند). در یکی از صحنه‌های جالب فیلم‌، او هنگام گردش در کلوب ژیالینگ، از کنار یک جنگجو با کلاه‌خود فلزی رد می‌شود و خیلی عادی به او می‌گوید: «من از چهره‌ی زشت و نافرم تو خوشم می‌آید.» این همان صداقت و صراحتی است که دنیای سینمایی مارول می‌تواند بیشتر از آن استفاده کند.

۱۰. کارون (هاریش پاتل)

مارول

کارون (هاریش پاتل) جدیدترین فرد این لیست، کمی انسانیت فروتنانه را به فیلمی که به این ویژگی‌ نیاز دارد اضافه می‌کند. جاودانگان در حال جست و خیز در سراسر سیاره هستند و سعی می‌کنند آن را نجات دهند و در طرف دیگر، کارون خوشحال است که این هرج و مرج را از نزدیک، مشاهده و مستند می‌کند. او چندین دوربین را برای ثبت وقایع به کار می‌گیرد که وقتی در کنار شخصیت‌های قدرتمندی هستید که تمایل به تخریب چیزهای مختلف دارند، عنصری مهم محسوب می‌شوند.

۹. اریک سلویگ (استلان اسکاشگارد)

مارول

یکی از نوابغ بزرگ دست کم گرفته‌شده دنیای سینمایی مارول، پروفسور سلویگ (استلان اسکاشگارد) است که فقط به این دلیل که با لباس زرهی قرمز به اطراف پرواز نمی‌کند یا به یک هیولای خشمگین سبز و غول پیکر تبدیل نمی‌شود، از او چشم‌پوشی می‌شود. این مرد علاقه‌ای شدید به علم دارد، علاقه و شور و اشتیاقی که همان‌طور که در فیلم ثور: دنیای تاریک دیدیم، به پوشیدن یا نپوشیدن لباس خاص و مجهز بستگی ندارد. هر چه مارول به اسکاشگارد اجازه دهد تا دیوانه‌تر باشد، تماشای کاراکتر سلویگ سرگرم‌کننده‌تر است.

۸. لوئیس (مایکل پنا)

مارول

«اون گفت که دنبال آدمیه که کوچیک میشه و منم خیلی استرس گرفتم، چون رازهای تو رو می‌دونم و نگه می‌دارم، داداش. بعدش از ایگناسیو پرسیدم که اون مرد بداخلاق به اون جوجه نویسنده ساده و خوب گفته بود که چون من با مرد مورچه‌ای رابطه خوبی دارم، سراغش رو از من بگیره؟»

هیچ‌کس مثل مایکل پنا سریع صحبت نمی‌کند و فیلم‌های مرد مورچه‌ای بدون اشتیاق افسارگسیخته لوئیس و تمایل او به داستان‌های پیچیده و طولانی، تا این اندازه دیده نمی‌شدند. شاید بد نباشد که کوین فایگی اجازه دهد تا این مرد، یکی از داستان‌های خود را در یک اتاق پر از انتقام جویان تعریف کند.

۷. ند لیدز (جیکوب باتالون)

مارول

ند قطعا و بدون شک بهترین فردی است که می‌تواند به بهترین شکل ممکن، آخر هفته خود را صرف ساختن یک ستاره مرگ غول پیکر از جنس لگو کند. بهترین دوست صمیمی پیتر پارکر گاهی اوقات به سختی تلاش می‌کند تا بزرگ‌ترین راز پیتر را حفظ کند و همیشه زمانی که شرایط بحرانی می‌شود، به خوبی دهان خود را بسته نگه می‌دارد. هر قهرمانی به یک فرد خوره کامیپوتر و اینترنت نیاز دارد و مرد عنکبوتی بهترین نوع این فرد را در دنیای سینمایی مارول، همراه خود دارد.

۶. ترور اسلتری (بن کینگزلی)

مارول

او در مرد آهنی ۳ به عنوان یک تروریست در سراسر جهان ظاهر می‌شود و شاید با خود بگویید که ترور، واجد شرایط حضور در این لیست نیست اما در نهایت، دیدیم که این فقط یک نیرنگ بود و مشخص شد که ترور چیزی جز یک بازیگر نیست که فقط می‌خواهد کمی ول بچرخد و ماری‌جوانا بکشد. او در شانگ‌چی در کنار افراد خوب به میدان می‌رود و می‌جنگد و این تغییر رویه، او را به‌ طور شگفت‌انگیزی به اصلی‌ترین فرد حزب باد دنیای سینمایی مارول تبدیل می‌کند.

۵. می پارکر (ماریسا تومی)

مارول

شوخی‌های زیادی درباره انتخاب ماریسا تومی به عنوان عمه سالخورده مو سفید پیتر پارکر صورت گرفت و مارول نیز با ایجاد روابطی بین او و تونی استارک و هپی هوگان (جان فاورو) از دیدگاه و احساسات مذکور فاصله چندانی نگرفت اما به هر حال، نباید تومی را دست کم بگیریم، چرا که او یک بازیگر بسیار بااستعداد است که وظیفه داشت شخصیتی را که قبلا در دو نسخه دیگر روی پرده سینما دیده بودیم، دوباره به شکلی دیگر نشان دهد. تومی ترکیب متعادلی از جنب و جوش و اقتدار را به نقش خود می‌افزاید و شاید بهترین نسخه لایو اکشن عمه می باشد.

۴. جیمی وو (رندال پارک)

مارول

شواهدی مبنی بر این وجود دارد که مامور اف‌بی‌آی، جیمی وو (رندال پارک) قبلا عضوی از سازمان شیلد بوده است. بنابراین گنجاندن او در این لیست، کمی با ارفاق است. (به هیچ وجه نمی‌توانستیم افرادی غیرعادی‌ مانند نیک فیوری یا ماریا هیل را در این لیست معرفی کنیم.) اما در نهایت، جیمی وارد یک شغل کم‌فشار‌تر به عنوان مامور اف‌بی‌آی شد و روزهای خود را به عنوان یک مرشد روحانی به صورت داوطلبانه سپری می‌کند و به تمرین تردستی می‌پردازد و آرزو دارد با اسکات لنگ شام بخورد. این نوع رفتارهای معمولی، وضعیت عادی او و همچنین جایگاهش در این لیست را تثبیت می‌کند. وو این رتبه خوب را به دست می‌آورد، زیرا پارک در اجرای نقش او، بی‌نهایت جذاب است. وی در واقع آن‌قدر دوست داشتنی است که نمی‌توانیم باور کنیم که وانداویژن آخرین اثری باشد که وو در آن حضور دارد.

۳. مری جین (زندایا)

مارول

پیتر پارکر معشوقه‌های بالقوه زیادی داشته است (از جمله نقش‌آفرینی محبوب کریستن دانست در قالب شخصیت مری جین در سه‌گانه مرد عنکبوتی سم ریمی) اما آیا هیچ کدام از آن‌ها به اندازه زندایا در نقش مشهورترین شریک عشقی پیتر، خونسرد و جذاب بوده‌اند؟ بخشی از موفقیت فیلم‌های مرد عنکبوتی دنیای سینمایی مارول به این دلیل است که شخصیت‌ها واقعا دبیرستانی به نظر می‌رسند و مری جین می‌تواند حال و هوای خود را از یک حالت طعنه‌آمیز به حالتی احساسی و عاشقانه تغییر دهد. مری جین هنگامی که مرد عنکبوتی او را به یک ماجراجویی پرسر و صدا در ارتفاعات نیویورک می‌برد، همان کاری را انجام می‌دهد که اگر ما هم به جای او بودیم انجام می‌دادیم و مدام فریاد می‌زند.

۲. هپی هوگان (جان فاورو)

مارول

هپی هوگان که در اصل یک  نقش کوتاه بود که فاورو در هنگام کارگردانی اولین فیلم مرد آهنی، برای خود در نظر گرفته بود، در قلب و روح دنیای سینمایی مارول شکوفا شد. فاورو چه به عنوان یک دوست خوب و کارمند فداکار برای تونی استارک و چه به عنوان مشاوری برای پیتر پارکر در راستای تبدیل کردن او به یکی از مهم‌ترین انتقام جویان دنیای سینمایی مارول، همیشه از علایق اصلی قهرمانان ما آگاه است. فاورو نقش هپی را به عنوان فردی شجاع، وفادار و دوست‌داشتنی بازی می‌کند (اگرچه می، او را فقط یک دوست معمولی می‌داند و نه چیزی بیشتر).

۱. دارسی لوئیس (کت دنینگز)

مارول

دارسی لوئیس (کت دنینگز) چه در حال شهادت دادن به ظهور خدای تندر در زمین باشد و چه تلاش کند تا این انتقام‌جوی پر از غم و اندوه را از نابود کردن یک شهر باز دارد، هرگز از این که خودش باشد، دست نمی‌کشد. او چیزهای بدیهی را به خوبی بیان می‌کند و دیگران نیز با دهان باز او را نگاه می‌کنند. دارسی وقایع به ظاهر مضحک را که در اطراف او می‌گذرد، با جزئیات اعلام می‌نماید. او ثور را شوکه می‌کند و با خوشحالی با دستیار تازه استخدام شده‌اش، آن هم در زمانی که به نظر می‌رسد دنیا در آستانه به پایان رسیدن است، کنار می‌آید.

او حرکتی رو به جلو دارد و پیشرفت می‌کند و از کارآموز جین در فیلم ثور اصلی، به فردی با دکترای اخترفیزیک در سریال وانداویژن تبدیل می‌شود. دنینگز تحولی مطلق در نقش دارسی ایجاد می‌کند و شخصیت او را با ترکیبی از نگرشی جذاب و یک گیجی و سردرگمی سرگرم کننده به نمایش می‌گذارد. همه ما وقتی اوضاع عجیب و غریب می‌شود، امیدواریم که دارسی با هوش بالای خود، شرایط را مدیریت نماید.

منبع: collider

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا