دنیای خبر

اپل اولین شرکت 3 تریلیون دلاری جهان شد • پامپا

اپل ساعاتی قبل به اولین شرکت سهامی عام جهان با ارزش ۳ تریلیون دلار تبدیل شد. برای اینکه اهمیت این رقم را درک کنید، باید بگوییم که اگر ارزش شرکت‌های دیزنی، نتفلیکس، کوکاکولا، مک‌دونالد، AT&T، بویینگ، IBM و فورد را جمع بزنیم، باز هم به پای ارزش شرکت اپل نمی‌رسد.

رشد قیمت سهام اپل طی چند سال گذشته شگفت‌انگیز بوده است. در آگوست ۲۰۱۸ اپل توانست مقام اولین شرکت ۱ تریلیون دلاری را از آن خود کند و حدود ۲ سال بعد ارزش آن به ۲ تریلیون دلار رسید و حالا پس از گذشت ۱۶ ماه و ۱۵ روز توانسته رکورد ۳ تریلیون دلار را هم ثبت کند. در این میان باید به مایکروسافت هم اشاره کنیم که به احتمال زیاد به‌زودی می‌تواند رکورد ۳ تریلیون دلار را پشت سر بگذارد.

از هر جهت که نگاه کنیم، ۳ تریلیون دلار رقم شگفت‌انگیز و بسیار بالایی محسوب می‌شود. این یعنی ارزش اپل از تمام رمزارزهای موجود در جهان بیشتر است و مجموع تولید ناخالص داخلی بریتانیا یا هند هم به پای این رقم نمی‌رسد. زمانی که اپل در ژانویه ۲۰۰۷ از اولین نسل آیفون رونمایی کرد، ارزش کل این شرکت فقط ۷۳٫۴ میلیارد دلار بود. اما حالا بعد از ۱۵ سال، فروش آیفون به طور شگفت‌انگیزی همچنان رو به افزایش است. در سال مالی منتهی به سپتامبر، اپل از طرف فروش آیفون توانسته ۱۹۲ میلیارد دلار درآمد کسب کند که ۴۰ درصد بیشتر از سال قبلی است.

اپل تریلیون دلار

بسیاری از شرکت‌های بزرگ بعد از کسب درآمدهای هنگفت، معمولا شرکت‌های بزرگ و کوچکی را تصاحب می‌کنند اما مدیران اپل معمولا علاقه‌ای به انجام این کار ندارند. البته نباید هزینه‌های هنگفت مربوط به تحقیق و توسعه را از قلم بیندازیم و طبق گفته‌ی سخنگوی این شرکت، اپل طی ۵ سال گذشته حدود ۸۲ میلیارد دلار روی این حوزه سرمایه‌گذاری کرده است و در حال حاضر حدود ۱۵۴ هزار نفر برای این شرکت کار می‌کنند.

به غیر از آیفون که همچنان پرفروش‌ترین و مهم‌ترین منبع درآمد این شرکت محسوب می‌شود، چندین محصول دیگر از کامپیوترهای مک گرفته تا آیپدها و سرویس‌های نرم‌افزاری، هرکدام درآمد هنگفتی را راهی خزانه‌ی این شرکت می‌کنند. طی چند سال گذشته گزارش‌های زیادی در مورد سرمایه‌گذاری گسترده‌ی اپل بر روی توسعه‌ی هدست واقعیت افزوده منتشر شده و به نظر می‌رسد مدیران اپل می‌خواهند چنین هدستی را در آینده‌ی نه‌چندان دور جایگزین آیفون کنند.

منبع: MacRumors

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا