آشپزی

طرز تهیه حلوای زنجبیلی قالبی | حلوای زنجبیلی قالبی | حلوای زنجبیلی


حلوای زنجبیلی به دلیل داشتن زنجبیل، طبیعت مقوی و گرم دارد. همچنین باعث افزایش قندخون شده، تقویت‌کننده معده و ضد نفخ نیز هست.

طرز تهیه حلوای زنجبیلی قالبی

حلوای زنجبیلی یکی از حلواهای خوشمزه و محبوب ایرانی است که با حلواهای دیگر مانند حلوای آرد گندم کاملا متفاوت است. حلوای زنجبیل در شهرهای آذری زبان به عنوان یک شیرینی شناخته می‌شود که در کنار چای مصرف می‌شود. این حلوا باید نرم و لطیف باشد به طوری که وقتی در دهان قرار می‌دهید آب شود. با مجله پامپا همراه باشید تا طرز تهیه حلوای زنجبیلی قالبی را یاد بگیریم.

مواد لازم

  • آرد گندم ۱ پیمانه معادل ۱۲۵ گرم
  • پودر قند ۱ پیمانه معادل ۱۰۰ گرم
  • گردو یا بادام ریزشده ۱/۳ پیمانه معادل ۵۰ گرم
  • کره و روغن جامد جمعا ۷۰ گرم
  • پودر هل ۱ قاشق چای‌خوری
  • پودر زنجبیل ۱ قاشق سوپ‌خوری

طرز تهیه حلوای زنجبیلی قالبی

مرحله اول

برای تهیه حلوای زنجبیلی تبریزی ابتدا آرد گندم را دو مرتبه الک می‌کنیم. سپس در قابلمه‌ای مناسب می‌ریزیم و روی حرارت ملایم می‌گذاریم و کمی تفت می‌دهیم تا بوی خامی آرد از بین برود ولی تغییر رنگ ندهد. باید با حرارت ملایم حدود ۳۰ دقیقه آرد را تفت دهید و بعد از گرفتن بوی خامی آرد را الک نمایید و مجدد به قابلمه برگردانید.

حلوای زنجبیلی قالبی

مرحله دوم

برای رسیدن به کیفیت خوب حلوا زنجبیلی باید از مخلوط کره و روغن جامد استفاده کرد تا بافت نرمی داشته باشد. مخلوط کره و روغن جامد را در تابه‌ای می‌ریزیم تا آب شود و بعد آرد تفت داده شده را به آن می‌افزاییم و تفت می‌دهیم تا منسجم شود و به رنگ طلایی درآید و روغن به خورد آرد برود.

مرحله سوم

قابلمه را از روی حرارت بردارید تا خنک شود. سپس پودر زنجبیل و هل را نیز به آن اضافه می‌کنیم و کمی هم می‌زنیم تا به خورد مواد برود. در انتها زمانی که مواد خنک شدند و بعد پودر قند را الک می‌کنیم و به آن می‌افزاییم و هم می‌زنیم تا پودر قند به خوبی در آن حل شود. این حلوا حالت پودری دارد.

مرحله چهارم از طرز تهیه حلوای زنجبیلی قالبی

یک ظرف مستطیل را انتخاب کنید و کف آن کاغذ روغنی پهن می‌کنیم و آرد را داخل قالب می‌ریزیم و با کف قاشق حلوا را فشار می‌دهیم تا روی آن صاف شود و بعد روی حلوا پودر گردو را می‌ریزیم و اجازه می‌دهیم تا حلوا ۳۰ دقیقه در فریرز بماند تا کاملا خنک شود و بعد آن را با کاتر یا چاقو برش می‌زنیم.

اگر به دستور پخت حلواهای مختلف علاقه دارید، طرز تهیه حلوای کاکائویی را بخوانید.

پیشنهاد مطالعه
: فرنی پرتقالی، دسر سنتی با طعمی متفاوت را بخوانید.


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا