سبک زندگیفناوریماجراجوییمد و فشنورزشی

جاهای دیدنی نوشهر از معروف ترین ها تا جاهای بکر و خلوت

خطه‌ی سرسبز شمال همیشه شگفتی‌های زیادی در آستین دارد. هرچقدر هم که به شهرهای شمالی سفر کرده باشید، باز هم جایی هست که هنوز آن را ندیده‌اید! از سوی دیگر هر بار که به این شهرها می‌روید باز هم همه چیز برای‌تان تازگی دارند! اما یکی از جاهایی که دل کندن از آن کار راحتی نیست. نوشهر شگفت‌انگیز است. جاهای دیدنی نوشهر آنقدر زیاد هستند که شما را ماه‌ها به خود مشغول می‌کنند.

این شهر، شهری برای سفرهای چندباره است. به قول اهالی شعر و شاعری؛ هر چه خوبان همه دارند، نوشهر یک‌جا دارد. از کوه و جنگل گرفته تا دریا و آبشار و تالاب در این شهر سرسبز دیده می‌شود.

 نوشهر از آن شهرهایی است که در لیست سختگیرترین آدم‌ها هم آن بالا بالاها قرار دارد و مقصدی پرطرفدار و همه چیز تمام است. اما این شهر یک بدی دارد.

آن هم تعداد بسیار زیاد دیدنی‌های آن است. هر کدام از جاهای دیدنی نوشهر به قدری دلفریب‌اند که انتخاب اینکه کدامیک از آن‌ها را اول ببینید، کار سختی است.

اما هیچ نگران نباشید. چون در این قسمت از مجله گردشگری پامپا همه‌ی دیدنی های نوشهر را یک‌جا می‌گردیم و سفری کوتاه به این شهر خواهیم داشت.

جاهای دیدنی طبیعی نوشهر

ما ایرانی‌ها عاشق شمالیم. هر چه شمال برویم، یک هفته بعد باز هم شمالِ خون‌مان پایین می‌آید. به نظرتان دلیلش چیست؟ بله آفرین! هوای عالی و طبیعت بی‌نظیر آن.

جاهای دیدنی نوشهر نیز برای همین طرفدار دارند. از میان این جاذبه‌ها، جاهای دیدنی طبیعی نوشهر کولاک کرده‌اند!

دریا، دریاچه‌ها، تالاب‌ها، جنگل‌ها و آبشارها همه و همه به دوستداران طبیعت خوش‌آمد می‌گویند! گشت و گذارمان را از همین دیدنی‌های طبیعی نوشهر شروع می‌کنیم. پس بزن بریم!

دریاچه ارواح

اگر دل و جرات روبه‌رو شدن با ارواح را دارید به دریاچه یا تالاب ارواح نوشهر خوش آمدید!

اگر آماده دیدن یک شبح وحشتناک هستید، باید بگوییم که قضیه آنقدرها هم جدی نیست. اما فضای دریاچه به قدر کافی وهم‌انگیز و دلفریب است که نخواهید تنهایی به آن‌جا بروید‌.

دریاچه‌ای در دل جنگل‌های انبوه که فضایی مه‌آلود دارد و درختانی خشک از وسط آن بیرون آمده‌اند. احتمالا حدس می‌زنید که این درختان وسط دریاچه به علت حجم زیاد آب، خشک شده‌اند.

دریاچه ارواح از زیباترین جاهایی است که در نوشهر می‌توانید پیدا کنید. پس حتما نام آن را در فهرست سفر خود بگنجانید و حرف‌های ما برای ترسناک جلوه دادن آن را جدی نگیرید. در جوار این دریاچه تنها چیزی که می‌بینید، زیبایی است.

آدرس: ۱۲ کیلومتری جاده نور به نوشهر، دریاچه ارواح

دریاچه ارواح
دریاچه ارواح

دریاچه فراخین

اگر ماجراجو هستید، دریاچه فراخین با آن همه زیبایی و طراوت انتظارتان را می‌کشد! این دریاچه در جنگل‌های انبوه نزدیک روستای ویسر واقع شده و از فضاهای شهری کاملا دور است.

این یعنی یک طبیعت‌گردی کامل بدون آنتن و اینترنت. خلاص. با عبور از روستای ویسر در بخش کجور به یک فرعی می‌رسید. این جاده خاکی است و برای عبور از آن در هنگام باران باید خیلی احتیاط کنید.

پس از آن فراخین زیبا را از لابه‌لای درختان پیدا خواهید کرد. این دریاچه پرآب از چشمه‌ای با همین نام سیراب می‌شود و با برف ذوب‌شده سطح آن بالاتر هم می‌آید‌.

دریاچه فراخین

تا شب نشده به این منطقه بکر بروید و اگر با منطقه آشنا نیستید، شب را در خلوتی جنگل نگذرانید.

البته که فراخین دیدنی های فراوانی دارد که در دو پاراگراف جای نمی‌گیرد، پس برای شناختن فراخین به این مطلب سر بزنید.

آدرس: نوشهر، بخش کجور، روستای ویسر، دریاچه فراخین

دریاچه خضر نبی

حتما از نام دریاچه خضر نبی حدس می‌زنید که این دریاچه مکانی مقدس در میان اهالی منطقه باشد. این دریاچه زیبا در شمال نوشهر قرار دارد و در دل جنگل‌های مازندران واقع شده است.

عکس درختان انبوه در آب را می‌توانید حین قایق‌سواری در این دریاچه مشاهده کنید و از عطر گل‌و‌گیاه حسابی سرمست شوید. پرندگان هم بالای سرتان آواز می‌خوانند تا یک وقت احساس تنهایی نکنید.

آدرس: نوشهر، بخش کجور، جاده روستای نیمور، جاده شوسه، دریاچه خضر نبی

مکان های دیدنی نوشهر
دریاچه خضر نبی

دریاچه سد آبیدر (آویدر)

سد آویدر یا آبیدر یک دریاچه بسیار زیبا را در حوالی پارک سی‌سنگان به‌وجود آورده که از هر نظر تماشایی است.

یک تفرجگاه هم در کنار این دریاچه وجود دارد که اسباب راحتی مسافران فراهم باشد. از رستوران و کافه گرفته تا امکانات تفریحی برای اسب‌سواری، قایق‌سواری و دوچرخه‌سواری مهیا است.

ناگفته نماند که آب این دریاچه زمین‌های کشاورزی اطراف را هم سیراب می‌کند و آب‌و‌هوای اطراف آن بسیار مطبوع و بدون رطوبت است.

جاذبه های نوشهر

آدرس: ۳۰ کیلومتری شرق نوشهر، مجاور روستای ملاکلا، دریاچه سد آبیدر

از دیدن دریاچه‌ها و طبیعت بکری که در اطرافشان است، لذت می‌برید؟ پس باید سری هم به دریاچه چورت در مازندران بزنید.

مرداب هسل

برای رسیدن به مرداب هسل باید ماشین‌تان را در منطقه جنگلی “بانی” بگذارید و ۴۵ دقیقه در دل جنگلی بکر پیاده‌روی کنید تا به مرداب هسل برسید. سطح آب این مرداب با جلبک‌ها پوشیده شده و در دل جنگل مشعل قرار گرفته است.

مرداب هسل

در جوار این مرداب گویی سکوت به نوازندگی می‌پردازد و زمین و زمان در آرامشی ژرف فرو می‌روند. جلبک‌های سطح آب نیز در فصول مختلف به رنگ‌های مختلف قرمز، زرد و سبز درمی‌آیند تا زیبایی این نگین جنگلی نمایان‌تر شود.

آدرس: نوشهر، جنوب روستای سینوا، جنگل مشعل موزی، مرداب هسل

آبشارهای نوشهر

اگر اهل طبیعت‌گردی هستید، آبشارها از بهترین جاهای دیدنی نوشهر برای سفرهای تابستانی شما هستند.

آبشار چلندر

اگر گرمای هوا در وسط تابستان امان‌تان را بُرید. ساک سفر را ببندید و راهی نوشهر شوید. به روستای زیبا و جنگلی چلندر سفر کنید تا به آبشار پرآب این روستا برسید.

نزدیکی این آبشار به کوهستان سبب کاهش رطوبت هوا می‌شود و طراوت اعجاب‌آور را میهمان جان‌تان خواهد کرد.

بهترین جاهای دیدنی نوشهر

از ارتفاعات این روستا نیز نمای زیبایی از دریا قابل رویت است که لذتی وصف ناپذیر به شما هدیه می‌کند.

آدرس: ۱۸ کیلومتری جاده نوشهر به نور، روستای چلندر، آبشار چلندر

آبشار دارنو

جنگل انبوهی را تصور کنید که درون آن ۷  آبشار به یکدیگر پیوسته‌اند تا مجموعه‌ای بسیار تماشایی را به‌وجود آورند. در میان این مجموعه، آبشار دارنو با ارتفاع ۲۵ متر مرتفع‌ترین و اصلی‌ترین آبشار این منطقه شناخته می‌شود.

در سفر به نوشهر از این مجموعه آبشار خروشان و باطراوت که در نزدیکی دریاچه فراخین است، حتما دیدن کنید. هوای پاک شمال را برای ریه‌های‌تان به ارمغان آورید و از پوشش گیاهی اطراف آبشار حظ ببرید!

آبشار دارنو در نوشهر

آدرس: کمربندی نوشهر، جاده معدن سنگ نوشهر، آبشار دارنو

آبشارها از بهترین انتخاب‌ها برای تعطیلات و سفرهای تابستانی هستند. پس اگر در تهران سکونت دارید، می‌توانید در این مطلب لیستی از بهترین آبشارهای اطراف تهران را ببینید و هر آخر هفته تابستانی سفر کنید.

آبشار زانوس

آبشار زانوس یا به قول محلی‌ها اوپاچ (آب‌پاش) یکی از بهترین جاهای دیدنی نوشهر است که در بخش کجور قرار دارد. آب این آبشار از ارتفاع ۴۰ متری بر صخره‌ای در پایین‌دست می‌ریزد و قطرات ریزی از آب همانند فواره به اطراف می‌پاشد.

این منظره زیبا و طراوت‌بخش را در روستایی به همین نام پیدا خواهید کرد. این روستا چندین آبشار دارد که پرآب‌ترین آن آبشار زانوس است.

در اردیبهشت‌ماه این آبشار در پرآب‌ترین حالت ممکن قرار دارد و با برف‌های آب شده‌ی کوهستان پوشش گیاهی اطرافش را سیراب می‌کند.

آدرس: نوشهر، بخش کجور، روستای زانوس، آبشار زانوس

آبشار نجارده (آلاشور)

روستای جنگلی نجارده از آن جاهای دیدنی نوشهر است که به همین راحتی نمی‌شود دل از آن کند و به خانه برگشت. این روستا وسط جنگل‌های سرسبز قرار دارد و آبشار بلندبالایی با نام آلاشور در دل آن پنهان است.

این روزها که نام نجارده سر زبان‌ها افتاده و آوازه زیبایی این روستا در گوش همه پیچیده است، این آبشار نیز خجالت را کنار گذاشته و به گردشگران رخ نمایانده است.

جاهای دیدنی معروف نوشهر

البته که دسترسی به آن خیلی آسان نیست. اول از همه باید به روستای نجارده بروید و از آن‌جا وارد جاده خاکی شوید و در جنگل‌های جنوبی روستا ۲۰ دقیقه پیاده‌روی کنید تا به آبشار ۳۲ متریِ آلاشور برسید.

آدرس: ۷ کیلومتری شرق نوشهر، روستای نجارده، آبشار آلاشور یا نجارده

خیلی‌ها هم در سفر به شمال ترجیح می‌دهند سراغ جاهای کمتر شلوغ و شناخته‌شده بروند. اینجا با بهترین جاهای شمال که خلوت و بکر است، آشنا شوید.

دیگر مکان های گردشگری طبیعی نوشهر

خب حالا بیایید سری بزنیم به دیگر جاذبه های نوشهر.

تنگ دار

تنگ دار یا تنگه دار یکی از شگفت‌انگیزترین جاهای دیدنی نوشهر است که در نزدیکی روستای کُشک سرا یا کوشک سرا می‌توانید آن را پیدا کنید. 

تکلیف واژه‌ی تنگه که معلوم است اما دار در زبان محلی یعنی درخت. اگر درون آب شوید در ابتدای مسیر فقط تا زانو خیس خواهید شد اما در مسیر که پیش بروید آب حداقل تا سینه‌تان بالا خواهد آمد.

مکان های دیدنی خاص نوشهر

در طول مسیر نیز از تابش مستقیم نور خورشید در امان خواهید بود. چراکه شاخ و برگ درختان تنگه دار اجازه عبور نور را به همین راحتی‌ها نمی‌دهند.

در این مسیر لذت‌بخش امکان آب‌تنی، شنا، شیرجه و دیگر بازی‌های آبی را خواهید داشت و بدون شک یکی از بهترین روزهای عمرتان را خواهید گذراند!

آدرس: جنوب نوشهر، روستای کوشکسرا، تنگ‌ دار

دیو چشمه

دیو چشمه؛ چشمه‌ای جوشان، گوارا و زلال در کجور است که به دلیل بزرگ بودنش به این نام مشهور شده است. آب این چشمه مثل قطره‌ی اشکی است که از دل زمین می‌جوشد و طبیعت اطراف را سیراب می‌کند.

همچنین در فاصله ۱۰۰ متری آن یک توربین و نهری موزاییکی وجود دارد که جریان آب سبب حرکت این توربین شده و صحنه‌ای بسیار زیبا را به‌وجود می‌آورد.

یک جرعه از آب دیوچشمه علاوه بر گرفتن عطش، روح و روان‌تان را صفا می‌بخشد. به قول کجوری‌ها؛ هر کس از آب دیوچشمه بخورد، حتما دوباره به این منطقه بازمی‌گردد!

مناطق دیدنی نور

آدرس: نوشهر، بخش کجور، دیوچشمه

چشمه گردوک

یکی دیگر از جاهای دیدنی نوشهر چشمه گردوک در روستای سنگ تجن سرسبز است. چشمه‌ای که آب شرب نوشهری‌ها را تامین می‌کند و پرآب‌ترین چشمه در غرب مازندران است.

در کنار گردوک اتراق کنید و از وجود درختان سرسبز حظ ببرید. یک چای بنوشید و به آرامش آب و گیاه و هوا دل ببندید.

آدرس: ۴ کیلومتری جنوب نوشهر، روستای سنگ تجن، چشمه گردوک

تله کابین رفتن برای هر سن و سالی یک لذت بی‌نهایت است. تله کابین رامسر معروف و دیدنی است و به همین دلیل هم خوب است در اینجا با آن بیشتر آشنا شوید.

تنگه میخساز

شاهان قاجاری در هر چه که بد بودند، اما در انتخاب تفرجگاه‌ها درجه یک ظاهر شدند. یکی از جاهای دیدنی نوشهر که در سال ۱۲۹۲ هجری میزبان ناصر‌الدین‌شاه قاجار بود، تنگه میخساز نام دارد. این منطقه باصفا را با نام گذرگاه رستم نیز می‌شناسند.

چراکه برخی بر این باورند که قهرمان اسطوره‌ای شاهنامه از این محل عبور کرده است!

آدرس: نوشهر، روستای کندلوس، تنگه میخساز

بندرگاه

بندر نوشهر یکی از جاهای دیدنی این شهر است که حتما دیدن آن برای‌تان جالب خواهد بود. جایی تجاری که فرودگاه هم دارد و نزدیک‌ترین بندر به پایتخت محسوب می‌شود.

از این بندر تره‌بار، خشکبار و… به کشورهای اروپایی و آسیای میانه ارسال می‌شود و محصولاتی مثل پارچه، لاستیک، چوب و… نیز وارد کشور می‌شوند.

بندر نوشهر

اگر عاشق دریا هستید، پس خواندن و شناختن بهترین و تمیزترین سواحل شمال برایتان مفید است.

آدرس: نوشهر، خیابان سعدی، ضلع شمالی میدان لنگرگاه، درب شماره دو بندرگاه نوشهر

پلاژ سیترا

پلاژ‌های نوشهر را به هیچ عنوان از دست ندهید! پلاژ یا ساحل سیترا برای عشاق سینه‌چاک دریا، از بهترین جاهای دیدنی نوشهر به حساب می‌آید.

پارکینگ، کافه، رستوران و هر چیز دیگری را که در سفر به آن احتیاج داشته باشید، این پلاژ در اختیارتان می‌گذارد.

از تفریحات آبی نگذرید که سفرتان نصف و نیمه می‌ماند! آب‌تنی در دریا، قدم زدن در ساحل، قایق‌سواری، پاراسل، شاتل، بنانا و حتی شهربازی نیز برای‌تان مهیا است تا سفری خاطره‌انگیز و به‌یادماندنی داشته باشید.

پلاژهای نوشهر

آدرس: نوشهر، انتهای بلوار چمران، پلاژ سیترا

ساعت بازدید: شبانه‌روزی

هزینه ورود: ۱۰ هزار تومان

پارک های جنگلی نوشهر

خب اگر جایی برای پیکنیک می‌خواهید، بیایید در لیست جاهای دیدنی نوشهر سراغ پارک جنگلی های جذاب برویم.

باغ گیاه شناسی نوشهر

چه جایی بهتر از شمال ایران برای رویش گیاهان مختلف وجود دارد؟ باغ گیاه شناسی نوشهر، بهشت ثانی است. جایی سرسبز و زیبا که در آن خبری از زباله نیست و جان می‌دهد برای نفس تازه کردن.

همینطور در باغ قدم بزنید و عطر گل و گیاه را استشمام کنید تا به برکه‌ی طبیعی آن برسید. این قاب زیبا را با عبور از پل چوبی آن کامل کنید و در آلاچیق آن طرف پل، عکس یادگاری بگیرید.

پارک جنگلی نوشهر

آدرس: نوشهر، خیابان شریعتی، باغ گیاه‌شناسی نوشهر

ساعت بازدید: ۹ صبح تا ۱۸

هزینه ورود: ۵ هزار تومان

حالا که در پارک های جنگلی نوشهر می‌چرخیم، بد نیست سری هم به جنگل لفور بزنیم که برای طبیعت‌گردان یک بهشت واقعی است.

پارک جنگلی خانیکان (جنگل نیرنگ)

یکی از زیباترین جاهای دیدنی نوشهر پارک‌ جنگلی خانیکان یا نیرنگ است. در این جنگل جلوه‌های گوناگونی از طبیعت شمال را به چشم خواهید دید که شما را در حالتی رویاگونه غوطه‌ور می‌کند.

سخت است در شهر زندگی کرده باشید و باور کنید که جنگلی انبوه وجود دارد که صدای آب رودخانه در آن می‌پیچد و آواز پرندگان گوشتان را نوازش می‌دهد!

تلالو نور خورشید از میان شاخ و برگ درختان به صورت‌تان می‌تابد و نوید یک جانی دوباره را می‌دهد.

این پارک جنگلی همان جایی است که شما را با دلی خوش راهیِ خانه و کاشانه‌تان می‌کند.

آدرس: ۵ کیلومتری نوشهر، جاده نیرنگ، روستای کوشک‌سرا

پارک جنگلی سی سنگان

اگر شمال‌گردی پیشه اصلی‌تان باشد و تا تقی به توقی می‌خورد، راهی این دیار با صفا شده باشید، نام پارک جنگلی سی سنگان را شنیده‌اید.

یکی از بهترین جاهای دیدنی نوشهر که نمونه‌ای بی‌نظیر از جنگل‌های جلگه‌ای شمال ایران است. علاوه بر نفس کشیدن در لابه‌لای درختان سر به فلک کشیده و لذت بردن از این حجم از زیبایی، می‌توانید از امکانات تفریحی آن نیز استفاده کنید.

جنگل سيسنگان

پیست اسب‌سواری، جت‌اسکی، قایق سواری، پارک بادی و پارک کودک از جمله امکانات پارک جنگلی سی سنگان هستند.

رستوران، فروشگاه، زمین ورزش‌های ساحلی و امکانات کافی برای کمپینگ نیز در اختیارتان خواهند بود تا چیزی کم نداشته باشید.

ناگفته نماند که این پارک از جاهای دیدنی نور نیز به حساب می‌آید چون در جاده نوشهر به نور قرار گرفته است.

آدرس: ۲۷ کیلومتری جاده نوشهر به نور، پارک جنگلی سی سنگان

روستاهای دیدنی نوشهر

حالا سری بزنیم به روستاهای نوشهر که بسیاریشان را می‌شناسید و برخی برایتان جدید است. این‌ها در لیست جاهای دیدنی نوشهر برای کسانی که جاهای بکرتری برای سفر می‌خواهند قرار می‌گیرند.

روستای کندلوس

روستای کندلوس از زیباترین مکان های دیدنی نوشهر است که کلمات نمی‌توانند زیبایی و سرسبزی این روستا را وصف کنند.

خانه‌های چوبی و شمالی، پنجره‌های کوچک و زیبا، کوچه‌های سنگ‌فرش‌شده و دیوارهای کاهگلی عطر و بوی یک روستای قدیمی و سنتی را می‌دهند.

جایی که نهرهای آب در گوشه و کنارش جاری است و چشمه‌های آب معدنی زلالی دارد. اما کندلوس زیبا، موزه هم دارد. شما می‌توانید از دو موزه مردم‌ شناسی و گیاهان دارویی در این روستا بازدید کنید.

کندلوس

آدرس: نوشهر، بخش کجور، دهستان زانوس رستاق، روستای کندلوس

از دیگر جاهای دیدنی معروف شمال می‌توان به کلاردشت اشاره کرد. پس اگر شمال مقصد مورد علاقه تان است، در همین مجله درباره جاذبه های کلاردشت هم بخوانید.

روستای انگاس

در ۱۰ کیلومتری روستای کندلوس، یکی دیگر از روستاهای زیبای نوشهر با نام انگاس واقع شده است. رودخانه، چشمه، آبشار، کوهستان و جنگل همه با هم در این روستا جمع شده‌اند.

در بازدید از این روستا از ۵ آبشار پنجاه جم، جناب، چشمه موزیا، بز چشمه و اوسیاره حتما دیدن کنید. این روستای ییلاقی از جاهای دیدنی نوشهر در تابستان است. انگاس در لغت معنی مکان هواخوری می‌دهد.

آدرس: نوشهر، بخش کجور، روستای انگاس

روستای حیرت

یکی دیگر از ییلاقات نوشهر که از تماشای طبیعت آن حیرت‌زده می‌شوید، روستای حیرت است! جایی که نامی برازنده دارد و پوشش جنگلی انبوه و بکر آن را در هیچ کجای دیگر جهان نمی‌توانید ببینید.

کوهستان سبزپوش، دشت‌های وسیع و سرسبز، جنگل‌هایی با درختان سربه‌فلک کشیده، رودخانه‌ها، چشمه‌سارها و حتی چشمه‌های آبگرم همگی اینجا را به حیرت تبدیل کرده‌اند.

روستای حیرت نوشهر

در سفر به نوشهر به این روستا بروید و تابلوی نقاشی خلقت را از نزدیک مشاهده کنید تا دل و جان‌تان تازه شود.

آدرس: ۵۰ کیلومتری نوشهر، بخش کجور، روستای حیرت

روستای لَرگان

ییلاق لرگان از آن جاهایی است که برای فرار از گرمای تابستان می‌توان به آن پناه برد. هوای مطبوع و خنک این روستا حال‌تان را جا می‌آورد.

طبیعت بکر منطقه که از کوه، دشت، چشمه و درختان کهنسال تشکیل می‌شود، شما را به اقامت در این روستای سرسبز دعوت می‌کنند.

در گوشه و کنار این روستا هنوز هم می‌توانید خانه‌های قدیمی و چوبی را پیدا کنید که بسیار تماشایی هستند.

آدرس: نوشهر، بخش کجور، روستای لرگان

موزه های نوشهر

اهل تاریخ و شناختن فرهنگ کهن هستید؟ ادامه این فهرست از جاهای دیدنی نوشهر مخصوص شما است.

موزه مردم ‌شناسی کندلوس

اهل موزه هستید؟ نوشهر موزه‌های بی‌نظیری دارد که یکی از بهترین‌های آن‌ موزه مردم شناسی روستای کندلوس است.

در این موزه با زندگی پیشینیان بیشتر آشنا خواهید شد و فرهنگ شمالی‌ها را بهتر درک می‌کنید. نقاشی‌ها، نسخ خطی، مجسمه‌ها، ابزار کار، ظروف و لوازم زندگی هزاره دوم پیش از میلاد تا دوره قاجاریه را می‌توانید در این موزه ارزشمند ببینید.

موزه کندلوس

آدرس: ۷۵ کیلومتری جنوب شرق نوشهر، بخش کجور، روستای کندلوس، موزه مردم شناسی

ساعت بازدید: ۹ صبح تا ۱۸

هزینه ورود: رایگان

اگر راهی شمال شدید، به هیچ عنوان دست خالی برنگردید. ما بهترین سوغات شمال را در اینجا به شما معرفی کرده‌ایم.

موزه گیاهان دارویی کندلوس

اولین موزه روستایی جهان را در روستای کندلوس نوشهر به رایگان ببینید!

موزه گیاهان دارویی کندلوس حدود ۱۰ هزار هکتار وسعت دارد و گردش در جای جای آن شما را با داروهای گیاهی مختلف آشنا می‌کند. جالب است بدانید که محصولات این موزه به خارج از کشور نیز صادر می‌شوند.

آدرس: ۷۵ کیلومتری جنوب شرق نوشهر، بخش کجور، روستای کندلوس، موزه گیاهان دارویی

ساعت بازدید: ۹ صبح تا ۱۸

هزینه ورود: رایگان

موزه دریایی نوشهر

در هنگام بازدید از بندر نوشهر از موزه دریایی جذاب آن نیز بازدید کنید.

ماکت کشتی‌های جورواجور، عکس‌های قدیمی بندر و کشتی بادبانی متعلق به قرن ۱۴ میلادی از جاذبه‌های این موزه هستند. ساختمان موزه دریایی نوشهر در اداره کل بنادر و دریانوردی استان مازندران قرار دارد.

موزه دریایی نوشهر

آدرس: نوشهر، جنب برج کنترل بندر نوشهر

ساعت بازدید: ۹ صبح تا ۱۹

هزینه ورود: ۳ هزار تومان

موزه مردم شناسی روستای کوشک‌سرا

یکی دیگر از جاهای دیدنی نوشهر، موزه مردم شناسی در روستای کوشک‌سرا است. این موزه را خانم تبریزی، مجسمه‌ساز و کارآفرین، با بودجه شخصی خود در سال ۱۳۸۳ تاسیس کردند.

در این مجموعه انواع لباس‌های محلی، ظروف و ابزار زندگی مردم از دوره قاجار تا به حال جمع‌آوری شده است.

در این موزه می‌توانید لباس محلی بپوشید و مثل زنان قاجاری عکس بگیرید!

موزه های شمال

آدرس: نوشهر، بخش مرکزی، روستای کوشک‌سرا، موزه مردم شناسی

ساعت بازدید: ۹ صبح تا ۱۸ عصر

هزینه ورود: رایگان

حمام کندلوس

حمام کندلوس یکی از جاهای تاریخی نوشهر است که قدمت آن به دوره قاجاریه می‌رسد. بنایی قدیمی که در آثار ملی کشور نیز به ثبت رسیده است و برای علاقه‌مندان به تاریخ حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

آدرس: نوشهر، بخش کجور، دهستان زانوس رستاق، روستای کندلوس، حمام تاریخی کندلوس

بازار روز نوشهر

مگر می‌شود به شهرهای شمالی سفر کرد و گردش در بازارهای سنتی آن را از دست داد؟ در سفر به نوشهر هم حتما به بازار روز آن سر بزنید.

در این بازار همه چیز رنگارنگ است و بومی‌ها محصولات زمین خودشان را در آن به فروش می‌رسانند. سبزیجات تر و تازه، برنج درجه یک ایرانی، رب انار، ماهی تازه، سیر، ترشیجات و انواع مرباها در کنار صنایع دستی زیبای نوشهر در این بازار عرضه می‌شوند.

بازار نوشهر

آدرس: نوشهر، میدان آزادی، بازار روز نوشهر

اگر اهل بازارگردی هستید، بازارهای رشت از جذاب‌ترین مقاصد شمالی هستند. با بازارهای معروف رشت آشنا شوید.

بهترین زمان سفر به نوشهر

نوشهر در میان کوه‌های سرسبز و دریای خزر قرار دارد و آب‌و‌هوای بی‌نظیرش را مدیون این موقعیت جغرافیایی است. باران در این شهر مهمان نیست، بلکه صاحبخانه محسوب می‌شود. به همین علت رطوبت هوا در این منطقه بالا است.

برای در امان ماندن از شرجی بودن هوا اردیبهشت را برای سفر انتخاب کنید. در این زمان نوشهر همچون بهشت موعود می‌درخشد و جلوه‌ای ابدی پیدا می‌کند.

اما نوشهر در همه فصل‌ها زیبایی خاص خودش را دارد. پاییز هزار رنگش جان می‌دهد برای قدم زدن با یار. زمستانش برف بازی هیجان‌انگیزی را برای‌تان ترتیب می‌دهد.

تابستان‌هایش هم برای آب‌تنی در دریای خزر آفریده شده‌اند! روی ییلاقات نوشهر نیز می‌توانید برای سفرهای تابستانی حساب باز کنید.

در این مناطق که از دریا دورند، خبری از هوای شرجی نیست. پس اگر می‌خواهید همه زیبایی‌های جاهای دیدنی نوشهر را ببینید، در هر فصل یک بار به این منطقه زیبا در ایران سر بزنید.

رستوران های نوشهر

حیف است که به شهرهای شمالی سفر کنید و غذاهای خوشمزه‌ی آن‌ را امتحان نکنید. اصلا یک قانون برای خودتان بگذارید که حداقل یک وعده غذای سنتی شمالی در سفر به نوشهر نوش جان کنید.

مطمئن باشید که پس از امتحان کردن این غذاهای محلی، خودتان را برای این تصمیم هوشمندانه تشویق خواهید کرد.

بهترین رستوران های مازندران

از رستوران‌های مشهور و خوب نوشهر می‌توان به رستوران نرگس خاتون، رستوران حسن رشتی، رستوران دامون، رستوران گلبرگ، رستوران قصر دریا و رستوران گیلانه اشاره کرد که غذا خوردن در آن‌ها پس از یک گردش طولانی در جاهای دیدنی نوشهر حسابی می‌چسبد.

در یکی از این رستوران‌های سنتی دلی از عزا دربیاورید تا مشتری دائمی رستوران‌های شمالی شوید!

حتما شنیده‌اید که گیلان بهشت غذاهای شمالی است، اگر شما هم دنبال خوشمزه‌ترین غذاهای شمالی هستید، پس بهتر است آدرس بهترین رستوران های رشت را هم داشته باشید.

مراکز خرید نوشهر

چه جور جایی برای خرید می‌خواهید؟ بازاری سنتی یا مرکز خریدی مدرن؟ هر دو را نوشهر دارد. اگر دنبال بازارهای سنتی و شمالی اصیل می‌گردید، بازار روز نوشهر بهترین انتخاب است.

در این بازار عطر و بوی ماهی تازه و سبزیجات معطر حسابی دلبری می‌کنند و به همین دلیل هم در فهرست جاهای دیدنی نوشهر قرار می‌گیرند.

اما این شهر توریستی مراکز خرید مدرن هم دارد که هر کالایی بخواهید در آن‌ها پیدا خواهید کرد. فروشگاه الماس نوشهر، خانه و کاشانه نوشهر و مجتمع تجاری آریازی از جمله‌ مجموعه‌های مدرن خرید در این منطقه هستند.

اجاره اقامتگاه در نوشهر

نوشهر شهر ماندن است. شهری که پس از سفر به آن و نفس کشیدن در طبیعت بکرش، روح و روان‌تان نو و تازه می‌شود. برای اقامت در این شهر با صفا و روستاهای اطرافش می‌توانید روی پامپا حساب کنید.

در سایت پامپا می‌توانید تصاویر انواع هتل، هتل آپارتمان، ویلاهای لوکس، سوئیت‌های نقلی و ارزان، خانه‌های روستایی و بوم گردی نوشهر را ببینید.

حال کافیست یکی از آن‌ها را که با سلیقه و بودجه‌تان جور است، رزرو کنید. دیگر همه چیز آماده‌ی سفری هیجان‌انگیز به طبیعت همه چیز تمام نوشهر است.

سفر به خیر!

جاهای دیدنی نوشهر در تابستان

پاسخ به سوالات متداول در مورد جاهای دیدنی نوشهر

معروف ترین پارک جنگلی نوشهر کجاست؟

پارک جنگلی سی‌سنگان در ۲۷ کیلومتری جاده نوشهر به نور و پارک جنگلی خانیکان یا نیرنگ در ۵ کیلومتری نوشهر، جاده نیرنگ، روستای کوشک‌سرا

سد آویدر کجاست؟

۳۰ کیلومتری شرق نوشهر، مجاور روستای ملاکلا

دریاچه ارواح کجاست؟

۱۲ کیلومتری جاده نور به نوشهر، دریاچه ارواح

دریاچه فراخین کجاست؟

نوشهر، بخش کجور، روستای ویسر، دریاچه فراخین

آبشار دارنو کجاست؟

کمربندی نوشهر، جاده معدن سنگ نوشهر، آبشار دارنو

بهترین جاهای دیدنی نوشهر در تابستان کجاست؟

روستاهای لردگان، حیرت، کندلوس و انگاس.

بهترین جاهای دیدنی نوشهر در شب کجاست؟

بندرگاه و پارک‌های جنگلی در شب بهترین مکان ها برای گردش و لذت از مناظر زیبا و رمانتیک هستند.

بهترین فصل سفر به نوشهر کی است؟

بهار بهترین زمان برای رفتن به نوشهر است؛ هوای مطبوع، زیبایی جنگل ها و جاهای طبیعی و تعطیلات عید از دلایل آن است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا