دنیای خبر

اعضای هیأت داوران جشنواره فجر ۱۴۰۰ اعلام شدند؛ از شهاب حسینی تا مجید انتظامی

ساعاتی قبل بالاخره اعضای هیأت داوران جشنواره فجر ۱۴۰۰ مشخص شدند و در میان آن‌ها از فیلم‌نامه‌نویس و کارگردان تا فیلم‌بردار و آهنگساز به چشم می‌خورد.

بنا بر اعلام دبیرخانه‌ی جشنواره‌ی چهلم مسعود نقاش‌زاده دبیر این دوره، مسعود جعفری‌جوزانی (نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده)، مجید انتظامی (آهنگساز)، شهاب حسینی (بازیگر و تهیه‌کننده)، محمدعلی باشه‌آهنگر (نویسنده و کارگردان)، محمد داوودی (مدیر فیلمبرداری)، مهدی سجاده‌چی (فیلمنامه‌نویس) و پژمان لشکری‌پور (منتقد و تهیه‌کننده) را به عنوان اعضای هیأت داوران بخش سودای سیمرغ چهلمین جشنواره فیلم فجر معرفی کرده است.

از چهارشنبه بلیت‌فروشی جشنواره فجر ۱۴۰۰ برای عموم سینمادوستان در تهران آغاز شد و چند فیلم با استقبال بسیار خوبی از سمت مخاطبان مواجه شدند. تا این لحظه و بر اساس تجمیع آمار سه سامانه بلیت‌فروشی در سمفا فیلم «مرد بازنده» به کارگردانی محمدحسین مهدویان در صدر لیست فیلم‌های محبوب چهلمین دوره‌‌ی جشنواره فیلم فجر قرار گرفته و تمام بلیت‌های آن در سینماهای تهران به فروش رسیده است. پس از این فیلم جنایی و پلیسی، فیلم‌های «ملاقات خصوصی» به کارگردانی امید شمس و «خائن‌کشی» ساخته‌ی جدید مسعود کیمیایی در جایگاه‌های دوم و سوم فهرست بهترین استقبال سینمادوستان در زمینه‌ی تهیه بلیت قرار گرفته‌اند.

مدیر روابط عمومی جشنواره فیلم فجر دیروز اعلام کرد ظرفیت سینماهای مردمی ۷۰ درصد است و پروتکل‌های بهداشتی برای جلوگیری از ابتلای سینمادوستان به کروناویروس تا حد ممکت رعایت خواهد شد.

کمتر از یک هفته تا آغاز جشنواره فجر امسال فاصله داریم؛ جشنواره‌ای که حواشی تصمیمات مدیران جدید آن و سایه‌ی فیلم‌های مهم غایب بر تمام جنبه‌هایش سنگینی می‌کند، اما به هر حال چند اسم کنجکاوری‌برانگیز در میان هنرمندان حاضر در این دوره به چشم می‌خورد که سبب می‌شوند همچنان به فجر چهلم امیدوار باشیم. بدون شک بزرگ‌ترین غایب جشنواره فجر امسال فیلم «قاتل و وحشی» به کارگردانی حمید نعمت‌الله است. سال گذشته مسؤولان جشنواره فجر به‌خاطر برخی مشکلات که هرگز توضیح شفاف و قانع کننده‌ای در خصوص آن‌ها ارائه نشد از نمایش و بررسی این فیلم خودداری کردند. امسال امیدوار بودیم قاتل و وحشی برای هیأت انتخاب جشنواره فیلم فجر چهلم به نمایش درآید و شاهد رقابت این فیلم برای کسب سیمرغ‌های بلورین باشیم، ولی باز هم اینگونه نشد تا انتظار سینمادوستان برای تماشای ششمین ساخته‌ی نعمت‌الله طولانی‌تر شود.

در فهرست بلند بالای مهم‌ترین غایبان جشنواره فجر امسال اسم سعید روستایی و هومن سیدی هم به چشم می‌خورد. روستایی که با فیلم «ابد و یک روز» برای نخستین بار در جشنواره فجر سی‌وچهارم خوش درخشید و با فیلم «متری شیش‌ونیم» هم بسیار توجه سینمادوستان را جلب کرد، امسال فیلم جدیدش را به جشنواره فجر نیاورده است. روستایی چند روز قبل اعلام کرد هنوز مراحل ساخت «بردران لیلا» ادامه دارد و این فیلم متقاضی حضور در جشنواره نبوده است. از آن‌سو این‌طور که پیداست مراحل تدوین یا فیلم‌برداری فیلم تازه هومن سیدی با اسم «جنگ جهانی سوم» و بازی محسن تنابنده، ندا جبرئیلی، مهسا حجازی، نوید نصرتی، لطف‌الله سیفی و حاتم مشمولی به پایان نرسیده تا جنگ جهانی سوم هم یکی از غایبان جشنواره فجر چهلم باشد. اما جالب توجه‌ترین غایب جشنواره فجر امسال فیلم «شب، داخلی، دیوار» به کارگردانی وحید جلیلوند است؛ زیرا بر اساس برخی اخبار فیلم‌برداری این فیلم چند ماه قبل به پایان رسیده و حتی انتظار داشتیم در جشنواره فجر سی‌ونهم آن را تماشا کنیم!

گذشته از غایبان بزرگ جشنواره چهلم، در فهرست منتشر شده از فیلم‌های حاضر در بخش سودای سیمرغ اسم چند فیلم کنجکاوری‌برانگیز و جالب‌توجه از کارگردان‌های صاحب نامی مانند رضا میرکریمی، مسعود کیمیایی و بهروز شعیبی به چشم می‌خورد. همچنین با توجه به اسامی کارگردان‌ها می‌توان گفت در جشنواره پیش رو شاهد حضور فیلم‌سازانی از سه نسل مختلف با نوع نگاه‌هایی متفاوت خواهیم بود که نکته‌ی مثبتی به‌شمار می‌رود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا