سینما هنر

خبرهای وزیر ارشاد درباره کاغذ و جشنواره فیلم فجر

به گزارش پامپا، محمدمهدی اسماعلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه بازدید از نمایشگاه مجازی کتاب تهران در جمع خبرنگاران گفت: نمایشگاه مجازی فرصتی برای ما پدید آورد تا بحث عدالت فرهنگی و دسترسی همگانی به کتاب را در همه جای کشور به نحوی مساوی تأمین کنیم. امروز  مردان و زنان و کودکان و نوجوانان ما در اقصی نقاط  کشور می‌توانند از  ناشران  استان‌های دیگر کتاب بخرند، دوستان در نمایش‌های گرافیکی که امروز به تصویر کشیدند، یک فرزند ایرانی از چابهار  از ناشری در  ارومیه کتاب خریده بود، این امکان و اتفاق خوبی است که در  استان‌های محروم که مشکل دسترسی دارند، مشکل‌شان حل شده است و بیش از  دوهزار و خرده‌ای نفر در روستاهایی که آدرس و پلاکی نداشتند و آدرس‌شان «رنگ در خانه»شان است، توانستند محموله‌های  کتابی خود را دریافت کنند. این موضوع جای تشکر دارد، با تسهیلاتی که پیش‌بینی‌کرده‌ایم این محموله‌های پستی را داریم به صورت رایگان به دست مخاطبان می‌رسانیم.

 او خاطرنشان کرد: بعد از کرونا این تجریه خوب (نمایشگاه مجازی کتاب) را رها نخواهیم  کرد و در کنار کارهای عادی و نمایشگاه‌های حضوری، این رویداد را گسترش  خواهیم داد زیرا به تقویت نهضت کتاب‌خوانی در کشور کمک می‌کند. با توجه به استقبال خوبی که شده بوده، همکاران ما در دبیرخانه تصمیم گرفتند این نمایشگاه را یک روز دیگر تمدید کنیم تا کسانی که به هر نحوی نتوانستند از این سامانه  استفاده کنند، بتوند وارد این سامانه شوند و کتاب‌های مورد نظر خود را بخرند.

اسماعیلی در پاسخ به این‌که «یکی از رویکردهای دولت جدید ایجاد تحول  بوده است و  برگزاری این نماشگاه چقدر می‌تواند در تحول صنعت نشر موثر باشد؟» گفت: عدالت فرهنگی را به عنوان یکی از شعارهای حوزه دولت اعلام کردیم تا  دسترسی همگانی به محصولات فرهنگی را فراهم کنیم، دسترسی به کتاب هم کار مهمی است و در فرایند دقیقی که جلو می‌بریم می‌خواهیم مردم به کتاب دسترسی داشته باشند، درباره سایر تولیدات فرهنگی هم همین‌طور است؛ مثلا با برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته برای جشنواره فجر، قرار است همزمان با تهران در ۳۱ مرکز استان  نمایش فیلم‌ها را داشته باشیم تا افراد  بیشتری بتوانند فیلم‌ها را ببیند همان‌طور که در تهران دسترسی وجود دارد. این سیاست را در  همه بخش‌های تولیدات فرهنگی با قوت ادامه خواهیم داد تا ان‌شاءالله مردم در همه‌جای کشور به تولیدات  فرهنگی دسترسی داشته باشند.

 وزیر ارشاد درباره «خبر کاغذی  برای ناشران» هم گفت:  اقداماتی داشتیم و پیش‌خریدهای لازم را انجام  دادیم که تولیدکنندگان بتوانند نشر داخلی را توسعه دهند. خبرهای خوبی در راه است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره  «نمایشگاه فیزیکی کتاب» هم بیان کرد: در پی آن  هستیم که نمایشگاه حضوری را  در  اردیبهشت‌ماه در برنامه‌های‌مان داشته باشیم. نگرانی‌ ما درباره کرونا است که با ستاد ملی مبارزه با کرونا  رایزنی می‌کنیم تا با سناریوهایی وارد این موضوع شویم.

اسماعیلی همچنین درباره تغییرات احتمالی برگزاری جشنواره فیلم فجر با توجه افزایش کرونا توضیح داد:  از ابتدا به گونه‌ای پیش‌بینی کرده بودیم که با کمترین تأثیرپذیری از شرایط جدید، بتوانیم این جشنواره را داشته باشیم، پیش‌بینی ما در سالن‌ها ۵۰ درصد ظرفیت بوده و امروز صبح هم در ستاد ملی کرونا به آن اشاره کردیم و قرار شد علی‌رغم شرایط به صورت حداقلی بتوانیم نمایشگاه‌های فرهنگی را برگزاری کنیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا