سیاستفناوری

دومین آیفون با پورت USB-C دنیا ضدآب است اما قیمتی 3 هزار دلاری دارد • پامپا

آیفون اپل یک گوشی هوشمند شناخته شده و بسیار کاربردی برای کاربران سراسر جهان به شمار می‌رود که از سیاست‌های اقتصادی و سیاسی زیادی پیروی می‌کند. هنگامی که مهندس طراحی «کن پیلونل» تصمیم به جایگزینی پورت لایتنینگ با یک پورت USB-C گرفت، توانست  اولین آیفون مجهز به پورت USB-C در جهان را بسازد و با قیمت ۸۶،۰۰۰ دلار آن را به فروش برساند. حقیقتاً این قیمت، مبلغی هنگفت برای خرید یک آیفون بود که به عنوان یک کالای کلکسیونی در نظر گرفته می‌شد و به همین دلیل قیمت بالایی داشت. اکنون اما به نظر می‌رسد که کاری که پیونل انجام داد، الهام‌بخش سایر افراد شده است. زیرا طبق گزارشات، Gernot Jobstl آیفون دیگری با پورت USB-C بهینه‌سازی کرده که در برابر آب نیز مقاوم است. بنابراین آیفون Gernot Jobstl را می‌توان دومین آیفون با پورت USB-C و همچنین نخستین آیفون با پورت USB-C ضدآب در جهان تلقی کرد.

اینطور که به نظر می‌رسد کاربران خیلی از این آیفون همانند آیفون کن پیلونل استقبال نکردند و با قیمت ۳۰۰۰ دلار به فروش رفت که به مراتب از اولین آیفون با پورت USB-C جهان قیمت کمتری داشته است. شواهد حاکی از آن است که این گوشی هوشمند به عنوان اولین آیفون USB-C ضدآب در جهان، نتوانست آنطور که باید و شاید نظر کاربران سراسر جهان را به خود جلب کند. سازنده‌ی این آیفون یعنی Gernot Jobstl ضمن انتشار ویدیویی در یوتیوب اعلام کرد که قصد دارد تحقیقات بیشتری را در مورد پروژه‌های مشابه انجام دهد.

در جلسه‌ی مزایده برای فروش این آیفون، Jobstl تنها یک پیشنهاد‌ دهنده با قیمت ۳۰۰۰ دلار را پیدا کرد و این قطعاً چیزی نبود که او انتظارش را داشت. باید خاطر نشان کنیم این آیفون با پورت USB-C که ضدآب نیز هست، محدودیت‌هایی نیز دارد. برای مثال این گوشی هوشمند از فناوری شارژ سریع که برای کاربران اهمیت زیادی دارد، پشتیبانی نمی‌کند. علاوه بر آن، نداشتن اتصال‌دهنده‌ی دوطرفه و همچنین این واقعیت که فاقد هرگونه ضمانت است، قظعاً کاربران را از خرید این گوشی هوشمند منصرف می‌کند. به طور کلی، بعید است که اپل به پشتیبانی از شارژ با پورت USB-C در گوشی‌های آینده روی بیاورد.

همانطور که احتمالا در جریان هستید، در جدیدترین تصمیم اتحادیه‌ی اروپا از شرکت‌های تولید کننده گجت‌های هوشمند خواسته شده تا برای جلوگیری از آلودگی‌های زیست محیطی بیشتر، به سمت کاهش تولید زباله‌های الکترونیکی روی آورند. یکی از اقداماتی که در این راستا باید انجام شود، پذیرش استاندارد USB-C توسط همه‌ی سازندگان است که به کاربران اجازه می‌دهد از یک شارژر برای هر دستگاهی استفاده کنند.

این نهاد اروپایی همچنین خواستار فناوری شارژ سریع یکپارچه هم شده است. به عبارت دیگر، شرکت‌های فعال در مرزهای این اتحادیه باید با همکاری یکدیگر و به‌صورت جهانی استانداردهای شارژ سریع را توسعه دهند که با هر نوع شارژری سازگاری دارد. با تصویب قانون جدید اتحادیه‌ی اروپا، اپل مجبور خواهد شد در قلمرو این کمیسیون از USB-C به‌عنوان پورت استاندارد استفاده کند و با توجه به این که تولید دو مدل آیفون با دو پورت شارژ جداگانه اصلا منطقی به‌نظر نمی‌رسد، در نتیجه به احتمال زیاد پورت لایتنینگ به‌صورت کامل حذف خواهد شد.

اما غول فناوری آمریکایی نسبت به این طرح واکنش نشان داده و با مضر دانستن استفاده از USB-C به‌عنوان پورت استاندارد، ادعا کرده که این طرح جلوی پیشرفت تکنولوژی و فناوری را خواهد گرفت. نکته جالب این‌جا است که اپل درگاه اکثر آیپدها و مک‌بوک‌ها را به USB-C تغییر داده اما در مقابل تغییر درگاه آیفون مقاومت می‌کند. شرکت اپل در بیانیه‌ای که به خبرگزاری فرانسه فرستاده، گفته است: «این مقررات به جای تشویق به خلاقیت و نوآوری، آن‌ها را از بین می‌برد و به مصرف‌کنندگان در اروپا و سایر نقاط جهان آسیب می‌رساند.»

فناوری MagSafe اخیر اپل و سایر نوآوری‌های فناوری به احتمال عرضه‌ی آیفون‌هایی اشاره می‌کنند که ممکن است حتی به پورت لایتنینگ برای شارژ نیاز نداشته باشند. بنابراین نوآوری‌هایی مانند آیفون با پورت USB-C ضدآب ممکن است طرفداران چندانی نداشته باشد و این همان چیزی است که برای آیفون Jobstl اتفاق افتاد.

منبع: Gizmochina

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا