سرگرمیفناوریماجراجویی

از بازی‌های سونیک برتر تا جنگ کنسولی؛ بهترین‌های بازی‌های ویدیویی

اگر فرصت مطالعه‌ی اخبار و مقالات مهم صنعت بازی‌ و بازی‌سازی را ندارید، می‌توانید مجموعه‌ای از مهم‌ترین اخبار و بهترین مقاله‌ها و ویدیوهای بازی را در پامپا پیدا کنید. ما در سری مطالب بهترین‌های بازی‌های ویدیویی، هر دوشنبه ۱۰ مقاله و ویدیوی جذاب و پربازدید هفته‌ی گذشته را در یک مجموعه کنار هم در اختیارتان قرار می‌دهیم.

۱۰ بازی سونیک برتر در تاریخ بازی‌های ویدیویی

sonic games

سونیک، این جوجه تیغی آبی دوست‌داشتنی، بخشی از خاطرات کودکی بسیاری از ما است. با معرفی شخصیت سونیک، مجموعه بازی‌هایی شکل گرفت که سال‌ها به جذاب‌ترین شیوه ممکن ما را پای کنسول سگا سرگرم می‌کرد. محبوبیت سونیک با سرعت سرسام‌آورش در بازی‌های رنگارنگ شرکت سگا روز‌به‌روزتر افزایش پیدا می‌کرد و طرفداران بازی‌های ویدئویی تصور دنیای بدون سونیک برایشان سخت بود. سونیک فقط یک جوجه‌تیغی پر‌سرعت در بازی‌های ویدئویی نبود، بلکه یک چهره‌ی شناخته‌شده و مهم در صنعت سرگرمی و فرهنگ عامه بود. هم‌چنین به نوعی نماینده‌ی تمام عیار سگا در مبارزه‌اش با نینتندو بود. اما از بخت بد، سرعت سرسام‌آور سونیک به گرد پای پیشرفت سریع صنعت بازی‌های ویدیویی نرسید و به تدریج با ارائه‌ی نسخه‌های ضعیف از این فرنچایز، سونیک به گوشه‌ای رانده شد و سگا هم عطای ساخت کنسول‌های بازی را به لقایش بخشید و دیگر شاهد روزهای درخشان سونیک نشدیم.

مطلب کامل را بخوانید

جزئیات جدیدی از گرن توریسمو ۷ منتشر شد؛ گیم‌پلی ۳۵ دقیقه‌ای آن را تماشا کنید

gran turismo 7

جدیدترین نسخه از سری بازی‌های مسابقه‌ای گرن توریسمو کمتر از یک ماه دیگر عرضه می‌شود. حال کمپانی سونی و استودیوی پلیفونی دیجیتال در جدیدترین قسمت State of Play، تریلری جدید از گرن توریسمو ۷ منتشر کرده‌اند و در کنار این تریلر، کازونوری یامائوچی به‌عنوان خالق این سری، از جزئیات بیشتری درباره‌ی بازی پرده برداشت. او گفت: در تاریخ ۲۵ ساله‌ی خود، سری گرن توریسمو عشق و احترام جدی خود را به خودروها نشان داده است. علاوه بر این، نسخه‌ی هفتم نمایانگر بیست‌و‌پنجمین سالگرد این سری و اوج این مجموعه خواهد بود. ما آن را کامل‌ترین نسخه‌ی گرن توریسمو تا به امروز می‌دانیم. ما گرن توریسمو ۷ را طوری طراحی کرده‌ایم که کسانی که تاکنون هرگز این‌گونه بازی‌ها را تجربه نکرده‌اند، بتوانند با دنیای عمیق و غنی خودروها آشنا شوند. هدف ما ایجاد یک شبیه‌ساز رانندگی است که همه‌ی بازیکنان بتوانند از آن لذت ببرند. چه از طرفداران قدیمی این مجموعه باشید و چه یک بازیکن جدید، فکر می‌کنم که گرن توریسمو ۷ برای همه لذت‌بخش خواهد بود.

مطلب کامل را بخوانید

۱۰ بازی ترسناک برتر که بهترین داستان و دنیا را دارند

بازی ترسناک

زمانی که بحث درباره‌ی بازی‌های ترسناک می‌شود، داستان اهمیت زیادی پیدا می‌کند. به دلیل اینکه نمونه‌های موجود در این سبک نمی‌توانند تنها با ترساندن ناگهانی به هدف خود برسند. این بحث ترس ناگهانی در فیلم‌های ترسناک بسیار خوب جواب داده است. این موضوع هم به این دلیل است که توجه مخاطب بسیار کمتر از گیمرها است. از طرفی فیلم‌ها هم از بازی‌ها کوتاه‌تر هستند. سبک ترسناک در بازی‌ها باید از ابتدا توجه بازیکن را به خود جلب کند. از طرفی باید بتواند این توجه را تا انتهای بازی نگه دارد. مهم نیست که این بازی ۶ ساعت یا ۲۰ ساعت طول بکشد. به طور کلی باید این توانایی را داشته باشد که بتواند همواره مخاطب را هیجان زده کند. یکی از راه‌های این کار، این است که دنیای بازی را تا جای ممکن ترسناک و جذاب طراحی کنند. حال یکی دیگر از این کارها می‌تواند داستان زیبا به همراه توضیحات بسیار در دنیای بازی باشد. چیزی که باعث شود بازیکن در دنیای بازی قرار داشته و بخشی از این تجربه است. حال بیایید تا نگاهی به بازی‌های ترسناکی بی‌اندازیم که بهترین دنیا و داستان را داشتند.

مطلب کامل را بخوانید

نسخه‌ی اچ‌دی عالی رزیدنت اویل ۴ در دسترس قرار گرفت

resident evil 4

کپ‌کام یک نسخه‌ی بازسازی اچ‌دی از رزیدنت اویل ۴ را در سال ۲۰۱۴ منتشر کرد اما بازسازی رسمی آن‌ها در مقایسه با کار تیم کوچکی از مادکننده‌ها که تقریباً هشت سال به طول انجامیده، چیزی نیست. ماد این تیم یعنی پروژه‌ی رزیدنت اویل ۴ اچ‌دی (Resident Evil 4 HD Project) اکنون عرضه شده است و فکر می‌کنم چشمگیرترین ماد بازسازی تاکنون ساخته‌شده است. بافت‌ها و مدل‌هایی با وضوح بالا جایگزین بافت‌های قدیمی بازی شده‌اند و آن‌ها تلاش زیادی کرده‌اند تا هم فرم و هم سبک اثر اصلی را تکرار کنند و حتی برای این کار مکان‌ها و اشیایی را که کپ‌کام برای کار کردن با بافت‌ها عکس گرفته بود، ردیابی کرده‌اند.

مطلب کامل را بخوانید

۱۰ بازی نید فور اسپید برتر از بدترین تا بهترین

need for speed 2015

مجموعه نید فور اسپید (Need for Speed) از سال ۱۹۹۴ وجود داشته است. این مجموعه همواره به عنوان یکی از مهم‌ترین‌ها در سبک ریسینگ حاضر بوده است. از اولین بازی نید فور اسپید، این بازی‌ها پیشرفت بسیاری داشتند. با اینحال اصالت خود را همواره حفظ کرده و هسته یکسانی داشتند. به این معنا که این مجموعه به شما یک تجربه آرکید را ارائه خواهد داد و قطعاً در آن پلیس‌ها حضور دارند. حال در این لیست ما تصمیم گرفتیم تا بهترین‌ شماره‌های نید فور اسپید ساخته شده را به شما معرفی کنیم. مشکل اینجاست که موارد بسیاری از این مجموعه برای دستگاه‌های جدید وجود ندارند. معلوم نیست که آیا برخی از بازی‌های نید فور اسپید روی قابلیت اجرای بازی‌های قدیمی ایکس‌باکس (Backwards Compatibility) موجود خواهند شد یا نه. به دلیل اینکه لیست این قابلیت چندین مورد را ندارد. با اینحال موارد بسیاری هستند که هنوز هم گیمرها را جذب خواهند کرد. عناوینی که باعث خواهند شد شما برای مدتی از رانندگی لذت ببرید.

مطلب کامل را بخوانید

آیا آزادی واقعی در بازی‌های ویدیویی وجود دارد؟

disco elysium

بهترین احساس به هنگام تجربه‌ی بازی‌های ویدئویی این است که بدانید می‌توانید هرطور که دلتان می‌خواهد تفریح کنید؛ این‌که می‌توانید هر کاری که می‌خواهید انجام دهید، هر کجا که می‌خواهید بروید، به هر کسی که دلتان می‌خواهد تبدیل بشوید و دلتان قرص باشد که بازی بهتان اجازه می‌دهد هرطور که می‌خواهید در بستر آن تفریح کنید. اجازه دهید به مثال‌هایی از آزادی‌ای که از آن صحبت می‌کنم اشاره کنم: استفاده از مکانیزم‌های فیزیکی در افسانه‌ی زلدا: نفس وحش (Breath of the Wild) برای دستکاری یک منجنیق، طوری که شما را در دنیای بازی به هر طرف که دلتان می‌خواهد پرتاب کند.

مطلب کامل را بخوانید

خداحافظ جنگ کنسولی؛ پلی‌استیشن و ایکس‌باکس وارد جنگ محتوایی شده‌اند

playstatioin xbox

این روزها به‌نظر می‌رسد عبارت «جنگ کنسولی» به پایان مسیر خود رسیده. از حدود ۲۵ سال پیش، یک سری از طرفداران متعصب و احتمالا حسود، تاب این مسئله را نمی‌آورند که نمی‌توانند برخی بازی‌های خوب را روی کنسول خودشان تجربه کنند. از همان دوران جامعه گیمرها با همین «جنگ‌ها» فضای مسمومی پیدا کرد و اتفاقات زیادی حول محور آن رخ داد. حال برخی از مخاطبان شاید فکر کنند که مایکروسافت به‌خاطر همین جنگ کودکانه ۶۸.۷ میلیارد دلار هزینه صرف کرده تا اکتیویژن بلیزارد را خریداری نماید؛ یا اینکه سونی ۳.۶ میلیارد دلار پول پرداخت کرده تا بانجی را بخرد. برخی از افراد سوال می‌کنند «دیگر خبری از Call of Duty روی پلی‌استیشن نخواهد بود؟» یا «نباید منتظر دنباله‌های دستینی روی ایکس‌باکس باشیم؟»، و شاید فکر کنید همین مسائل نشان می‌دهد جنگ کنسولی به اوج خود رسیده. اما اینطور نیست. در حقیقت، همه اتفاقات اخیر نشان می‌دهد جنگ کنسولی به پایان عصر خود رسیده و از یک جنگ بزرگتر و تمام‌عیار رونمایی شده است.

مطلب کامل را بخوانید

۲۰ بازی انحصاری برتر PS4؛ بهترین نسل پلی‌استیشن

بازی انحصاری پلی استیشن

بازی‌های انحصاری سونی مواردی بودن که موفقیت نسل قبل این شرکت را توجیه می‌کردند. با وجود اینکه برخی از بازی‌های انحصاری پلی‌استیشن برای کامپیوتر هم عرضه شدند، بازهم در همان بازه زمانی توانستند گوی رقابت را در دست سونی بگذارند. نکته مثبت اینجاست که بسیاری از این عناوین برای کنسول پلی‌استیشن ۵ هم موجود هستند. اگر هم نباشند از طریق توانایی اجرای بازی‌های قدیمی (Backwards Compatibility) قابل اجرا روی کنسول نسل نهمی سونی هستند. قبل از اینکه به لیست بپردازیم باید به نکاتی اشاره کنیم. عناوین ذکر شده به صورت انحصاری برای پلی‌استیشن ۴ عرضه شدند و به همین علت امکان دارد مواردی روی کامپیوتر هم بعداً عرضه شده باشند. با اینحال بازی‌هایی که روی کنسول ایکس‌باکس عرضه شدند را حذف کردیم. همینطور اینکه موارد ذکر شده عناوین کامل هستند. به این معنا که داستان اضافی یا بسته الحاقی در این لیست حضور ندارد.

مطلب کامل را بخوانید

گرن توریسمو ۷ تماما برای خوره‌های ماشین ساخته می‌شود

gran turismo 7

در نمایش مفصل هفته‌ی پیش بازی گرن توریسمو ۷ (Gran Turismo 7) استودیو پولیفونی دیجیتال بیان کرد که در تلاش است تا بازیکنان را به بهشتی بفرستد که بتوان در آن فرهنگ اتومبیل‌ها را جشن گرفت و برای این کار آن‌ها می‌خواهند روی جزئیات کوچک تمرکز کنند تا بتوانند یک تجربه‌ی شبیه‌ساز اتومبیل‌رانی دقیق را ارائه دهند. نمایش هفته‌ی گذشته‌ی پلی‌استیشن که به‌صورت کامل به معرفی ویژگی‌های بازی گرن توریسمو ۷ اختصاص داشت، به‌وضوح نشان داد که توسعه‌دهندگان این اثر در حال کندوکاو عمیق در قابلیت‌های کنسول پلی‌استیشن ۵ هستند تا بتوانند تصاویری واقعی و عملکرد عالی به یک گرافیک شبه واقعی در این بازی شبیه‌ساز اتومبیل‌رانی که دارای بیش از ۴۰۰ اتومبیل است، دست پیدا کنند.

مطلب کامل را بخوانید

اطلاعات جدیدی از Ghostwire: Tokyo منتشر شد؛ تریلر گیم‌پلی آن را تماشا کنید

ghostwire tokyo

بازی اکشن و ماجراجویی «گوست‌وایر: توکیو» (Ghostwire: Tokyo) قرار است در ماه آینده‌ی میلادی منتشر شود. حال به تازگی کمپانی بتسدا و استودیوی Tango Gameworks با تریلری جدید، نگاهی دقیق‌تر به گیم‌پلی و مکانیک‌های بازی ارائه کرده‌اند. گوست‌وایر: توکیو یک بازی اول‌شخص است که بازیکنان را به چالش می‌کشد تا به هنرهای Ethereal Weaving تسلط پیدا کنند و از آن در راه شکست‌دادن هانیا و پیروانش که با عنوان بازدیدکنندگان شناخته می‌شوند، استفاده کنند. این موجودات ماوراءطبیعی و شیطانی در دنیای خیره‌کننده‌ی بازی پرسه می‌زنند و اتمسفری ایجاد می‌کنند که مانند نامه‌ای عاشقانه به توکیو، کنجکاوی‌ها و اسرار آن است. گوست‌وایر بازیکنان را به دنیایی جذاب و پر از شخصیت‌هایی از افسانه‌ها، فولکلور و داستان‌های ژاپنی منتقل می‌کند. این داستان‌ها الهام‌بخش بسیاری از موجوداتی هستند که با آن‌ها روبرو خواهید شد و به بازی طعم یک توکیوی واقعی را می‌دهند. بازیکنان مناظر شهری فوق مدرن توکیو را طی می‌کنند و مکان‌های نمادین و اسرار پنهان آن‌ها را کشف خواهند کرد.

مطلب کامل را بخوانید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا