فناوری

PCI Express 7.0 معرفی شد؛ دو برابر شدن سرعت در مقایسه با PCIe 6.0

انجمن PCI-SIG که وظیفه تعیین متغیرهای استاندارد بسیار محبوب PCI Express را بر عهده دارد، در تازه‌ترین اقدام خود و در جریان کنفرانس توسعه دهندگان PCI-SIG 2022، به معرفی مشخصات فنی نسل هفتم این درگاه پرطرفدار پرداخت. پهنای باند PCI Express 7.0 یا به اختصار PCIe 7.0 در مقایسه با PCI Express 6.0 دو برابر شده و بر روی کاغذ چهار برابر سریع‌تر از PCI Express 5.0 خواهد بود.

انتظار می‌رود استاندارد جدید PCI Express 7.0 در سال 2025 در دسترس کمپانی‌های فناوری قرار گیرد، اما مصرف کنندگان نهایی باید مدت بیشتری منتظر بمانند تا بتوانند دستگاه‌هایی را که از آن پشتیبانی می‌کنند، خریداری کنند. البته، صنعت فناوری به سرعت در حال پیشرفت است و به مرور زمان، وقفه موجود بین معرفی مشخصات و در دسترس قرار گرفتن آن‌ها، کمتر و کمتر می‌شود.

با وجود اینکه PCI Express 7.0 معرفی شده، اما PCI Express 4.0 و حتی نسخه 3.0 آن همچنان در بسیاری از دستگاه‌ها دیده می‌شوند و بسیار پرکاربرد هستند. میزان استفاده از PCI Express 5.0 نیز در حال افزایش است، اما در حالی که مشخصات نهایی PCI Express 6.0 در سال جاری اعلام شده، مدتی طول می‌کشد تا دستگاه‌های جدید، کارت‌های گرافیک و درایوهای SSD پشتیبانی کننده از استانداردهای جدید در دسترس قرار بگیرند.

برای دستگاه‌هایی که از PCI Express 6.0 و 7.0 استفاده می‌کنند، وعده سرعت بسیار بیشتری داده شده که این موضوع می‌تواند برای بسیاری از برنامه‌های کاربردی در سیستم‌های کامپیوتری مدرن سودمند باشد. انتقال فایل سریع‌تر، لود سریع‌تر مراحل و آبجکت‌ها در بازی‌ها و کاهش زمان بارگذاری برنامه‌ها، از نتایج افزایش سرعت درگاه PCI Express در نسل‌های جدید آن خواهد بود.

PCI Express 7.0

برای اینکه درک بهتری از میزان بهبود سرعت درگاه‌های جدید داشته باشید، بد نیست بدانید که PCI Express 7.0 می‌تواند 32 گیگابایت بر ثانیه را از طریق یک اتصال دو جهته منتقل کند که 16 برابر سرعتی است که PCI Express 3.0 می‌تواند از طریق یک اتصال دو جهته ارائه دهد. در مقایسه با PCI Express 4.0 هم سرعت نسخه هفتم 8 برابر بوده و در مورد PCI Express 5.0 به 4 برابر می‌رسد.

اگر چه PCI Express 7.0 معرفی شده و مطمئناً عرضه خواهد شد، اما سال‌ها تا در دسترس قرار گرفتن آن در بازار مصرف کننده نهایی فاصله وجود دارد.

انجمن PCI-SIG اهداف زیر را برای استاندارد جدید PCIe 7.0 در نظر دارد:

  • ارائه نرخ بیت خام 128 گیگاانتقال بر ثانیه (GT/s) و حداکثر 512 گیگابایت بر ثانیه به صورت دو جهته از طریق پیکربندی x16
  • استفاده از سیگنال‌دهی PAM4 (مدولاسیون دامنه پالس با 4 سطح مختلف)
  • تمرکز بر پارامترهای کانال و دسترسی
  • ادامه روند کاهش هر چه بیشتر تأخیر و افزایش اطمینان‌پذیری
  • بهبود بهره وری انرژی
  • حفظ سازگاری با تمام نسل‌های قبلی فناوری PCIe
برنامه افزایش سرعت PCI Express
انجمن PCI-SIG برنامه دارد تا در هر سه سال سرعت PCI Express را دو برابر کند و در حال حاضر از این برنامه جلوتر است!

سیگنال‌دهی PAM4 برای اولین بار در استاندارد PCI Express 6.0 معرفی شد و PCIe 7.0 نیز از آن استفاده خواهد کرد. سازگاری با نسل‌های پیشین نیز همچنان مدنظر قرار دارد و یکی از نقاط تمرکز اصلی بهبود وضعیت تأخیر و بهره‌وری انرژی است.

انجمن PCI-SIG در حال حاضر از برنامه خود برای دو برابر کردن سرعت PCI Express در هر سه سال، جلوتر است. با ادامه این روند، اصلاً بعید نیست که PCI Express 8.0 هم دوباره سرعت را دو برابر کرده و به حداکثر 1024 گیگابایت بر ثانیه در پیکربندی x16 برساند.

نکته: اگر می‌خواهید بررسی کنید که رایانه ویندوزی شما از کدام نسل PCI Express پشتیبانی می‌کند، برنامه رایگان CPU-Z را دانلود و اجرا کنید و سپس مشخصات بخش Bus را بررسی کنید.

بررسی PCI Express

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا