دنیای خبر

«وان پیس»، «بلیچ» و «ناروتو»؛ این سه انیمه‌ی مشهور کبه پایان می‌رسند؟

در اواسط دهه‌ی ۲۰۰۰، سه انیمه در سراسر جهان به اوج محبوبیت رسیدند. هر سه انیمه از مانگاهای نشریه شونن جامپ اقتباس شده بودند. آن زمان که این سه انیمه در اوج موفقیت و محبوبیت بودند، به آن‌ها لقب سه غول داده بودند؛ سه انیمه‌ی «ناروتو»، «وان پیس» و «بلیچ». هر سه انیمه لحظات باشکوه زیادی داشتند و شایسته شهرتی بودند که به دست آوردند. خیلی‌ها در سراسر جهان به واسطه‌ی این سه انیمه‌ سراغ دیگر انیمه‌ها رفتند. ولی سوالی که ممکن است به ذهن خیلی از مخاطبان انیمه رسیده باشد این است که آیا این سه انیمه روزی به پایان خواهند رسید؟ یا جهان داستانی‌شان تا ابد ادامه خواهد داشت؟

هر سه انیمه حدود بیست سال است که پخش‌شان ادامه دارد و هنوز نمی‌توان پایانی برایشان متصور شد. جهان داستانی «ناروتو» که با «بوروتو: نسل بعدی ناروتو» ادامه پیدا کرد. «وان پیس» هم تا جایی که ما می‌دانیم، همچنان ادامه دارد. در مورد «بلیچ» هم سازندگانش اعلام کردند که یک خط داستانی کاملا جدید دارند و بعد از پایان مانگا، همچنان ادامه خواهند داد.

«ناروتو» و «بوروتو»

ناروتو و بوروتو

با «ناروتو» شروع می‌کنیم. «ناروتو» دلیل اصلی است که باعث شده است خیلی‌ها عاشق انیمه شوند و این صنعت را دنبال کنند. خط داستانی پایانی این انیمه آن‌قدر عالی نبود، ولی می‌توان گفت یک پایان رضایت‌بخش بود. «ناروتو» اولین انیمه از این سه غول بود که رسما به پایان رسید، ما هواداران هم مشکلی با به پایان رسیدن آن نداشتیم. ولی درست کمی بعد، این انیمه این بار با «بوروتو» ادامه پیدا کرد. تنها نکته‌ی مثبت این انیمه این بود که شخصیت ناروتو هم در آن حضور داشت. خیلی‌ها خیلی وقت‌ پیش بی‌خیال «بوروتو» شدند. ولی سوالی که به ذهن می‌آید این است که آیا سازندگان «ناروتو» واقعا یک بار برای همیشه این جهان داستانی را رها می‌کنند؟

«وان پیس» بی‌پایان!

وان پیس

خیلی‌ها عاشق «وان پیس» هستند. ولی الان آن‌قدر طولانی شده است که اگر کسی بخواهد از اول آن را ببیند، باید تقریبا یک سالی وقت بگذارد. داستانش هم گویا اصلا پایانی ندارد. مانگایش هم به همین ترتیب ۲۵ سال است که چاپش ادامه دارد و آن هم بعید است فعلا به نقطه‌ی پایانی برسد. تازه اگر بعد از صد سال این انیمه به پایان برسد، آیا می‌توان مطمئن بود که سازندگانش رهایش می‌کنند، یا این پایان تازه شروع یک مجموعه‌ی دیگر از همین جهان داستانی خواهد بود؟

«وان پیس» ستون فقرات اصلی نشریه‌ی شونن جامپ و علت اصلی آشنایی مخاطبان نسل جدید با این نشریه است. الان انیمه‌های تازه‌ای مثل «ناکجاآباد موعود» و «شیطان‌کش» هستند که سریع‌تر به پایان می‌رسند و این‌قدر طول نمی‌کشند. سوالی که به ذهن می‌آید این است که آیا وقتی «وان پیس» به پایان می‌رسد، می‌توان مانگای دیگری با این ابعاد پیدا کرد؟

«بلیچ» و «بلیچ» جدید

بلیچ

بعضی‌ها معتقدند در بین این سه انیمه، «بلیچ» از همه‌ قوی‌تر و خاص‌تر است. هم داستان جذابی دارد، و هم خیلی خوب به پایان رسید. پر از شخصیت‌های جذاب و دوست داشتنی است. و طرفداران بی‌صبرانه منتظر داستان‌های جدید هستند، و خیلی خوشحالند که این جهان داستانی همچنان ادامه خواهد داشت. حال که «بلیچ» هم قرار است ادامه پیدا کند، باز به همان پرسش اول برمی‌گردیم: آیا روزی می‌توان پایان این سه انیمه‌ی مشهور را دید؟

مساله‌ی «دراگون بال»

شاید هر انیمه در وضعیت «دراگون بال» گیر بیافتند. وضعیتی که باعث می‌شود این این انیمه‌ها، بدون هیچ پایانی، همیشه حضور داشته باشند. این که مرتب از یک الگوی داستانی پیروی کنند و مرتب قدرت دشمنان داستان را افزایش دهند، تنها راهی است که پیش روی آن‌هاست. اگر وضعیت به همین ترتیب ادامه داشته باشد، این سه غول مجبورند با «دراگون بال» هم که خدای انیمه‌هاست، نبرد کنند.

این که «بلیچ» دوباره برگشته است، باعث خوشحالی خیلی‌ها شد. این انیمه با وجود تمام حفره‌‌های داستانی و پایان‌های سرهم بندی شده و ایرادات دیگر بخش پایانی داستانش، هنوز هواداران زیادی دارد. این که این سه انیمه برای این مدت طولانی ادامه داشته‌اند لزوما چیز دی نیست. در جهان غرب هم آثار زیادی مثل «سیمپسون‌ها» و «دکتر هو» هستند که پخش‌شان چند دهه است که ادامه دارد. سوال این است که آیا این داستان طولانی و این همه قسمت فراوان، به کیفیت اثر ضربه‌ای نزده است؟ شاید بهترین پاسخی که می‌توانیم بدهیم این است که این سه غول دنیای انیمه بهتر است تا زمانی ادامه داشته باشند که داستانی برای گفتن با خود داشته باشند، در غیر این صورت تنها ابزاری برای تامین امنیت مالی سازندگانش خواهند بود.

منبع: Sae With a K

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا