فناوریماجراجوییمد و فشن

رتبه‌بندی تمام فیلم‌های اکشن «جیسون بورن» بر اساس IMDb • پامپا

از مبارزات بزرگ و تعقیب و گریزهای حماسی با ماشین گرفته تا داستان سرایی هوشمندانه، می‌توان در تمام فیلم‌های «جیسون بورن» چیزی را برای دوست داشتن پیدا کرد و شاید به همین دلیل است که این فیلم‌ها همواره محبوبیت خاصی داشته‌اند.

پل گرین گرس یکی از مشهورترین کارگردانانی است که تا به امروز در زمینه‌ی ژانر اکشن به فعالیت پرداخته و هم اکنون نیز می‌خواهد با بندیکت کامبربچ در فیلم جدیدش همکاری کند. اما «هود» فیلمی در ژانر درام دوره‌ای است و به شدت با سایر فیلم‌های این کارگردان فرق دارد. گرین گرس بیشتر به خاطر مجموعه‌ی جاسوسی و مهیج «بورن» شناخته شده، زیرا او کارگردانی است که توانسته بهترین و هیجان انگیزترین فیلم‌های این فرنچایز را بسازد.

فرنچایز «بورن» که بر اساس مجموعه کتاب‌های رابرت لودلوم ساخته شده، از پنج فیلم تشکیل شده است. اما این سه‌گانه‌ی اصلی فرنچایز هستند که به شدت مورد استقبال قرار گرفتند و پس از آن فیلم اندکی از مسیر اصلی‌اش دور شد و توطئه‌های پیچیده‌ای که به داستان فیلم اضافه شدند سبب گردیدند که فیلم تا حد زیادی جذابیت خود را از دست بدهد. از مبارزات بزرگ و تعقیب و گریزهای حماسی با ماشین گرفته تا داستان سرایی هوشمندانه، می‌توان در تمام فیلم‌های «بورن» چیزی را پیدا کرد که مخاطب پسند و مهیج باشد و شاید به همین دلیل است که این فیلم مورد توجه بینندگان قرار گرفت.

۵. جیسون بورن (Jason Bourne)

جیسون بورن

 • کارگردان: پل گرین گرس
 • بازیگران: مت دیمون، جولیا استایلز، تامی لی جونز
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۶
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۶ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۵۴ از ۱۰۰

پس از اینکه جرمی رنر در سال ۲۰۱۲ مسئولیت این فرنچایز را برعهده گرفت، مت دیمون و پل گرین گرس نیز به میدان آمدند و با اتحاد دوباره‌ی بین این کارگردان و بازیگر، مخاطبان توانستند تصویر باورنکردنی‌ای از دیمون را مشاهده نمایند که به عنوان قاتل CIA از رویکردهای منحصربه‌فردی برای کارهای خود استفاده می‌کند. در واقع با حضور گرین گرس و دیمون، در این فیلم گویا همه چیز در جای خودش قرار دارد.

فیلم «جیسون بورن» ۹ سال پس از پایان سه‌گانه‌ی بورن ساخته شد و به نظر می‌رسید که ساخت آن اصلا ضرورتی ندارد. در حالی که دیمون وظیفه‌ی خود را به بهترین وجه ممکن انجام داد و کارگردانی گرین گرس هم با قبل فرقی نکرده بود و شاید حتی بتوان گفت که بیشتر از قبل هم تلاش کرد، اما گویا فیلم آن عنصر لازم را نداشت. در واقع از نظر تکنیکی همه چیز در جای خود قرار داشت اما گویی چیزی کم بود.

فیلم «جیسون بورن» آن دلهره و هیجان لازم را به مخاطب القا نمی‌کرد هرچند داستانی پرفراز و نشیب داشت و بدتر از همه این که فیلم به شدت ضد و نقیض بود. هر چند به میدان آمدن یکی از بزرگ‌ترین قاتل‌های تمام دوران باید هیجان انگیز باشد، اما این فیلم نتوانست توقعات مخاطبین را برآورده کند و به یک فیلم پیش پا افتاده تبدیل شد.

۴. میراث بورن (The Bourne Legacy)

جیسون بورن

 • کارگردان: تونی گیلروی
 • بازیگران: ادوارد نورتون، جرمی رنر، دیوید استراتن
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۲
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۶ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۵۵ از ۱۰۰

«میراث بورن» دقیقا امتیازی مشابه فیلم «جیسون بورن» دارد، اما این فیلم محصول ۲۰۱۲ نسبت به فیلم قبلی داستان پرمحتواتری را ارائه می‌کند. اما آنچه که باعث تعجب است این است که فیلم «جیسون بورن» توانست به فروشی بیشتر از «میراث بون» دست پیدا کند و تقریبا ۱۵۰ میلیون دلار بیشتر کسب نماید. این فیلم داستان کاملا جدیدی را در مورد یک شخصیت کاملا متفاوت روایت می‌کند و به جای پل گرین گرس، تونی گیلروی یعنی نویسنده‌ی تمام فیلم‌های بورن، وظیفه‌ی کارگردانی آن را بر عهده گرفت.

اگرچه رنر نتوانست در این نقش همانند دیمون خوش بدرخشد، اما این بازیگر همچنان در نقش کنت کیتسوم، با نام مستعار آرون کراس که یک قاتل در حال فرار بود، بازی فوق‌العاده‌ای را از خود به نمایش گذاشت و بنابراین شکست این فیلم را نمی‌توان به بازی او نسبت داد.

حتی قرار بود دنباله‌ای هم برای فیلم «میراث بورن» ساخته شود، اما به دلیل عملکرد ضعیف فیلم در باکس آفیس، این فیلم هرگز به این مرحله نرسید. متاسفانه، «میراث بورن» می‌توانست به فرنچایز پرفروشی تبدیل شود اما رنر نتوانست این کار را به خوبی انجام دهد. هر چند در کل نمی‌توان شکست فیلم را به هیچ‌کدام از دلایلی که در بالا گفته شد نسبت داد و می‌توان گفت که این فیلم نتوانست از چنان داستان پرمحتوایی برخوردار باشد که به مذاق مخاطبان خوش بیاید. شاید اگر داستان فیلم هیجان بیشتری داشت و یا از کاراکترهای نام آشنا در آن استفاده شده بود همه چیز بهتر می‌شد.

۳. برتری بورن (The Bourne Supremacy)

جیسون بورن

 • کارگردان: پل گرین گرس
 • بازیگران: مت دیمون، جولیا استایلز، برایان کاکس
 • تاریخ انتشار: ۲۰۰۴
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۷ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۲ از ۱۰۰

بین فیلم‌های بد فرنچایز بورن و فیلم‌های خوب آن، فاصله‌ی زیادی وجود دارد و می‌توان گفت که این فیلم در این بین جای می‌گیرد.. «برتری بورن» کمترین امتیاز را در بین سه‌گانه اصلی به خود اختصاص داده، اما توانسته بهترین سکانس‌های اکشن این مجموعه را هم در خود جای دهد و تمام این‌ها به لطف کارگردانی موفق پل گرین گرس اتفاق افتاد. در واقع، گرین گرس توانست با فیلم «برتری بورن» کارگردانی این فرنچایز را بر عهده بگیرد و تحول عظیمی را در این مجموعه به وجود آورد

از آنجا که صحنه‌های اکشن فیلم «برتری بورن» صحنه‌های قابل توجه و هیجان انگیزی بودند، می‌توان با اطمینان گفت که گرین گرس توانست این فیلم را به سطح دیگری برساند. او تعقیب و گریزهایی را که با ماشین انجام می‌شدند به نحو بهتری انجام داد، مبارزات تن به تن را به نحو بهتری کارگردانی کرد و صحنه‌های تیراندازی فیلم نیز قابل توجه بودند.

در کل این فیلم محصول سال ۲۰۰۴، توانست سبب تحول بزرگی در عرصه‌ی فیلم‌های اکشن هالیوودی شود زیرا پس از اکران فیلم «برتری بورن»، تمام استودیوهای فیلم‌سازی خواستار ساخت فیلمی با دوربین لرزان شدند. هر چند بیشتر این فیلم‌ها از دوربین لرزان برای پنهان کردن صحنه‌های اکشن نه چندان جذاب استفاده می‌کردند، با این حال گرین ‌گرس از این تکنیک برای افزایش تنش و بخشیدن حسی واقعی‌تر به فیلم استفاده کرد.

۲. هویت بورن (The Bourne Identity)

جیسون بورن

 • کارگردان: داگ لیمان
 • بازیگران: مت دیمون، فرانکا پوتنته، کریس کوپر
 • تاریخ انتشار: ۲۰۰۲
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۹ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۴ از ۱۰۰

هنگامی که مجددا قرار شد در فیلم دوم، مت دیمون در نقش جیسون بورن ظاهر شود، طرفداران تصمیم دست اندرکاران فیلم را در زمینه‌ی انتخاب بازیگران زیر سوال بردند، اما فیلم «هویت بورن» از همان صحنه‌ی ابتدایی به این نگرانی‌ها پایان داد. دیمون از لحظه‌ای که در قایق ماهیگیری به هوش می‌آید، نقش بورن را به زیبایی هر چه تمام‌تر ایفا می‌کند و هر صحنه‌ی فیلم، هیجان‌ انگیزتر از قبل می‌شود. تلاش او برای فرار از سفارت آمریکا، تعقیب و گریزهای باورنکردنی با ماشین یا صحنه‌ی تیراندازی پایانی، توانستند این فیلم را به فیلمی مملو از سکانس‌های هیجان انگیز تبدیل کنند و در نهایت یکی از تاثیرگذارترین فیلم‌های اکشن دهه ۲۰۰۰ را خلق نمایند.

هر چند برخی سکانس‌ها و موسیقی فیلم برای همان دوره‌ی ۲۰۰۰ مناسب هستند، اما با همه‌ی این‌ها فیلم «هویت بورن» یکی از آن فیلم‌هایی است که می‌توانید با پاپ کورنی در دست تماشایش کنید و برای ساعتی هم که شده لذت ببرید. کارگردانی این فیلم بر عهده داگ لیمان بود. هر چند این فیلم‌ساز تا قبل از فیلم «لبه فردا» محصول سال ۲۰۱۴ نتوانست کار چندان درخشانی را در پرونده‌اش ثبت کند.

۱. اولتیماتوم بورن (The Bourne Ultimatum)

جیسون بورن

 • کارگردان: پل گرین گرس
 • بازیگران: مت دیمون، اسکات گلن، ادگار رامیرز
 • تاریخ انتشار: ۲۰۰۷
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۸ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۲ از ۱۰۰

تعداد اندکی از دنباله‌ها می‌توانند در یک سه‌گانه بهتر از فیلم اصلی عمل کنند. اما این کاری است که فیلم «اولتیماتوم بورن» توانست انجام دهد. به عنوان مثال فیلم‌های «پدر خوانده ۳»، «شوالیه تاریکی برمی‌خیزد» و «بازگشت به آینده ۳» همگی بدترین فیلم‌های سه گانه خود بودند و تعداد دنباله‌هایی که از فیلم اصلی بدتر بودند آن‌قدر زیاد هستند که می‌توانند یک دفتر را پر کنند. با این حال، فیلم «اولتیماتوم بورن» این کار غیرممکن را ممکن کرد، زیرا نه تنها همه‌ی داستان‌ها را به هم مرتبط کرد و به سوالاتی که در رابطه با هویت بورن به وجود آمده بود پاسخ داد بلکه توانست از نسخه‌های قبلی خود عملکرد بسیار بهتری داشته باشد.

این فیلم داستان مجموعه فرنچایز بورن را به لندن برد و توانست به عنوان یک فیلم اکشن، هیجان ‌انگیزترین و شگفت ‌انگیزترین سکانس‌های تاریخ را رقم بزند. در حقیقت «اولیماتوم بورن» فیلمی بود که این سه گانه را به زیبایی به اتمام رساند و آنچه را که مخاطبان توقع داشتند در اختیارشان قرار داد.

منبع: screenrant

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا