ماجراجویی

گاد آو وار رگناروک چگونه آترئوس را به شخصیت اصلی مجموعه تبدیل خواهد کرد؟

یکی از مورد انتظارترین بازی‌های سال ۲۰۲۲، بدون شک گاد آو وار رگناروک اثر استودیوی سانتا مونیکا است که دومین و به نوعی آخرین قسمت از ماجراجویی‌های کریتوس در دنیای نورس است. با این که تاکنون جزئیات زیادی از بازی منتشر نشده، اما مشخص است که کریتوس و پسرش آترئوس، خطرات زیادی در پیش روی خود دارند. پس از مرگ بالدور، فریا و ثور هر دو برای انتقام خواهند آمد و به نظر نمی‌رسد که تنها سر کریتوس آن‌ها را راضی کند. علاوه‌بر این، اگر کریتوس و آترئوس راهی برای متوقف کردن رویداد رگناروک پیدا نکنند، روز رستاخیز را به ارمغان خواهد آورد.

نیازی به گفتن نیست که بازی پر از رازهای جذاب و لحظات اکشن و حماسی است، با این حال، شک و تردیدهایی وجود دارد که این اثر قرار است اقدامات غیر قابل تصوری را انجام دهد و پس از یک دهه تمرکز را از روی کریتوس بردارد. اگرچه جنگجوی اسپارتان سال‌ها در این سری درخشیده است، اما ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که آترئوس، کنترل آن را در دست بگیرد. از طرفی اسطوره‌های اسکاندیناوی به این نکته اشاره می‌کنند که بازی بعدی گاد آو وار دقیقا همین کار را انجام خواهد داد.

زمینه‌سازی توسط بازی نخست

گاد آو وار رگناروک

گاد آو وار ۲۰۱۸ این مجموعه‌ی اکشن و ماجراجویی را ریبوت کرده و بسیاری از المان‌های آن را تغییر داد. این بازی به جای دوربین ثابت نسخه‌های قبل که به بازیکنان امکان داشتن دید وسیعی از میدان جنگ را می‌داد، دوربین روی شانه را انتخاب کرده و آ‌ن‌ها به اکشن نفس‌گیر بازی نزدیک‌تر می‌کند تا اثر هر ضربه را بهتر از قبل درک کند. بازی همچنین الهامات سری از اساطیر یونانی را به نفع اساطیر نورس کنار گذاشت. در نتیجه، کریتوس خود را در نه قلمرو یافت؛ جایی که با خدایان اسکاندیناوی مانند میمیر و موجودات اساطیری نورس مانند مار میدگارد یا یورمونگاند برخورد می‌کند.

بزرگترین تغییر بازی شاید اضافه شدن پسر کریتوس و فی، یعنی آترئوس باشد. از آن جایی که آترئوس جوان است، گاهی اوقات می‌تواند مغرور، دردسرساز و به طرز آزاردهنده‌ای کنجکاو باشد. این زمانی بدتر شده که او متوجه می‌شود که از نوادگان خدایان است. با این حال، آترئوس همچنین در بسیاری از موقعیت‌های دشوار به کریتوس کمک می‌کند. بازیکنان نیز تا حدودی کنترل آترئوس را بدست دارند و می‌توانند از او برای تغییر روند مبارزه، استفاده کنند. در حالی که بازیکنان در طول بازی پیشرفت کرده و تجهیزات آترئوس را ارتقا می‌دهند، او به بخشی ضروری از بازی تبدیل می‌شود و کریتوس بدون او به نوعی احساس ناتوانی می‌کند.

گاد آو وار رگناروک

گنجاندن آترئوس در بازی به آن عمیق زیادی بخشید و کمک کرد تا به یکی از بهترین بازی‌های تاریخ تبدیل شود. از طرفی این ویژگی راهی بود که بازیکنان را به آرامی به سمت آترئوس سوق دهد. هرچند پس از گذراندن چندین بازی با کریتوس، یک تغییر ناگهانی به سمت یک قهرمان جدید ممکن است آزاردهنده باشد و بسیاری از طرفداران را ناراحت کند، اما با اجازه دادن به آن‌ها برای گذراندن وقت بیشتر با آترئوس، ممکن است مقاومت کمتری در برابر این تغییر نشان دهند.

گاد آو وار رگناروک تنها اثری نخواهد بود که در آن تغییر شخصیت اصلی وجود دارد. بازی Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty سالید اسنیک را با رایدن عوض می‌کند که در سال ۲۰۰۱ بسیار بحث برانگیز بود. لست آو آس ۲ نیز به بازیکنان اجازه می‌دهد تا در نیمه‌ی اول بازی در نقش الی قرار گیرند. با این حال، با گسترش قضیه‌ی تغییر شخصیت اصلی از کریتوس به آترئوس در طی دو بازی، گاد آو وار ممکن است این اتفاق را به بهترین نحو ممکن به سرانجام برساند.

اهمیت آترئوس/لوکی در اسطوره‌شناسی نورس

آترئوس

از آن جایی که نسخه‌ی رگناروک مانند بازی اول از اساطیر اسکاندیناوی الهام گرفته، طبیعتا فضای زیادی برای درخشش بیشتر آترئوس وجود دارد و این به نوعی می‌تواند نشان دهد که بازی روی چه کسی متمرکز خواهد بود. در اساطیر اسکاندیناوی، رگناروک مجموعه‌ای از رویدادهای وحشتناک است که پس از زمستان طولانی به وقوع می‌پیوندد. رگناروک با بلایای طبیعی ویرانگر، مرگ بسیاری از خدایان نورس و غوطه‌ور شدن تمام جهان در آب به پایان می‌رسد. پس از آن، دو انسان به نام‌های لیف و لیفتراسیر مجددا چرخه‌ی حیات را آغاز می‌کنند.

پیش‌بینی شده است که در طول رگناروک، جنگ زیادی بین خدایان رخ خواهد داد. لوکی، با ارتشی از یوتون‌ها (غول‌هایی از نژاد ارواح طبیعت) به فرمان او، علیه خدایان جنگ خواهد کرد. نبرد بزرگی بین لوکی و هایمدال رخ خواهد داد و این دو به شدت یکدیگر را زخمی خواهند کرد. لوکی یک شخصیت مهم در اساطیر نورس است که باید به آن توجه کرد زیرا آترئوس ارتباطی بسیار مهم با او دارد. در گاد آو وار ۲۰۱۸ فاش می‌شود که مادر آترئوس، او را لوکی نامیده است. این نشان می‌دهد که اگر رگناروک در بازی بعدی رخ دهد، نبردهای حماسی آینده بیشتر از آن آترئوس خواهد بود.

گاد آو وار رگناروک

اگر رگناروک آترئوس یا لوکی را در مرکز خود قرار دهد، در این میان جایگاه کریتوس جای بحث دارد. با جنگ لوکی علیه خدایان، طبیعتا می‌توان انتظار داشت که کریتوس در کنار پسرش باشد. با این حال، وقتی نوبت به خدایان می رسد، کریتوس به خوبی می‌داند که سرنوشت، اتفاقات غیرمنتظره‌ای را رقم خواهد زد و این ممکن است که قتل پدر توسط پسر باشد. این همان چیزی است که کریتوس بیشتر از هر چیزی از آن می‌ترسد و در صورت اتفاق، بسیار تکان‌دهنده خواهد بود.

گاد آو وار رگناروک با اینکه تا حدی به دلیل مشکلات کریستوفر جاج به عنوان کسی که نقش کریتوس را بازی می‌کند با تاخیر مواجه شده بود اما همچنان در سال جاری در تاریخ ۹ نوامبر (۱۸ آبان) برای پلی‌استیشن ۴ و ۵ عرضه خواهد شد. سوالات زیادی وجود دارد و طرفداران مشتاق دانستن جواب آن‌ها هستند. آیا اودین در بازی ظاهر خواهد شد؟ کریتوس چگونه با ثور و چکش قدرتمندش مقابله خواهد کرد؟ انگربودا چه نقشی در داستان خواهد داشت؟ در نهایت ممکن است بازیکنان پاسخ این سوالات را نه از طریق کریتوس، بلکه از طریق آترئوس کشف کنند.

منبع: GameRant

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا