فناوریمد و فشن

برترین لپ تاپ ها با حسگر اثر انگشت

داشتن قفل امنیتی روی دستگاه‌های الکترونیکی از جمله لپ تاپ ها امروزه به یک ضرورت تبدیل شده است. برترین لپ تاپ ها با حسگر اثر انگشت این ویژگی را به خوبی برآورده ساخته و احساس امنیتی مضاعف برای شما فراهم می‌کنند. قفل برخی لپ تاپ ها نیز با تشخیص چهره فرد باز می‌شود که از نظر امنیتی در خور توجه است. ویژگی فینگر پرینت در لپ تاپ های امروزی متداول شده و به عنوان یکی از مزایای لپ تاپ در نظر گرفته می‌شود. در این مقاله برترین لپ تاپ ها با حسگر اثر انگشت را معرفی خواهیم کرد.

برترین لپ تاپ ها با حسگر اثر انگشت چگونه کار می‌کنند؟

برترین لپ تاپ ها با حسگر اثر انگشت به کاربران امکان می‌دهند که با یک اسکن بیومتریک ساده به لپ تاپ خود و برنامه‌های آن دسترسی داشته باشند. این ویژگی مخصوصاً برای افرادی مناسب است که مرتب رمزهای خود را فراموش می‌کنند. با داشتن لپ تاپ با حسگر اثر انگشت دیگر مجبور نیستید رمز لپ تاپ را به خاطر بسپارید.

حسگر اثر انگشت لپ تاپ چیست؟

اسکنر اثر انگشت یک نوع سیستم امنیت الکترونیکی است که از اثر انگشت برای احراز هویت بیومتریک و دسترسی کاربر به اطلاعات و تأیید تراکنش‌ها استفاده می‌کند. اسکنرهای اثر انگشت در گذشته صرفاً در فیلم‌های تخیلی دیده می‌شدند، اما امروزه می‌بینیم که این قابلیت به فراوانی و در دستگاه‌های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است.

اثر انگشت انسان منحصر به فرد است. به همین دلیل می‌تواند به عنوان یک عامل خوب در شناسایی افراد عمل کند. بسیاری از مشاغلی که نیاز به مجوز یا گواهینامه حرفه‌ای دارند، (از جمله مشاوران مالی، دلالان سهام، معلمان، پزشکان، پرستاران و …) انگشت نگاری را جزء شروط لازم استخدام تلقی می‌کنند.

امروزه با پیشرفت در فناوری، اسکنرهای اثر انگشت به عنوان یکی از ویژگی‌های امنیتی برای لپ تاپ ها، تلویزیون‌ها، تلفن‌های همراه و …  استفاده می‌شوند. اسکنرهای اثر انگشت یکی از جدیدترین تکنولوژی‌ها در زمینه امنیت هستند که جای پیشرفت زیادی نیز دارند.

برترین لپ تاپ ها با حسگر اثر انگشت

حسگر اثر انگشت لپ تاپ چگونه باعث شناسایی شخص می‌شود؟

بیش از 100 سال است که از اثر انگشت برای شناسایی مجرمان و مظنونان استفاده می‌شود. شناسایی افراد با استفاده از بررسی اثر انگشت آنها ابزار بسیار ارزشمندی است که در قانون جایگاه ویژه‌ای دارد. با پیشرفت تکنولوژی قابلیت شناسایی افراد با اثر انگشت در دستگاه‌های الکترونیکی نیز نفوذ کرد. امروزه بسیاری از سیستم‌های الکترونیکی و از جمله لپ تاپ ها با استفاده از حسگر اثر انگشت به کاربران خود اجازه ورود و دسترسی به داده‌هایشان را می‌دهند.

آیا حسگر اثر انگشت لپ تاپ ایمن است؟ ممکن است اثر انگشت من دزدیده شود؟!

سرورها و برنامه‌ها به داده‌های اثر انگشت شما دسترسی ندارند. در واقع این اطلاعات در فضای ابری ذخیره نمی‌شوند. دسترسی مجرمان سایبری به اطلاعات اثر انگشت شما فوق العاده سخت است، با این وجود غیر ممکن نیست. رمزنگاری و ذخیره شدن اطلاعات اثر انگشت در دستگاه موجب می‌شود تا سیستم‌های بیومتریک به عنوان سیستم‌هایی کاملاً ایمن شناخته نشوند.

سنسورهای استفاده شده در برترین لپ تاپ ها با حسگر اثر انگشت

اسکنرهای اثر انگشت با ثبت الگوهای روی انگشت کار می‌کنند. برآمدگی‌ها و فرورفتگی‌های روی انگشت هر کسی منحصر به فرد است و اسکنر با به خاطر سپردن این الگو در مراجعه بعدی به لپ تاپ به کاربر اجازه ورود می‌دهد.

وقتی فرد برای اولین بار اثر انگشت خود را ثبت می‌کند، نرم‌افزار تجزیه و تحلیل الگو / تطبیق دستگاه پردازش‌هایی را انجام می‌دهد. در مراحل بعدی وقتی فرد انگشت خود را روی حسگر می‌گذارد، نرم‌افزار الگوی خطوط روی انگشت را با الگوی ثبت شده در آن مقایسه می‌کند. در صورت یکسان بودن، قفل لپ تاپ باز می‌شود. انطباق موفقیت‌آمیز به معنای تأیید هویت است، در نتیجه اجازه دسترسی داده می‌شود.

روش گرفتن داده‌های اثر انگشت با توجه به نوع اسکنر تفاوت دارد. در زیر سه نوع رایج اسکنرهای اثر انگشت موجود در برترین لپ تاپ ها با حسگر اثر انگشت را بررسی کرده‌ایم.

اسکنر نوری (Optical)

اسکنرهای نوری با گرفتن کپی از انگشت، اطلاعات مربوطه را ثبت می‌کنند. بسیاری از آنها برای اینکه کنتراست خوبی بین خطوط انگشت ایجاد شود، انگشت را روشن می‌کنند. با استفاده از یک سنسور تصویر یا ریز تراشه حساس به نور اطلاعات برای تولید تصویر دیجیتال ثبت می‌شود.

اسکنر خازنی (Capacitive)

اسکنر خازنی (Capacitive Sensor): اسکنرهای خازنی برای تعیین الگوهای اثر انگشت به جای نور از الکتریسیته استفاده می‌کنند (بسیار شبیه به نحوه کارکرد صفحه نمایش لمسی). زمانی که انگشت روی سطح لمسی خازن قرار می‌گیرد، دستگاه میزان شارژ را اندازه‌گیری می‌کند. برآمدگی‌های روی انگشت در ظرفیت خازنی تغییر ایجاد می‌کنند، در حالی که فرورفتگی‌ها تأثیری بر ظرفیت خازن ندارند. سنسور از این داده‌ها برای ترسیم دقیق الگو استفاده می‌کند.

اسکنر التراسونیک (Ultrasonic)

همان طور که خفاش‌ها و دلفین‌ها از پژواک برای یافتن و شناسایی اشیا استفاده می‌کنند، اسکنرهای التراسونیک نیز از طریق امواج صوتی به اسکن می‌پردازند. این سخت‌افزار برای ارسال پالس‌های التراسونیک و اندازه‌گیری میزان بازگشت آنها به عقب طراحی شده است. برآمدگی‌ها و فرورفتگی‌های روی انگشت به شیوه متفاوتی صدا را منعکس می‌کنند؛ در نتیجه سنسورهای التراسونیک قادر به ایجاد نقشه سه بعدی دقیق از الگوهای اثر انگشت هستند.

معرفی برترین لپ تاپ ها با حسگر اثر انگشت

در ادامه مطلب برترین لپ تاپ ها با حسگر فینگر پرینت را معرفی کرده‌ایم. لپ تاپ با حسگر اثر انگشت اغلب در دسته‌بندی لپ تاپ مهندسی و دانشجویی یافت می‌شود نه در دسته لپ تاپ گیمینگ. این لپ تاپ ها اکثرا مقرون به صرفه بوده و وزن کمی نیز دارند اما لپ تاپ های گیمینگ کاربرد دیگری دارند و معمولا از حسگر فینگرپرینتر استفاده نمی‌برند.

لپ تاپ ایسوس مدل VivoBook Pro X14 N7400

برترین لپ تاپ ها با حسگر اثر انگشت

لپ تاپ VivoBook Pro X14 N7400 یک لپ تاپ با حسگر فینگر پرینت و مقرون به صرفه ایسوس مناسب برای دانش‌آموزان و دانشجویان است. کیفیت ساخت عالی و صفحه نمایش بسیار با کیفیت OLED تجربه کاربری خیلی خوبی برای شما رقم می‌زند. در واقع صفحه نمایش عالی و عمر باتری طولانی مهم‌ترین مزیت‌های این لپ تاپ به‌شمار می‌آیند.

این لپ تاپ تنها 1.45Kg وزن دارد. در نتیجه انتخابی عالی برای افرادی است که به واسطه شغلشان مرتب در حال جابه‌جایی هستند و از لپ تاپ در مکان‌های مختلف استفاده می‌کنند.

مشخصات:

 • پردازنده: Intel Core i5 11300H
 • رم: 8GB DDR4 3200MHz
 • حافظه اس اس دی: :512GB NVME GEN 3
 • گرافیک: Nvidia GeForce RTX 3050
 • نمایشگر: 14″ FHD OLED
 • وزن: 1.45Kg (بسیار سبک و باریک!)
 • دارای حسگر فینگر پرینت

حسگر اثر انگشت این لپ تاپ درون تاچ پد آن قرار گرفته است که از نمای بالا مشخص است.

لپ تاپ لنوو Thinkbook 15

لپ تاپ لنوو Thinkbook 15 Gen 2 یکی دیگر از لپ تاپ های مجهز به حسگر اثر انگشت است که از پردازنده Core i5 در ساختار خود استفاده کرده است و قدرت متوسطی دارد. در کل جزء لپ تاپ های میان رده در نظر گرفته می‌شود.

این لپ تاپ سبک ساخت لنوو نمایشگر 15.6 اینچی دارد و از گرافیک Intel Iris Xe Graphics بهره می‌برد. با وزن 1.76 کیلوگرم و قیمتی مناسب برای شما که به دنبال لپ تاپ مقرون به صرفه و مجهز به فناوری حسگر اثر انگشت هستید، انتخاب خوبی است. مشخصات آن را در زیر می‌بینید:

 • پردازنده:Intel Core I5 1135g7
 • صفحه نمایش: 15.6 اینچ
 • هارد اس اس دی: 256 گیگابایت SSD
 • حافظه رم: 8 گیگابایت DDR4-SDRAM
 • سیستم عامل: ویندوز 10 پرو
 • کارت گرافیک: Intel Iris Xe Graphics
 • وزن 1.759 کیلوگرم
 • دارای حسگر فینگر پرینت

لپ تاپ سبک ایسوس Vivobook Flip 14 TM420

لپ تاپ Vivobook Flip TM420 یکی دیگر از برترین لپ تاپ ها با حسگر فینگر پرینت است که کیفیت خوبی دارد. این لپ تاپ صفحه کلید راحتی دارد که هر چه با آن تایپ کنید، خسته نمی‌شوید! در نتیجه می‌توانید تکالیف و پروژه‌هایتان را بدون خستگی انجام دهید. این لپ تاپ امکان تغییر حالت و استفاده به عنوان تبلت را نیز دارد.

این ویژگی موجب شده قابلیت حمل بسیار راحتی داشته باشد. کادر رنگی دور کلید Enter در نگاه اول نظر افراد را به خود جلب می‌کند. بدون شک یکی از زیبایی‌های این لپ تاپ همین مورد است! وزن آن نیز 1.4 کیلوگرم است که باعث می‌شود قابلیت حمل بسیار راحتی داشته باشد.

مشخصات:

 • پردازنده: AMD RYZEN 5 5500U
 • رم: 8G DDR4 3200MHZ
 • حافظه اس اس دی:   512GB NVME GEN 3
 • نمایشگر: 14″ FHD 60HZ
 • TOUCH SCREEN X360
 • وزن: 1.45 کیلوگرم (=3.22 پوند)

جمع‌بندی

لپ تاپ ها با حسگر اثر انگشت نوع جدیدی از امنیت را برای کاربرانشان ایجاد کرده‌اند. تکنولوژی فینگر پرینت چند سالی است که به دنیای دیجیتال راه پیدا کرده و موجب راحتی کاربران این سیستم‌ها شده است. با داشتن لپ تاپ با حسگر فینگر پرینت دیگر نیازی به حفظ کردن رمز لپ تاپ ندارید و می‌توانید خیلی ساده به اطلاعات لپ تاپ خود دسترسی داشته باشید.

در انتها باید اشاره کنیم که تمامی لپ تاپ های ذکر شده را می‌توانید از سایت دیجی 63 خریداری کنید. همچنین یکی از منابع ما برای نوشتن این مقاله وبسایت مرجع Laptopmag.com بود. ممنون که تا انتها همراه ما بودید.

#توجه: این مطلب یک رپرتاژ تبلیغاتی بوده و محتوای آن توسط تبلیغ دهنده تهیه و نگارش شده است.
پامپا مسئولیتی در قبال محتوای تبلیغاتی ندارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا