سبک زندگیفناوریماجراجوییمد و فشنمسافرت

اولسبلنگاه ماسال جز اقیانوس ابر چه برای دیدن دارد؟

تا به حال برایتان پیش‌آمده به جایی سفر کنید و دلتان نخواهد از آنجا برگردید؟ اولسبلنگاه ماسال دقیقاً چنین جایی است که وقتی به آن‌جا بروید، دیگر دل کندن برایتان خیلی سخت می‌شود و دوست دارید همیشه همان جا بمانید.

اولسبلنگاه در ۲۵ کیلومتری ماسال یکی از بکرترین و زیباترین ییلاقات ماسال است که تماشای طبیعت چشم‌نوازش هوش از سر آدم می‌برد.

اگر عاشق طبیعت‌گردی هستید، رفتن به اولسبلنگاه را برایتان تجویز می‌کنیم. مطمئن باشید که یکی از بهترین سفرهای عمرتان می‌شود و هر چه غم و غصه دارید، حداقل برای چند روز از یادتان می‌رود. تصور کنید در جایی با چشم‌اندازهایی فوق‌العاده از کوه، دشت، جنگل و اقیانوس ابر هستید، اصلاً مگر می‌شود آرامش چنین فضایی را انکار کرد؟

البته قبل از این که چمدانتان را ببندید و اقامتگاه‌های ماسال را رزرو کنید، اول این مقاله پامپا را بخوانید تا بدانید در روستای اولسبلنگاه ماسال چه در انتظارتان است و چه باید بکنید.

اولسبلنگاه کجاست؟

زندگی این روزها کمی! سخت می‌گذرد و تنش‌ها و مشغله‌ها انگار که پایانی ندارند. به همین خاطر همه ما بارها این را تجربه کردیم که با خودمان بگوییم ای‌کاش جایی بروم که چند روز به کار و زندگی فکر نکنم و کمی آرامش داشته باشم.

این‌جور وقت‌ها پناه بردن به آغوش طبیعت، دوای دردمان می‌شود. کجا زیباتر و آرامش‌بخش‌تر از طبیعت گیلان که به هر سمتش نگاه کنی، مثل یک تابلوی نقاشی می‌ماند و چیزهای زیادی برای شگفتی دارد؟ انگار رؤیاست؛ ولی واقعیت است. ییلاق اولسبلنگاه یکی از این شگفتی‌های گیلان است، ییلاقی سرسبز و خوش‌آب‌وهوا در میان‌کوه‌های سر به فلک کشیده.

البته که اگر اهل گیلان‌گردی باشید، می‌دانید که در دل جنگل های گیلان پیدا کردن چنین شگفتی‌هایی چندان عجیب نیست، اما می‌خواهیم بدانیم که چه شده است که این منطقه اینقدر بین گردشگران و طبیعت‌گردان معروف شده است.

اولسبلنگاه کجاست
این ییلاق یکی از بهترین جاهای شمال برای دیدن اقیانوس ابر است

بهترین مسیر دسترسی به اولسبلنگاه

برای رفتن به اولسبلنگاه که نگین ییلاقات ماسال است، اگر از تهران می‌روید، باید حدود ۵ الی ۶ ساعت رانندگی کنید. البته بسته به ترافیک ممکن است بیش‌تر هم طول بکشد.

فاصله تهران تا اولسبلنگاه ماسال: تقریباً ۴۰۰ کیلومتر

از تهران مسیر اتوبان تهران – قزوین را پیش بگیرید و وقتی که به قزوین رسیدید، وارد آزادراه قزوین – رشت شوید و مسیر را ادامه دهید. حدود ۲۰ کیلومتر قبل از رسیدن به رشت به سمت خروجی فومن – سراوان بروید. بعد از این که از فومن و صومعه‌سرا رد شدید، به روستای کلیدبر می‌رسید و باید مسیر را به‌طرف روستای طاهرگوراب ادامه دهید. از آنجا هم می‌توانید به سمت ماسال و اولسبلنگاه بروید.

اهل طبیعت‌گردی هستید؟ در بین جاهای دیدنی گیلان مقصد بعدیتان باید املش باشد، جایی که به بهشت گیلان معروف است.

بهترین مسیر دسترسی به اولسبلنگاه
از اینجا تا تهران تقریبا ۴ ساعت راه است

اتوبوس تهران به ماسال

اگر خودروی شخصی ندارید یا به هر دلیلی نمی‌خواهید با ماشین سفر کنید، خیلی راحت می‌توانید از ترمینال غرب با اتوبوس‌های تهران به ماسال، خود را به ماسال برسانید. به ماسال هم که رسیدید می‌توانید مینی‌بوس محلی یا سواری پیدا کنید که شما را به اولسبلنگاه برساند.

از تهران به ماسال گیلان نیز مستقیم قطار و هواپیما نیست و فقط اتوبوس دارد. اگر می‌خواهید با قطار و هواپیما سفر کنید، باید به رشت بروید و از آنجا خود را به اولسبلنگاه برسانید.

اتوبوس تهران به ماسال

از رشت چطور به اولسبلنگاه برویم؟

فاصله رشت تا اولسبلنگاه ماسال: ۸۰ کیلومتر معادل یک ساعت و نیم الی دو ساعت رانندگی

ماسال در شمال غربی رشت قرار دارد و از رشت تا ماسال هم با تاکسی و هم با اتوبوس می‌توان رفت. از ماسال هم که با مینی‌بوس و سواری‌های همان جا می‌توانید به ییلاق اولسبلنگاه بروید.

رشت مرکز استان گیلان و یکی از مهم‌ترین شهرهای این استان است. پیشنهاد می‌کنیم حداقل یکی دو روزی را هم در رشت بگذرانید و زمانی را به بازدید از جاهای دیدنی رشت اختصاص دهید.

از رشت به اولسبلنگاه
اگر از رشت به این منطقه می‌روید چند روزی را هم به رشت‌گردی اختصاص دهید

از ماسال چطور به اولسبلنگاه برویم؟

نه‌تنها ییلاق اولسبلنگاه طبیعت بسیار منحصربه‌فردی دارد، بلکه جاده و مسیری که به اولسبلنگاه ماسال می‌رسد نیز بسیار زیباست. قبل از این که به خود ییلاق برسید، برایتان خاطرات خوش و فراموش‌نشدنی رقم می‌خورد، چه برسد به وقتی که با طبیعت خاص و بکر اولسبلنگاه مواجه شوید.

اولسبلنگاه تا ماسال ۲۵ کیلومتر فاصله دارد و حدود یک ساعت طول می‌کشد که از شهر ماسال با طی کردن یک مسیر کوهستانی پرپیچ و خم و زیبا، از جاده گیلوان – ماسال، به اولسبلنگاه برسید. اگر برای پیدا کردن مسیر به مشکل برخوردید، می‌توانید از محلی‌ها راهنمایی بگیرید.

اگر در سفر به شمال به جای مقصدهای شلوغ و پرمسافر دنبال چنین جاهایی هستید که از آرامش لبریز است، ما به شما بکرترین و خلوت ترین جاهای دیدنی شمال را معرفی کرده‌ایم.

از ماسال به اولسبلنگاه
اولسبلنگاه یکی از ییلاقات ماسال است

اولسبلنگاه یعنی چه؟

شاید کنجکاو شده باشید که اولسبلنگاه به چه معنی است و چرا این اسم را روی این ییلاق سرسبز و دل‌انگیز گذاشته‌اند. در شمال کشور بسیاری از مناطق را بر اساس پوشش گیاهی آنجا نام‌گذاری می‌کنند. گفته می‌شود که اولسبلنگاه کلمه‌ای تالشی است و در واقع از دو بخش اولَس و بلنگاه تشکیل می‌شود.

اولس یعنی درخت ممرز و بلنگاه یعنی مکان بلند که ییلاق اولسبلنگاه ماسال هم در ارتفاع ۱۴۸۹ متری از سطح دریا قرار دارد. ختم کلام این که در زبان تالشی اولسبلنگاه به معنی جایگاه بلندی است که درختان ممرز در آنجا می‌روید.

چنین اقیانوس ابری را در چندین نقطه شمال کشور می‌توانید ببینید، اگر دنبال یک مقصد نزدیک‌تر به تهران هستید، می‌توانید یک روز صبح زود به فیلبند بروید و در آسمان پرابر و تمیز آن‌جا حسابی نفس بکشید!

اولسبلنگاه یعنی چه
معنی اولسبلنگاه جای بلندی است که در آن درخت‌های ممرز می‌روید

اولسبلنگاه چه برای دیدن دارد؟

در اولسبلنگاه تا جایی که چشم کار می‌کند زیبایی می‌بینید. روستای اولسبلنگاه که معروف‌ترین ییلاق ماسال است به قدری طبیعت خیره‌کننده‌ای دارد که وقتی برای اولین‌بار با آن مواجه می‌شوید حس می‌کنید هر چه می‌بینید وهم و خیال است. حتماً با تماشای عکس‌های این ییلاق با خودتان می‌گویید چقدر زیباست؛ اما تا به آنجا نروید و از نزدیک نبینید، نمی‌توانید زیبایی واقعی‌اش را درک کنید.

بسیاری از مناطق گردشگری در شمال کشور آن‌قدر شلوغ هستند و توسط انسان‌ها دستکاری شده‌اند که دیگر لطف و صفای سابق را ندارند. چنین مناطقی به‌جای این که حال خوب منتقل کنند، برعکس آدم را خسته و کلافه می‌کنند؛ اما جایی مثل اولسبلنگاه هنوز بکر و آرامش‌بخش است.

در اولسبلنگاه به‌خاطر محدودیت‌هایی که منابع طبیعی تعیین کرده، طبیعت و فضای ییلاق تغییر چندانی نکرده و بکر بودن آن حفظ شده است. برای مثال در اولسبلنگاه ماسال بیشتر خانه‌های چوبی رنگارنگ را می‌بینید و خوشبختانه هنوز ویلاسازی‌های انبوه وارد این منطقه نشده است.

اگر اهل طبیعت‌گردی هستید و چنین منظری شما را به وجد می‌آورد، پس خوب است که جنگل سیسنگان را هم در فهرست جاهایی بگذارید که در یک تعطیلات خوب به آن سفر می‌کنید.

ییلاقات ماسال
اولسبلنگاه تا حد زیادی بافت محلی و روستایی خود را حفظ کرده است

در این ییلاق صبح که از خواب بیدار می‌شوید و پنجره را باز می‌کنید، در مقابل‌تان مراتع و دشت‌های سرسبزی می‌بینید که انگار انتها ندارند. مه غلیظی تا نزدیکی شما می‌آید، طوری که برای لحظه‌ای دستتان را دراز می‌کنید بلکه به آن ابر و مه برسد. تلفیق جنگل و ابر آرامشی به شما می‌دهد که در کم‌تر جایی می‌توانید مثلش را پیدا کنید.

بعد از خوردن یک صبحانه خوشمزه با نان داغ محلی، لبنیات و عسل طبیعی، وقتی برای پیاده‌روی از کلبه‌تان بیرون بروید، می‌توانید اسب‌ها، گاوها و گوسفندانی را ببینید که در حال چریدن هستند. در هر گوشه و کنار اولسبلنگاه ماسال جلوه‌ای بی‌نظیر از طبیعت منحصربه‌فرد به چشم می‌خورد و تا جایی که فکرش را کنید فرصت برای ماجراجویی وجود دارد.

صدای آب رودخانه و چشمه‌ها از یک سو و صدای آواز پرندگان از سویی دیگر، همچون موسیقی گوش‌نوازی به گوش می‌رسد. چشمانتان از تماشای این همه زیبایی در اولسبلنگاه و گوش‌های شما از شنیدن صدای طبیعت، سیراب می‌شود.

اگر عاشق عکاسی هستید، باید این مژده را به شما بدهیم که در اولسبلنگاه ماسال سوژه‌های زیادی برای ثبت عکس‌های خاطره‌انگیز پیدا می‌کنید. البته اگر ذوق عکاسی نداشته باشید هم طبیعت شگفت‌انگیز اولسبلنگاه شما را سر ذوق می‌آورد.

در حین پیاده‌روی و طبیعت‌گردی، از دشت، درخت‌ها، دره‌های عمیق و سرسبز، اسب‌های وحشی و زیبا که در مراتع سبز و بی‌انتها می‌دوند، گاوها و گوسفندها، مرغ‌ها و خروس‌ها، چشمه و رودخانه، کوه‌های استوار، مه غلیظ صبحگاهی، کلبه‌های چوبی با سقف رنگارنگ، مردمان مهربان محلی و خلاصه هر چه که توجهتان را جلب می‌کند عکس بگیرید تا بعداً که دلتان برای اولسبلنگاه تنگ شد بتوانید رفع دلتنگی کنید. البته برای عکس گرفتن از اهالی بهتر است از آن‌ها اجازه بگیرید، بهانه خوبی هم می‌شود برای هم‌صحبتی با آن‌ها.

جاذبه های ماسال
اگر مسافر این منطقه شدید، بدون دوربین عکاسی جایی نروید!

در این ییلاق از آنتن و اینترنت خبری نیست و بهترین فرصت است تا از اخبار و پیام‌های کاری و غیرکاری و همه چیز دور باشید و فقط زیبایی‌ها را تماشا کنید و موسیقی طبیعت را بشنوید. در واقع در اولسبلنگاه گوشی موبایلتان فقط به درد عکاسی می‌خورد که حقیقتاً چه بهتر. البته اگر دوربین عکاسی حرفه‌ای دارید، بهتر است آن را نیز همراه خود بیاورید تا عکس‌های باکیفیت‌تری ثبت کنید.

با سفر به اولسبلنگاه تجربه بی‌نظیری از طبیعت‌گردی خواهید داشت. جاذبه‌های اولسبلنگاه به‌قدری است که اگر سفرتان دو سه روزه باشد، تمام وقتتان پر خواهد شد و حتی ممکن است وقت کم بیاورید؛ اما اگر سفرتان طولانی‌تر شد حتماً به دیگر ییلاقات ماسال و جاهای دیدنی اطراف ماسال هم سر بزنید.

تجربه‌های جذاب در سفر به اولسبلنگاه ماسال

به طور خلاصه در سفر به اولسبلنگاه تجربه‌های خاص و جذابی خواهید داشت که شامل موارد زیر می‌شود:

 • ماجراجویی و گشت‌وگذار در طبیعت بکر
 • تماشای زیباترین جلوه‌های طبیعت
 • تماشای اقیانوس ابر اولسبلنگاه
 • سوژه‌های عالی برای عکاسی در طبیعت
 • تماشای غروب خیال‌انگیز و رؤیایی در ارتفاعات اولسبلنگاه
 • تجربه اسب‌سواری
 • تجربه اقامتی خاطره‌انگیز و متفاوت با اجاره کلبه چوبی در اولسبلنگاه ماسال
 • کمپینگ در طبیعت و شب‌مانی بر بلندای ماسال
 • معاشرت با بومی‌های اولسبلنگاه و آشنایی با زندگی روستایی
 • چشیدن طعم خوراکی‌ها و غذاهای شمالی لذیذ و کاملا ارگانیک
 • از بهترین مناطق برای سفر در تابستان به‌خاطر آب‌وهوای خنک
جاذبه های روستای اولسبلنگاه
یک شب اقامت در این منطقه می‌تواند تمام اضطراب‌هایتان را به دست فراموشی دهد

بهترین فصل سفر به اولسبلنگاه

اما برسیم به این سؤال که بهترین زمان سفر به اولسبلنگاه چه وقتی است. می‌توان گفت بهترین فصل برای سفر به ییلاقات ماسال تابستان است. در فصل تابستان که در اکثر شهرها هوا گرم است و گاهی این گرمای هوا واقعاً غیرقابل‌تحمل می‌شود، مناطق ییلاقی همچون اولسبلنگاه ماسال انتخابی عالی برای مسافرت است.

اولسبلنگاه در تابستان به معنای واقعی کلمه بهشت می‌شود. اگر از هوای تابستانی کلافه شده‌اید، از گرمای جهنمی شهرتان فرار کنید و به بهشت خنک اولسبلنگاه پناه بیاورید. این روستا حتی در تابستان هم آن‌قدر خنک و خوش‌آب‌وهواست که باید لباس گرم با خودتان ببرید، به‌خصوص شب‌ها واقعاً هوا سرد می‌شود.

همچنین اگر بخواهید در بهار به اولسبلنگاه سفر کنید، در فروردین هنوز هوا سرد است و حتی امکان بارش برف هم وجود دارد؛ اما اردیبهشت و خرداد زمان خوبی برای سفر است. در این وقت از سال، طراوات و زیبایی طبیعت بیش‌تر از هر وقت دیگری می‌شود و درختان هم میوه می‌دهند.

از پاییز رنگارنگ اولسبلنگاه برایتان بگوییم که چقدر زیبا و رؤیایی است. البته توجه کنید که اوایل پاییز یعنی مهرماه، سفر به اولسبلنگاه را پیشنهاد می‌کنیم، بعد از آن هوا رو به سردی می‌رود و ممکن است شرایط برایتان دشوار شود. اصولاً در پاییز هم مسافران کم‌تری به این منطقه می‌آیند.

در زمستان هم که هوا خیلی سرد می‌شود، همه‌جا برفی است و جاده‌ها لغزنده و خطرناک خواهند بود؛ به همین دلیل سفر به اولسبلنگاه ماسال در زمستان توصیه نمی‌شود. خود اهالی روستا هم زمستان‌ها به شهر ماسال می‌روند. اگر برای سفر به شمال در زمستان دنبال مقصد هستید، در این مطلب پیشنهادهای جذابی برایتان داریم.

خلاصه این که به لحاظ شرایط آب‌وهوایی بهترین زمان سفر به اولسبلنگاه اواخر بهار و کل فصل تابستان است.

بهترین فصل سفر به اولسبلنگاه
اولسبلنگاه تابستان‌های خنک و دلچسبی دارد

کی اقیانوس ابر اولسبلنگاه را می‌توانیم ببینیم؟

یکی از جذابیت‌های اولسبلنگاه که شهرت زیادی هم دارد و خیلی از افراد به‌خاطر آن به اولسبلنگاه سفر می‌کنند، پدیده اقیانوس ابر است. اگر می‌خواهید اولسبلنگاه را زمانی که غرق در ابر و مه است و زیبایی‌اش چند برابر می‌شود تماشا کنید، بهترین زمان اردیبهشت و خرداد است. در ضمن معمولاً ابرها صبح زود با جلوه‌گری دل از گردشگران می‌برند.

بسیاری از آژانس‌های مسافرتی تور اقیانوس ابر برگزار می‌کنند. اگر خودروی شخصی ندارید یا به‌خاطر این که به قولی پایه نداشته‌اید تابه‌حال به اولسبلنگاه ماسال نرفته‌اید، فرصت خوبی است که با این تورها همراه شوید. در ضمن سفر با افراد جدید می‌تواند تجربه بسیار جذابی برایتان باشد و باعث شود برای سفرهای بعدی‌تان نیز همسفرهای خوبی پیدا کنید.

جای دیگری که به داشتن یک اقیانوس ابر و مه زیبا معروف است، جنگل ابر شاهرود است. برای اینکه آلبوم عکستان پر باشد از تصاویر رویایی به این منطقه هم سفر کنید.

اقیانوس ابر ماسال
صبح‌ها کمی زودتر بیدار شوید تا غلیظ‌ترین حالت اقیانوس ابر و مه را تماشا کنید

اجاره اقامتگاه در اولسبلنگاه ماسال

پیدا کردن اقامتگاه مناسب و اجاره اقامتگاه یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که قبل از سفر باید آن را حل کنید. وقتی اقامتگاه را رزرو کرده باشید، دیگر با خیال راحت به سمت مقصدتان می‌روید و زمانی که به مقصد برسید، دنبال جا نمی‌گردید و معطل نمی‌شوید.

اقامت در کلبه‌های چوبی اولسبلنگاه

در اولسبلنگاه اولین جایی که برای اقامت به ذهن افراد می‌رسد کلبه‌های چوبی ماسال است. اصلاً در ذهن گردشگران ییلاقات ماسال یعنی کلبه‌های رنگارنگ و چوبی میان دشتی پهناور و سبز. اگر تصویر این کلبه‌ها را دیده باشید، حتماً با خودتان فکر می‌کنید اقامت در کلبه چوبی در اولسبلنگاه چقدر تجربه جالب و خاصی می‌شود.

باید بگوییم دقیقاً درست فکر می‌کنید. یک شب را که در این کلبه‌های چوبی که چشم‌اندازی بی‌نظیر به مراتع سرسبز دارند، به دور از همه شلوغی‌ها و دغدغه‌ها به صبح برسانید، دیگر برای همیشه خاطره دلچسب این اقامت در یادتان می‌ماند.

با اقامت در این کلبه‌ها تجربه واقعی‌تر و نزدیک‌تری به طبیعت‌گردی خواهید داشت. برای رزرو کلبه در اولسبلنگاه ماسال و خانه‌های روستایی، می‌توانید در سایت پامپا جست‌وجو کنید.

در این سایت می‌توانید کلبه های رویایی دو نفره را هم پیدا کنید، جاهای عاشقانه و دنجی که برای یک سفر خاطره‌انگیز و مناسبت‌های رمانتیک بهترین انتخاب هستند.

کلبه های چوبی اولسبلنگاه
اگر می‌خواهید یک لذت تمام و کمال روستایی را بچشید، سراغ اجاره کلبه در ماسال بروید

چادر زدن در طبیعت اولسبلنگاه

در روستای اولسبلنگاه و دشت‌های اطرافش نیز امکان کمپینگ و چادر زدن هم وجود دارد. گذراندن شب در زیر آسمان پرستاره این ییلاق در سکوت و آرامش، بسیار لذت‌بخش است و شب‌مانی متفاوتی در طبیعت می‌شود. در ضمن نسبت به سایر گزینه‌های اقامتی، اقتصادی‌تر هم خواهد بود.

فقط حواستان باشد که ارتفاعات اولسبلنگاه حتی در تابستان هم سرد می‌شود، به‌خصوص شب‌ها. حتماً کیسه خواب، پتو مسافرتی، لباس گرم و سایر وسایل موردنیاز را همراه خود داشته باشید.

اگر هم تجهیزات کامل برای کمپ زدن ندارید اما دلتان می‌خواهد تجربه اقامتی متفاوتی داشته باشید، سراغ اجاره بومگردی های خنک کوهستانی با منظره جنگل بروید.

چادر زدن در طبیعت اولسبلنگاه
کمپینگ هم یک انتخاب مناسب است، به شرطی که لباس کرم و تجهیزات کامل داشته باشید

اقامت در ماسال و شهرهای اطراف

اگر کودک یا سالمندی همراه شماست یا به طور کل ترجیح می‌دهید اقامت راحت‌تر و با امکانات بیش‌تری را داشته باشید، اقامت در هتل و مهمانسراهای ماسال گزینه مناسبی برای شماست. اجاره ویلا و سوئیت در ماسال هم پیشنهاد خوبی است. همچنین می‌توانید برای اقامت به شهرهای اطراف مثل رشت، تالش و ماسوله بروید. فرصتی می‌شود تا از جاذبه‌های جدیدی هم بازدید کنید.

در هر صورت بخواهید در ویلا بمانید یا کلبه‌های چوبی یا شاید هم اقامت در هتل مدنظرتان باشد، می‌توانید با توجه به بودجه، سلیقه و شرایط خود، بهترین اقامتگاه‌های اولسبلنگاه ماسال و شهرهای اطراف را با مناسب‌ترین قیمت، از سایت پامپا رزرو کنید. رزرو از پامپا بسیار آسان است و به‌محض این که پول را پرداخت کنید، رزرو شما قطعی می‌شود و نیازی نیست منتظر تأیید میزبان بمانید.

پیشنهاد می‌کنیم در جاهای زیبا و بکری مثل ماسال به جای ویلاهای شیک و مدرن سراغ اجاره ویلا روستایی شمال بروید و از اقامتتان در یک جای ساکت و آرام حسابی لذت ببرید.

جاهای دیدنی ماسال
برای پیدا کردن اقامتگاه و ویلا در ماسال از هر نوعی دستتان حسابی باز است

جاهای دیدنی ماسال در اطراف اولسبلنگاه

همان‌طور که گفتیم اولسبلنگاه چه خودش و چه جاده و مسیری که به آن منتهی می‌شود، جذابیت‌های زیادی دارد و باید زمان کافی برای بازدید از آن‌ها بگذارید. با این وجود اگر فرصت داشتید بد نیست به اطراف هم سری بزنید.

در مسیر ماسال به اولسبلنگاه رودخانه خالکایی قرار دارد که پیشنهاد می‌کنیم آنجا توقف کنید و از تماشای منظره زیبای رودخانه و نفس کشیدن در هوای خنک و مطبوع لذت ببرید. در این مسیر آلاچیق‌هایی هم هستند و می‌توانید خود را به یک لیوان چای داغ یا بلال کبابی دعوت کنید.

مسیر اولسبلنگاه را که ادامه دهید، کمی بالاتر از روستای اولسبلنگاه به ییلاق سوئه چاله می‌رسید. از آنجا هم به روستای گیلوان می‌رسید و می‌توانید محل شهادت میرزا کوچک خان را ببینید. یادتان باشد کفش مناسب داشته باشید که هنگام پیاده‌روی اذیت نشوید.

از ارتفاعات آلاله در بالای اولسبلنگاه ماسال، چشم‌انداز وسیع و زیبایی از اطراف خواهید داشت. شما می‌توانید کل شهر را از آنجا تماشا کنید و عکس‌های جذابی بگیرید. همچنین تماشای غروب آفتاب از این ارتفاع تجربه‌ای فراموش‌نشدنی خواهد شد.

تعدادی دیگر از معروف‌ترین جاهای دیدنی ماسال و اطراف آن عبارت‌اند از:

 • شاندرمن در ۱۰ کیلومتری شمال ماسال
 • دشت النزه
 • بام ماسال، بلندترین منطقه در میان ارتفاعات ماسال
 • منطقه باستانی اسبه ریسه
 • غار آویشو
 • آبشار رامینه
 • جاده ماسال به خلخال از زیباترین جاده های ایران

در نهایت این که با توجه به نزدیک بودن اولسبلنگاه ماسال به شهرهای رشت، فومن، صومعه‌سرا، ماسوله و تالش (فاصله یک الی دو ساعته) بازدید از جاذبه‌های گردشگری این شهرها نیز خالی از لطف نیست.

بکرترین جاهای شمال
در ماسال بکرترین جاذبه‌های طبیعی را می‌توانید پیدا کنید

اولسبلنگاه چه امکاناتی دارد؟

این درست است که در سفر به ییلاق اولسبلنگاه خیلی خوش می‌گذرد؛ اما قبل از سفر لازم است نکاتی را بدانید که غافلگیر نشوید. مسلماً امکانات یک منطقه ییلاقی به‌اندازه شهر نیست؛ بنابراین اگر چیزی مثل خوراکی و مواد غذایی برای آشپزی نیاز دارید بهتر است از شهر ماسال بخرید.

البته دکه‌های کوچکی هم در روستا وجود دارد که محصولاتی مثل شیر، پنیر، تخم‌مرغ، عسل و نان محلی می‌فروشند. از مردم محلی هم می‌توانید خوراکی‌های موردنظرتان را بخرید. برای خرید گوشت تازه، قصابی هم در روستا وجود دارد.

روستای اولسبلنگاه ماسال برق شهری ندارد و برق آنجا از طریق موتورهای برق تأمین می‌شود؛ به همین خاطر بعد از ساعت ۱۲ شب این پمپ‌ها خاموش می‌شوند و آرامش و سکوت حکم‌فرما می‌شود. امکانات گرمایشی نیز شامل هیزم و کپسول‌های گاز می‌شود.

در ضمن آب روستا از چشمه‌های همان‌جا تأمین می‌شود و برای استفاده‌های بعدی آب را داخل تانکرها ذخیره می‌کنند. در ییلاق از آنتن و اینترنت هم خبری نیست که اگر به ما باشد می‌گوییم چه‌بهتر. برای همه ما لازم است گاهی اوقات کمی از گوشی و اینترنت فاصله بگیریم.

چندین سرویس بهداشتی هم برای این منطقه در نظر گرفته‌اند. خلاصه که در ییلاق امکانات اولیه فراهم شده است تا مسافران در طول سفر دچار مشکل نشوند؛ اما برای دسترسی به امکانات بیش‌تر و رستوران‌ها، باید به شهر ماسال بروید.

اولسبلنگاه در تابستان
این منطقه امکانات محدودی دارد، از جمله اینکه احتمالا دسترسی خوبی به اینترنت نخواهید داشت

سخن پایانی

در این مطلب پامپا، راهنمای سفر به اولسبلنگاه ماسال را کامل و جامع برایتان توضیح دادیم. اولسبلنگاه بهشتی سرسبز در میان کوهستان‌های گیلان است که برای هر کسی واجب است حداقل یک بار به آن‌جا سفر کند. البته که اگر یک بار به آن‌جا بروید، به یک بار بسنده نمی‌کنید و بارها به اولسبلنگاه برمی‌گردید.

اما طبیعت بکر و فوق‌العاده زیبای اولسبلنگاه با مراقبت هر کدام از ماست که زیبا و بکر باقی می‌ماند. یادمان باشد اگر با طبیعت درست رفتار نکنیم، طبیعت هم دیگر آغوش مهربانش را برایمان باز نمی‌کند و از زیبایی و آرامش آن بی‌نصیب می‌مانیم.

در ضمن علاوه بر مراقبت از طبیعت، ما وظیفه داریم به زندگی و حریم شخصی اهالی روستا و مناطق گردشگری‌ای که به آن‌جا سفر می‌کنیم نیز احترام بگذاریم تا با خاطرات خوش سفرمان را به پایان برسانیم.

در نهایت اگر راهی این سفر شدید، حتما به بهترین رستوران های گیلان بروید و حسابی دلی از عزا در بیاورید.

بهترین جاهای ماسال

پاسخ به سوالات متداول درباره اولسبلنگاه ماسال

فاصله تهران تا اولسبلنگاه چقدر است؟

تهران تا اولسبلنگاه تقریباً ۴۰۰ کیلومتر فاصله دارد.

فاصله ماسال تا روستای اولسبلنگاه چقدر است؟

اولسبلنگاه در فاصله ۲۵ کیلومتری ماسال قرار دارد.

فاصله رشت تا اولسبلنگاه ماسال چقدر است؟

فاصله رشت تا اولسبلنگاه تقریباً ۸۰ کیلومتر است.

چطور در اولسبلنگاه ماسال کلبه چوبی و جنگلی رزرو و اجاره کنیم؟

برای رزرو و اجاره کلبه چوبی در اولسبلنگاه می‌توانید به سایت پامپا مراجعه کنید و آن اقامتگاهی را که متناسب با بودجه و سلیقه شماست در عرض کم‌تر از دو دقیقه رزرو کنید. بعد از پرداخت بلافاصله رزرو شما قطعی می‌شود.

در چه فصلی به اولسبلنگاه برویم؟

بهترین فصل سفر به اولسبلنگاه کل فصل تابستان و همچنین ماه‌های اردیبهشت و خرداد در فصل بهار است.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا