سینما هنر

روایت نقشه تسلط آمریکا بر ایران در مستند «بر باد رفته»

به گزارش پامپا به نقل از ارتباطات و اطلاع‌رسانی مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، مستند «بر باد رفته» سراغ نقشه سلطه‌گرایانه‌ آمریکا رفته و با بررسی سند طراحی‌شده این کشور برای سیطره بر جهان در قرن بیست و یکم، کنکاشی پیرامون نحوه اجرای این سند بر علیه ایران در قرن جدید به عمل می‌آورد.

حسن جعفری، کارگردان این مجموعه مستند گفت: بعد از فروپاشی شوروی، سندی توسط سران سیاستگذار و نخبگان آمریکایی با هدف سیطره بر جهان طراحی شد. سندی به نام «راهبرد امنیت ملّی آمریکا برای قرن بیست و یکم» داریم که در آن سند عنوان شد که سه تهدید از سوی ایران، متوجه‌ آمریکا خواهد بود که شامل نفوذ منطقه‌ای ایران، پیشرفت‌های موشکی و فعالیت‌های هسته‌ای است.

وی افزود: با مرور سال‌های سپری شده در قرن جدید، مشخص می‌شود که آن‌ها برای هر کدام از این سه وضعیت ایران نقشه‌هایی را اجرایی کردند. ما در این مستند نشان می‌دهیم که همه روسای جمهور درصدد اجرایی کردن این سند هستند. مثلا با شهادت حاج قاسم سلیمانی به دنبال کم‌کردن نقش ایران در منطقه بودند.

جعفری در ادامه اظهار کرد: با به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ای درصدد توقف پیشرفت‌های هسته‌ای ما بودند و با مذاکره و تطمیع می‌خواستند مانع پیشرفت‌های انرژی هسته‌ای شوند و هم به‌دنبال وضع برجام های جدید بودند تا ایران را به لحاظ تسلیحات دفاعی و نفوذ منطقه‌ای تحت فشار قرار دهند.

وی اظهار کرد: این سند نشان می‌دهد که سیاست‌های کلان آمریکا، ارتباطی به روی کارآمدن احزاب دموکرات و جمهوری‌خواه ندارد و هر دو حزب، در سیاست های ضد ایران با هم متحد هستند.

جعفری افزود: این مجموعه مستند نشان می‌دهد که اعتماد و اشتیاق برخی برای روی کارآمدن یکی از این احزاب، به دور از واقعیت است و حتی تجربه نشان داده که حزب روی کار آمده‌ دموکرات بیشترین ضربه را به ایران در طول تاریخ انقلاب اسلامی زده است.

مجموعه مستند «بر باد رفته» در ۸ قسمت از شنبه ۷ آبان هر روز از ساعت ۱۹:۳۰ از شبکه یک پخش می‌شود و تکرار آن ساعت ۱۳:۱۵ روز بعد است. همچنین پس از اتمام هر قسمت از این مجموعه، برنامه «جریان» با حضور کارشناسان بر اساس موضوع‌های «بر باد رفته» از شبکه یک روی آنتن می‌رود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا