اقتصادسیاستمد و فشن

جادوی فرش ایرانی و خاتم شیراز/ نمایشگاه صنایع‌دستی ایران در دوحه

آثار خاتم، معرق، تذهیب، میناکاری، سفره‌های قلم‌کاری و فرش ایرانی در نمایشگاه صنایع‌دستی در دهکده گردشگری کتارای دوحه، تحسین و اعجاب تماشاگران جام‌جهانی ۲۰۲۲ و گردشگران خارجی حاضر در قطر را برانگیخته است.

به گزارش خبرنگار صنایع‌دستی ایرنا، جام‌جهانی دیگر فقط مسابقات و رقابت‌های فوتبال نیست، وقتی چهار سال ملت‌های جهان انتظار می‌کشند تا دوباره دور هم جمع شوند، دیگر فقط فوتبال را جشن نمی‌گیرند، بلکه هر آنچه از فرهنگ، هنر، اندیشه و تاریخ را چه از دوران باستان و چه از دوران معاصر به ارث دارند، گرد هم می‌آورند تا این میهمانی ورزشی را به یک جشنواره پرنشاط فرهنگی تبدیل تا دوستی و صلح را تمدید کنند.

کشورهای حاضر در جام جهانی آثار بدیع و فاخر هنری از تجسمی تا صنایع‌دستی را در قالب یک نمایشگاه کم‌نظیر کنار هم می‌چینند تا خارج از مستطیل سبز، فراتر از ۹۰ دقیقه فوتبالی بهانه‌ای برای تحسین شکوه تمدن و هنر ملت‌های هم باشند؛ با شروع این گردهمایی همه تقابل‌هایی که در صحنه سیاست و اقتصاد اغلب سیاستمداران و بازیگران عرصه اقتصادی را رودرروی هم قرار میداد، برای یک ماه به کنار گذاشته می‌شود و همه محو جذابیت‌های فوتبال و آشنایی بیشتر با فرهنگی ملت‌های می‌شوند.

تور اروپا

نمایشگاه قطر

جام جهانی ۲۰۲۲ دوحه که برای نخستین بار در یک کشور مسلمان آن هم در منطقه غرب آسیا و در همسایگی ایران اتفاق می‌افتاد، بهترین فرصت برای معرفی ایران بزرگ است، از همان روزهای نخست مسابقات – ۲۹ آبان ماه – غرفه ایران در در نمایشگاه صنایع‌دستی در دهکده گردشگری کتارای دوحه برپا شده است و تا آخرین روزهای آذرماه هم ادامه دارد.

اکنون جام جهانی قطر محدود به جادوی مستطیل سبز نمانده و جنبه‌های فرهنگی- هنری هم دارد. کشور میزبان جام جهانی فرصتی را فراهم کرده تا کشورهای مختلف بتوانند دستاوردهای فرهنگی- هنری خودشان را در نمایشگاهی به نمایش بگذارند.

اعزام راهنمایان گردشگری به دوحه

وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برای بهره برداری از فرصت جام‌جهانی قطر ۲۰۲۲ و با هدف ارائه تصویری افتخارآمیز و معرفی ظرفیت‌های یکی از کهن‌ترین تمدن‌های جهان که گنجی پنهان از هنر، زیبایی و فرهنگ را در خود نهفته دارد، همزمان با نمایشگاه صنایع دستی، راهنمایان گردشگری را در قالب گروهی ۱۲ نفره هم زمان با بازی ایران‌ انگلیس به‌عنوان عضوی از خانواده گردشگری راهی قطر کرد تا هنر ایرانی را هر چه بهتر به گردشگران خارجی معرفی کنند.

این راهنمایان گردشگری که امروز ۹ آذرماه به ایران بازگشته‌اند، طی حضور ۱۰ روزه در غرفه ایران در نمایشگاه صنایع‌دستی در دهکده فرهنگی‌گردشگری کتارا در دوحه هنرمندان ایرانی، آثار هنرهای سنتی و صنایع‌دستی را برای گردشگران و علاقه‌مندان به فرهنگ و هنر تمدن ایران توصیف کردند.

این راهنماها با لباس‌هایی واحد و طرح قلم زنی اصفهان حضور پیدا کرده‌اند و قرار است تا آخر برگزاری مسابقات جام جهانی راهنماهای دیگری اعزام شوند.

نمایشگاه قطر

نمایشگاه ایران از خاتم تا زعفران

غرفه ایران به صنایع‌دستی هنرمندان مشهور ایرانی مزین شده است و تعدادی هنرمند نیز کارگاه‌های معرق و تذهیب را برگزار کرده‌اند. در غرفه فرش نیز انواع و اقسام گلیم و فرش از تبریز و اصفهان به نمایش گذاشته شده است همچنین در نمایشگر غرفه نیز تصاویری از جاذبه‌های ایران نمایش داده می‌شود. هدیه های تبلیغاتی جام جهانی نیز در این غرفه به بازدیدکنندگان ارائه می‌شود.

فرش، خاتم، معرق، تذهیب، میناکاری، سفره‌های قلم‌کاری، پسته و زعفران از جمله اقلام ارائه شده در این نمایشگاه است که البته اجازه فروش رسمی آنها وجود ندارد و فقط برای معرفی و ثبت سفارش در معرض دید بازدیدکنندگان گذاشته شده‌اند، آثار دیگری از مناطق مختلف ایران در روزهای باقی مانده تا جام جهانی به غرفه ایران اضافه خواهد شد. تولید آثار هنری به صورت زنده توسط استادکاران برجسته، برنامه های اجرامحور (Performance art) توسط گروه هنری هم بخش دیگری از این نمایشگاه است.

نمایشگاه قطر

حیرت گردشگران خارجی از هنر ایرانیان

یکی از راهنمایان گردشگری اعزامی به این نمایشگاه حاضر بود، از حیرت تماشاگران جام جهانی و استقبال خوب گردشگران خارجی حاضر در دوحه از غرفه ایران می‌گوید؛ آنها وقتی فرشی ابریشم ریز بافت ایرانی که ضخامت بسیار اندک دارد و با ظرافتی خیره کننده بافته شده است را می‌دیدند، حس تحسین شان برانگیخته میشد، اما زمانی که فرش را برمی‌گرداندند و پشت آن را می‌دیدند، متوجه می‌شدند که این یک قالی ابریشم دو رو است! حیرت و اعجاب را در سیمایشان کاملا به وضوح می‌توانستیم ببینیم.

«هر کشوری با نمادهای فرهنگی و تمدنی خود در دهکده گردشگری کتارا در دوحه حاضر است و تقریبا همه کشورها اجرای موسیقی و رقص‌های بومی را در برنامه داشتند، اما ایران یکی از کشورهایی است که با بیشترین و زیباترین ظرفیت صنایع دستی و هنرهای‌ دستی خود به این دهکده آمده است »

نمایشگاه قطر

این راهنمای گردشگری می‌گوید: در گوشه دیگر غرفه مبلمان تمام خاتم شیراز با ظرافتی بی‌مثال، شکوه خاصی به غرفه ایران داده است و توجه همه گردشگران را جلب می‌کرد. اجرای زنده استاد کاوه که دارای نشان درجه یک هنری در رشته معرق است نیز تحسین گردشگران خارجی را برانگیخته بود. تماشچیان فوتبال و گردشگران خارجی که به دهکده گردشگری کتارا در ساحل شرقی خلیج غربی و مروارید قطر در دوحه می‌آمدند، وقتی به غرفه ایران می‌رسیدند هم از فوتبال ناب ایرانی سخن می‌گفتند هم از آثار فاخر هنری ایرانیان؛ هنر ناب ایرانی در دوحه ۲۰۲۲ خوش درخشید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا