اقتصادسبک زندگیکسب و کارماجراجوییمد و فشنمسافرت

بررسی اورتوریسم و راههای مقابله با آن

بررسی اورتوریسم و راههای مقابله با آن را پیشنهاد می کنیم قبل از مواجه شدن با این پدیده مطالعه بفرمایید.همانطور که می دانید صنعت گردشگری و توریسم یکی از بخشهای اقتصادی مهم در کل دنیاست و اکثر کشورها درآمد زیادی از این صنعت دارند. اما این صنعت هم مانند هر بخش و صنعتی، جنبه تاریکی هم دارد که تا به حال به آن توجه زیادی نمی شد. این بخش تاریک و منفی، اُوِرتوریسم (Overtourism) است که به معنای ازدحام بیش از حد و مخربِ گردشگران در یک مکان و منطقه می باشد. اورتوریسم به ازدحام زیاد گردشگران در خیابان‌ها، مراکز تفریحی و جاذبه‌ها گفته می‌شود که به چالش این روزهای صنعت گردشگری تبدیل شده است.

اورتوریسم

فواید و معایب گردشگری

جنبه های مثبت این صنعت از طریق درآمدزایی، دریافت مالیات، فروش کالا و خدمات و سرویس های مختلف به گردشگران و اشتغال زایی کاملا مشهود و مشخص است. به همین دلیل هم کشورهای مختلف دنیا سعی می کنند با تقویت و حفظ مکان ها و جاذبه های گردشگری. ایجاد زیرساخت های مناسب بتوانند از درآمدهای حاصل از این صنعت بهره مند شوند. اما گردشگری معایب زیادی هم دربر دارد. نخستین‌بار در تابستان ۲۰۱۷، رسانه‌ها و صنعت توریسم بالاخره به موضوع تاثیرات منفی این صنعت توجه کردند. پدیده‌ «اورتوریسم» به‌وجود آمد. اکنون با افزایش سفرها در دوران پساکرونا، این امر نیاز به یادآوری دارد.

تور اروپا

اورتوریسم

در سال های اخیر بحث اورتوریسم به معضل جدید و جدی صنعت گردشگری تبدیل شده است.کشورهای مختلف به فکر راه حل برای رفع این مشکل برآمده اند. به‌طور خلاصه اورتوریسم وقتی اتفاق می‌افتد که تعداد زیادی بازدیدکننده در یک مقصد گردشگری خاص حضور دارند. این «تعداد زیاد توریست» در هر مقصد را از لحاظ ساکنان محلی، هتل‌ها و مسافرخانه‌ها، صاحبان کسب‌و‌کارها و خود گردشگران مشخص می‌کنند.
وقتی اجاره بها، مالکان خانه‌ها را وسوسه می‌کند تا برای اجاره آن به گردشگران، مستاجران محلی را بیرون کنند. وقتی در جاده‌های باریک به‌خاطر خودروی گردشگران ترافیک به‌وجود می‌آید. وقتی حیوانات وحشی از محل زندگی‌شان کوچ می‌کنند. وقتی گردشگران نمی‌توانند به‌واسطه‌ ازدحام جمعیت، جاذبه‌های گردشگری را مشاهده کنند. وقتی محیط زیست شکننده روبه نابودی می‌رود، پدیده‌ اورتوریسم اتفاق افتاده است.

اورتوریسم

در این مطلب می خوانید :

اورتوریسم واقعی چیست؟

اورتوریسم وقتی اتفاق می افتد که تعداد بازدیدکنندگان یک مقصد بسیار زیاد باشد. البته استفاده از عبارتِ «بسیار زیاد» نمی تواند به طور دقیق این مفهوم را مشخص کند و نمی توان عدد دقیقی برای آن مطرح کرد. این موضوع تا حد زیادی به مقصد گردشگری، ساکنین و افراد بومی در آن منطقه، میزبان ها، صاحبان کسب و کار و توریست ها بستگی دارد. مثلا ممکن است تعداد بازدیدکنندگان در یک بنای تاریخی به طور میانگین ۱۰۰ نفر باشد و اورتوریسم محسوب نشود. اما همین ۱۰۰ نفر اگر در یک منطقه جنگلی یا ساحلی باشند باعث بر هم زدن آرامش و محیط آن جا بشوند و در نتیجه اورتوریسم تلقی بشود.

این مضرات می‌تواند به اشکال مختلفی نظیر افزایش یک میلیون گردشگر بیشتر باشد که سرازیر مرکز یک شهر شده‌اند یا ۲۰ گردشگر بیشتر که وارد یک جامعه‌ روستایی کوچک می‌شوند. در واقع اورتوریسم فقط در شهرها اتفاق نمی‌افتد و در حیات‌وحش و پارک‌های ملی و مکان‌هایی نظیر جزیره‌ اسکای نیز به چشم می‌خورد.

اورتوریسم

روند رشدِ گردشگری و توریسم

به این ترتیب می توانیم بگوییم اورتوریسم در صنعت گردشگری وقتی رخ می دهد که: تعداد گردشگران بیشتر از تسهیلات و امکانات ارائه شده در یک منطقه باشد. ازدحام بیش از حد گردشگر در یک مکان باعث کاهش کیفیت خدمات و رضایت و تجربه سفر بازدیدکنندگان بشود. بر اساس سازمان جهانی گردشگریِ سازمان ملل متحد (UNWTO)، تعداد گردشگرانی که از کشورهای دیگر دیدن می کنند هر سال ۳۰% رشد می کند. به این ترتیب از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۳۰ این رقم به ۱.۸ میلیارد ورود توریست در سال افزایش پیدا خواهد کرد.

با توجه به این آمار، اورتوریسم در صنعت گردشگری معضلی غیرقابل اجتناب خواهد بود.  به ویژه در مقاصد محبوب و پرطرفدار شاهد این معضل و ازدحام بیش از حد گردشگر خواهیم بود. بسیاری از کشورها فکر می کنند یک سال گردشگریِ موفق حتما به معنای افزایش آمار توریست ها و مسافران است. از طرفی به دلیل جنبه های مثبت اقتصادیِ صنعت گردشگری، اکثر دولت ها به جای آن که به فکر محدود کردن ورود گردشگران بشوند. در صدد جذب بیش از پیش گردشگران خارجی و داخلی هستند.

اورتوریسم

چرا مسئله اورتوریسم حائز اهمیت است؟

تعداد گردشگران به‌طور پیوسته در طول دهه‌ها روبه افزایش بوده است. می‌توان به‌راحتی صحت این موضوع را از ساکنان شهرهای گردشگری معروف یا بازدیدکنندگان سواحل و جاذبه‌های خاص پرسید. در حال حاضر حدود دو میلیارد گردشگر در سال وجود دارد که رشد ثابت ۶ درصدی در سال را نشان می‌دهد. به این ترتیب، اورتوریسم موضوع جدیدی نیست. با این حال، اصطلاح «اورتوریسم» در سال ۲۰۱۲ به‌وجود آمد و تا سال ۲۰۱۷ در تیتر خبرها قرار نگرفت. علت پرداختن به این مقوله مطمئنا پدیده‌ افزایش تعداد گردشگران نبوده است. بلکه به‌خاطر اعتراض جمع زیادی از مردم محلی صورت گرفت.

افزایش تعداد گردشگران به شهرهایی مثل بارسلونا، ونیز و دوبرونیک و همچنین مناطق دورافتاده‌ای نظیر جزیره‌ اسکای، خیلی تدریجی رخ داده است. به‌دلیل به هم خوردن تعادل، اعتراض مردم بومی گسترش یافت. مردم اعتراض خود را با راهپیمایی‌ در خیابان‌ها‌ و نوشتن شعار «گردشگر به کشورت برگرد» روی دیوارها نشان می‌دهند و در برخی موارد، مقامات محلی در واکنش به این قضیه، هزینه‌ها را افزایش داده‌اند. از صدور مجوز برای تعداد بیشتری کسب‌و‌کار مرتبط با گردشگری در مراکز شهری امتناع می‌کنند. حتی کل یک جزیره را به روی گردشگران می‌بندند. همین برخوردها باعث شده است موضوع اورتوریسم به صدر خبرها تبدیل شود.

اورتوریسم

کدام کشورها بیشترین حجم اورتوریسم را دارند؟

اورتوریسم در صنعت گردشگری به سرعت در حال تبدیل شدن به یک معضل و مساله جدی و نگران کننده است. برخی از شهرها و کشورهایی که در حال حاضر بیشتر از سایر کشورها با معضل ازدحام بیش از حد گردشگر دست و پنجه نرم می کنند عبارتند از: شهر بارسلونا اسپانیا، شهر ونیز ایتالیا، شهر آمستردام هلند، کیوتو ژاپن و نیویورک سیتی آمریکا. در سال ۲۰۱۰ تنها ۵۰۰ هزار نفر از ایسلند دیدن کرده اند، اما این رقم در حال حاضر به بیش از ۲ میلیون نفر در سال رسیده است.

آمستردام شهر کوچکی است که جمعیتش به زحمت به یک میلیون نفر می رسد. اما سالانه پذیرای بیش از ۱۵ میلیون گردشگر و توریست است! شهر دوبرونیک کرواسی به دلیل اورتوریسم و ازدحام بیش از حد گردشگر مجبور شده محدودیت ۴۰۰۰ نفر بازدیدکننده در روز را اعمال کند. سایر شهرهایی که از معضل اورتوریسم یا ازدحام بیش از حد گردشگر رنج می برند عبارتند از شهرهای پاریس، کپنهاگ دانمارک و برلین آلمان.

عوامل اصلی بروز اورتوریسم کدامند؟

عوامل زیادی باعث بروز اورتوریسم می‌شوند که البته از یک مکان به مکان دیگر متفاوت است. ایربی‌ان‌بی (Airbnb) قربانی این ماجرا شده. زیرا به‌ یک‌باره هزاران تخت در شهرها و روستاهای سراسر جهان برای گردشگران مهیا کرده که بدون برنامه‌ریزی، مجوز یا در بسیاری از موارد پرداخت مالیات بوده است. میزبان‌ها می‌توانند اتاق‌های خود را با قیمتی ارزان‌تر از هتل‌ها و هاستل‌ها عرضه کنند، حتی در مناطق بسیار شلوغ نیز اتاق خالی دارند و مفهوم «خانه‌ شریکی» خیلی بیشتر تبلیغ می‌شود.
وقتی تقاضا برای اجاره‌ آپارتمان‌ها افزایش می‌یابد، کرایه‌ها نیز زیاد می‌شود و مردم محلی دیگر نمی‌توانند جایی را برای خود اجاره کنند. باوجود اینکه ایربی‌ان‌بی در این ماجرا نقش دارد، عامل اصلی اورتوریسم به‌شمار نمی‌رود. در واقع، بیشتر نشان‌دهنده‌ اورتوریسم است تا اینکه عامل اصلی ایجاد آن باشد.

دولت‌های محلی و ملی و گروه‌های گردشگری همیشه معتقد بوده‌اند که هرچه تعداد توریست بیشتر باشد، برای آن‌ها بهتر است. به‌طور کلی یک سال موفق در گردشگری را سالی می‌دانند که تعداد گردشگران به میزان قابل‌توجهی افزایش داشته باشد و برای آن‌ها مهم نیست که این تعداد جزو مسافران کشتی‌های مسافری، مهمانان تفرجگاه‌ها، کوله‌گرد یا بازدیدکنندگان باکلاس باشند. فقط تعداد گردشگران مهم است. به همین دلیل علاقه چندانی برای محدود کردن تعداد گردشگران، افزایش مالیات روزانه گردشگران یا اخذ پول از کشتی‌های مسافری که در بندر توقف می‌کنند، نداشته‌اند و حتی هیچ اقدامی نکرده‌اند که مطمئن شوند رفتار گردشگران برای سبک زندگی مردم محلی و چشم‌اندازها، سودمند بوده و لااقل ضرری نداشته باشد.

یکی از عوامل اصلی بروز اورتوریسم، وجود پروازهای ارزان قیمت است که طی سال‌های اخیر کل اروپا را فراگرفته‌اند. وقتی پرواز لندن به مراکش ارزان‌تر از سفر ریلی از لندن به منچستر تمام می‌شود، مشکل به‌وجود می‌آید. این کرایه‌های ارزان فقط وقتی امکان‌پذیر است که سوخت هواپیماها شامل مالیات و مالیات بر ارزش افزوده نشده و به‌عنوان یک یارانه باعث صرفه‌‌جویی میلیاردها پوند فقط در طول یک سال برای انگلستان می‌شود.

کشتی‌های کروز مجاز به استفاده از یک نوع سوخت ارزان هستند که باعث آلودگی هوا می‌شود و به این ترتیب می‌توانند کرایه‌ خود را پایین نگه دارند. کشتی‌های کرزو بسیار بزرگ نیز یکی از عوامل اصلی پدیده‌ اورتوریسم هستند. زیرا هزاران مسافر را هر روز در بندر شهرها پیاده می‌کنند تا زمان سرو شام در کشتی، به گشت‌و‌گذار در آن شهرها بپردازند و از آنجا که مسافران زمان کمی دارند، پس همان وقت مختصر را به بازدید از خیابان‌های تاریخی، آثار تاریخی، کافه‌ها و فروشگاه‌ها اختصاص می‌دهند که باعث ازدحام جمعیت می‌شود و تجربه‌ای ناخوشایند را برای مردم محلی و همچنین بازدیدکنندگانی که در آن شهرها اقامت کرده‌اند، رقم می‌زنند.

اورتوریسم

گردشگری مسئولانه

گردشگر مسئول به گردشگری گفته می‌شود که با تاکید بر «زندگی کردن»، مکان بهتری برای مردم محلی و گردشگران فراهم می‌کند. پس طبق این تعریف، گردشگری مسئولانه در نقطه‌ مقابل اورتوریسم (که کیفیت زندگی مردم محلی را کاهش می‌دهد و تجربه‌ای منفی برای بازدیدکنندگان به‌وجود می‌آورد) قرار می‌گیرد. اورتوریسم گاهی اوقات فقط به تعداد زیاد گردشگران در یک زمان خاص در یک مکان خاص گفته می‌شود. به هر حال با اتخاذ رودیکردهای مسئولانه‌تر می‌توان تاثیرات منفی اورتوریسم را کاهش داد.

راه‌حل مشکل در چنین مواردی، مسافرت به‌عنوان یک گردشگر مسئول است. به عبارتی باید گردشگران طوری سفر کنند که باعث افزایش تاثیرات مثبت و کاهش تاثیرات منفی گردشگری شوند. پس باید به دو مقوله‌ زمان و مکان توجه کنند. در خبرها از اسپانیا، ایتالیا، ایسلند و کرواسی به‌عنوان قربانیان اورتوریسم یاد شده و در هرکدام از این کشورها، این موضوع در برخی نقاط اتفاق افتاده است. به‌عنوان مثال، ازدحام جمعیت در بارسلونا باعث کلافگی بسیاری از مردم محلی شده است. با این حال، اسپانیا کشور بسیار وسیعی است و بسیاری از شهرهای آن با مشکل ازدحام گردشگر مواجه نیستند.
گردشگران حتی می‌توانند به دور از ازدحام و شلوغی جمعیت، به دهکده‌ها و کوهستان‌های این کشور سر بزنند و از زیبایی آن لذت ببرند. به این ترتیب، نه‌تنها دید واقع‌گرایانه‌تری نسبت به زندگی روزمره‌ مردم اسپانیا پیدا می‌کنند، بلکه در بسیاری از دهکده‌ها، مردم با آغوش باز از آن‌ها استقبال خواهند کرد. در واقع، مکان‌های زیادی در سراسر دنیا وجود دارد که به گردشگر بیشتر نیاز دارند.

اورتوریسم

البته اگر گردشگران بخواهند در مسیرهای پر پیچ‌و‌خم «بازار بوکریا» (La Boqueria) قدم بزنند، چاره‌ای جز رفتن به مرکز شهر بارسلون ندارند. اما برای اجتناب از ازدحام جمعیت می‌توانند در فصولی غیر از فصول گردشگری به آنجا سفر کنند که نه‌تنها دلپذیرتر خواهد بود، بلکه استرس کمتری به مردم محلی وارد می‌کند و در ضمن فشار کمتری هم به خدمات شهری نظیر حمل‌و‌نقل عمومی تحمیل می‌شود و بهتر از همه اینکه می‌توانند پول بیشتری صرفه‌جویی کنند.

در طول سفرتان سعی کنید تا جایی که می‌توانید پول خود را صرف مردم محلی کنید. به عبارتی، هزینه‌ ورودی به پارک ملی را پرداخت کنید تا به نگه‌داری از آن کمک کرده باشید، در مهمان‌خانه‌هایی که مالک محلی دارند اقامت کنید، در رستوران‌های محلی غذا بخورید و از راهنماهای محلی برای گردش استفاده کنید. گردشگری می‌تواند منافع زیادی به‌همراه داشته باشد و اطمینان از اینکه ساکنان محلی، زیستگاه‌های بومی و حیات‌وحش از حضور گردشگران منتفع شوند، بخش مهمی از آن است.

اورتوریسم

مسافرت مسئولانه قطعا به اجتناب از اورتوریسم کمک می‌کند

مسافرت مسئولانه گردشگران با تعداد افراد کمتر قطعا به اجتناب از اورتوریسم کمک می‌کند، امکان ارتباط عمیق‌تر با مردم محلی و نحوه‌ زندگی آن‌ها را می‌دهد و تجربه‌ یک تعطیلات واقعی‌تر را برای گردشگران رقم می‌زند.

به‌عنوان گردشگر می‌توانیم تضمین کنیم که رفتارمان تاحد امکان کمک‌کننده و مناسب باشد. اما برای تاثیرگذاری در این صنعت و همین طور در سراسر دنیا، یک سری رویدادها باید در سطحی بسیار بالاتر اتفاق بیفتند. دولت‌ها و مقامات محلی باید به‌دنبال راه‌هایی برای کنترل تعداد گردشگران باشند که می‌تواند از طریق افزایش قیمت‌ها، صدور مجوز برای جاذبه‌های خاص، قدغن کردن کشتی‌های مسافری که از یک اندازه خاص بزرگ‌تر هستند یا نظارت بیشتر بر نوع و مکان کسب‌وکارها صورت بگیرد.

اورتوریسم

با این حال تا زمانی که سازمان‌های گردشگری و سایر گروه‌های مرتبط (نظیر سازمان جهانی گردشگری)، همچنان هدف اصلی خود را افزایش تعداد گردشگران قرار داده‌ باشند. این امر محقق نمی‌شود؛ اما به‌محض تغییر این دیدگاه، امکان پرداختن به برخی از بزرگ‌ترین چالش‌های این صنعت فراهم می‌شود. شاید به‌ظاهر اورتوریسم، یک پدیده‌ جدید باشد. ولی می‌توان نمونه‌های زیادی در سراسر دنیا پیدا کرد که از سال‌های قبل توانسته‌اند با موفقیت از بروز آن جلوگیری کنند.

ردیابی گوریل‌ها در شرق آفریقا یکی از این نمونه‌ها است و مقامات فقط به هشت نفر در روز اجازه ردیابی هر خانواده‌ گوریل را با هزینه‌ای بین ۵۰۰ تا ۷۵۰ دلار آمریکا می‌دهند. به این ترتیب، نه‌تنها هیچ اعتراضی به‌وجود نمی‌آید، بلکه تجربه‌ای اختصاصی خواهند داشت که شاید فقط یک‌بار در زندگی‌شان رخ دهد. علاوه بر این، جنگل‌ها دست‌نخورده باقی مانده‌اند و تعداد گوریل‌ها که در گذشته در معرض خطر بود نیز با افزایش قابل‌توجهی همراه بوده است.

جزایر گالاپاگوس و آنتارکتیکا (Antarctica)، زیست‌گاه‌هایی برای زندگی گونه‌های در معرض خطر و بومی هستند. که برای کشتی‌های مسافری و همچنین تعداد مسافرانی که می‌توانند در یک زمان وارد این جزایر شوند. محدودیت‌هایی قائل شده است تا گردشگری پایدار را محقق کنند. در نمونه‌ دیگر می‌توان به مسیر اینکا (Inca Trail) اشاره کرد که مسئولان فقط اجازه عبور ۲۰۰ نفر در روز را می‌دهند که اغلب بلیط آن از ماه‌ها قبل پیش‌فروش می‌شود.

اورتوریسم

در ادامه به تعدادی از مقصدهای معروف توریستی جهان اشاره می کنیم که در تلاش اند تا این مشکل را برطرف نمایند:

ماچو پیچو، پرو

گفتنی است که در سال ۲۰۱۸ تعداد گردشگران ماچو پیچو که یکی از معروف ترین جاذبه های پرو می باشد، به ۱۵۷۸۰۳۰ توریست رسید. این گردشگران برای تماشای بقایای دژ قرن پانزدهمی اینکاها به پرو سفر کرده بودند. این آمار به نسبت سال گذشته ۱۲ درصد افزایش داشته است. به طور میانگین ۴۳۰۰ توریست روزانه در گذرگاه های باریک پرو رفت و آمد داشته اند. بخاطر ازدحام بیش از حد مقامات تصمیم گرفتند تا قدم های جدی تری بردارند. آنها در ژانویه ۲۰۱۹ میلادی سیستم جدید بلیط را ارائه کردند. این بلیط ها زمان بازدید توریست ها را محدود می کند. گردشگران می توانند به مدت چهار ساعت و بدون امکان ورود مجدد از آثار باستانی ماچو پیچو بازدید کنند.

هدف از این برنامه ها تقسیم کردن تعداد توریست ها است تا آنها تشویق شوند که در بعد از ظهرهای کم جمعیت به بازدید بروند. سارا میگینیاک، مدیر کل سفرهای ماجراجویی پرو می گوید: سیستم جدید بلیط در ماچو پیچو، از تعداد توریست های روزانه نکاسته است اما در کنترل و مدیریت میزان ازدحام گردشگران در درون قلعه موثر بوده است. و این امر به میزان قابل توجهی موجب بهبود شرایط ازدحام بیش از حد در درون و هم در بیرون قلعه گردیده است.

برنامه های ساخت فرودگاه جدید در نزدیکی چینچرو موجب بروز نگرانی هایی در خصوص افزایش تعداد توریست ها شده است اما از نظر سارا میگینیاک این شرایط قابل کنترل بوده و افزایش گردشگران مسئله ی بحرانی برای ماچو پیچو نخواهد داشت. همان طور که مشخص شده، تعداد بازدیدکنندگان از ماچو پیچو محدود شده و با ساخت فرودگاه هیچ اعلامیه ای مبنی بر افزایش میزان توریست ها جهت بازدید از بناهای باستانی صادر نشده است، پس با وجود محدودیت ورود گردشگر جای نگرانی نیست.

اورتوریسم

آمستردام، هلند

گفتنی است که پایتخت هلند قدم های محکمی برای کاهش دائمی ازدحام بیش از حد توریست ها در خیابان های باریک آمستردام برداشته است. پیش بینی می شود که میزان گردشگران از ۱۸ میلیون در سال ۲۰۱۸ به ۴۲ میلیون در سال ۲۰۳۰ میلادی افزایش یابد به همین خاطر هیئت گردشگری آمستردام تصمیم گرفته است که دست از تبلیغ شهر بردارند.

طبق گزارش چشم انداز ۲۰۳۰، هیئت گردشگری هلند بیان کرده است که اکنون در حال مدیریت مقصد می باشد و تبلیغ مقصد از برنامه حذف شده است و تلاش هایی برای هدایت توجه گردشگران به دیگر شهرهای کشور صورت گرفته است. فرانسیس، مسئول سفر مسئولانه، از تلاش مقامات هلند در تبدیل شهر به اقتصاد بازار آزاد قدردانی کرد، وی معتقد است آمستردام می تواند طرحی برای دیگر شهرهای جهان باشد.

از ژانویه سال ۲۰۲۰، اجرای تورهای گردشگری بدنام به مناطق حساس و مهم ممنوع خواهد شد. اودو کاک، عضو انجمن شهرداری در ماه مارس ۲۰۱۹ میلادی بیان کرد که ما حضور توریست های چشم چران و سوءاستفاده از نیروی کار را پسندیده نمی دانیم. ضمنا نشانه های جدیدی در اطراف زمین های گل لاله قرار داده شده است تا گردشگران را از له کردن لاله های نمادین باز دارد.همچنین مسئولین آمستردام تلاش کرده اند تا اجاره مکان های ایر بی ان بی را به ۳۰ روز محدود کنند، اما برای اجرای قوانین سختگیرانه می بایستی در برابر بزرگ ترین شرکت اجاره ای خصوصی جهان مقاومت کنند.

اورتوریسم

ونیز، ایتالیا

شهر ونیز یکی از اولین قربانیان مشکل اورتوریسم می باشد. بار دیگر در ماه ژوئن ۲۰۱۹، به خاطر برخورد یک کشتی کروز با قایق توریستی در کانال گودکا، در سرفصل خبرها قرار گرفت. با افزایش توریست ها و استقبال آنها از کشتی کروز، می توان گفت که این کشتی ها به نگرانی اصلی مردم محلی تبدیل شده است. مردم محلی درخواست کرده اند تا از عبور کروزها در کانال گودکا جلوگیری شود. طبق گفته ی آنها مسافرین یک روزه کروز از کسب و کار محلی خرید نمی کنند. گوئیدو مولتدو، سردبیر ارشد مجله یتالی، معتقد است که مشکل اصلی ونیز حضور توریست های یک روزه است که دو سوم بازدیدکنندگان را شامل می شود.

مقامات برای جلوگیری از ازدحام، مالیات جدیدی برای توریست های یک روزه وضع کرده است که از ۳ یورو شروع می شود. تا سال ۲۰۲۰ این هزینه از سه تا ۱۰ یورو، بسته به زمان سال و حضور میزان بازدیدکنندگان در منطقه متغیر خواهد بود. از نظر مولتدو، مشکل اصلی دریافت پول بیشتر نیست بلکه با اجرای این طرح هدف کاهش اثرات توریسم می باشد. مونیکا سزاراتو، وبلاگ نویس غذایی و راهنمای تور، در مورد محدودیت جدید توریست ها می گوید: تغییر بزرگی در میان بازدید کنندگانی که برای اقامت مدت طولانی آمده اند و می خواهند گوشه کنارهای ناشناخته شهر را کاوش کنند به وجود آمده است. نسبت به گذشته درخواست رزرو کاهش داشته است، مردمی که یک روزه به ونیز سفر کنند فرصت شرکت در تورهای پیاده روی طولانی را ندارند.

مردم محلی برای کاهش پدیده اورتوریسم دست به برنامه هایی زده اند، آنها به طور مستقیم با توریست ها ارتباط برقرار می کنند و راهنمایی های روشنی به آنها می دهند. این روش برای ۹ فرد از میان ده نفر مفید بوده است. با این حال این وبلاگ نویس تاکید می کند که آنها نمی توانند مشکلات عمده ای از قبیل افزایش کرایه ها، و آسیب به مغازه های محلی که بخاطر افزایش تعداد بازدیدکنندگان وجود دارد را حل کنند. مکان های مهمی مانند کلیسای جامع سنت مارک، برج ساعت و کاخ دوک نیز محدودیت های جدیدی برای بازدید کنندگان داشته اند. نرده های گردان نیز برای جلوگیری از حضور توریست ها در برخی مناطق شهر نصب شده است.

اورتوریسم

کرواسی

دوبرونیک نیز مانند شهر ونیز با مشکل کشتی های کروز روبرو است. هزاران بازدیدکننده سوار بر کروز به سوی بازدید از دیوارهای باستانی می روند. پس از اینکه شهر قدیمی و مناطقی که در فیلم محبوب تاج و تخت به نمایش در آمدند، محبوبیت و حضور توریست ها افزایش یافت. آمار هیئت رسمی گردشگری کرواسی نشان می دهد که ۱.۲۷ میلیون توریست در سال ۲۰۱۸ میلادی از دوبرونیک بازدید کرده اند که نسبت به سال ۲۰۱۷ هشت درصد افزایش داشته است. برنامه ی جدیدی در شهر دوبرونیک در حال اجرا است که احترام به شهر نام دارد. هدف از آن گسترش گردشگری پایدار و مسئولیت پذیر است.
یکی دیگر از برنامه های مهم انجام شده، محدود کردن مسافران کروزها به ۴ هزار توریست است. هیئت گردشگری در تلاش است تا دوبرونیک را به یک مقصد گردشگری برای همه فصول تبدیل کند تا بتواند تعداد بازدیدکنندگان را در طول سال پخش کند. جلوی ازدحام بیش از حد توریست ها را در یک زمان بگیرد. پرواز از فیلادلفیا، اولین پرواز از ایالت متحده امریکا در طول ۳۰ سال گذشته است. یکی از اقدامات مهمی بود که می تواند این کشور را به مقصدی برای همه فصل ها تبدیل کند.
گفتنی است که هیئت گردشگری کرواسی دستور داده تا تورهای گردشگری هشت نفره برگزار شوند. آنها معتقدند کیفیت مهم تر از کمیت است. با شرکت در تورهای کرواسی سفر خوشی را تجربه نمایید.

اورتوریسم

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا