دنیای خبر

اپل از پردازنده های M2 Pro و M2 Max رونمایی کرد

هنگامی که اپل در ژوئن سال گذشته از تراشه پردازشی M2 رونمایی کرد، نوید 18 درصد بهبود عملکرد CPU و 35 درصد بهبود عملکرد GPU را در مقایسه با M1 اصلی داد. با این حال، تراشه M2 تا به امروز تنها در یک پیکربندی در دسترس قرار گرفته بود که شامل 8 هسته پردازشگر اصلی و 10 هسته پردازش گرافیکی می‌شود.

امروز غول کوپرتینویی از دو تراشه جدید در سری M2 با قدرت بالاتر پرده برداشت که M2 Pro و M2 Max نام دارند. این دو تراشه پردازشی جدید هسته‌های بیشتری داشته و از حافظه بیشتر پشتیبانی می‌کنند. اپل همچنین دو محصول جدید ساخته شده با تراشه‌های جدید، یعنی مک بوک پرو (14 و 16 اینچی) و مک مینی را معرفی کرد که در یک پست جداگانه به مرور مشخصات آن‌ها نیز پرداخته‌ایم.

M2 Pro

تراشه پردازشی M2 Pro تحت فرآیند 5 نانومتری نسل دوم اپل ساخته شده و دارای 40 میلیارد ترانزیستور است که 20 درصد بیشتر از M1 Pro می‌باشد. این تراشه جدید همچنین تا 32 گیگابایت حافظه رم با پهنای باند 200 گیگابایت بر ثانیه را پشتیبانی می‌کند.

M2 Pro

M2 Pro دارای 10 یا 12 هسته پردازشی اصلی (6 یا 8 هسته با کارایی بالا به اضافه 4 هسته کم مصرف) بوده و همچنین تا 19 هسته پردازش گرافیکی به همراه حافظه کش L2 بزرگتر را ارائه می‌کند. این ویژگی‌ها باعث می‌شوند تا عملکرد واحد پردازش مرکزی یا همان CPU حدود 20 درصد بالاتر از M1 Pro (10 هسته‌ای) بوده و 30 درصد نیز عملکرد گرافیکی بهتری ارائه کند.

M2 Max

در سمت دیگر، تراشه اپل M2 Max دارای 67 میلیارد ترانزیستور است که سه برابر بیشتر از M2 اصلی است. همچنین، تا 96 گیگابایت حافظه رم (چهار برابر ظرفیت M2) با سرعت 400 گیگابایت بر ثانیه (دو برابر سریع‌تر از M2 Pro) پشتیبانی می‌کند.

پردازنده مرکزی این تراشه همان نسخه 12 هسته‌ای M2 Pro است اما تعداد هسته‌های واحد پردازش گرافیکی (GPU) تا دو برابر افزایش یافته و می‌تواند حداکثر 38 هسته باشد. حافظه نهان یا کش L2 هم در مقایسه با مدل پرو بزرگتر است.

M2 Max

هر دو تراشه پردازشی M2 Pro و M2 Max سخت افزار مشترکی دارند. هر دو از موتور عصبی 16 هسته‌ای با توان 15.8 تاپس استفاده می‌کنند که 40 درصد سریع‌تر از نسل قبلی است. آن‌ها همچنین دارای موتورهای رمزگذاری/رمزگشایی ویدیویی و موتورهای ProRes هستند و این بدان معناست که تراشه‌های نسل جدید اپل می‌توانند با استفاده از ProRes ،HEVC و H.264، چندین استریم ویدیویی 4K و 8K را به صورت همزمان مدیریت کنند.

شایان ذکر است که مک بوک پروهای جدید با استفاده از تراشه‌های M2 Pro و M2 Max می‌توانند با هر بار شارژ تا 22 ساعت کار کنند که این عدد برای مک‌بوک پروهای قدیمی مبتنی بر M1 در بهترین حالت برابر 21 ساعت بود.نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا